1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. مراقبت از چشم ها بعد از عمل زیبایی پلک

مراقبت از چشم ها بعد از عمل زیبایی پلک

دکتر آرش نجف بیگی

مراقبت از چشم ها بعد از انجام جراحی پلک یکی از دغدغه های کسانی است که تمایل به انجام جراحی زیبایی پلک ها یا بلفاروپلاستی دارند. زیبایی و زیبا شدن این روزها جزو جدایی‌ناپذیر زندگی انسان‌ها شده است. زنان و مردان به دنبال هرچه زیباتر شدن اندام و چهره خود هستند. آنان، از طریق ورزش کردن، جراحی‌های زیبایی، رژیم‌های غذایی و… به دنبال تغییرات مثبت بوده تا از این طریق، اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. بدون شک، زیبایی اندام و چهره می‌تواند تاثیر مثبتی بر روابط اجتماعی شخص داشته باشد.

در بین روش‌های زیبایی، جراحی‌های زیبایی از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. جراحی زیبایی بینی، چشم، گوش، شکم و… تنها بخشی از سیطره گسترده جراحی‌های زیبایی است. متخصصان و جراحان زیبایی با استفاده از دانش و مهارت خود، می‌‎‌توانند بدن بیمار خود را به بهترین شکل ممکن بازطراحی کرده و زیبایی را برای بیماران به ارمغان بیاورند.

در بین جراحی‌های زیبایی، اخیرا عمل جراحی زیبایی پلک یا همان عمل بلفاروپلاستی در بین آقایان و بانوان بسیار همه‌گیر شده است. عمل جراحی زیبایی پلک می‌تواند پف بالا و یا پایین چشم را به طور کامل حذف کرده و یا باعث از بین رفتن و ترمیم افتادگی چشم شود. در ادامه این مقاله، جزئیات کاملی از عمل جراحی زیبایی پلک و مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی را برای شما گردهم آورده‌ایم.

عمل جراحی زیبایی پلک چیست و بعد از آن چه مراقبت هایی نیاز است؟

بلفاروپلاستی یا عمل پلک افتاده، نوعی جراحی است که در آن افتادگی پلک‌ها را می‌توان ترمیم و درمان کرد. با بالاتر رفتن سن، پلک‌ها کشیده‌تر شده و عضلات نگهدارنده آن ضعیف‌ترمی‌شوند؛ این موضوع می‌تواند باعث تجمع چربی در قسمت بالایی پلک و در نتیجه، افتادگی پلک شود. به همین دلیل سبب می‌شود که سن شما بالاتر به نظر برسد و مسلما این موضوع خوشایند شما نخواهد بود! علاوه بر این، در صورتیکه افتادگی شدید پلک داشته باشید، حجم بافت چربی انباشته شده در بالای چشمان نیز می‌تواند بر میزان دید و بینایی شما تاثیر داشته باشد.

بلفاروپلاستی می‌تواند به شما کمک کند تا صورتی زیباتر و جذاب‌تر داشته باشید. همچنین می‌تواند با اصلاح ساختار پلک، دید شما را افزایش دهد. عموما در عمل جراحی زیبایی پلک، مقداری از بافت پوست، ماهیچه یا چربی اضافه که موجب ایجاد ناهنجاری شده‌اند، توسط پزشک برداشته می‌شود. ظرافت این عمل زیبایی موجب شده تا پیدا کردن بهترین جراح پلک اهمیت یابد.

توضیحات دکتر نجف بیگی درباره‌ی جراحی پلک را در مقاله اپی کانتال چشم یا عمل درشت کردن چشم را از دست ندهید.

علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

روش بلفاروپلاستی نیز می‌تواند مانند همه روش‌های جراحی دیگر عوارضی به همراه داشته باشد. یکی از ناراحتی‌هایی که معمولا در هفته‌های نخستین توسط بعضی بیماران گزارش می‌شود احساس کوچک‌تر شدن چشم‌ها است؛ در حالی که اساسا این روش برای بزرگ‌تر دیده شدن چشم‌ها انجام می‌شود. علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی می‌تواند بعضی از موارد زیر باشد:

 • ایجاد تورم در پلک‌ها بعد از عمل که طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
 • وجود درد که باعث می‌شود فرد نتواند پلک خود به خوبی باز کند و این احساس ایجاد شود که چشم کوچک‌تر شده است.
 • وجود اسکار در چشم
 • عدم انجام صحیح عمل که می‌تواند با برداشت نامناسب میزان چربی و پوست رخ دهد.

اگر احساس کوچک شدن چشم‌ها به دلیل عوارض طبیعی بعد از عمل مثل تورم و درد باشد جای نگرانی نیست و پس از طی شدن دوره نقاهت چشم‌ها حالت واقعی خود را پیدا خواهند کرد. این دوره می‌تواند تا چند هفته طول بکشد. اما اگر دلیل آن خطای پزشکی باشد در بعضی موارد نیاز به مداخله مجدد است. بنابراین قبل از عمل در مورد تجربه و مهارت پزشک خود به خوبی تحقیق کنید.

آیا کاندید مناسبی برای عمل جراحی زیبایی پلک هستید؟

همانطور که گفته شد، به طور کلی عمل جراحی زیبایی پلک برای آن دسته از بیمارانی که از افتادگی پلک رنج می‌برند، بسیار مفید خواهد بود. در صورتیکه بیمار مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی را کامل انجام داده و به دستورات دوران نقاهت پزشک عمل کند، چهره‌ای جوان‌تر و زیباتر در انتظارش خواهد بود. اگر بخواهیم به صورت فهرستی به موضوع نگاه کنیم، لیست زیر، شرایطی است که در صورت ابتلا به آن، بیمار می‌تواند خود را جزو گزینه‌های جراحی زیبایی بلفاروپلاستی در نظر بگیرد:

 • افتادگی شدید و یا خفیف در قسمت‌های بالا و پایین پلک
 • وجود پوست اضافه در پلک‌ها که باعث کمتر شدن دید شود
 • حالت پف کرده و چین خورده پوست در پایین چشم‌ها

خوب است بدانید، همزمان با جراحی زیبایی پلک، می‌توانید جراحی‌های ترمیمی دیگری را نیز انجام دهید. عمل‌هایی همچون لیفت ابرو، لیفت صورت و یا لیفتینگ دیگر قسمت‌های صورت همگی جزو عمل‌هایی است که شما می‌توانید همزمان با عمل جراحی زیبایی پلک انجام دهید. در صورتی که قصد عمل پف زیر چشم را دارید حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی

پیش از جراحی نیاز است تا خود را از لحاظ روحی به طور کامل آماده کنید. شرکت در جلسات مشاوره با پزشک جراح زیبایی پلک می‌تواند دید درست و دقیقی را از نتیجه جراحی زیبایی پلک به شما بدهد. به همین سبب، با نزدیک شدن انتظارات شما با واقعیت نتیجه نهایی جراحی زیبایی پلک، شما استرس کمتری را تحمل خواهید کرد.

جراحی زیبایی پلک را عموما به صورت سرپایی در بیمارستان و یا کلینیک انجام می‌دهند. البته در برخی از بیماران، جراح تشخیص می‌دهد که نیاز است بیمار یک شب را بستری شود. البته این موضوع به تشخیص پزشک بوده و برای تمام بیماران الزامی نیست. شرایط بیمار شامل سن، بیماری‌های زمینه‌ای و… می‌تواند بر این تصمیم پزشک تاثیرگذار باشد.

مهم‌ترین موردی که بیمار و پزشک باید پس از جراحی زیبایی پلک به آن اهمیت بدهند، کنترل تورم و التهاب است. توجه داشته باشید که عدم توجه به دستورات مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی، می‌تواند منجر به خون‌ریزی شده و تبعات منفی و خطرناکی را برای شما به همراه داشته باشد.

بهترین روش برای کنترل تورم و التهاب ناشی از عمل زیبایی پلک، کمپرس سرد در 48 ساعت اولیه پس از جراحی است. به صورت کلی، توصیه می‌شود بیمار پس از جراحی زیبایی پلک، در روز اول هر نیم ساعت یکبار به مدت بیست دقیقه از کمپرس سرد استفاده کند.  فراموش نکنید، نیاز است تا پیش از اعمال کمپرس سرد، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

معمولا بعد از جراحی، پانسمان خاصی بر روی موضع جراحی گذاشته نمی‌شود. صرفا از پماد موضعی برای ترمیم بافت استفاده شده که این موضوع ممکن است باعث تاری دید شود. البته جای نگرانی نیست و این تاری دید، موقتی خواهد بود. در ادامه، مهم‌ترین نکات و مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی را مطرح کرده‌ایم:

 • یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی، موضوع شستشو و نظافت چشم‌ها است. بهتر است در دو روز ابتدایی پس از عمل جراحی، از سرم فیزیولوژیک برای شستشوی چشم‌ها استفاده کنید. اما بعد از 2 روز، می‌توان از آب جوشیده سرد نیز استفاده کرد. در هنگام شستشو توجه داشته باشید به هیچ‌وجه محل بخیه‌ها و چشمان خود را فشار ندهید؛ چرا که این موضوع می‌تواند باعث خون‌ریزی شده و صدمات جدی به بافت ترمیم شده بزند.
 • بعد از جراحی زیبایی پلک نیاز است تا به مدت یک هفته از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید. به مانند دیگر جراحی‌های مرتبط با چشم (همچون لیزیک)، نیاز است تا میزان خشکی چشم به حداقل برسد؛ چرا که خشکی چشم می‌تواند باعث ایجاد خراش در چشم شده که به تبع آن، ایجاد عفونت محتمل خواهد بود. بهتر است پیش از استفاده از قطره اشک مصنوعی، حتما دستان خود را به طور کامل شستشو دهید.
 • استفاده از مواد آرایشی تا دو هفته پس از جراحی زیبایی پلک ممنوع است. خصوصا لوازم آرایشی مخصوص چشم‌ها همچون سایه چشم، خط چشم، ریمل و…
 • یکی دیگر از مهم‌ترین مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی، انجام حرکات و فعالیت‌های بدنی است. تا زمان بهبودی نسبی و بعد از تشخیص پزشک، به هیچ‌وجه حرکات سنگین و سبک ورزشی انجام ندهید. همچنین نیاز است تا مدت حدود یک هفته، از خم شدن، حرکات شدید و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • مهم است تا زمان بهبودی نسبی فعالیت‌های ماهیچه‌های صورت محدود باشد. سعی کنید خنده‌های کنترل شده‌ای داشته باشید و به هیچ وجه فریاد نزنید. ایجاد فشار عضلانی در اطراف نواحی ترمیم شده ممکن است موجب شل شدن آن شود.
 • نیاز است تا دو هفته پس از جراحی از خوردن آسپرین خودداری کنید. مصرف آسپرین ممکن است موجب خونریزی شود. توجه داشته باشید در صورت بروز درد، آن هم به تجویز پزشک از برخی مسکن‌ها می‌توانید استفاده کنید.

• یکی دیگر از مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی که نیاز است به آن عمل کنید، نکاتی درباره زمان خواب بیمار است. در هنگام خواب، به وسیله پنبه و یا گازهای استریل، پس از ضدعفونی دستان خود، پمادهای اضافه را از روی بخیه‌های پلک‌ها پاک کنید. فراموش نکنید، تا زمانیکه بخیه‌ها وجود دارند، استفاده از پمادهای چشمی روزانه دوبار ضروری است. مالیدن پماد درون پلک زیرین باعث تاری دید می‌شود، بنابراین بهتر است این کار را تنها در زمان خواب انجام دهید.
• پس از جراحی زیبایی پلک بهتر است تا مدتی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید. حتی برخی از متخصصان در بروشورهایی که به عنوان مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی منتشر کرده‌اند، اذعان داشته‌اند که بهتر است از عینک آفتابی در طول مدت درمان استفاده شود. شما می‌توانید این عینک را حتی در منزل نیز استفاده کنید. جالب است بدانید یکی دیگر از مزایای استفاده از عینک آفتابی این است که محل بخیه‌ها و تورم پلک‌ها را می‌پوشاند و شما به راحتی می‌توانید امورات روزمره خود را انجام دهید. فراموش نکنید، به هیچ وجه در طول مدت درمان، از لنزهای تماسی طبی و زیبایی استفاده نکنید.
• در یک هفته پس از جراحی، بهتر است غذاهای نرم با لقمه‌های کوچک میل کنید. سعی کنید استفاده از سدیم را به حداقل برسانید.
• شما می‌توانید گردن به پایین را به طور کامل شستشو دهید، اما شستشوی سر و صورت حساسیت‌هایی دارد که پیشتر توضیح داده شد.
• معمولا جراح بین 5 روز الی یک هفته پس از جراحی، حمام کامل را برای شما تایید خواهد کرد. بهتر است تا زمانیکه پزشک تشخیص نداده است به نکات مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی عمل کنید و از حمام کامل بپرهیزید. چراکه رسیدن بخار و یا مواد شوینده به چشم‌ها ممکن است باعث ایجاد عفونت در محل بخیه‌ها شود.

مراحل برش پلک ها برای جراحی پلک

• بهتر است در طول دوران نقاهت خود، از چشمانتان زیاد استفاده نکنید. تماشای تلویزیون، مطالعه و … ممکن است به چشمان شما فشار آورده و باعث خشکی دید شود. معمولا تا چند روز پس از جراحی زیبایی پلک توصیه می‌شود که به چشمان خود استراحت کامل دهید. در این مدت شما می‌توانید موسیقی های دلخواه خود را گوش داده و یا از کتاب‌های صوتی استفاده کنید.
• سعی کنید در هفته اول پس از جراحی کمتر در محل‌های عمومی حضور داشته باشید؛ فراموش نکنید این‌کار ممکن است فشار زیادی به چشم‌ها و پلک‌های شما وارد کند. معمولا از هفته دوم می‌توانید فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر بگیرید. البته این مدت زمان می‌تواند برای افرادی که جراحی سنگینی را پشت سر گذاشته‌اند و یا روند بهبودشان کندتر بوده است، طولانی‌تر باشد.
• نتیجه نهایی پس از عمل جراحی زیبایی پلک معمولا بین 4 الی 6 ماه به دست خواهد آمد. البته ممکن است تا یکسال نیز فرم نهایی و ساختار جدید پلک‌ها مشخص نشود. مهم است که در این مدت با استرس به موضوع نگاه نکنید. فراموش نکنید شما جراحی سنگینی را پشت سر گذاشته‌اید که این جراحی برای شما زیبایی را به ارمغان خواهد آورد. همچنین، استرس ممکن است روند درمانی شما را کند کرده و بر سلامت روحی شما نیز تاثیر منفی بگذارد.
• نگران جای بخیه‌ها نباشید. ممکن است در محل بخیه‌ها کمی برآمدگی به وجود بیاید که کاملا طبیعی است و بعد از مدتی از بین خواهد رفت. همانند دیگر زخم‌ها، شما هم هر روز و هر هفته و هر ماه متوجه تغییرات مثبت ترمیمی بخیه‌ها خواهید شد. ممکن است در این مدت، جوش‌های سر سفید کوچکی در محل بخیه‌ها به وجود بیاید که جای نگرانی نیست و به سرعت و بدون نیاز به هیچگونه درمانی، خود به خود از بین خواهند رفت.
• فراموش نکنید، لایه‌هایی که برای جراحی زیبایی پلک باز شده و ترمیم شده‌اند، بیش از یک لایه هستند و به تبع این موضوع، زمان طولانی‌تری برای بهبود تمام لایه‌ها نیاز است. زخم‌هایی که در لایه‌های داخلی سپتوم، چربی، تاندون و… به وجود آمده‌اند، زمان بیشتری نسبت به پوست برای بهبودی نیاز دارند. در طول مدت درمان و تا زمانیکه لایه‌های زیرین نیز به طور کامل بهبود پیدا نکنند، پلک‌های شما سفت و لاستیک مانند به نظر خواهند رسید و ممکن است به علت سفتی، به طور کامل باز نشوند. بهتر است در این دوران نیز با صبر و مداومت انجام تجویز پزشک، نتیجه نهایی بهتری را برای خود رغم بزنید.

زیبایی یک شبه به دست نخواهد آمد!

شاید این باور عموم باشد که می‌توان با انجام جراحی‌های زیبایی، یک شبه به زیبایی مد نظر رسید. این باور کاملا غلط است! حتی اگر بهترین جراح در پیشرفته‌ترین بیمارستان و با بهترین امکانات جراحی زیبایی شما را انجام دهد، تا زمانیکه شما به نکات مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی یا همان جراحی زیبایی پلک عمل نکنید، مسلما نتیجه خوبی را دریافت نخواهید کرد.

ارزیابی میزان موفقیت پیش از اتمام طول دوران نقاهت برای پزشک و بیمار کار غیرممکنی است. پس توصیه می شود در طول مدت درمان و نقاهت خود، حتما به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید. فراموش نکنید، صبر در طول دوران نقاهت کلید موفقیت شماست. مسلما شما علاقه‌مند هستید تا چهره جدید خود را زودتر ببینید و عزیزانتان از زیبایی شما خرسند شوند، اما برای رسیدن به این هدف، نیاز تا برای مدت چند هفته تا چند ماه، تورم و کبودی و درد و بخیه را تحمل کنید. مهم است که در تمام این مدت، در ذهنتان مرور کنید که شما قرار است بسیار زیبا شوید!

برای آگاهی بیشتر با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر