1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش

دکتر آرش نجف بیگی

مراقبت های بعد از جراحی گوش را کسانی که عمل گوش انجام داده اند، باید بسیار جدی بگیرند.یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی که این روزها طرفداران زیادی به‌دست آورده است، جراحی زیبایی گوش است. اتوپلاستی یا جراحی گوش، به‌منظور اصلاح فرم گوش انجام می‌شود. عده زیادی در بدو تولد یا در زمان رشد، دچار دفرمگی گوش می‌شوند.

عده‌ای نیز، به دلایل مختلفی، فرم گوش مناسبی ندارند. در این شرایط، انجام جراحی پلاستیک گوش یا اتوپلاستی گوش، بهترین راهی است که می‌توانید جهت اصلاح فرم گوش‌های‌تان از آن استفاده کنید. موفقیت در نتیجه مطلوب جراحی گوش برجسته، با مراقبت بعد از جراحی گوش امکان‌پذیر است. مراقبت‌های پس از جراحی، تاحدی مهم است که حتی اگر برای این‌کار به بهترین متخصص جراحی گوش مراجعه کنید اما مراقبت‌های پس از جراحی را انجام ندهید، نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

برای اطلاع از ضرورت مراقبت های بعد از جراحی گوش، در ادامه همراه ما باشید!

مراقبت های بعد از جراحی گوش و عمل اتوپلاستی گوش

اتوپلاستی گوش، یکی از روش‌های رایج در جراحی پلاستیک گوش است. این جراحی، معمولا برای تغییر فرم گوش انجام می‌شود. اصلاح مدل گوش و برطرف نمودن ناهنجاری‌های ظاهری آن، با جراحی پلاستیک گوش ممکن است.

برای انجام اتوپلاستی گوش، لازم است به متخصص جراحی گوش، مراجعه کنید. در جراحی اتوپلاستی گوش، معمولا به‌وسیله برش طولی و بخیه غضروف، فرم ظاهری گوش‌های برجسته اصلاح می‌شوند.

گاهی نیز در صورت نیاز، پیوند غضروف انجام می‌شود و یا از پروتزهای مخصوصی جهت انجام اتوپلاستی گوش استفاده می‌شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب از انجام جراحی پلاستیک گوش، باید مراقبت های بعد از جراحی گوش را جدی بگیرید. عدم توجه به مراقبت های بعد از جراحی گوش، در نتیجه جراحی اثر مستقیم دارد.

نتیجه بعد از جراحی گوش

درمان تا خوردن گوش نوزاد چگونه است؟ در این مقاله از سایت دکتر نجف بیگی بخوانید.

افراد کاندید جراحی پلاستیک گوش

افرادی که گوش‌های برجسته‌ای دارند، بیشترین متقاضیان انجام جراحی گوش برجسته هستند. اگر سایز گوش‌های‌تان کوچک و بزرگ است، می‌توانید برای برطرف کردن آن، از جراحی پلاستیک گوش استفاده کنید. اگر به هر دلیلی در حادثه‌ای خاص، گوش‌تان دچار آسیب شده‌است نیز، اتوپلاستی گوش یا جراحی بازسازی گوش ، راه‌حل درمان مشکل شما است.

معمولا پزشک متخصص جراحی گوش، با مشاهده و معاینه وضعیت ظاهری گوش‌ها، مشخص می‌کند که آیا نیاز به جراحی اتوپلاستی گوش دارید یا خیر. افرادی که دارای گوش‌های بسیار بزرگ هستند و یا ناهنجاری‌های مادرزادی مثل گوش منقبض و گوش حلقوی دارند، می‌توانند با استفاده از اتوپلاستی نسبت به درمان ظاهر گوش، اقدام کنند.

مزایای انجام جراحی اتوپلاستی چیست؟

گوش‌های نامتقارن، گوش‌های بزرگ و گوش‌های دفرم، ظاهر چهره فرد را دچار تغییر می‌کند. معمولا این افراد، اعتماد به‌نفس ضعیفی دارند و چندان از ظاهر چهره‌شان رضایتی ندارند. با انجام جراحی زیبایی اتوپلاستی، چهره فرد بسیار متعادل‌تر می‌شود.

با انجام جراحی اتوپلاستی، زیبایی ظاهری گوش و چهره‌تان بازمی‌گردد. در نتیجه، اثر مستقیمی بر روحیه فرد می‌گذارد. معمولا، افرادی که این جراحی را انجام می‌دهند، به طرز شگفت‌انگیزی، حس مطلوب و رضایت‌بخشی از چهره و ظاهرشان دارند.

آیا ناهنجاری گوش در نوزاد فقط با جراحی ممکن است؟

یکی از نگرانی‌هایی که مادران پس از تولد فرزندشان دارند، شکل و فرم گوش‌ آن‌ها است. در بسیاری از نوزادان، یکی از گوش‌ها و یا هردو آن، دچار برجستگی و دفرمگی است. معمولا در صورتی که ناهنجاری شکل و فرم گوش در هفته اول تولد نوزاد اصلاح نشود، در سنین بالاتر، برای اصلاح فرم گوش، نیازمند جراحی اتوپلاستی خواهد بود. اما، در صورتی‌که همان هفته اول، با استفاده از گوش‌گیرهای مخصوص، گوش نوزاد را به سر نزدیک کنید، احتمال بهبودی بسیار بالا است.

بهترین سن برای انجام جراحی اتوپلاستی

به عقیده بسیاری از پزشکان، بهترین سن برای انجام جراحی اتوپلاستی گوش، بالای 5 سال است. معمولا غضروف ناحیه گوش قبل از 5 سالگی، بسیار نرم است. در چنین شرایطی ریسک بازگشت فرم گوش به حالت اولیه وجود دارد. اما پس از 5 سالگی، کودک، غضروف محکم‌تری خواهد داشت و به میزان 85% رشد گوش خود را تکمیل نموده است. همچنین، از دیگر دلایلی که پزشکان سن مناسب جراحی را بالای 5 سال می‌دانند و 7 سالگی را بهترین سن برای این‌کار اعلام می‌کنند، به‌دلیل توانایی کودک در مراقبت از خود است. در این سن و سال، معمولا کودکان توانایی رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش را دارند و ریسک بروز مشکلات بسیار کم‌تر است.

اقدامات قبل از جراحی پلاستیک گوش

برای انجام جراحی پلاستیک گوش، باید مقدماتی را فراهم کنید و نکاتی را رعایت نمایید. اگر کاندید انجام جراحی گوش برجسته، کودک است، حتما در سنی اقدام به جراحی کنید که کودک توانایی درک و همکاری را داشته باشد؛ زیرا همان‌طور که تاکید شد، مراقبت‌ های بعد از جراحی گوش، اهمیت زیادی دارند. انجام آزمایشات لازم جهت انجام  جراحی، یکی از اقدامات مهم قبل از جراحی پلاستیک گوش است.

چکاپ قلب و اقدامات لازم جهت دریافت تاییدیه بیهوشی نیز، یکی از اقدامات پیش از جراحی است. برای انجام جراحی گوش برجسته، حتما مصرف الکل و دخانیات را، یک ماه قبل از جراحی متوقف کنید. مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین نیز، از دو هفته مانده به تاریخ انجام جراحی پلاستیک گوش، متوقف نمایید.

استفاده از داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی نیز، یک هفته قبل از جراحی، به توصیه پزشک قطع می‌گردد. حتما برای حداقل 5 روز، از محل کارتان مرخصی بگیرید تا به اندازه کافی استراحت کنید.

در جلسه مشاوره عمل اتوپلاستی چه می‌گذرد؟

اگر بخواهید بهترین جراح گوش را برای عمل اتوپلاستی انتخاب کنید، باید در جلسه مشاوره چندین پزشکی که پس از تحقیقات آن‌ها را شناسایی کرده‌اید، شرکت کنید.

در این جلسات معمولا، پاسخ تمام سوالات‌تان را درمی‌یابید. صحبت در خصوص تمام انتظاراتی که از نتیجه جراحی زیبایی گوش‌تان دارید، مهم‌ترین نکته‌ای است که شما را به فرم گوش دل‌خواه نزدیک می‌کند.

یادتان باشد که این پزشک شما است که در زمان جراحی، شکل و فرم نهایی گوش را مشخص می‌کند. سعی کنید محدودیت‌های پس از جراحی و مراقبت های بعد از جراحی گوش را از پزشک‌تان جویا شوید.

بعد از اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی گوش چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام جراحی اتوپلاستی گوش، لازم است به متخصص جراحی گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. پزشک پس از معاینه وضعیت گوش، تصمیم به عمل جراحی می‌گیرد. در صورتی‌که بخواهید جراحی پلاستیک گوش را انجام دهید، پزشک وقت جراحی را به شما اعلام می‌کند.

در روز جراحی گوش برجسته، این عمل به‌صورت بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پزشک پس از ضدعفونی نواحی اطراف گوش، اقدام به ایجاد برش در ناحیه پشت گوش می‌کند. با ایجاد این برش، ناحیه‌ای از پوست و غضروف برداشته می‌شود. تغییر فرم غضروف، براساس ناهنجاری گوش و طبق سلیقه پزشک مشخص می‌گردد.

مدت زمان انجام جراحی اتوپلاستی، حدود 1 الی دو ساعت است. پس از اتمام مراحل اعمال تغییرات در غضروف، متخصص جراحی گوش، اقدام به بخیه پوست پشت گوش می‌کند. پس از این مرحله، نوبت به مراقبت‌ های بعد از جراحی گوش می‌شود.

مشکلات جراحی پلاستیک گوش یا اتوپلاستی

معمولا، مشکلات جراحی پلاستیک گوش، زمانی ایجاد می‌شود که پزشک متخصص جراحی گوش را به‌درستی انتخاب نکرده باشید. انتخاب بهترین متخصص جراحی گوش، حلق و بینی، موفقیت جراحی را تضمین می‌کند. پزشک باتجربه، معمولا کم‌ترین خطا را در انجام جراحی خواهد داشت. در ادامه به بررسی خطرات احتمالی جراحی پلاستیک گوش می‌پردازیم.

 • عفونت زخم در ناحیه پشت گوش، یکی از خطراتی است که در صورت عدم انجام مراقبت های بعد از جراحی گوش، ایجاد می‌شود. ناحیه پشت گوش، به‌دلیل فرم خاصی که دارد، بسیار مستعد ایجاد مشکلات این‌چنینی است.
 • یکی دیگر از مشکلاتی که بر اثر عدم تحقیق کافی در خصوص انتخاب پزشک متخصص جراحی گوش اتفاق می‌افتد، عدم تقارن گوش است. پزشکان بی‌تجربه، برای جراحی گوش برجسته، ممکن است دچار اشتباهاتی شوند و با عدم جراحی متقارن هر دو گوش، مشکل جدیدی برای‌تان ایجاد کنند.
 • بی‌حس شدن پوست گوش و نواحی اطراف آن، یکی دیگر از مشکلاتی است که احتمالا پس از جراحی اتوپلاستی گوش، درگیر آن خواهید بود. این مشکل پس از گذشت مدتی، بهبود می‌یابد؛ اما در موارد نادری، این مشکل به‌صورت دائمی باقی می‌ماند.
 • بخیه‌های درشت و نه‌ چندان ظریف، یکی از مشکلات جراحی پلاستیک گوش یا اتوپلاستی است. به‌دلیل موقعیت خاص قسمت پشتی گوش، بخیه زدن کمی مشکل است. گاهی پزشکان ناچار به استفاده از بخیه‌های درشت هستند.
 • برداشتن بیش از حد غضروف گوش، یک از مشکلات رایجی است که توسط متخصص جراحی گوش بی‌تجربه، ایجاد می‌شود.

پیشگیری از بروز مشکلات پس از جراحی اتوپلاستی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، برای پیشگیری از بروز مشکلات پس از جراحی اتوپلاستی، باید به اندازه کافی، برای پیدا کردن پزشک متخصص جراحی گوش وقت اختصاص دهید. پزشکانی که تجربه چندانی در این زمینه ندارند، به ریزه‌کاری‌های عمل اتوپلاستی گوش آگاه نیستند.

توجه به مراقبت های بعد از جراحی گوش نیز، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای پیشگیری از بروز مشکلات پس از جراحی اتوپلاستی، باید انجام دهید. سعی کنید، مراقبت‌ های بعد از جراحی گوش را جدی بگیرید و با تحقیق کافی، بهترین پزشک متخصص گوش حلق و بینی را برای این‌کار انتخاب کنید. یادتان باشد که جراحی ترمیمی، بسیار مشکل‌تر از جراحی اولیه است.

پس سعی کنید باتوجه به نکاتی که در این مطلب ارائه شد، انتخاب دقیقی داشته باشید و ریزه کاری‌ها را جدی بگیرید. عدم توجه به این نکات، پشیمانی نامطلوبی برای‌تان ایجاد می‌کند.

نتیجه اتوپلاستی پس از چه مدت قابل مشاهده است؟

نتیجه جراحی اتوپلاستی، معمولا بلافاصله پس از عمل جراحی، قابل مشاهده است. معمولا پس از جراحی زیبایی گوش و قبل از پانسمان، می‌توانید نتیجه عمل را تا حدودی ببینید. این نتیجه را تا زمانی که تورم در ناحیه پشت گوش ایجاد شود، می‌توان دید. اما پس از ایجاد تورم و کبودی پس از عمل، لازم است منتظر بهبودی بمانید.

هزینه جراحی اتوپلاستی

اگر شما نیز یکی از کاندیدهای انجام جراحی اتوپلاستی باشید، حتما بسیار کنجکاو هستید که بدانید هزینه جراحی اتوپلاستی چقدر است؟ هزینه این جراحی، معمولا بستگی به تخصص پزشکی دارد که برای انجام این عمل انتخاب می‌کنید.

هر چه پزشک تجربه بیشتری در زمینه جراحی اتوپلاستی داشته باشد، معمولا کاندیدهای بیشتری برای جراحی، در نوبت عمل دارد.

همین موضوع، هزینه جراحی اتوپلاستی توسط پزشک باتجربه را بالا می‌برد. یکی دیگر از عواملی که بر هزینه جراحی اتوپلاستی اثرگذار است، محل انجام جراحی است. معمولا، جراحی در بیمارستان هزینه بیشتری نسبت به مرکز جراحی و کلینیک خواهد داشت.

توصیه های مهم برای انجام عمل اتوپلاستی

برای رضایت‌مندی بعد از جراحی، سعی کنید انتظارات واقعی داشته باشید. واقع بینانه به نتیجه جراحی فکر کنید و باتوجه به توصیه‌های پزشک در جلسه مشاوره، انتظارات‌تان را تنظیم کنید. برای مراقبت های بعد از جراحی گوش، آماده شوید و محیط استراحت‌تان را آماده کنید.

از مراقبت های بعد از جراحی گوش بدانید!

 • مراقبت از جای زخم و تعویض به‌موقع پانسمان گوش، یکی از مهم‌ترین بخش‌‌ های مراقبت های بعد از جراحی گوش است. عدم عفونت گوش پس از جراحی، ارتباط مستقیمی به این بخش از مراقبت دارد.
 • مصرف مسکن پس از جراحی رایج است، طبق توصیه پزشک برای کاهش درد و کنترل آن، از داروهای تجویزشده استفاده کنید.
 • 5 روز پس از جراحی، معمولا نواحی بخیه شده پشت گوش، دچار خارش می‌شوند. سعی کنید به‌ هیچ‌عنوان این نواحی را نخارانید.
 • تا دو هفته، از پیراهن‌های یقه‌دار استفاده نکنید و لباس‌ها را محدود به تیشرت‌های یقه گرد کنید، تا فشاری به پانسمان و نواحی دارای جراحت وارد نشود.
 • حتما ملحفه بالشت را مرتب تعویض کنید و خطر بروز عفونت را کاهش دهید.
 • سعی کنید از بالشت نرم استفاده کنید و با کمک بالشت‌های کوچک‌تر، در زمان خواب، فشار را از روی گوش‌ها بردارید.
 • از خوابیدن بر روی گوشی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است، پرهیز کنید.
 • پس از باز کردن بانداژ روی زخم گوش، حتما از تورهای کشی مخصوص استفاده کنید و گوش‌ها را به سر بچسبانید. با این اقدام، می‌توانید ریسک آسیب به گوش را نیز، کاهش دهید.
 • از دستکاری بخیه‌ها خودداری کنید و برای اطلاع از زمان کشیدن بخیه‌ها، با پزشک متخصص‌تان مشورت کنید. تحت هیچ شرایطی، زودتر از زمان مشخص شده، بخیه‌ها را جابه‌جا نکنید.
 • برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن مراقبت های بعد از جراحی گوش، حتما در خصوص زمان استحمام و شروع فعالیت‌های عادی، با پزشک‌تان مشورت کنید.
 • یکی از مهم‌ترین بخش‌ های مراقبت های بعد از جراحی گوش، محدودیت در انجام ورزش‌های سنگین رزمی است.انجام این ورزش‌ها، تا حداقل 3 ماه ابتدایی اصلا توصیه نمی‌شود. در خصوص شروع مجدد این ورزش‌ها، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

خلاصه مطلب

اگر می‌خواهید بهترین نتیجه از جراحی اتوپلاستی گوش را مشاهده کنید، لازم است در خصوص نحوه انجام جراحی، اطلاعات کسب کنید. سعی کنید مراقبت های بعد از جراحی گوش را جدی بگیرید و به کمک راهنمایی پزشک معالج‌تان، این پروسه را به‌خوبی طی کنید. یادتان باشد که یک لحظه بی‌توجهی به این مراقبت‌ها، کل زحمت، هزینه و درد ناشی از عملی که تحمل کرده‌اید را به باد می‌دهد.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر