طرز خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

193,999

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی موضوع مهمی است. عمل بینی به دلیل حساسیت‌های بالایی که دارد، مستلزم این است که توصیه‌های بعد از عمل جراحی جدی گرفته شود.

بسیاری از افرادی که اقدام به انجام عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی کرده‌اند، از بی خوابی بعد از عمل بینی به ستوه آمده‌اند. بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است. این عمل به دلیل تهاجمی بودن و پانسمان‌هایی که بعد از عمل در مجرای تنفسی قرار گرفته می‌شوند، مستعد این است که عارضه‌های بسیاری را بوجود آورد.

در ادامه ویدئویی از دکتر آرش نجف بیگی را مشاهده می کنید که از اقدامات بعد از عمل جراحی بینی صحبت می کنند:

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر جراحی بینی دکتر نجف بیگی این مقاله را از دست ندهید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟ 

پوزیشن مناسب بعد از عمل بینی برای خواب، دارای نکات و ریزه‌کاری‌هایی است که توجه به آنها از ضرورت بسیاری برخوردار است. در صورتی که نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به خوبی انجام شود، هم بی خوابی بعد از عمل بینی را می‌تواند رفع کند و هم روند ترمیم و شکل‌گیری غضروف‌های آن را با کیفیت بالاتری انجام خواهد داد.

طرز خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد بگیرید!

مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود بهترین نتیجه را از عمل بینی بگیرید، یادگیری صحیح نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی است.

استراحت و آرامش بعد از عمل‌های جراحی، به بهبودی سریع‌تر بیمار کمک زیادی می‌کند؛ چرا که در هنگام خواب و بخصوص خواب عمیق، هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شود باعث می‌گردد که روند درمان با سرعت و کیفیت بیشتری صورت گیرد.

نکاتی که در ادامه می‌گوئیم برای رفع بی‌ خوابی بعد از عمل بینی و استراحت بهتر می‌باشند.

·         رو به بالا (طاق باز) بخوابید!

مهم‌ترین اقدامی که برای کاهش خطرات بعد از عمل بینی توصیه می‌شود، این است که در روزهای پس از عمل، روی کمر یا اصطلاحا طاق‌ باز بخوابید. در این وضعیت، لازم است که سرتان با یک زاویه ۴۵ درجه و بالاتر از بدن‌تان قرار بگیرد. قرار دادن چند بالش نرم روی یکدیگر به قرار گرفتن در این وضعیت کمک زیادی می‌کند.

همچنین، نگه داشتن سر در وضعیتی بالاتر از بدن باعث می‌شود که اثر نیروی جاذبه به حداقل خود رسیده و تورم بینی بعد از عمل  را تا حد زیادی کاهش دهد. برای جلوگیری از غلت خوردن به طرفین نیز لازم است بالش‌های اضافی را در طرفین خود قرار دهید. قرار گرفتن بالش در زیر زانو نیز باعث می‌شود که دردهای ناحیه کمر کاهش یابد.

سوالات زیادی درباره خوابیدن به پهلو پرسیده می شود که باید بدانید که هدف از خوابیدن به کمر عدم برخورد بینی با اطراف است از این رو در صورتی که به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی هیچ آسیبی به بینی شما وارد نمی کند مشکلی ندارد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی در روز های ااول

مقاله عمل بینی انحرافی را از دست ندهید.

·         قبل از خواب از کمپرس یخ استفاده کنید!

استفاده کردن از کمپرس یخ در روزهای بعد از عمل باعث می‌شود که روند بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق افتاد. کمپرس یخ هم برای کاهش درد و هم برای از بین بردن کبودی و تورم بسیار عالی می‌باشد. به احتمال زیاد پیش از عمل به شما توصیه خواهد شد که تا ۷۲ ساعت بعد از عمل، به صورت دوره‌ای از یک بسته یخ برای انجام کمپرس استفاده شود. انجام کمپرس را به خصوص در زمان پیش از خواب حتماً در برنامه خود قرار دهید.

چسب زدن به بینی و نحوه خوابیدن بعد از عمل

·         حتی‌الامکان تنها یا با فاصله از دیگران بخوابید!

در چند هفته بعد از عمل، بسیار ضروری است که از وارد شدن ضربه به بینی‌تان جلوگیری شود. به همین دلیل اهمیت دارد که تا حد امکان، تنها بخوابید. اگر هم قرار است کسی مراقبت شما باشد، این شخص باید با فاصله از شما بخوابد تا حرکات ناگهانی در شب باعث وارد شدن ضربه ناگهانی به بینی نگردد.

در این باره بخوانید  عمل بینی یا رینوپلاستی چیست بعلاوه فیلم واقعی جراحی بینی

·         کافئین مصرف نکنید!

گفتیم که بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است. حال در صورتی که از کافئین پیش از خوابیدن نیز استفاده شود، این بی خوابی با شدت بیشتری خود را نشان خواهد داد. مصرف کافئین را در روزهای بعد از عمل سعی کنید قطع کرده و یا از چند ساعت پیش از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید.

·         روی شکم نخوابید!

خوابیدن روی شکم در روزهای بعد از عمل بسیار خطرناک است. احتمال وارد شدن فشار به بینی و تخریب غضروف‌هایی که در حال بازسازی هستند، در حالتی که روی شکم خوابیده‌اید، بسیار بیشتر است. بنابراین، به هیچ وجه تا بهبودی نسبی بعد از عمل بینی، روی شکم نخوابید.

 در ویدیو زیر نمونه جراحی بینی دکتر نجف بیگی را مشاهده میکنید :

نکاتی که لازم است قبل از جراحی بینی رعایت شود 

قبل از اقدام به انجام عمل جراحی بینی لازم است که با پزشک متخصص خود، بهترین جراح بینی در تهران ،مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم در این خصوص را دریافت نمائید. به صورت کلی، اقداماتی که قبل از انجام عمل جراحی بینی لازم است به آن‌ها توجه شود، به مشروح زیر هستند:

 • از دو هفته قبل از عمل از استعمال دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپیرین را از دو هفته پیش از عمل قطع کنید.
 • در روز عمل، با معده خالی به اتاق عمل بروید. همچنین، شب پیش از عمل نیز غذای سبک بخورید.
 • آزمایشات لازم قبل از اقدام به عمل را انجام داده و آن‌ها را جدی بگیرید.
 • در صورت سرماخوردگی یا مبتلا بودن به آنفولانزا، تا بهبودی کامل صبر کنید.
 • در روز عمل و پیش از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان، حتماً به خوبی استحمام کرده و بدن‌تان را تمیز کنید. همچنین، آقایان باید ریش و سبیل خود را اصلاح کرده و خانم‌ها نیز بدون آرایش باشند.

برای اطلاع از هزینه عمل بینی دکتر نجف بیگی و دریافت یک جلسه مشاوره رایگان با ایشان با ما تماس بگیرید.

.

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

تا یک روز پس از به هوش آمدن بیمار، وی سخت‌ترین شرایط ریکاوری را سپری خواهد کرد. به همین دلیل لازم است در این مدت حتماً یک نفر به صورت دائم بالای سر او بوده و مراقبش باشد.

در این مدت، تاثیرات داروی بیهوشی برای عمل بینی همچنان در وی برقرار است. بیمار در طول این مدت دچار سردرد و تهوع، کبودی و خون‌ریزی بوده و نتیجه‌ای که از عمل حاصل شده است، هنوز مشخص نیست.

در صورت کج شدن بینی بعد از عمل بهترین کار چیست؟ را در این مقاله بخوانید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

تا یک روز پس از به هوش آمدن بیمار، وی سخت‌ترین شرایط ریکاوری را سپری خواهد کرد. به همین دلیل لازم است در این مدت حتماً یک نفر به صورت دائم بالای سر او بوده و مراقبش باشد.

در این مدت، تاثیرات داروی بیهوشی برای عمل بینی همچنان در وی برقرار است. بیمار در طول این مدت دچار سردرد و تهوع، کبودی و خون‌ریزی بوده و نتیجه‌ای که از عمل حاصل شده است، هنوز مشخص نیست.

در این زمان، برای کاهش عوارض ناشی از عمل و راحت‌تر سپری شدن دوران نقاهت بعد از عمل بینی ، لازم است که نکات زیر رعایت شود:

 • تا ۲۴ ساعت بعد از عمل، از کمپرس یخ برای رفع کبودی‌ها استفاده شود.
 • از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند، ممانعت گردد. در این مدت لازم است صرفاً از سوپ و مایعات فراوان استفاده شود.
 • در صورت عطسه یا سرفه کردن، دهان خود را باز نگه داشته تا آسیبی به بافت‌های بینی نرسد.
 • از وارد آوردن فشار به بینی و دست زدن به آن جلوگیری کنید.
در این باره بخوانید  تاثیر جراحی زیبایی بینی بر حس بویایی
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل خودداری گردد.
 • مراقبت باشید که ضربه به بینی‌تان وارد نگردد.
 • از ورزش‌های سنگین و پائین گرفتن سر به مد طولانی خودداری کنید.
 • چسب زدن صحیح به بینی بعد از عمل را یاد گرفته تا حالت بینی بهتر حفظ شود.
 • تا شکل‌گیری کامل فرم بینی صبور باشید.
 • نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد گرفته و آن را جدی بگیرید!

مورد آخر، یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، بسیار سرنوشت‌ساز است؛ چرا که بینی به دلیل شکل غضروفی که دارد، بسیار مستعد اثرگیری از جاذبه زمین و فشارهای دیگری است که به آن وارد می‌شود. پوزیشن مناسب بعد از عمل بینی برای خوابیدن دارای شرایطی است که جدی گرفتن آن باعث کسب بهترین نتیجه از عمل خواهد شد. همچنین، این اقدام باعث می‌شود تا احتمال بروز عوارض پس از عمل را به حداقل برسانید.

برای مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات درباره جراحی بینی و مراقبت های آن این مقاله لاتین را توصیه می کنیم.

اگر بخواهید بهترین نتیجه از جراحی زیبایی بینی را مشاهده کنید، باید در انتخاب پزشک دقت زیادی داشته باشید. اما نکته بسیار مهم بعد از انتخاب بهترین پزشک، جدی گرفتن مراقبت های بعد از عمل بینی است. توجه به نحوه خوابیدن و برخواستن می‌تواند نکته اساسی برای مراقبت از بینی باشد. هرگونه رفتاری که موجب اعمال فشار به بینی شود، تورم را افزایش می‌دهد و گاهی به دلیل فشار زیاد، موجب تغییر شکل بینی می‌شود. پس سعی کنید با توجه به جدی گرفتن این مراقبت‌ها و مصرف به موقع داروهای تجویزشده توسط پزشک، به بهترین نتیجه از عمل بینی دست پیدا کنید.

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل بینی، دقت در نحوه خوابیدن است. اگر پس از عمل به شکل همیشگی بخوابید، با تجمع مایع و تورم شدید در ناحیه بینی و اطراف آن روبه‌رو خواهید شد. این شرایط درد زیادی را به شما تحمیل می‌کند. به همین دلیل نحوه خوابیدن صحیح بعد از عمل بینی، خوابیدن با چند عدد بالشت به صورت شیب دار است. شما باید به صورت ۴۵% بخوابید تا کم‌ترین فشار به ناحیه سر و بینی وارد شود. توجه به عدم حرکت به چپ و راست نیز، موضوع مهم دیگری است که باید درنظر داشته باشید.

معمولا تا ۲ الی ۳ هفته پس از انجام جراحی رینوپلاستی توصیه می‌شود که طاق باز بخوابید. هر گونه فشار به بینی موجب تغییر فرم آن می‌شود. پس بدیهی است که خوابیدن به پهلو حداقل تا ۳ هفته بعد از انجام عمل اصلا توصیه نمی‌شود.

معمولا اکثر افراد بعد از جراحی زیبایی بینی، دچار تورم و احتقان در ناحیه بینی می‌شوند. در خصوص تنگی نفس ناشی از گرفتگی بینی نگران نباشید، این شرایط تا ۲ الی ۳ روز بهبود پیدا می‌کند. استفاده از کمپرس یخ می‌تواند بهترین راه حل برای کاهش تورم و خواب راحت باشد. حتما در زمانی که پزشک توصیه می‌کند، اقدام به شست و شو بینی با سرم نرمال سالین یا کلر سدیم کنید تا گرفتگی بینی بهبود پیدا کند و برای خواب و استراحت نگرانی نداشته باشید. حتما با دارا بودن رژیم غذایی مثل عدم مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌ دار و همچنین، قطع مصرف نمک می‌توانید خواب راحتی را تجربه کنید.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید
28 نظرات
 1. صحرا می گوید

  سلام اگه بعدعمل دماغمون ماساژ ندیم فرن وشکلش بدنمیشه اخه دکترگفته باید ماساژ بدین

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام مراقبت های بعد از عمل را طبق تجویز پزشک انجام دهید

 2. هانا محمودی می گوید

  سلام وقتتون بخیر، من ۴۰ روزه که جراحی رینوپلاستی انجام دادم، جسارتاً تا چه مدت بعد از عمل توصیه اکید میشه که طاق باز بخوابم و ارتفاع زیر سرم چقدر باشه خوبه؟ سپاسگزارم از پاسخ گویی تون🙏🙏🙏🤞🤞🤞

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام و احترام.برای نتیجه بهتر عمل میبایست تا زمانی ک روی بینی چسب دارید مراقبت های بعد از عمل را انجام دهید. در صورت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید.
   سعادت اباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴_ جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 3. لیلا مرادی می گوید

  من یه هفته س عمل کردم خیلی خوب نفس میکشم خداروشکر .

 4. سوری می گوید

  روز بخیر من ۶ماه پیش نوک بینی مو عمل کردم الان یه خورده به سمت چپ انحراف داره من چسب رو درست و دقیق میزدم ینی علتش اینه که به پهلو میخابیدم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   انحراف بینی بعد از عمل به عوامل مختلفی مانند تجربه جراح و مراقبت های بعد از جراحی بستگی دارد.

 5. خانم حسامی می گوید

  سلام اقای دکتر من دیسک کمر دارم و خوابیدن به کمر خیلی برام سخته میخام انححراف بینی مو عمل کنم اما من فقط به پهلو میتونم درست بخابم الان بعد عمل تا چند وقت نباید به پهلو خابید؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بهتر است تا یک ماه بعد از جراحی به پشت بخوابید.

 6. معصومه می گوید

  ببخشین بعد عمل میشه برای بیخوابی ها از داروهای خواب اور استفاده کرد؟ مشکلی نداره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   باسلام
   دوست عزیز استفاده از هر داروی غیر ضروری مانند قرص خواب به دلیل داشتن عوارض جانبی توصیه نمی شود.

 7. ثمین می گوید

  سلام دوستم عمل بینی انجام داد تا یک ماه خوابش بهم ریخت منم میخام عمل کنم اما بیخوابی پدرمو درمیارخ برای بیخوابی بعد عمل چیکار ککنیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز هرچه بیشتر رعایت کنید بینی شما فرم بهتری پیدا خواهد کرد. و استفاده از قرص خواب هم پیشنهاد نمی شود.

 8. حشمتی می گوید

  سلام مادر من چند سال پیشش تصادف کردن دماغشون شکست و چون دست و پاشون توی گچ بود نتونستن عمل کنن الان نمیتونه بعد عمل به کمر بخابه ینی تا چند وقت بعد از جراحی بینی میتونه به پهلو بخابه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بهتر است تا زمانی که چسب روی بینی است به پشت بخوابن.

 9. ناشناس می گوید

  ایا بعداز اینکه کچ بینی رو دراوردیم نیاز به شستشو‌با سرم هسته یانه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   شستشوی بینی با سرم را می توانید بعد از برداشتن آتل بینی هم ادامه دهید.

 10. شیما می گوید

  سلام.وقتتون به خیر
  من عمل بینی ۱ ماه پیش انجام دادم گچمم باز کردم اما باز دارم به سختی نفس میکشم و موقع خواب از تنگی نفس بیدار میشم. یک ماه هست که خواب درست نرفتم.جایی که عمل کردم بهم گفتن طبیعیه.آیا واقعا طبیعی هست؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز بعد از باز کردن گچ بینی در صورتی که به درستی بینی شستشو داده شود باید بتوانید از راه بینی تنفس کنید.

 11. نگین می گوید

  بچه ها من ۵روزه عمل کردم خسته شدم انقدطاق باز خابیدم تا کی باید اینجوری بخابم؟؟

  1. محمد می گوید

   فک کنم ۵ ماه یعنی یکی از آشنایان من عمل کرده ۵ ماهه اینجوری میخوابه والا منم میخوام عمل کنم ولی نمیتونم طاق باز بخوابم موندم چیکار کنم؟

   1. ناشناس می گوید

    چخبرررره منم عمل کردم یه هفته کافیه

  2. ناشناس می گوید

   من تا یک ماه خوابیدم

 12. سعید می گوید

  سلام من ۴ روز از عمل بینیم گذشته مشکل نفس کشیدن دارم چه کار کنم ممنون میشم راهنمایی کامل کنید خیلی سختمه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز به دلیل وجود التهاب داخل بینی شما این موردی که اشاره کردین کاملا عادی است.

  2. ناشناس می گوید

   منم نمیتونم نفس بکشم

   1. ناشناس می گوید

    اسپری بینی زیاد استفاده کن ، نشسته خوابیده بزن بره

  3. ناشناس می گوید

   طبیعی هست منم تازه عمل کردم تا باز کردن گچ بینی

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید