مراقبت‌های بعد از لیفت سینه

5,191

مراقبت های بعد از لیفت سینه شامل چه مواردی است؟ روش‌های لیفت و عمل زیبایی سینه شامل موارد متعددی است. پروتز سینه، لیفت با نخ، ترماژ، بوتاکس، لیفت پلاسما، تزریق ژل و چندین مورد دیگر، همگی در ردۀ عمل زیبایی سینه قرار می‌گیرند.

عمل زیبایی سینه هر چه باشد، مراقبت‌های بعد از آن ضرورت زیادی خواهد داشت. به ویژه در مورد عمل‌هایی که تهاجمی‌تر بوده و شامل برش‌ها و آسیب به بافت‌هاست، اهمیت بیشتری خواهد داشت. در این مقاله، با مرور چند نکتۀ مهم پیرامون مراقبت‌های بعد از لیفت سینه، شناخت بیشتری از وضعیت بیمار در دوران نقاهت و روند رسیدن به بهبودی کامل کسب خواهیم کرد.

عمل زیبایی سینه؛ مروری بر چیستی و چرایی آن!

فرم سینه‌ها در ایجاد زیبایی اندام، تاثیرگذاری زیادی دارد. نه تنها خانم‌ها، بلکه آقایان نیز ممکن است اهمیت این مساله را بدانند. عمل سینه با توجه به شیوه‌ای که دنبال می‌کند، شامل مراحل مختلفی است. به طور کلی، لیفت و بالا کشیدن سینه، عملی است که با برداشتن پوست اضافه و سفت کردن بافت‌های باقیمانده انجام می‌شود. نتیجه‌ای که ناشی از انجام این عمل است، برطرف شدن افتادگی سینه‌ها و شل شدن این ناحیه است. در نهایت می‌توان انتظار داشت که افتادگی کمتری در سینه‌ها شاهد بوده و با بافت خوش‌فرم‌تر و زیباتر در آن روبرو باشیم.

دلایل مختلفی برای افتادگی سینه‌ها وجود دارد. دلایلی که فرد به فرد، تاثیرگذاری متفاوتی داشته و می‌تواند اثرات مختلفی را در پی داشته باشد. در کل، دلایل زیادی برای افتادگی سینه‌ها در خانم‌ها وجود دارد. برخی از این‌ها را در فهرست زیر می‌خوانیم:

 • بارداری و زایمان در خانم‌ها
 • بزرگ بودن سینه‌ها و افتادگی در اثر جاذبه
 • عوامل ژنتیکی و وراثتی
 • نوسانات وزن
 • بالا رفتن سن
 • ابتلا شدن به برخی بیماری‌ها

بالا رفتن سن و نوسانات وزن از جمله دلایل اصلی در بروز این اتفاق هستند. بسته به شدت افتادگی سینه‌ها و عاملی که باعث آن شده است، می‌توان یک یا چند روش را برای درمان آن پی گرفت. مراقبت‌ های بعد از لیفت سینه نیز بسته به نوع عمل زیبایی سینه متفاوت خواهد بود. برخی از آن‌ها بدون هیچ دورۀ نقاهتی بوده و برخی دیگر نیز مستلزم جدی گرفتن مراقبت های بعد از لیفت سینه هستند.

مراقبت بعد از لیفت سینه و نحوه خوابیدن

مراقبت های بعد از لیفت سینه شامل چه مواردی هستند؟

عمل زیبایی سینه از جمله اقداماتی است که مراقبت‌های بعد از آن ضرورت بسیار دارند. افرادی که اقدام به این عمل می‌کنند لازم است توصیه‌هایی که در ادامه مرور می‌کنیم را رعایت کنند. مراقبت های بعد از لیفت سینه نه تنها برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب ناشی از عمل زیبایی سینه، بلکه به منظور جلوگیری از بروز اتفاقات ناشی از ریسک‌های آن است.

در روش‌های جراحی سینه که شامل باز کردن بافت‌های سینه است نیز این موضوع اهمیت بیشتری دارد. همچنین خانم‌هایی که جدا از لیفت سینه اقدام به انجام جراحی‌های دیگر در این ناحیه کرده‌اند نیز لازم به رعایت مراقبت های بعد از لیفت سینه به صورت جدی‌تر هستند.

نحوه حمام کردن از مراقبت های بعد از لیفت سینه است
 • به منظور کاستن از فشار روی زخم‌ها بهتر است در زمان خواب و استراحت، سر و بالا تنه را در فاصلۀ بالاتری قرار داد. به این منظور می‌توان از قرار دادن بالش در زیر این دو قسمت استفاده کرد.
 • بعد از انجام عمل زیبایی سینه لازم است به مدت ۴۸ ساعت از استحمام خودداری کنید. این زمان به منظور بسته شدن زخم‌ها ضرورت دارد. بعد از اینکه زخم‌ بخیه‌ها در برابر آب، غیرقابل نفود شدند می‌‌توانید اقدام به دوش گرفتن کنید.
 • گاهی ممکن است بعد از عمل جراحی، از لوله‌های تخلیۀ خون و مایعات استفاده شود. این لوله‌ها به منظور خارج کردن ترشحاتی است که بعد از عمل اتفاق می‌افتند. در صورت استفاده از این لوله‌ها لازم است حمام کردن را به ۴۸ ساعت پس از برداشتن آن‌ها موکول کرد.
 • هنگام استحمام لازم است کسی همراهتان باشد. این موضوع به منظور اطمینان از پایدار بودن وضعیت سلامتی است. به خصوص اگر از شیوه‌های تهاجمی عمل جراحی استفاده کرده‌اید، این مساله اهمیت بیشتری خواهد یافت.
 • در زمان استحمام، دما و فشار آب را در وضعیت مناسبی قرار دهید. از برخورد مستقیم آب داغ با فشار زیاد به محل زخم‌ها و بریدگی‌ها خودداری نمایید. آب داغ باعث افزایش گردش خون در ناحیۀ آسیب‌دیده شده و ممکن است باعث ایجاد خونریزی شود.
در این باره بخوانید  علت افتادگی سینه بعد از پروتز و روش درمان و پیشگیری از آن

رعایت موارد فوق و نکاتی که در ادامه پیرامون مراقبت های بعد از لیفت سینه می‌گوییم، تنها مواردی هستند که به صورت عمومی ملزم به رعایت آن‌ها خواهید بود. علاوه بر این‌ها، موارد دیگری نیز خواهند بود که توسط پزشک و تیم مشاورۀ او به شما اعلام خواهند شد.

استفاده از لوله های تخلیه خون بعد از لیفت سینه

محدودیت های بعد از لیفت سینه

 • احتمالاً به شما توصیه خواهد شد که در سه هفتۀ اول پس از عمل جراحی زیبایی سینه، از سینه‌بندهای مخصوص استفاده کنید. سینه‌بندهای ورزشی و سینه‌بندهای بدون جک باعث بروز کمترین فشار به آن‌ها خواهند شد. این اتفاق کمک می‌کند تا پستان‌های جراحی شده به روش طبیعی بهبود یابند. به خصوص اگر از روش جراحی ماموپلاستی به این منظور استفاده شده باشد.
 • عمل جراحی لیفت سینه، عملی است که نیاز به استراحت دو تا سه هفته‌ای بعد از آن دارد. البته این مدت زمان بستگی به نوع عمل و شدت آن نیز دارد. با این وجود توصیه خواهد شد که در مدت زمان مقرر، از انجام ورزش‌های سخت، بلند کردن اجسام سنگین، کش و قوس زیاد بدن و درگیری فیزیکی اجتناب کنید.
 • یکی از ضروری‌ترین مراقبت‌های بعد از لیفت سینه، جلوگیری از وارد شدن فشار و ضربه به آن است. از وارد کردن هرگونه فشار به سینه خودداری کنید. روی کمر بخوابید و از قرار گرفتن روی شکم هنگام خواب یا استراحت پرهیز نمایید. به منظور بروز فشار کمتر در حال استراحت، بهتر است در حالت نیمه نشسته قرار بگیرید.
 • نخستین‌ روزهای بعد از عمل، سخت‌ترین روزهای دورۀ نقاهت تا رسیدن به بهبودی کامل خواهند بود. در این روزها احساس درد و ناراحتی بیش از هر زمان دیگری است. در این روزها لازم است آرامش خود را به هر طریقی که می‌توانید حفظ کنید. از انجام دادن کارهای غیرضروری اجتناب نمایید. پیاده‌روی ملایم می‌تواند باعث کاهش احتمال بروز لخته در خون شود.
 • انجام برخی نرمش‌ها به منظور بهبود گردش خون ضرورت خواهد داشت. مثلاً حرکت دادن پاها به بالا و پایین یکی از این تمرینات است. این تمرینات را از پزشک خود دریافت کرده و از انجام دادن سرسری آن‌ها جداً پرهیز کنید.
چگونگی ورزش کردن از مراقبت های بعد از لیفت سینه

بسته به نوع عمل، مراقبت‌ها متفاوت خواهند بود!

عوارضی که ناشی از عمل جراحی زیبایی سینه است، بسته به نوع عمل متفاوت خواهند بود. به همین منوال، مراقبت های بعد از لیفت سینه نیز متفاوت هستند. عمل‌های جراحی لیفت سینه با زخم‌ها و برش‌هایی که ایجاد می‌کنند، بیماران را در معرض ریسک و خطراتی قرار می‌دهند. این خطرات ممکن است باعث مشکلاتی شوند که جبران آن‌ها را سخت‌تر می‌کند. شیوۀ مراقبت‌ها را پزشک شما تعیین خواهد کرد. با این حال بهتر است برخی از روش‌های لیفت سینه با جراحی و بدون جراحی را با هم مرور کنیم.

 • لیفت سینه با نخ
در این باره بخوانید  انواع سوتین مناسب بعد از جراحی سینه و قیمت آنها

لیفت سینه با نخ، روشی است که پوست سینه و نواحی اطراف آن را به صورت فیزیکی بالا کشیده و وضعیت آن را تثبیت می‌کند. نخی که در لیفت سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نخ Aptos نام دارد. این نخ به کمک سوزن هایپودرمی وارد پوست شده و بافت‌های سینه را در مکانی بالاتر نگه می‌دارندو

 • لیفت سینه CACI

این روش برای نخستین بار به منظور درمان آسیب‌های عضلانی مطرح شد. روش CACI با تاثیر روی عضلات سینه و تقویت کردن آن‌ها منجر به لیفت سینه می‌شود. به این شکل که با وارد کردن پالس‌های برقی توسط دستگاهی مخصوص، فرآیند تقویت عضلات انجام می‌شود. قوی‌تر شدن عضلات این ناحیه می‌تواند در نهایت خود را به شکل سینه‌های خوش‌فرم‌تر نشان دهد.

 • لیفت سینه با لیزر

لیزر درمانی قادر است با تابش پرتوهای لیزر منجر به از بین رفتن سلول‌های مردۀ پوست شده و تولید کلاژن را افزایش دهد. این روش به منظور کاهش چین و چروک‌های کهنه، لک‌ها و جای زخم‌ها به کار می‌رود. تولید کلاژن می‌تواند بافت پوست را قوام تازه‌ای دهد. استفاده از لیزر به منظور لیفت سینه، با تقویت بافت پوست سینه و سفت کردن آن‌ انجام می‌شود.

 • لیفت سینه با ترماژ

ترماژ نیز روشی برای تحریک تولید کلاژن در پوست است. امواج رادویی به منظور سفت و محکم کردن فیبرهای پروتئینی در ناحیۀ پوست به کار برده می‌شوند. در این روش از دستگاهی به نام ترماکول استفاده می‌شود که وظیفۀ انتقال امواج رادویی به بافت پوست را به عهده دارد. تقویت کلاژن پوست سینه، نتایجی موقتی برای بالا کشیدن سینه به ارمغان می‌آورد.

 •  جراحی لیفت سینه

در جراحی لیفت سینه، بافت‌های اضافۀ سینه و پوست این نواحی از بدن بیمار خارج می‌شوند. شیوه‌های جراحی لیفت سینه متفاوت هستند و ممکن است از پروتز سینه نیز به این منظور استفاده شود. جراحی لیفت سینه روشی تهاجمی است که دوران نقاهت بعد از آن نیز طولانی‌تر می‌باشد. معمولاً شیوه‌های غیرجراحی برای لیفت سینه نیاز به مراقبت‌های خاصی ندارند. آنچه در مورد مراقبت های بعد از لیفت سینه گفته شد، بیشتر مربوط به شیوۀ جراحی برای بالا کشیدن سینه‌هاست. چرا که لیفت سینه به شیوۀ جراحی منجر به پاره شدن بافت‌های سینه و پوست این ناحیه می‌شود.

برای مطالعه بیشتر درباره لیفت سینه و مراقبت های بعد از آن این مقاله لاتین از سایت مایوکلینیک را پیشنهاد می دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید