۵ نکته درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

5,397

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی موضوع مهمی است. عمل بینی به دلیل حساسیت‌های بالایی که دارد، مستلزم این است که توصیه‌های بعد از عمل جراحی جدی گرفته شود.

بسیاری از افرادی که اقدام به انجام عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی کرده‌اند، از بی خوابی بعد از عمل بینی به ستوه آمده‌اند. بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است.

این عمل به دلیل تهاجمی بودن و پانسمان‌هایی که بعد از عمل در مجرای تنفسی قرار گرفته می‌شوند، مستعد این است که عارضه‌های بسیاری را بوجود آورد.

اهمیت و حساسیت بینی در زندگی انسان

عمل بینی یا رینوپلاستی، مراقبت‌های بسیاری را می‌طلبد. این عمل، به دو جهت حائز اهمیت زیاد می‌باشد. اولین دلیل که مهم‌تر است، کارکرد بینی برای حیات و بقای انسان است. بینی به عنوان مجرای تنفسی که اصلی‌ترین عامل حیات انسان است، از اهمیت زیادی در کیفیت و کمیت زندگی انسان برخوردار است. دیگر دلیل، نقش بینی در زیبایی چهره انسان و ظاهر اوست. اندکی اختلال در ظاهر و کارکرد بینی، مستعد بوجود آوردن اختلالات زیاد در زندگی انسان می‌باشد.

مراقبت از بینی؛ عضو اصلی دستگاه تنفسی

مراقبت از بینی و رسیدگی به آن، نقشی اساسی در بالا بردن کیفیت زندگی دارد. این امر، به خصوص در افرادی که اقدام به انجام عمل بینی کرده‌اند، خود را بسیار بیشتر نشان می‌دهد. عمل بینی می‌تواند به دلایل مختلفی انجام شود. شکستگی‌ها، انحرافات، مشکلات تنفسی، عارضه‌های زیبایی و ظاهری و دلایل دیگر!همچنین می تواند فرم های مختلفی بعد از جراحی داشته باشد ماننند بینی عروسکی !

موضوع مهمی که وجود دارد این است که چگونه می‌توان از بینی‌هایی که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، به خوبی مراقبت کرد؟ این سوال، پاسخ‌های متعددی دارد که بسته به بیمار و شرایط وی می‌تواند متغیر باشد؛ اما اشتراکاتی نیز در همه آن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری از افراد با بی خوابی بعد از عمل بینی مواجه می‌شوند. این موضوع می‌تواند بسیار کسل‌کننده و آزاردهنده باشد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، دارای نکات و ریزه‌کاری‌هایی است که توجه به آنها از ضرورت بسیاری برخوردار است. در صورتی که نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به خوبی انجام شود، هم بی خوابی بعد از عمل بینی را می‌تواند رفع کند و هم روند ترمیم و شکل‌گیری غضروف‌های آن را با کیفیت بالاتری انجام خواهد داد.

حال پیش از آنکه به بررسی نکات و اصولی که در نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی وجود دارد، بپردازیم، بهتر است مروری بر خود عمل بینی و اتفاقاتی که در طی آن می‌افتد، داشته باشیم. همچنین، پس از آن، عوامل و دلایل بی خوابی بعد از عمل بینی را مرور خواهیم کرد و نیز عمل بینی یا رینوپلاستی را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد. خب، حال بهتر است ابتدا ببینیم که عمل بینی یا رینوپلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

درست خوابیدن بعد از جراحی بینی

جراحی بینی چیست؟

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی، به یکی از روش‌های جراحی گفته می‌شود که به منظور رسیدن به اهداف متفاوتی در فرم، ظاهر یا عملکرد بینی انجام می‌شود. عمل جراحی بینی ممکن است برای تغییر شکل، کوتاه یا بلند کردن و بهبود کارآیی بینی صورت پذیرد. این عمل جراحی توسط متخصص گوش، حلق و بینی، جراح فک و صورت یا متخصص جراحی پلاستیک انجام می‌شود. عمل جراحی بینی می‌تواند با اهداف ترمیمی یا زیبایی انجام شود.

عمل ترمیمی بینی برای رفع جراحات ناشی از حوادث، برطرف شدن مشکلات مادرزادی و اختلالات تنفسی صورت می‌گیرد. جراحی بینی در گاهی موارد می‌تواند با ادغام عمل‌های جراحی دیگر انجام شود که در نهایت منجر به کسب نتایج بهتر خواهد شد. عمل جراحی بینی هم می‌تواند در بخش بالایی بینی (قسمت استخوانی) و هم بخش پائینی آن (غضروف) انجام گردد.

انواع جراحی بینی را بشناسیم!

جراحی بینی یکی از متداول‌ترین عمل‌های جراحی است که گاهی اوقات به عنوان یک پارامتر و آپشن اضافه نیز به حساب می‌آید! متاسفانه (یا خوشبختانه) عمل‌های جراحی بینی در سال‌های اخیر، به نوعی فرهنگ و «باید» نیز تبدیل شده است. به هرحال، عمل بینی با توجه به برشی که در آن ایجاد می‌شود، می‌تواند به دو شکل مختلف صورت پذیرد.

 • عمل جراحی بسته: این عمل که مدت‌های زیادی است توسط جراحان استفاده می‌شود، تمام برش‌های آن در داخل بینی ایجاد می‌گردند. مزیتی که این روش جراحی بینی دارد، این است که برش‌ها در روی بینی انجام نشده و جای زخم‌های آن در دوران بعد از عمل، قابل مشاهده نخواهد بود. البته این عمل دارای محدودیت‌هایی نیز هست. به عنوان مثال، دسترسی پزشک به تمام بخش‌های بینی محدود می‌گردد. معمولاً از این روش برای بهبود قوز بینی استفاده می‌گردد.
 • عمل جراحی باز: این روش، با ایجاد برشی در ناحیه کلوملا یا حد فاصل دو سوراخ بینی صورت می‌گیرد. بعد از ایجاد این برش، پوست روی بینی به سمت بالا کشیده شده و جراح با تسلط کامل و دید مستقیم به درون بینی اقدام به انجام عمل می‌کند. این عمل، به دلیل تهاجمی‌تر بودن، با ریسک‌های بیشتری همراه است و تورم و مراقبت‌های بعد از آن نیز طبیعتاً افزایش خواهد یافت. مثلاً جدی گرفتن نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی باز از اهمیت بیشتری برخوردار است. البته نتایجی که از این عمل ایجاد می‌شود، نیز چشمگیرتر خواهد بود.

مزایا و معایب جراحی بینی چیست؟

مزایایی که عمل بینی دارد:

عمل بینی، همانطور که گفتیم باعث بهبود زیبایی و افزایش کارآیی آن خواهد شد. همچنین، در موارد بسیار، این عمل قادر است مشکلاتی که در سیستم تنفسی انسان وجود دارد را نیز برطرف کند. همچنین، افزایش زیبایی و جذابیت شخص، با افزایش اعتمادبنفس همراه خواهد بود. علاوه بر این، از آن‌جایی که بینی، ارتباط مستقیم و نقش اصلی در دستگاه تنفس انسان دارد، بهبود کارآیی آن منجر به بالا رفتن سطح سلامت نیز خواهد شد.

با تمام مزایایی که عمل جراحی بینی دارد، باید اذعان کرد که این عمل با ریسک‌ها، خطرات و عوارضی نیز همراه است. عوارضی که در ادامه به صورت تیتروار توضیح خواهیم داد، در صورتی که مراقبت‌های بعد از جراحی جدی گرفته نشوند، خود را بیشتر نشان خواهند داد. به عنوان مثال، اگر نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی یا شیوه پاک کردن و تعویض پانسمان به درستی رعایت نشوند، در مواردی ممکن است حتی منجر به ضرورت عمل مجدد گردد.

معایبی که عمل بینی دارد:

 • کاهش حس بویایی فرد
 • امکان بروز خون‌ریزی و ایجاد عفونت
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • کوچک‌تر شدن سوراخ‌ بینی
 • عدم تقارن در وضعیت ظاهری بینی
 • بروز آسیب در بافت‌های عمیق
 • کرختی و بی‌حس شدن بینی
 • افزایش یافتن میزان تنفس فرد از بینی
 • عوارض نشات گرفته شده از ماده بیهوشی
طرز درست خوابیدن بعد از عمل بینی

نکاتی که لازم است قبل از جراحی بینی رعایت شوند:

قبل از اقدام به انجام عمل جراحی بینی لازم است که با پزشک متخصص خود، بهترین جراح بینی در تهران ،مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم در این خصوص را دریافت نمائید. به صورت کلی، اقداماتی که قبل از انجام عمل جراحی بینی لازم است به آن‌ها توجه شود، به مشروح زیر هستند:

 • از دو هفته قبل از عمل از استعمال دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپیرین را از دو هفته پیش از عمل قطع کنید.
 • در روز عمل، با معده خالی به اتاق عمل بروید. همچنین، شب پیش از عمل نیز غذای سبک بخورید.
 • آزمایشات لازم قبل از اقدام به عمل را انجام داده و آن‌ها را جدی بگیرید.
 • در صورت سرماخوردگی یا مبتلا بودن به آنفولانزا، تا بهبودی کامل صبر کنید.
 • در روز عمل و پیش از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان، حتماً به خوبی استحمام کرده و بدن‌تان را تمیز کنید. همچنین، آقایان باید ریش و سبیل خود را اصلاح کرده و خانم‌ها نیز بدون آرایش باشند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تا یک روز پس از به هوش آمدن بیمار، وی سخت‌ترین شرایط ریکاوری را سپری خواهد کرد. به همین دلیل لازم است در این مدت حتماً یک نفر به صورت دائم بالای سر او بوده و مراقبش باشد. در این مدت، تاثیرات داروی بیهوشی برای عمل بینی همچنان در وی برقرار است. بیمار در طول این مدت دچار سردرد و تهوع، کبودی و خون‌ریزی بوده و نتیجه‌ای که از عمل حاصل شده است، هنوز مشخص نیست. در این زمان، برای کاهش عوارض ناشی از عمل و راحت‌تر سپری شدن دوران نقاهت بعد از عمل بینی ، لازم است که نکات زیر رعایت شود:

 • تا ۲۴ ساعت بعد از عمل، از کمپرس یخ برای رفع کبودی‌ها استفاده شود.
 • از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند، ممانعت گردد. در این مدت لازم است صرفاً از سوپ و مایعات فراوان استفاده شود.
 • در صورت عطسه یا سرفه کردن، دهان خود را باز نگه داشته تا آسیبی به بافت‌های بینی نرسد.
 • از وارد آوردن فشار به بینی و دست زدن به آن جلوگیری کنید.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل خودداری گردد.
 • مراقبت باشید که ضربه به بینی‌تان وارد نگردد.
 • از ورزش‌های سنگین و پائین گرفتن سر به مد طولانی خودداری کنید.
 • چسب زدن صحیح به بینی را یاد گرفته تا حالت بینی بهتر حفظ شود.
 • تا شکل‌گیری کامل فرم بینی صبور باشید.
 • نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد گرفته و آن را جدی بگیرید!

مورد آخر، یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، بسیار سرنوشت‌ساز است؛ چرا که بینی به دلیل شکل غضروفی که دارد، بسیار مستعد اثرگیری از جاذبه زمین و فشارهای دیگری است که به آن وارد می‌شود. نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی دارای شرایطی است که جدی گرفتن آن باعث کسب بهترین نتیجه از عمل خواهد شد. همچنین، این اقدام باعث می‌شود تا احتمال بروز عوارض پس از عمل را به حداقل برسانید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد بگیرید!

مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود بهترین نتیجه را از عمل بینی بگیرید، یادگیری صحیح نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی است. استراحت و آرامش بعد از عمل‌های جراحی، به بهبودی سریع‌تر بیمار کمک زیادی می‌کند؛ چرا که در هنگام خواب و بخصوص خواب عمیق، هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شود باعث می‌گردد که روند درمان با سرعت و کیفیت بیشتری صورت گیرد. نکاتی که در ادامه می‌گوئیم برای رفع بی‌ خوابی بعد از عمل بینی و استراحت بهتر می‌باشند.

·         رو به بالا (طاق باز) بخوابید!

مهم‌ترین اقدامی که برای کاهش خطرات بعد از عمل بینی توصیه می‌شود، این است که در روزهای پس از عمل، روی کمر یا اصطلاحا طاق‌ باز بخوابید. در این وضعیت، لازم است که سرتان با یک زاویه ۴۵ درجه و بالاتر از بدن‌تان قرار بگیرد. قرار دادن چند بالش نرم روی یکدیگر به قرار گرفتن در این وضعیت کمک زیادی می‌کند.

همچنین، نگه داشتن سر در وضعیتی بالاتر از بدن باعث می‌شود که اثر نیروی جاذبه به حداقل خود رسیده و تورم در بینی را تا حد زیادی کاهش دهد. برای جلوگیری از غلت خوردن به طرفین نیز لازم است بالش‌های اضافی را در طرفین خود قرار دهید. قرار گرفتن بالش در زیر زانو نیز باعث می‌شود که دردهای ناحیه کمر کاهش یابد.

·         قبل از خواب از کمپرس یخ استفاده کنید!

استفاده کردن از کمپرس یخ در روزهای بعد از عمل باعث می‌شود که روند بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق افتاد. کمپرس یخ هم برای کاهش درد و هم برای از بین بردن کبودی و تورم بسیار عالی می‌باشد. به احتمال زیاد پیش از عمل به شما توصیه خواهد شد که تا ۷۲ ساعت بعد از عمل، به صورت دوره‌ای از یک بسته یخ برای انجام کمپرس استفاده شود. انجام کمپرس را به خصوص در زمان پیش از خواب حتماً در برنامه خود قرار دهید.

·         حتی‌الامکان تنها یا با فاصله از دیگران بخوابید!

در چند هفته بعد از عمل، بسیار ضروری است که از وارد شدن ضربه به بینی‌تان جلوگیری شود. به همین دلیل اهمیت دارد که تا حد امکان، تنها بخوابید. اگر هم قرار است کسی مراقبت شما باشد، این شخص باید با فاصله از شما بخوابد تا حرکات ناگهانی در شب باعث وارد شدن ضربه ناگهانی به بینی نگردد.

·         کافئین مصرف نکنید!

گفتیم که بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است. حال در صورتی که از کافئین پیش از خوابیدن نیز استفاده شود، این بی خوابی با شدت بیشتری خود را نشان خواهد داد. مصرف کافئین را در روزهای بعد از عمل سعی کنید قطع کرده و یا از چند ساعت پیش از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید.

·         روی شکم نخوابید!

خوابیدن روی شکم در روزهای بعد از عمل بسیار خطرناک است. احتمال وارد شدن فشار به بینی و تخریب غضروف‌هایی که در حال بازسازی هستند، در حالتی که روی شکم خوابیده‌اید، بسیار بیشتر است. بنابراین، به هیچ وجه تا بهبودی نسبی بعد از عمل بینی، روی شکم نخوابید.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید