1. خانه
 2. /
 3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
 4. /
 5. طرز خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

طرز خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

دکتر آرش نجف بیگی

خوابیدن درست بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی موضوع مهمی است. عمل بینی به دلیل حساسیت‌های بالایی که دارد، مستلزم این است که توصیه‌های بعد از عمل جراحی جدی گرفته شود.

بسیاری از افرادی که اقدام به انجام عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی کرده‌اند، از بی خوابی بعد از عمل بینی به ستوه آمده‌اند. بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است. این عمل به دلیل تهاجمی بودن و پانسمان‌هایی که بعد از عمل در مجرای تنفسی قرار گرفته می‌شوند، مستعد این است که عارضه‌های بسیاری را بوجود آورد.

در ادامه ویدئویی از دکتر آرش نجف بیگی را مشاهده می کنید که از اقدامات بعد از عمل جراحی بینی صحبت می کنند:

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر جراحی بینی دکتر نجف بیگی این مقاله را از دست ندهید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟ 

پوزیشن مناسب بعد از عمل بینی برای خواب، دارای نکات و ریزه‌کاری‌هایی است که توجه به آنها از ضرورت بسیاری برخوردار است. در صورتی که نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به خوبی انجام شود، هم بی خوابی بعد از عمل بینی را می‌تواند رفع کند و هم روند ترمیم و شکل‌گیری غضروف‌های آن را با کیفیت بالاتری انجام خواهد داد.

طرز خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد بگیرید!

مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود بهترین نتیجه را از عمل بینی بگیرید، یادگیری صحیح نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی است.

استراحت و آرامش بعد از عمل‌های جراحی، به بهبودی سریع‌تر بیمار کمک زیادی می‌کند؛ چرا که در هنگام خواب و بخصوص خواب عمیق، هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شود باعث می‌گردد که روند درمان با سرعت و کیفیت بیشتری صورت گیرد.

نکاتی که در ادامه می‌گوئیم برای رفع بی‌ خوابی بعد از عمل بینی و استراحت بهتر می‌باشند.

·         رو به بالا (طاق باز) بخوابید!

مهم‌ترین اقدامی که برای کاهش خطرات بعد از عمل بینی توصیه می‌شود، این است که در روزهای پس از عمل، روی کمر یا اصطلاحا طاق‌ باز بخوابید. در این وضعیت، لازم است که سرتان با یک زاویه ۴۵ درجه و بالاتر از بدن‌تان قرار بگیرد. قرار دادن چند بالش نرم روی یکدیگر به قرار گرفتن در این وضعیت کمک زیادی می‌کند.

همچنین، نگه داشتن سر در وضعیتی بالاتر از بدن باعث می‌شود که اثر نیروی جاذبه به حداقل خود رسیده و تورم بینی بعد از عمل  را تا حد زیادی کاهش دهد. برای جلوگیری از غلت خوردن به طرفین نیز لازم است بالش‌های اضافی را در طرفین خود قرار دهید. قرار گرفتن بالش در زیر زانو نیز باعث می‌شود که دردهای ناحیه کمر کاهش یابد.

سوالات زیادی درباره خوابیدن به پهلو پرسیده می شود که باید بدانید که هدف از خوابیدن به کمر عدم برخورد بینی با اطراف است از این رو در صورتی که به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی هیچ آسیبی به بینی شما وارد نمی کند مشکلی ندارد.

مقاله عمل بینی انحرافی را از دست ندهید.

·         قبل از خواب از کمپرس یخ استفاده کنید!

استفاده کردن از کمپرس یخ در روزهای بعد از عمل باعث می‌شود که روند بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق افتاد. کمپرس یخ هم برای کاهش درد و هم برای از بین بردن کبودی و تورم بسیار عالی می‌باشد. به احتمال زیاد پیش از عمل به شما توصیه خواهد شد که تا ۷۲ ساعت بعد از عمل، به صورت دوره‌ای از یک بسته یخ برای انجام کمپرس استفاده شود. انجام کمپرس را به خصوص در زمان پیش از خواب حتماً در برنامه خود قرار دهید.

·         حتی‌الامکان تنها یا با فاصله از دیگران بخوابید!

در چند هفته بعد از عمل، بسیار ضروری است که از وارد شدن ضربه به بینی‌تان جلوگیری شود. به همین دلیل اهمیت دارد که تا حد امکان، تنها بخوابید. اگر هم قرار است کسی مراقبت شما باشد، این شخص باید با فاصله از شما بخوابد تا حرکات ناگهانی در شب باعث وارد شدن ضربه ناگهانی به بینی نگردد.

·         کافئین مصرف نکنید!

گفتیم که بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است. حال در صورتی که از کافئین پیش از خوابیدن نیز استفاده شود، این بی خوابی با شدت بیشتری خود را نشان خواهد داد. مصرف کافئین را در روزهای بعد از عمل سعی کنید قطع کرده و یا از چند ساعت پیش از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید.

·         روی شکم نخوابید!

خوابیدن روی شکم در روزهای بعد از عمل بسیار خطرناک است. احتمال وارد شدن فشار به بینی و تخریب غضروف‌هایی که در حال بازسازی هستند، در حالتی که روی شکم خوابیده‌اید، بسیار بیشتر است. بنابراین، به هیچ وجه تا بهبودی نسبی بعد از عمل بینی، روی شکم نخوابید.

 در ویدیو زیر نمونه جراحی بینی دکتر نجف بیگی را مشاهده میکنید :

نکاتی که لازم است قبل از جراحی بینی رعایت شود 

قبل از اقدام به انجام عمل جراحی بینی لازم است که با پزشک متخصص خود، بهترین جراح بینی در تهران ،مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم در این خصوص را دریافت نمائید. به صورت کلی، اقداماتی که قبل از انجام عمل جراحی بینی لازم است به آن‌ها توجه شود، به مشروح زیر هستند:

 • از دو هفته قبل از عمل از استعمال دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپیرین را از دو هفته پیش از عمل قطع کنید.
 • در روز عمل، با معده خالی به اتاق عمل بروید. همچنین، شب پیش از عمل نیز غذای سبک بخورید.
 • آزمایشات لازم قبل از اقدام به عمل را انجام داده و آن‌ها را جدی بگیرید.
 • در صورت سرماخوردگی یا مبتلا بودن به آنفولانزا، تا بهبودی کامل صبر کنید.
 • در روز عمل و پیش از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان، حتماً به خوبی استحمام کرده و بدن‌تان را تمیز کنید. همچنین، آقایان باید ریش و سبیل خود را اصلاح کرده و خانم‌ها نیز بدون آرایش باشند.

برای اطلاع از هزینه عمل بینی دکتر نجف بیگی و دریافت یک جلسه مشاوره رایگان با ایشان با ما تماس بگیرید.

.

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

تا یک روز پس از به هوش آمدن بیمار، وی سخت‌ترین شرایط ریکاوری را سپری خواهد کرد. به همین دلیل لازم است در این مدت حتماً یک نفر به صورت دائم بالای سر او بوده و مراقبش باشد.

در این مدت، تاثیرات داروی بیهوشی برای عمل بینی همچنان در وی برقرار است. بیمار در طول این مدت دچار سردرد و تهوع، کبودی و خون‌ریزی بوده و نتیجه‌ای که از عمل حاصل شده است، هنوز مشخص نیست.

در صورت کج شدن بینی بعد از عمل بهترین کار چیست؟ را در این مقاله بخوانید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

تا یک روز پس از به هوش آمدن بیمار، وی سخت‌ترین شرایط ریکاوری را سپری خواهد کرد. به همین دلیل لازم است در این مدت حتماً یک نفر به صورت دائم بالای سر او بوده و مراقبش باشد.

در این مدت، تاثیرات داروی بیهوشی برای عمل بینی همچنان در وی برقرار است. بیمار در طول این مدت دچار سردرد و تهوع، کبودی و خون‌ریزی بوده و نتیجه‌ای که از عمل حاصل شده است، هنوز مشخص نیست.

در این زمان، برای کاهش عوارض ناشی از عمل و راحت‌تر سپری شدن دوران نقاهت بعد از عمل بینی ، لازم است که نکات زیر رعایت شود:

 • تا ۲۴ ساعت بعد از عمل، از کمپرس یخ برای رفع کبودی‌ها استفاده شود.
 • از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند، ممانعت گردد. در این مدت لازم است صرفاً از سوپ و مایعات فراوان استفاده شود.
 • در صورت عطسه یا سرفه کردن، دهان خود را باز نگه داشته تا آسیبی به بافت‌های بینی نرسد.
 • از وارد آوردن فشار به بینی و دست زدن به آن جلوگیری کنید.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل خودداری گردد.
 • مراقبت باشید که ضربه به بینی‌تان وارد نگردد.
 • از ورزش‌های سنگین و پائین گرفتن سر به مد طولانی خودداری کنید.
 • چسب زدن صحیح به بینی بعد از عمل را یاد گرفته تا حالت بینی بهتر حفظ شود.
 • تا شکل‌گیری کامل فرم بینی صبور باشید.
 • نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد گرفته و آن را جدی بگیرید!

مورد آخر، یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، بسیار سرنوشت‌ساز است؛ چرا که بینی به دلیل شکل غضروفی که دارد، بسیار مستعد اثرگیری از جاذبه زمین و فشارهای دیگری است که به آن وارد می‌شود. پوزیشن مناسب بعد از عمل بینی برای خوابیدن دارای شرایطی است که جدی گرفتن آن باعث کسب بهترین نتیجه از عمل خواهد شد. همچنین، این اقدام باعث می‌شود تا احتمال بروز عوارض پس از عمل را به حداقل برسانید.

برای مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات درباره جراحی بینی و مراقبت های آن این مقاله لاتین را توصیه می کنیم.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر