1. خانه
  2. /
  3. لیفت صورت
  4. /
  5. موثرترین و بهترین نوع نخ برای لیفت صورت چیست؟

موثرترین و بهترین نوع نخ برای لیفت صورت چیست؟

دکتر آرش نجف بیگی

بهترین نوع نخ برای لیفت صورت

یکی از روش های غیرجراحی که صورت یا گردن شما را کشیده و سفت کرده و تولید کلاژن جدید را با زمان کوتاهی تحریک می کند، لیفت صورت با نخ نام دارد.

این روش درمانی که جایگزین روش پر خطر جراحی لیفت صورت شد، ظاهری ظریف و با طراوت را بدون انجام جراحی پلاستیک و به دنبال آن بدون عوارض جانبی و ریسک بالای عمل جراحی و بیهوشی ایجاد می کند. همانطور که از نامش مشخص است، این روش توسط نخ هایی انجام می شود از جنس نخ های بخیه؛ این نخ ها انواع مختلفی دارند و با یک حساب سر انگشتی می توان فهمید که نتیجه حاصل از لیفت صورت با نخ مستقیماً با نخ به کار رفته توسط پزشک و جراح رابطه مستیم دارد؛ و درست همینجاست که متوجه می شویم انتخاب و شناخت بهترین نوع نخ برای لیفت صورت اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل هم قصد داریم تا مطلب امروز را به این موضوع اختصاص دهیم و هر آنچه را که باید در مورد انواع نخ لیفت صورت بدانید را بررسی کنیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید :

لیفت صورت با نخ چیست؟

بیایید قبل از بررسی بهترین نوع نخ برای لیفت صورت، با روند لیفت صورت با نخ بیشتر آشنا شویم. در گذشته  یکی از راه های رفع افتادگی و شلی پوست صورت، جراحی لیفت صورت بود که با وجود کارآمد بودن آن، همه افراد مایل به انجام آن نبودند زیرا هم روشی تهاجمی و پر ریسک بود و هم دوران نقاهت زیادی داشت. بنابراین نوع جدیدی از درمان لیفت صورت روی کار آمد با عنوان لیفت صورت با نخ. این روش کم تهاجمی بود، نیازی به بیهوشی نداشت و عوارض جانبی و ریسک کمتری داشت و طولی نکشید تا در سراسر دنیا مشهور شد.

در واقع لیفت با نخ نوعی روش درمانی است که در آن از بخیه های موقت برای ایجاد لیفتی ظریف اما قابل مشاهده در پوست استفاده می شود. به جای برداشتن پوست شل شده صورت بیمار با جراحی، جراح زیبایی به سادگی آن را با بخیه زدن قسمت هایی از آن معلق می کند. این کار باعث می شود که پوست کمی به عقب کشیده شود و در نتیجه صورت را لیفت و سفت کند. نخ‌ها علاوه بر ایده‌آل بودن برای لیفت پوست، به روشی دیگر نیز با علائم پیری مبارزه می‌کنند؛ با تحریک پاسخ درمانی بدن و وادار کردن بدن به هدایت و تولید کلاژن به مناطق تحت درمان چراکه کلاژن نقش حیاتی در روند پیری دارد. کلاژن تا حد زیادی بر وضعیت پوست ما تأثیر می گذارد و علاوه بر این که برای ترمیم زخم ها استفاده می شود، به قوی، حجیم و انعطاف پذیر نگه داشتن پوست کمک می کند. با افزایش سن، بدن ما به تدریج کلاژن کمتر و کمتری تولید می کند که منجر به کاهش 80 درصدی ضخامت پوست در حدود 70 سالگی می شود. این کاهش حجم و قدرت عامل بزرگی در ایجاد پوست اضافی و چین و چروک است. با ضعیف‌تر شدن پوست، دیگر قادر به حمایت کافی از بافت‌های زیر آن نیست، به این معنی که جاذبه آن را به سمت پایین می‌کشد و پوست به مرور افتادگی پیدا می کند.

تزریق کلاژن تازه به پوست صورت در زمانی که علائم شلی پوست هنوز خفیف است می تواند به کاهش شلی (با ضخیم شدن و آبرسانی پوست) و جلوگیری از بدتر شدن آن (با تقویت پوست) کمک کند.

به عبارت دیگر، این فرآیند باعث جوانسازی مداوم و پیشرونده بافت های صورت می شود. بیمارانی که لیفت با نخ را به منظور تحریک کلاژن انجام می دهند، متوجه بهبود تدریجی رنگ و استحکام پوست خود نیز خواهند شد. با وجود این نخ ها پاسخ درمانی بدن به طور مداوم فعال می شود زیرا بدن می خواهد نواحی بخیه شده را درمان کرده و بخیه ها را خارج کند زیرا بدن از نظر بیولوژیکی طوری برنامه ریزی شده است که وقتی هر جسم خارجی موجود در درم را حس می کند به این شکل واکنش نشان دهد. خوشبختانه از آنجایی که نخ های قرار گرفته در زیر پوست در حین لیفت صورت با نخ بسیار کوچک هستند، بیمار هیچ یک از این اتفاقات را احساس نخواهد کرد و اکثر مردم پس از بهبودی پوست اطراف خود به هیچ وجه نمی توانند بخیه های خود را احساس کنند. اما سوال اصلی اینجاست که آیا این نخ ها انواع مختلفی دارند؟ و اگر پاسخ این سوال مثبت است موثرترین و بهترین نوع نخ برای لیفت صورت چیست؟! در ادامه خواهیم خواند.

مقاله بهترین جراح لیفت صورت در تهران را ازدست ندهید.

انواع مختلف نخ لیفت صورت و ویژگی آنها

به طور کلی نخ های مورد استفاده در روش لیفت صورت با نخ بر اساس 3 ویژگی جذب، طول و بافت سطحی متمایز می شوند که در ادامه با هر کدام بیشتر آشنا می شویم:

جذب

یک نخ قابل جذب به مرور زمان از بین می رود و جذب بدن می شود. نخ های مختلف قابل جذب حدود شش ماه تا 24 ماه قبل از حل شدن و جذب بدن باقی می مانند. بهترین نوع نخ برای لیفت صورت از لحاظ میزان جذب به ترتیب زیر است:

  1. نخ پلی دیوکسانون (PDO) حدود 6 ماه پس از درمان حل می شود.
  2. نخ پلی ال لاکتیک اسید (PLLA) حدود 12 ماه دوام می آورد.
  3. نخ های پلی کاپرولاکتون (PCL) 24 ماه پس از درمان جذب می شوند.

همانطور که نخ های قابل جذب در نهایت حل می شوند، کارایی خود را از دست می دهند، اما نخ های غیر قابل جذب به طور دائم صورت شما را لیفت می کنند. نخ‌های غیرقابل جذب (مانند Aptos، نخ Woffles و Contour) از پلی پروپیلن ساخته می‌ شوند که نوعی ماده است که بدن نمی ‌تواند آن را تجزیه یا جذب کند.

بافت

برای به دست آوردن نتایج موثر در لیفت صورت، بافت نخ ها، اعم از قابل جذب و غیر قابل جذب، قابل توجه است. برخی از بافت ها بسته به ناحیه درمان ممکن است بهتر از بقیه کار کنند و گاهی اوقات به تشخیص پزشک می توان از ترکیبی از نخ ها نیز استفاده کرد. انواع نخ از لحاظ بافت به شرح زیر است:

نخ های غیر خاردار

این نخ ها کاملاً صاف هستند و در نواحی با بافت نازک مانند اطراف چشم که نمی خواهید پوست روی سطح خراشیده شود، استفاده می شود.

نخ های خاردار یک طرفه

این نخ ها را می توان فقط در یک جهت خاردار کرد و خار روی این نخ ها برای افزایش چسبندگی به زیر بافت پوست تعبیه شده است

نخ‌های خاردار دوطرفه

این نخ‌ها در دو جهت خاردار می ‌شوند و به دلیل قفل شدن نخ از هر دو جهت در بافت، نخ را محکم می‌ کنند و باعث ثبات بیشتر می ‌شوند. همانطور که گفتیم این خار ها نخ را به بافت نرم زیر پوست می چسبانند تا حرکت نکند و همانطور که ساییدگی های ریز در بافت ها ایجاد می شود، باعث تولید کلاژن در بافت های پوست می شود تا خود را ترمیم کند.

طول

نخ های مورد استفاده در لیفت صورت می توانند بلند یا کوتاه باشند. بخیه های کوچک مانند لیفت بینی نیاز به نخ های کوچک تری دارند.

نخ های خاردار معمولا بلند تر هستند و می توانند در سرتاسر صورت، گردن، سینه و حتی قسمت هایی از بدن نیز استفاده شوند.

انواع نخ های مورد استفاده در لیفت صورت با نخ

تا اینجای کار دیدیم که در حین لیفت صورت با نخ، متخصصان با استفاده از سوزن های ظریف استریل شده، نخ یا نخ بخیه ها را زیر پوست قرار می دهند و این نخ ها زیر نواحی که پوست آویزان و شل است قرار می گیرد.

نخ ها پوست را سفت و محکم کرده و آن را جوان می کنند از سوی دیگر به مرور زمان حل می شوند و پوست را برای سال های آینده جوان می کنند. سه نوع نخ وجود دارد که در فرآیند لیفت با نخ استفاده می شود، به نام های پلی دیوکسانون (PDO)، پلی لاکتیک اسید (PLA) و پلیکاپرولاکتون (PCA) که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم:

نخ های لیفت PDO

نخ های PDO یکی از بهترین نوع نخ برای لیفت صورت و بلند ترین مدل این نخ بوده و به طور سنتی برای بخیه های جراحی استفاده می شد. این نخ ها از یک پلیمر زیست تخریب پذیر مصنوعی ساخته شده اند و در طول 6 ماه نیز جذب بدن می شوند. آنها فیبروبلاست ها را برای افزایش تولید کلاژن در ناحیه مورد نظر تحریک می کنند و ثابت شده است که بسیار ایمن هستند. در حال حاضر سه نوع نخ PDO به طور عمده استفاده می شود، نخ های مونو، کاگ یا خاردار و پیچدار یا اسکرو.

نخ های مونو

این نخ ها صاف و بدون خار هستند، عمدتاً پوست را سفت می کنند و مقدار کمی لیفت ایجاد می کنند. آنها معمولاً در ترکیب با سایر انواع نخ استفاده می شوند یا به نقطه ای از صورت یا پوست سر متصل می شوند.

نخ‌های کاگ یا خاردار

این نخ ها دارای خارهایی هستند که روی پوست قلاب می‌ شوند تا بافت آویزان را لیفت کنند. عمدتاً نخ خاردار یک طرفه است در حالی که Cog 360 ساختاری مشابه با نخ خاردار دو طرفه دارد.

نخ‌های پیچدار یا اسکرو 

این نخ یک یا دو نخ خاردار در هم تنیده است که برای بازگرداندن حجم مناسب برای نواحی فرورفته پوست استفاده می شود. این نخ لیفت صورت با تحریک تولید کلاژن در اطراف نخ ها و خارهای آنها به بازیابی حجم کمک کرده و بافت و کشسانی پوست را بهبود می بخشد و نتیجه طبیعی به همراه دارد.

نخ‌ پیچدار یا اسکرولیفت صورت با تحریک تولید کلاژن در اطراف نخ ها و خارهای آنها به بازیابی حجم کمک کرده و بافت و کشسانی پوست را بهبود می بخشد و نتیجه طبیعی به همراه دارد.

نخ های لیفت PLA

نخ های PLA از یک پلیمر زیست سازگار مشتق شده از اسید لاکتیک ساخته شده اند که قبلاً در بسیاری از کاربردها مانند پین ها و بخیه های ارتوپدی استفاده می شد. نخ‌ های PLA حجم نواحی افتاده و شل پوست را افزایش می‌ دهند و بنابراین با استفاده از مخروط ‌ها برای چسباندن به بافت، به بازگرداندن فرم به ناحیه صورت کمک می‌ کنند. نخ های PLA قابل جذب هستند و در مقایسه با نخ های PDO کلاژن را در مدت زمان طولانی تری بازسازی می کنند.

نخ های لیفت PCA

نخ های PCA جدیدترین نخ های قابل جذب زیستی تک رشته ای با منشاء مصنوعی (کاپرولاکتون) هستند. در فرآیند تجزیه این نخ، مولکول هایی تولید می شود که باعث تولید کلاژن و اسید هیالورونیک توسط پوست می شود. آنها تولید کلاژن را برای مدت زمان طولانی تری نسبت به رشته های PDO و PLA القا می کنند. همانطور که این نخ ها واکنش فیبروتیک را تحریک می کنند، حتی پس از بازجذب نیز ساختار کلاژنی را از خود به جای می گذارند که از پوست پشتیبانی می کند و همین موضوع هم باعث سفت شدن پوست شده و عمل لیفت و کشش را ادامه می دهد و از افتادگی پوست جلوگیری می کند.

 بهترین نوع نخ لیفت صورت 

ترجیحات فردی، محل عمل، و طول اثر مطلوب، نخ ‌های مورد استفاده برای درمان لیفت صورت با نخ را تعیین می ‌کند. از آنجایی که نخ ها تولید کلاژن را تحریک می کنند، انتخاب نخی با عمر طولانی تر می تواند مفید باشد.

توجه به این نکته مهم است که بهترین نوع نخ برای لیفت صورت بیشتر بر اساس ناحیه و درمان مورد تشخیص پزشک تعیین می شود. برای مثال برخی از نخ ها در برخی درمان ها بیشترین تاثیر را دارند و بهترین نوع نخ لیفت محسوب می شوند:، مانند موارد زیر:

  • لیفتینگ با نخ PDO به مدت 6 ماه برای لیفت کردن پوست شل یا کانتور کردن ساختار صورت مانند بینی استفاده می شود.
  • نخ PLLA با ماندگاری 12 ماهه، حجم بیشتری نسبت به اجزای گود افتاده صورت می دهد، به عنوان مثال، فردی با گونه های توخالی کاندید مناسبی برای PLLA است.

بنابراین بسته به اهداف خود می توانید با پزشک خود صحبت کنید و روش مناسب لیفت با نخ را برای خود انتخاب کنید.

در آخر

لیفت صورت با نخ یکی از روش های درمانی سبک و غیر جراحی برای لیفت و جوانسازی پوست صورت است. در این روش از نخ هایی با جنس نخ بخیه استفاده می شود که انواع مختلفی دارند. بهترین نوع نخ برای لیفت صورت نخی است که برای ناحیه تحت درمان و روش درمان مناسب باشد. اما نظر شما چیست؟ به نظر شما کدام نخ لیفت اثر و ماندگاری بهتری دارد؟

منبع: themanseclinic

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر