1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل

دکتر آرش نجف بیگی

نحوه چسب زدن بعد از عمل جراحی بینی چگونه است؟ چسب بینی را چگونه برداریم که آسیبی به بینی وارد نشود؟ مزایای چسب زدن بعد از عمل بینی چیست؟ و همه سوالاتی که دارید را در این مقاله پاسخ می‌دهیم.

همچنین برای آموزش چسب زدن بینی ویدئویی از دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی آورده شده است که با دیدن آن با چگونگی این کار آشنا می‌شوید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

چسب زدن بینی بعد از عمل چگونه است؟ در ویدئو زیر دکتر نجف بیگی این آموزش را روی بینی مراجعه کننده خود نشان می‌دهند.

چسب زدن بینی بعد از عمل یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل رینوپلاستی محسوب می‌شود.

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی

آموزش چسب زدن بینی بعد از عمل

بسیاری از افراد پس از جراحی رینوپلاستی، برای چسب زدن و تعویض چسب، هر روز یا یک روز درمیان به مطب پزشک مراجعه می‌کنند. قطعا با توجه به ترافیک و مشکلات رفت و آمد، این کار چندان فکر خوبی نیست. بهتر است خودتان چسب زدن به بینی را یاد بگیرید تا بدون دردسر در خانه چسب بزنید.

1- چربی زدایی پوست

یکی از مراحل مهم چسب زدن بینی بعد از عمل، چربی زدایی پوست است. شما باید به کمک آب و صابون، سطح پوست‌تان را شست و شو دهید. این کار را می‌توانید به کمک الکل و پنبه نیز انجام دهید.

سعی کنید با دقت بدون فشار و با حوصله این کار را انجام دهید. سپس، باید بینی را به طور کامل خشک کنید.

برای این کار حوله نرم را بر روی بینی قرار دهید و بدون وارد کردن فشار، بینی و اطراف آن را خشک کنید. قرار دادن و برداشتن حوله بر روی بینی می‌تواند پوست را به اندازه کافی خشک کند.

2-چسب‌های کوچک

در این مرحله باید 4 قطعه چسب 3 الی 5 سانتی متری را جدا کنید و از سمت راست به چپ بر روی بینی بچسبانید.

معمولا این روند را، باید از سمت بالا تا نوک بینی ادامه دهید و نوک بینی را آزاد بگذارید.

3-چسب U شکل

از داروخانه چسب مخصوص بینی تهیه کنید. چسب را به طول 10 الی 12 سانتی متر برش دهید و آن را به صورت U شکل بر روی بینی بچسبانید.

این کار را به نحوی انجام دهید که چسب در پایین نوک بینی قرار بگیرد و مجرای تنفسی را مسدود نکند. بعد از فیکس کردن چسب، سعی کنید بر روی آن چندین مرتبه با لبه انگشت بکشید تا چسب به طور کامل به پوست متصل شود.

این چسب باید طوری بر روی بینی زده شود که از سمت راست و چپ، بینی با بالا لیفت شود تا فشار احتمالی سنگینی آن تا زمان بهبودی حفظ شود.

توجه به این نکات و اطلاع از نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل موجب می‌شود تا نتیجه عمل جراحی بینی، پایدار و زیبا باقی بماند.

برداشتن چسب از روی بینی چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بعد از آموزش چسب زدن بینی بعد از عمل بدانید، نحوه جداسازی چسب از روی بینی است.

شما باید بدانید که چسب بینی، به منظور اتصال مطلوب‌تر پوست به بافت استفاده می‌شود. اگر پروسه برداشتن چسب از روی بینی را، به درستی انجام ندهید، احتمالا استفاده از چسب بدون منفعت و با ضرر و زیاد همراه است.

برداشتن بینی باید به آرامی انجام شود و هیچ فشاری بر روی بینی تحمیل نکند. این کار باید با خیس کردن یا چرب کردن چسب انجام شود.

به این منظور، بهترین فضا برای تعویض چسب بینی، حمام است. با کمک رطوبت و خیس شدن چسب می‌توانید با احتیاط چسب را از روی بینی جدا کنید.

بهترین چسب برای بینی بعد از عمل رینوپلاستی

بهترین نوع چسب بعد از عمل بینی، چسب‌های کاغذی پزشکی است که با عرض 1.5 سانتی متر در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد.

چسب‌های میکرو منفذ نیز، توسط برخی پزشکان توصیه می‌شوند؛ چرا که این مدل چسب هیچ گونه حساسیتی بر روی سطح پوست ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل، فرد درگیر مشکلات ناشی از استفاده چسب نمی‌شود.

زمان چسب زدن بینی

زمان مناسب برای چسب زدن بینی بعد از عمل

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید در خصوص آن بدانید، زمان مناسب برای چسب زدن به بینی است. معمولا دو هفته بعد از عمل جراحی رینوپلاستی، استفاده از چسب بینی موجب می‌شود تا تورم ناشی از عمل کاهش پیدا کند.

بعد از گذشت دو هفته از انجام جراحی، استفاده از چسب بینی تا حد زیادی در کنترل تورم و فرم دهی بینی اثرگذار است. معمولا از هفته دوم پس از عمل می‌توانید چسب زدن به بینی را منحصر به زمان شب و خواب کنید و در طول روز، از چسب استفاده نکنید.

زمان توصیه شده استفاده از چسب حدود 2 الی 4 هفته است. اما ادامه دادن آن تا 2 ماه پس از عمل می‌تواند در نتیجه جراحی تاثیر فوق‌العاده‌ای بگذارد.

هر آنچه باید درباره عمل بینی استخوانی بدانید را در این مقاله بررسی کردیم.

جلوگیری از افتادگی بینی با چسب زدن

مزایای چسب زدن بینی بعد از عمل

اطلاع از مزایای هر اقدام، موجب می‌شود تا انگیزه‌ای مطلوب برای دنبال کردن آن داشته باشید. اطلاع از مزایای مراقبت‌های بعد از رینوپلاستی و همچنین، مزایای چسب زدن بینی بعد از عمل، موجب می‌شود تا انگیزه‌ای مضاعف برای رعایت پیدا کنید.

این مزایا به شکلی خاص، موجب حفظ زحمات و تلاش پزشک برای انجام عمل زیبایی بی عیب و نقص می‌شود. در ادامه به مزایای چسب زدن به بینی پس از عمل اشاره می‌کنیم:

1- کاهش تورم بینی

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از چسب بینی بعد از عمل، کاهش تورم است. تورم بینی پس از عمل موجب می‌شود تا درد در این ناحیه بیشتر باشد و سرعت بهبودی نیز، کاهش پیدا کند؛ اما به کمک چسب بینی، می‌توانید این تورم را کاهش دهید و کنترل کنید.

نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی، معمولا تا حداقل 6 ماه الی 12 ماه قابل مشاهده نیست؛ زیرا تورم ناشی از جراحات عمل اجازه مشاهده نتیجه واقعی عمل را نمی‌دهد. به همین دلیل، می‌توان گفت که استفاده از چسب بینی، می‌تواند میزان تورم را تاحد زیادی کنترل کند.

محدودسازی بینی و تحمیل شکل و فرم خاص طبق اصول چسب زدن به بینی، موجب می‌شود تا این ورم کاهش پیدا کند و تغییر شکل و فرم بینی به دلیل تورم را شاهد نباشید.

2- کاهش ریسک افتادگی بینی

یکی از دغدغه‌های رایج در افراد کاندید عمل جراحی زیبایی بینی، افتادگی بینی بعد از عمل است. در واقع، اصطلاح افتادگی بینی زمانی استفاده می‌شود که فرد در معرض ریسک تغییر شکل و فرم بینی قرار گیرد.

در این شرایط معمولا افتادگی بینی اتفاق می‌افتد و زمینه را برای انجام جراحی بینی ترمیمی فراهم می‌کند. استفاده از چسب بینی موجب می‌شود تا ریسک تغییر فرم بینی و افتادگی بینی کاهش پیدا کند. چسب بینی موجب می‌شود تا شکل بینی بعد از عمل حفظ شود و چسب مثل یک ساپورت برای بینی عمل کند.

3- اعلام خطر به اطرافیان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، یکی از مزایای چسب بینی هشدار است! چسب زدن بینی بعد از عمل به اطرافیان هشدار می‌دهد که بیشتر مراقب باشند. عدم دارا بودن چسب بینی موجب می‌شود، اطرافیان حساسیت شکل و فرم بینی شما را به یاد نداشته باشند.

حتما برای شما هم پیش آمده است که با فردی شوخی کنید یا حرکتی خاص انجام دهید و بلافاصله در ذهن‌تان تداعی شود که طرف مقابل‌تان در پروسه مراقبت از عضو خاصی از بدن است.

در این شرایط، معمولا آسیب یا درد جدی را به طرف مقابل تحمیل کرده‌اید. پس بدیهی است استفاده از چسب بینی می‌تواند تا حد بسیار زیادی، ریسک واکنش‌ها، شوخی‌ها و حرکات آسیب زننده به بینی را کاهش دهد و به طور مداوم، به اطرافیان اعلام کند که مراقبت باشند.

یادتان باشد که مراقبت‌های بعد از عمل نتیجه مستقیمی بر نتیجه جراحی زیبایی دارد و هرگونه فشار پس از جراحی، ریسک آسیب به نتیجه را ایجاد می‌کند.

سیر تا پیاز عمل بینی طبیعی را در این مقاله بخوانید.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی چیست؟

تفاوتی ندارد که جراحی زیبایی انجام داده باشید یا عمل درمانی، در هر صورت باید به بهترین شکل ممکن مراقبت‌های بعد از عمل بینی را جدی بگیرید. معمولا در عمل‌های زیبایی، نحوه مراقبت بعد از عمل می‌تواند سرنوشت نهایی ظاهرتان را مشخص کند.

هر چه جراح متخصص‌تر و باتجربه‌تری برای انجام جراحی رینوپلاستی انتخاب کرده باشید، نتیجه عمل قابل اطمینان‌تر و بهتر خواهد بود.

اما در صورتی که مراقبت‌های بعد از عمل به خوبی انجام نشود، نتیجه عمل دچار تغییر خواهد شد. در این شرایط، احتمالا با شرایطی مثل عفونت، درد، کبودی، تورم، تغییر شکل بینی و افتادگی بینی مواجه خواهید شد.

به همین دلیل، توصیه می‌شود که مراقبت‌های بعد از عمل مثل مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک و همچنین، چسب زدن بینی بعد از عمل، به طور جدی دنبال شود. یادتان باشد، هرچه مراقبت‌های بعد از عمل را جدی‌تر دنبال کنید، شانس دستیابی به بینی جذاب‌تری را خواهید داشت.

همه چیز درباره عمل بینی گوشتی را در این مقاله بخوانید.

خلاصه مطلب

مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی بینی به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه از عمل رینوپلاستی را مشاهده کنید. چسب بینی با ایجاد ظاهری مناسب، می‌تواند از نتیجه جراحی مراقبت کند. کاهش تورم و ایجاد ساپورت مناسب برای اتصاف پوست به بافت بینی، از جمله مزایای استفاده از چسب زدن بینی بعد از عمل است. اتصال مناسب چسب بینی و همچنین نحوه جداسازی آن، نکات مهمی دارد که باید در خصوص آن بدانید.

برای مطالعه بیشتر این مقاله لاتین را بخوانید.

تا اینجا نحوه چسب زدن بعد از عمل را یاد گرفتید و اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر