1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. پیکرتراشی
 6. /
 7. لاغری موضعی با هایفولیپولیز یا لیپوسونیک چیست؟

لاغری موضعی با هایفولیپولیز یا لیپوسونیک چیست؟

دکتر آرش نجف بیگی

واقعیت این است که برای رسیدن به بدن رویاییتان کار سختی در پیش رو دارید، گاهی حتی با رژیم غذایی و ورزش نیز لاغری خیلی غیر قابل دسترس به نظر می رسد! با این وجود علم هم در حال پیشرفت است و با درمان هایی مثل لیپوسونیک یا هایفولیپولیز به کمک ما آمده است.

این درمان یک درمان لاغری موضعی بسیار سبک است که می تواند به شما در دستیابی به اندامی لاغر و زیبا کمک کند. این تکنیک با استفاده از انرژی فراصوت با شدت بالا که به عمق لایه چربی نفوذ می کند، کار می کند و با استفاده از این انرژی، سلول های چربی را بدون اینکه هیچ آسیبی به بافت های اطراف برسد؛ از بین می برد. بیمار ممکن است در حین این عمل زیبایی کمی احساس سوزش سرد یا احساس گرما را تجربه کند اما یک اینچ از دور کمر خود را تنها در یک ساعت کوچک می کند!

در ادامه این مقاله سعی داریم تا ضمن آشنایی بیشتر با لاغری موضعی با این روش ها، روند، مزایای و سایر ویژگی های آن را بررسی کنیم، پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

لیپوسونیک چیست؟

لیپوسونیک (LipoSonix) یک روش درمانی بی نظیر برای پیکرتراشی بدن است که عمدتاً برای کاهش دور کمر (ناحیه شکم، پهلو ها و غیره) استفاده می شود. این روش بسیار سبک، غیر تهاجمی و ایمن است که در آن فناوری هایفو با ایجاد اختلال در بافت چربی بدن ما، چربی های سرسخت و چربی های اضافه را از بین می برد. این عمل زیبایی از یک فناوری پیشرفته به نام هایفولیپولیز (HIFU) استفاده می کند که دارای انرژی اولتراسوند متمرکز با شدت بالا برای دستیابی به نتیجه مطلوب است. علاوه بر این، به جای کاهش وزن کلی، در کاهش چربی موضعی بسیار موثر است و به عنوان یک روش لاغری موضعی شناخته شده است که باعث حذف دائمی سلول های چربی از یکسری نواحی خاص می شود.

در واقع تکنیک هایفولیپولیز یک روش کاهش وزن نیست بلکه در این روش چربی داخل سلول ها از بین نمی رود و چربی به کبد شما منتقل می شود و درست مانند غذایی که می خورید با آن رفتار می شود؛ یعنی بدن به تدریج آن را دفع می کند. پس از انجام این فرایند توسط کبد، از آنجایی که بعد از درمان با لیپوسونیک سلول‌ های چربی که از آن ‌ها چربی گرفته شده است، دیگر وجود ندارند؛ چربی نمی‌تواند به ناحیه درمان شده برگردد.

در گذشته، مردم سعی می کردند چربی ‌های اضافی را از نواحی خاصی از بدنشان با استفاده از کمربند، تزریق، ورزش و بسیاری از تکنیک‌های جراحی زیبایی دیگر حذف کنند. شاید تا به حال تنها راه برای حذف واقعی چربی از یک ناحیه موضعی، لیپوساکشن بود اما اکنون روش جدیدتری هم وجود دارد!

همانطور که اشاره کردیم در این تکنیک پزشک از یک فناوری خاصی به نام هایفولیپولیز (HIFU) استفاده می کند که در واقع یک سونوگرافی متمرکز با شدت بالا است و از یک راه ایمن و موثر باعث مرگ سلول های چربی می شود. تمرکز انرژی اولتراسوند در عمق 1 تا 2 سانتی متری زیر سطح پوست از هرگونه سوختگی یا آسیب به پوست جلوگیری کرده و درمان را آسان تر می کند. سلول های چربی توسط هایفو مختل شده و در نتیجه به طور متوسط اندازه دور کمر حدود 4 تا 5 سانتی متر کاهش می یابد، آن هم تنها در یک درمان یک ساعته! اما سوال اصلی اینجاست که هایفو چیست؟ خواهیم دید.

فناوری هایفو

در نتیجه نفوذ به بافت چربی زیر پوست را محدود کرده و تنها نتایج موقتی را ارائه می‌دهد. اما در فناوری هایفو یا همان هایفولیپولیز، می توان از انرژی اولتراسوند یا همان فراصوت برای نفوذ از طریق لایه های پوست و رسیدن به بافت چربی مورد نظر استفاده کرد بدون اینکه به پوست یا بافت های اطراف آن آسیبی برسد.

در سایر درمان های کانتورینگ بدن، اغلب از انرژی با شدت کم، فرکانس پایین یا غیرمتمرکز استفاده می ‌شود که باعث می شود بیمار به نتیجه دلخواه نرسد و به اجبار به چندین درمان نیاز داشته باشد. اما یکی از مزایا بزرگ تکنیک لیپوسونیک این است که از انرژی اولتراسوند متمرکز با شدت بالا برای از بین بردن چربی های اضافی زیر پوست در ناحیه مورد نظر استفاده می کند و به همین دلیل نتایج بی نظیر و قابل پیش بینی را به بیمار ارائه می کند.

روش لیپوسونیک برای چه کسی مناسب است؟

این تکنیک جنسیت ندارد و هم برای خانم ها و هم برای آقایان مناسب است، فقط کافی است فردی که تصمیم به انجام آن دارد، بتواند حداقل 3 تا 4 سانتی متر از چربی را در ناحیه مورد نظر خود را با دو انگشت خود نیشگون بگیرد! به زبان ساده تر اگر میزان چربی شما کمتر از یک لایه چربی 3 تا 4 سانتی متری است، احتمالاً نیازی به این درمان ندارید. علاوه بر این موضوع بیمار باید نسبتاً به وزن ایده آل بدن خود نزدیک باشد، بنابراین افراد با شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از 30 ممکن است کاندیدای مناسبی برای استفاده از هایفولیپولیز باشند.

روند درمان لیپوسونیک یا هایفولیپولیز

روند این عمل بسته به اندازه ناحیه درمان و میزان چربی های اضافی موضعی آن ناحیه، حداکثر تا یک ساعت طول می کشد. پزشک شما  قبل از شروع پروسه عمل، برای مدیریت درد به شما دارو می دهد اما با این وجود بهتر است یک مراقب و همراه با خود داشته باشید تا شما را در مسیر برگشت به خانه همراهی کند.

در مرحله اول پزشک نواحی مورد نظر بدن شما را که باید تحت درمان قرار بگیرد، با کشیدن نقاشی روی پوست مشخص می کند. سپس، دستگاه دستی هایفو را روی سطح پوست شما اعمال کرده و آن را روی شکم و پهلوهای شما حرکت می‌دهد.

از آنجایی که این دستگاه هایفو یک پرتو اولتراسوند با شدت بالا ارسال می کند، با تمرکز در 1 تا 2 سانتی متر زیر سطح پوست به سراغ چربی ها می رود و به همین دلیل تضمین می کند که فقط چربی های اضافی هدف قرار می گیرند و پوست یا بافت های اطراف آن آسیب نمی بیند.

نتایج درمان روش لیپوسونیک

نتایج این درمان تنها در مدت زمان کوتاهی یعنی 2 تا 4 هفته قابل مشاهده است و میانگین کاهش دور کمر تقریباً 1 اینچ یا 2.5 سانتی متر است یعنی چیزی معادل یک سایز استاندارد لباس یا شلوار. نتایج کامل معمولاً در طی 8 تا 12 هفته پس از عمل مشاهده می شود زیرا در طول این مدت بدن به ترمیم بافت های چربی درمان شده به طور طبیعی ادامه می دهد و آنها را به تدریج حذف می کند.

کاهش سایز کلی در ناحیه مورد نظر بدن می تواند حدود 4 تا 5 سانتی متر باشد اما با این حال، نتایج هایفولیپولیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است .

مزایا و معایب روش لیپوسونیک

تا به اینجا با لاغری موضعی با هایفولیپولیز یا لیپوسونیک آشنا شدیم و متوجه شدیم برای چه کسانی مناسب است. اما بیشتر افرادی که از چربی موضعی رنج می برند، نمی توانند بین این عمل و سایر عمل های پیکرتراشی انتخاب درستی داشته باشند؛ هرچند که مشورت با یک پزشک با تجربه و معتبر می تواند مسیر شما را روشن کند اما آگاهی از مزایای و معایب این روش هم می تواند به شما دید درست تری از آن بدهد، بنابراین لیستی از مزایا و معایب این روش لاغری موضعی را برای شما گلچین کرده ایم:

مزایا

 • لاغری موضعی با این تکنیک با استفاده از فناوری هایفو (HIFU) عمل می کند، بنابراین نسبت به لیپوساکشن و سایر روش های جراحی کاهش چربی بسیار سبک تر است.
 • نتیجه گیری فوق العاده در مدت زمان کم یکی از مهم ترین مزایای این روش است؛ متوسط ​​کاهش سایز دور کمر پس از یک درمان یک ساعته، حدود 1 اینچ است.

معایب

 • یکی از بزرگترین معایب لیپوسونیک این است که برای انجام آن باید به وزن ایده آل خود نزدیک باشید، زیرا این درمان فقط چربی های موضعی و سرسخت را درمان می کند.
 • گاهی بیمار در طول درمان درد شدیدی را متحمل می شود. همچنین عوارض جانبی مانند کبودی شدید و خارش و تورم نیز از معایب هایفولیپولیز مجسوب می شوند.
 • تقریباً سه ماه طول می کشد تا بدن به طور طبیعی سلول های چربی مرده را از بین ببرد و بعد از آن بیمار می تواند نتایج نهایی را ببیند.

اگر می خواهید با لیپوماتیک بازو بیشتر آشنا شوید این مقاله را مطالعه نمایید.

دوران بهبودی و نقاهت لیپوسونیک چقدر طول می کشد؟

زمان استراحت پس از درمان هایفولیپولیز یکی از مزایا آن است چراکه به نسبت سایر عمل های زیبایی و پیکرتراشی کوتاه تر است و می توانید به سرعت به فعالیت های عادی و روزمره خود بازگردید. در طول این دوران باید انتظار کبودی گسترده داشته باشید و فراموش نکنید که اغلب بیماران در نواحی تحت درمان تورم و درد خواهند داشت. برخی از این عوارض معمولا در عرض یک هفته برطرف می شوند، اما در برخی دیگر از بیماران رفع کبودی و درد بیش از دو هفته طول می کشد.

استراحت بعد از عمل برای بهبود نتیجه بسیار حیاتی و مهم است و شما را در درمان کبودی و ورم احتمالی کمک می کند اما می توانید یک هفته پس از این عمل، ورزش و فعالیت معمول خود را از سر بگیرید.

در طی سه ماه آینده، بدن شما سلول های چربی تخریب شده را به تدریج خارج می کند و بدین ترتیب بافت چربی درمان شده به طور دائم از بین می رود. درست است که سلول های چربی حذف شده نمی توانند دوباره رشد کنند، اما سلول های چربی که در ناحیه تحت درمان باقی می مانند در صورت افزایش وزن می توانند گسترش پیدا کنند و بدین ترتیب چربی های دوباره به بدن شما باز گردند؛ به همین علت رعایت یک سبک زندگی سالم برای حفظ نتایج در درازمدت اهمیت زیادی دارد.

ریسک و عوارض جانبی روش لیپوسونیک

نکته جالبی که در رابطه با لاغری موضعی با هایفولیپولیز یا لیپوسونیک وجود دارد این است که عوارض جانبی این روش بسیار کم و حداقلی است. بیمارانی که از دستگاه نسل دوم هایفو استفاده می کنند فقط درد و ناراحتی خفیفی را تجربه می کنند. از آنجایی که هر فرد آستانه تحمل درد متفاوتی دارد، داروهایی برای کنترل اضطراب یا درد در دسترس هستند که پزشکان آن را برای بیمار تجویز می کنند و بیمار می تواند این داروها را حدود 30 دقیقه قبل از شروع عمل مصرف کند.

برخی از بیماران بعد از لاغری موضعی با این روش مقداری قرمزی، تورم و کبودی دارند. قرمزی معمولا پس از چند ساعت برطرف می شود. ورم حاصل از این درمان هم معمولا در عرض چند روز برطرف می شود؛ با این وجود استفاده از گن به کاهش تورم کمک می‌کند به خصوص اگر بیمار یک یا دو روز اول بعد از عمل، به صورت 24 ساعته از آن ها استفاده کند. رفع کبودی ناشی از هایفولیپولیز نیز ممکن است تا 2 هفته طول بکشد و جای نگرانی ندارد.

پیشنهاد می شود مقاله آیا بازگشت چاقی بعد از لیپوماتیک ممکن است؟ از دست ندهید.

در آخر

لاغری موضعی با هایفولیپولیز یا لیپوسونیک یک روش کاملاً ایمن برای از بین بردن چربی های اضافی است که فقط بر روی سلول های مورد نظر کار می کند و بدین ترتیب کمترین درگیری را با بافت و سلول های مجاور دارد. در این روش لاغری از از فناوری خاصی به نام هایفو استفاده می شود که با به کار گیری انرژی اولتراسوند، در عمق 1 تا 2 سانتی متری زیر سطح پوست به سراغ چربی های اضافی رفته و بدون آسیب به نواحی اطراف؛ آن ها را از بین می برد. نتیجه گیری بی نظیر در کمترین زمان با کمترین عوارض جانبی، ویژگی اصلی این روش معجزه آساست. اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : apexprofoundbeauty

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر