هماتوم لاله گوش | درمان گوش گل کلمی

169

هماتوم لاله گوش یا گوش گل کلمی به بیماری گفته می‌شود که بر اساس درمان نامناسب یا دیرهنگام ایجاد می‌شود. در این بیماری، یک حفره خونی در زیر بخش perichondrium گوش (لاله گوش) ایجاد شده و در درازمدت باعث ایجاد مشکلات شنوایی در فرد می‌شود. به همین خاطر توصیه می‌شود که در همان مراحل اولیه بیماری برای جراحی گوش کلمی اقدام کنید تا از آسیب دیدن غضروف گوش، جلوگیری شود.

مراحل هماتوم گوش

هماتوم لاله گوش چیست؟

در اثر ضربه‌های سهمگینی که به گوش بیرونی وارد می‌شود، رگ‌های خونی آسیب دیده و به احتمال زیاد پاره می‌شوند. این پارگی باعث ایجاد خونریزی در زیر پوست شده و در درازمدت هم باعث تجمع آن می‌گردد. گاهی اوقات این ضربه به اندازه‌ای شدید است که غضروف هم آسیب دیده و تغییر شکل پیدا می‌کند. تغییر شکل غضروف، به دلیل نرسیدن مواد غذایی لازم به بافت و شکل‌گیری یک لایه جدید بر روی محل آسیب دیده‌است.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی عمل های زیبایی گوش ، مقاله جراحی زیبایی گوش و اقدامات قبل از جراحی گوش را مطالعه فرمایید.

دلیل شکل‌گیری گوش گل کلمی

اولین سؤالی که احتمالاً برای بسیاری از شما ایجاد می‌شود، این است که دلیل شکل‌گیری این بیماری چیست. در حالت کلی، این مشکل مادرزادی نبوده و به مرور زمان به دلیل آسیب دیدن گوش ایجاد می‌شود. به عنوان مثال ضربه دیدن گوش در اثر تصادف یا فعالیت‌های ورزشی مانند کشتی و بوکس.

البته تا کنون با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، دلیل این بیماری به صورت واضح مشخص نشده‌است. اما بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، احتمال آن در افراد ورزشکاری که در زمینه ورزش‌های رزمی و تماسی در حال فعالیت هستند، بیشتر است؛ بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که احتمال ابتلا به گوش گل کلمی در مردان بیشتر از زنان است.

جالب است بدانید که نتیجه یکی از همین بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که از پوشیدن کلاه محافظ هنگام انجام ورزش‌های رزمی خودداری کرده‌اند، با احتمال ۵۲ درصد به این بیماری مبتلا شده‌اند. البته پوشیدن کلاه به‌طور قطع مانع از ایجاد این مشکل نمی‌شود؛ چرا که در مقابل، افرادی که از کلاه مخصوص استفاده کرده‌اند، با احتمال ۲۶ درصد باز هم به این بیماری گوش مبتلا شده‌اند؛ بنابراین، دلیل ایجاد این بیماری را می‌توان ۲ مورد بیان کرد:

• آسیب دیدن گوش در اثر یک ضربه شدید مانند تصادف. در این شرایط به دلیل ضربه ایجادشده، مقداری خون در قسمت غضروفی گوش و زیر پوست جمع می‌شود.

• حالت بعدی، زمانی است که گوش به صورت مکرر و چندین بار توسط یک ضربه خارجی آسیب می‌بیند. این حالت بیشتر برای ورزشکاران و کشتی‌گیران ایجاد می‌شود.

نحوه درمان گوش گل کلمی

درمان هماتوم لاله گوش

برای درمان گوش گل کلمی روش‌های مختلفی وجود دارد. اینکه کدام یک از این روش‌ها توسط پزشک توصیه و استفاده می‌شود، به میزان پیشرفت این بیماری بستگی دارد.

اگر هماتوم لاله گوش در مراحل اولیه و روزهای ابتدایی است، می‌توانید با استفاده از قرار دادن کیسه یخ روی محل آسیب‌دیده، از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید. مسلماً هر چه که سریع‌تر از یخ استفاده کنید، از میزان تورم و جمع شدن خون زیر پوست هم کاسته می‌شود. در صورتی که به هر دلیلی موفق به جلوگیری از جمع شدن خون در زیر پوست نشدید، می‌توانید از یکی از روش‌های درمان زیر استفاده کنید:

۱. تخلیه خون جمع شده از طریق سرنگ

همان‌طور که از اسم این روش مشخص است، برای خارج کردن خون جمع‌شده، از یک سرنگ استفاده می‌شود. استفاده از این روش معمولاً زمانی با نتیجه خوب همراه است که خون زیادی جمع نشده باشد؛ چرا که در صورت عدم تخلیه کامل و درست، احتمال بازگشت هماتوم لاله گوش وجود دارد.

۲. تخلیه خون از طریق ایجاد شکاف

در این روش، برای تخلیه هر چه بهتر، یک برش در راستای هماتوم لاله گوش ایجاد می‌شود. البته برای انجام این کار از مقداری بی‌حسی در اطراف گوش استفاده می‌کنند تا از درد آن کمی بکاهد. در این روش، شانس خارج شدن کامل خون، بیشتر بوده و احتمال بازگشت بیماری هم کمتر است.

در هر دوی این روش‌ها، احتمال اینکه فرآیند خارج کردن خون چندین بار تکرار شود، وجود دارد. بعد از انجام هر دوی این عمل‌ها، به منظور جلوگیری از عفونت و خونریزی، روی گوش را با یک بانداژ می‌پوشانند و از بیمار می‌خواهند برای بررسی زخم، هر روز به یک کلینیک مراجعه کند. همچنین، بهتر است که به مدت ۲۴ ساعت از انجام فعالیت‌های سنگین که باعث فشار آوردن به گوش خونریزی می‌شود هم در این مدت، خودداری شود.

برای اطلاعات بیشتر مقاله مراقبت های بعد از جراحی گوش را از دست ندهید.

چه زمانی به جراحی گوش گل کلمی نیاز است؟

معمولاً زمانی به انجام جراحی گوش گل کلمی توصیه می‌شود که گوش کاملاً حالت عادی خود را از دست داده و دفرمه شده‌است. در این شرایط، خارج کردن لخته خون‌های جمع‌شده دیگر کمک نکرده و بهتر است به یک جراح گوش و حلق و بینی مراجعه شود؛ چرا که معمولاً آسیب واردشده به اندازه‌ای شدید بوده که نه تنها باعث خونریزی بلکه باعث تغییر شکل غضروف هم شده‌است.

در طی عمل، جراح، غضروف آسیب دیده را ترمیم کرده و با پوست کنار گوش، روی آن را می‌پوشاند. در نتیجه، بعد از گذشت ۲ الی ۳ هفته و طی شدن دوره نقاهت، ظاهر گوش تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند.

روش‌های جلوگیری از ایجاد گوش گل کلمی

• در صورت وارد شدن ضربه به گوش، حتماً به مدت چند ساعت کیسه یخ روی محل ضرب دیده قرار داده و آن را فشار دهید.
• در صورت انجام هر یک از فعالیت‌های رزمی، از کلاه‌های مخصوص برای حفاظت از گوش در برابر ضربه استفاده کنید.
• از داروهایی که باعث رقیقتر شدن خون می‌شوند، مانند آسپیرین، استفاده نکنید.

مراحل گوش گل کلمی

عوارض درمان نکردن هماتوم لاله گوش

همان‌طور که پیشتر هم گفته شد، در صورتی که هماتوم لاله گوش به موقع درمان نشود، نه تنها به انجام جراحی گوش گل کلمی نیاز است، بلکه احتمال آسیب دیدن سایر ارگانهای بدن هم وجود دارد.

اولین عوارضی که بعد از آسیب دیدن گوش بسیاری از افراد با آن رو به رو می‌شوند، احساس وز وز یا زنگ زدن در گوش است. این اختلال ممکن است تا حدی پیشرفت داشته باشد که ادامه زندگی روزمره را برای فرد مشکل سازد.

اما متأسفانه عوارض ناشی از این مشکل به گوش ختم نشده و مشکلاتی نظیر تاری دید و سردرد هم به همراه دارد. شاید در روزهای ابتدایی این علائم در فرد دیده نشود، اما قطعاً در درازمدت عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به همراه خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

هماتوم لاله گوش به عارضه‌ای گفته می‌شود که در اثر وارد شدن آسیب شدید به گوش ایجاد می‌شود. در صورتی که این مشکل به موقع رفع نشود، ظاهر گوش تغییر پیدا می‌کند. در این حالت اصطلاحاً گفته می‌شود که گوش گل کلمی شده و نیاز به جراحی است. با انجام جراحی گوش گل کلمی، غضروف آسیب دیده برداشته شده و یک لایه پوست جدید روی آن قرار داده می‌شود.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. داریوش می گوید

  سلام پسرم باگوش خورد به دیوار لاله گوشش ازبالا کمی باد کرد اندازه یه لپه خواستم ببینم گوشش شکسته یانه چیکارباید بکنیم الان ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا پسر شما به صورت حضوری معاینه نشود نمی توان دقیق اعلام کرد که چه درمانی برای ایشان مناسب است.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید