لیفت سینه یا ماستوپکسی و آنچه خانم‌ها بهتر است درباره آن بدانند

لیفت سینه یا ماستوپکسی، عمل جراحی بالا کشیدن سینه‌های افتاده و آویزان است. آیا می‌دانید تنها با کمک یک مداد می‌توانید افتادگی سینه را تشخیص دهید؟

316

لیفت سینه یا ماستوپکسی، عمل جراحی است که برای بالا کشیدن سینه‌های افتاده و آویزان انجام می‌شود. به دلایل مختلفی ممکن است سینه خانم‌ها دچار افتادگی شود. برای درمان این افتادگی، می‌توان با کمک جراحی، برش‌هایی روی سینه ایجاد کرد. سپس پوست اضافه را برداشت و فرم سینه را اصلاح کرد. لیفت سینه علاوه بر اینکه شکل سینه‌ها را گرد و طبیعی می‌سازد، بلکه نوک و هاله سینه را نیز به محل طبیعی خودش برمی‌گرداند.

لیفت سینه، یک جراحی زیبایی است که باید توسط متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام شود. پیش از تصمیم قطعی برای انجام این عمل، حتما باید با یک متخصص مشورت کنید؛ چه بسا که روش‌های درمانی کمکی دیگری نیز به شما پیشنهاد شود که نتیجه لیفت سینه را بهبود بخشد. همچنین در مورد روش جراحی لیفت سینه مخصوص شما نیز باید تصمیم‌گیری شود؛ اینکه چه نوع برشی برای لیفت سینه شما موثرتر خواهد بود و چه عوارضی ممکن است برای شما پیش بیاید.

اگر می‌خواهید تفاوت لیفت سینه و کوچک کردن سینه را بدانید؛ از مزایای عمل بالا کشیدن سینه و همچنین عوارض و میزان ماندگاری آن آگاه شوید و در نهایت در مورد شیوه جراحی بیشتر بدانید، این مقاله را مطالعه کنید.

 • لیفت سینه و مزایای آن
 • عوامل افتادگی سینه
 • آزمایشی ساده برای تشخیص افتادگی سینه
 • روش جراحی لیفت سینه
 • مراقبت‌های پس از جراحی لیفت سینه
 • تصمیم‌گیری برای جراحی لیفت سینه

لیفت سینه و مزایای آن

بنا به دلایل مختلفی ممکن است که خانم‌ها دچار افتادگی سینه شوند. در این حالت، سینه‌ها سفتی و فرم اصلی خود را از دست می‌دهند و افتاده و آویزان می‌شوند. در چنین شرایطی با عمل لیفت سینه و به کمک برش و جدا کردن پوست اضافه، بافت‌ و غدد سینه که از حالت طبیعی خارج شده‌اند، بالا برده می‌شوند. جراح متخصص زیبایی می‌تواند با فرم‌دهی دوباره به سینه‌ها و همچنین بازگرداندن بافت‌های سینه، نوک سینه و هاله سینه به جای اصلی خود، دوباره شکل سینه‌ها را گرد و طبیعی کند.

تغییرات مثبت و ماندگار پس از لیفت سینه که بسته به فرم سینه‌های هر شخص شماری از آن یا همه آن، بر اساس نظر تخصصی جراح قابل دست‌یابی است:

 • بالا بردن نوک سینه و هاله پیرامون آن
 • بالا آمدن سینه‌های افتاده و رسیدن به فرم طبیعی و متناسب با بدن فرد
 • کاهش اندازه هاله اطراف نوک سینه در صورت نیاز
 • گرد شدن و کوچک شدن سینه‌های باریک و بلند بدون کاهش حجم در بافت‌های سینه؛ برعکس جراحی کوچک کردن سینه که در آن حجم اضافی از بافت‌های سینه برداشته می‌شود.
 • ایجاد تقارن در سینه‌ها
 • سفت‌تر شدن و خوش‌فرم‌تر شدن سینه‌ها

عوامل افتادگی سینه

سینه‌های افتاده و آویزان، ظاهر ناخوشایندی دارد که خانم‌ها برای رهایی از آن، به عمل لیفت سینه روی می‌آورند اما چه چیزی موجب ایجاد این افتادگی می‌شود؟ از عوامل فیزیکی و محیطی تا سبک زندگی و حتی عوامل ژنتیکی در شکل‌گیری این افتادگی دخیل هستند. در ادامه برخی از این موارد آمده است:

 • دوران بارداری و شیردهی یکی از دلایل بزرگ شدن و در نتیجه افتادگی سینه‌ها است. در دوران شیردهی، سینه‌ها با جذب بافت چربی، درشت می‌شوند و پس از گذشت این دوران و از بین رفتن بافت‌های چربی اضافی، سینه‌ها حالت افتاده پیدا می‌کنند.
 • نوسانات شدید وزن نیز یکی دیگر از دلایل افتادگی سینه‌ها است. کسانی که مرتب وزن‌شان به شدت بالا می‌رود و با کمک رژیم‌های سخت غذایی یا بیماری، دوباره کاهش شدید وزن پیدا می‌کنند، مشکل افتادگی و آویزان شدن سینه را تجربه خواهند کرد. وقتی بدن چاق می‌شود، بافت‌های چربی درون سینه جمع می‌شود؛ در نتیجه اندازه سینه‌ها بزرگ‌تر می‌گردد. نتیجه این اتفاق، رشد و بزرگ‌تر شدن و کشیده شدن پوست سینه‌ها است. حال با لاغر شدن دوباره، بافت‌های چربی نیز در سینه از بین می‌روند. در پی آن، سینه‌ها نیز حالت لاغر و افتاده پیدا می‌کنند.
 • دسته دیگر از متقاضیان عمل لیفت سینه، خانم‌هایی هستند که سن‌شان بالا رفته است. در واقع یکی از دلایل اصلی و شایع افتادگی سینه، افزایش سن، رشد تدریجی پوست، کاهش حجم چربی‌های دورن سینه و البته جاذبه زمین است! به همین دلیل ماستوپکسی یکی از جراحی‌های پرتکرار در خانم‌های با سن بالا می‌باشد.
 • از دیگر دلایل افتادگی سینه می‌توان به تغییرات هورمونی یا مصرف داروهای دارای هورمون نام برد، مانند داروهای ضد بارداری. بزرگی و سنگینی سینه‌ها هم به مرور زمان این افتادگی را ایجاد می‌کنند. به همین دلیل اگر سینه‌های بزرگ‌تر از حد طبیعی دارید که حجم و وزن آن شما را آزار می‌دهد، بهتر است هرچه زودتر عمل کوچک کردن سینه را انجام دهید.

آزمایشی ساده برای تشخیص افتادگی سینه

لیفت سینه در هر صورت یک عمل جراحی است که انجام دادن آن افزون بر هزینه‌های مالی، مخاطرات و عوارض خاص خودش را در پی دارد. به هیچ وجه همه کسانی که احساس می‌کنند سینه افتاده دارند یا از ظاهر سینه‌های خود ناراضی هستند، مناسب برای این جراحی نیستند. تنها یک پزشک متخصص جراحی زیبایی است که بر اساس دانش پزشکی، مهارت و تجربه می‌تواند تشخیص دهد چه عمل جراحی برای شما مناسب است.

با این حال یک آزمایش ساده وجود دارد که به شما کمک می‌کند در گام نخست متوجه شوید آیا می‌توانید گزینه مناسبی برای ماستوپکسی باشید یا خیر:

به حالت ایستاده یا نشسته قرار گیرید. یک مداد را به صورت افقی زیر سینه‌های خود قرار دهید به‌گونه‌ای که وزن سینه‌ها روی مداد بیفتد. حال مداد را رها کنید؛ اگر مداد به زمین افتاد یعنی احتمالا شما به جراحی لیفت سینه نیاز دارید. اگر وزن و شکل سینه، وزن مداد را تحمل کرد یعنی سینه‌های شما فرم مناسبی دارد؛ شل و افتاده نیست و احتمالا شما نیاز چندانی به بالاکشیدن سینه ندارید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

روش جراحی لیفت سینه

برای انجام جراحی لیفت سینه، نخست پزشک شما محل برش را با ماژیک روی پوست سینه علامت می‌زند. شکل برش بسته به نیاز و تکنیک مورد استفاده، متفاوت خواهد بود. سپس پوست سینه برش می‌خورد تا بخش‌های اضافی آن برداشته شود. با کمک برش‌های عمودی و از بالا به پایین، جراح متخصص می‌تواند به سینه‌ها، فرم گرد و طبیعی بدهد. همچنین با ایجاد برش‌ دور هاله سینه، می‌توان آن را از جای فعلی جدا کرد و به محل اصلی خود برگرداند. در پایان نیز، گوشه‌های برش خورده‌ی پوست کنار هم قرار می‌گیرد و بخیه می‌خورد.

همچنین می توانید ویدئو زیرا را برای مشاهده ی چگونگی لیفت سینه تماشا کنید:

از آنجایی که لیفت سینه با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، باید پیش از جراحی نکات زیر را رعایت کنید:

 • چند روز پیش از جراحی، مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین را قطع کنید.
 • یک تا دو هفته پیش از عمل لیفت سینه، مصرف الکل و دخانیات را کنار بگذارید.
 • از شب قبل عمل، استحمام کنید
 • هنگام جراحی باید معده شما خالی باشد؛ پس از ۸ ساعت قبل، چیزی نخورید.
 • بهتر است با یک همراه برای جراحی مراجعه کنید.

مراقبت‌های پس از جراحی لیفت سینه

افزون بر اینکه به توصیه‌های جراح خود برای مراقبت‌های پس از لیفت سینه عمل می‌کنید، باید به طور کلی این موارد را به خاطر داشته باشید:

 • درد، ورم، کبودی و خروج خونابه و ترشحات داخلی بدن از جای زخم کاملا طبیعی است؛ نگران نباشید. پس از جراحی مدتی طول می‌کشد تا این موارد رفع شود.
 • پس از جراحی، تا چند روز آب زیادی بنوشید.
 • مصرف نمک و سدیم را کاهش دهید؛ در عین حال میوه و سبزیجات تازه بخورید؛ میوه آناناس به بهبود جای بخیه‌ها کمک می‌کند.
 • داروهای تجویز شده را حتما طبق برنامه مصرف کنید.
 • سوتین طبی و چسب‌های سیلیکونی را طبق راهنمایی جراح، همیشه استفاده کنید.
 • تا دوهفته باید استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های شدید بدنی خودداری نمایید. البته پس از یک هفته می‌توانید به سر کار خود برگردید اما نباید به سینه‌ها فشار وارد شود. برای مثال از رانندگی که ممکن است دست به سینه‌ها فشار وارد کند، خودداری کنید.
 • راه رفتن در روزهای پس از جراحی برای بهبود هرچه سریع‌تر بسیار مفید خواهد بود.
 • ورم‌های سینه پس از چند ماه رفع خواهد شد. پس نگران نباشید و از سینه‌های خود مراقبت کنید تا به فرم نهایی دلخواه خود برسید.

تصمیم‌گیری برای جراحی لیفت سینه

جراحی ماستوپکسی یا بالا کشیدن سینه، یکی از روش‌های بسیار موثر در زیباترشدن و خوش‌فرم شدن اندام خانم‌ها است. نتایج این عمل علاوه بر سفت، گرد و طبیعی شدن سینه‌های خانم‌ها، افزایش اعتماد به نفس و حس خوب نسبت به بدن را نیز به همراه دارد. ماندگاری این روش بسیار بالا است و به ندرت کسی نیاز به تکرار آن پیدا می‌کند.

با این حال، نکاتی هست که باید به آن توجه کرد. نخست اینکه ممکن است پس از لیفت سینه، حس نوک پستان و هاله آن کاهش یابد یا از دست برود. البته این موضوع به عوامل بسیاری از جمله تکنیک جراحی نیز بستگی دارد. همچنین در برخی افراد، جای زخم عمل به صورت یک خط نازک و کم‌رنگ باقی می‌ماند. هرچند رفع شدن جای زخم در بعضی افراد زودتر رخ می‌دهد و در برخی به ماه‌ها زمان نیاز دارد؛ ولی در صورت ماندگاری آن، چون زیاد به چشم نمی‌آید، مشکلی نیز برای ظاهر فرد ایجاد نمی‌کند.

همچنین باید دقت کنید که جراحی لیفت سینه را باید شش ماه پس از دوران شیردهی انجام دهید چرا که ممکن است بر میزان شیردهی سینه‌ها اثر منفی بگذارد. همچنین برای ماندگاری بیشتر ماستوپکسی، بهتر است پس از کاهش وزن و سپس تثبیت وزن، عمل بالا بردن سینه را انجام دهید. در نهایت بهتر است حتما با یک پزشک متخصص جراحی زیبایی در این مورد مشورت کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که لیفت سینه برای شما مناسب هست یا نه، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

6 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  لیفت سینه برای سینه های خیلی بزرگ هم انجام میشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله معمولا لیفت سینه هم زمان با کوچک کردن سینه ها برای سینه های بزرگ و افتاده انجام می شود.

 2. صمیمی می گوید

  سلام. من چند ساله سینه هامو لیفت کردم و از دکتر آرش نجف بیگی خیلی راضی بودم. ممنون از شما

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   خوشحالیم که راضی هستید از جراحیتون.

 3. ناشناس می گوید

  این مقاله خیلی کامل بود من یه سوال ولی برام پیش اومده که توی سن خیلی بالا هم لیفت سینه جواب میده یا نه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   این عمل معمولا برای افرادی که دچار افتادگی سینه هستند انجام می شود. و معمولا در سنین میان سالی به بالا فرد به این عمل احتیاج پیدا میکند.
   برای اطلاع از نتیجه این عمل حتما باید به صورت حضوری مورد معاینه قرار بگیرید.
   برای مشاوره حضوری رایگان لطفا با شماره های ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ و ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ تماس بگیرید.