1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. پیکرتراشی
 6. /
 7. آنچه را که درباره عوارض لیپوماتیک باید بدانید!

آنچه را که درباره عوارض لیپوماتیک باید بدانید!

دکتر آرش نجف بیگی

داشتن اندامی سالم و زیبا تقریبا مورد علاقه همه افراد، صرف نظر از زن یا مرد بودن است. با این حال، خلاص شدن از شر چربی‌های ناخواسته با ورزش و رژیم برای همه امکان پذیر نیست. به خصوص پس از بارداری و شیردهی، ممکن است افتادگی‌ها و چربی‌های زائدی به وجود آید. لیپوماتیک یکی از راه حل‌های قطعی برای حذف چنین چربی‌هایی است. اگرچه این روش با تهاجم کمی همراه است و زخم کمی ایجاد می‌کند اما با مقدار کمی کبودی و التهاب نیز همراه است. در بعضی موارد نادر ممکن است عوارض لیپوماتیک با موارد نادری چون آمبولی همراه باشد. در  این مقاله به طور جامع به بررسی این عوارض جانبی احتمالی می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

پس تا پایان همراه ما باشید!

عمل لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یکی از انواع جراحی لیپوساکشن است که به دلیل سادگی انجام و نتایج مفید در سال‌های گذشته با اقبال زیادی روبرو شده است. لیپوماتیک برخلاف بسیاری از روش‌های جراحی زیبایی با برش جراحی زیادی همراه نیست و به همین دلیل دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. این روش شامل ایجاد لرزش در بافت چربی به وسیله امواج فروصوت است که باعث می‌شود چربی‌ها به صورت مایع درآیند و سپس به وسیله ایجاد ساکشن از زخمی حدود یک میلی‌متر از زیر پوست خارج می‌شوند.

لیپوماتیک یک روش زیبایی است و برای کسانی مناسب است که اضافه وزن بسیار زیادی نداشته باشند. این روش برای کسانی مناسب است که دوست دارند تناسب اندام مناسبی به دست آورند.

لیپوماتیک در هر مرحله می‌تواند حدود ۳ کیلوگرم چربی را از یک ناحیه خارج کند.

آیا لیپوماتیک عوارض دارد؟

با توجه به اینکه این روش در مقایسه با سایر روش‌های لیپوساکشن عمومی روش ساده‌تری است، غالبا مشکلات کمتری را برای افراد ایجاد می‌کند. با این حال، مانند هر جراحی دیگری، خطر عوارض جانبی خاصی نیز وجود دارد. پزشک پیش از عمل اطلاعات کاملی در مورد عوارض احتمالی و راه‌های پیشگیری از آن را به شما ارائه خواهد داد تا با آگاهی کامل نوع روش حذف چربی‌های خود را انتخاب کنید. با این حال، افرادی که پس از انجام عمل به توصیه‌های پزشک عمل نمی‌کنند ممکن است با مشکلات جدی‌تری مواجه شوند.

لیپوماتیک از لحاظ میزان درد و التهاب نسبت به روش‌های دیگر مناسب‌تر است. با این حال، عوارض جانبی ممکن است بسته به بدن فرد و میزان چربی برداشته شده متفاوت باشد. عوارض جانبی کوچکی مانند کبودی‌های کوچک، خارش یا تورم به میزان کمی در اغلب این عمل‌ها دیده می‌شود. همچنین پوشیدن گن‌های توصیه شده توسط کارشناسان برای مدت معینی به کاهش اثرات عوارض در بدن شما کمک خواهد کرد. بعضی از عوارض طبیعی که بعد از عمل لیپوماتیک ممکن است با آن مواجه شوید و جای نگرانی ندارد شامل موارد زیر است:

 • کبودی و تورم، که ممکن است تا شش ماه نیز طول بکشد.
 • بی‌حسی، که در حالت ایده‌آل باید ظرف شش تا هشت هفته از بین برود.
 • جای زخم در نواحی تحت درمان
 • التهاب ناحیه تحت درمان یا رگ‌های زیر آن
 • ترشحاتی که از بریدگی کوچک زخم خارج می‌شود.
 • مچ پای متورم (اگر پاها یا مچ پاها تحت جراحی قرار گرفته شوند)

در بعضی موارد که ممکن است عوارض شدیدتر باشد ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

 • نتایج ناهموار و غیرطبیعی
 • خونریزی زیر پوست (عارضه ای به نام هماتوم)
 • بی حسی مداوم که می‌تواند ماه‌ها ادامه داشته باشد.
 • تغییر رنگ پوست در قسمت تحت درمان
 • تجمع مایع در ریه‌ها (به نام ادم ریوی) به دلیل تزریق مایع به بدن
 • لخته خون در ریه‌ها (به نام آمبولی ریه)
 • آسیب به اندام‌های داخلی در طول جراحی

دوره نقاهت عمل لیپوماتیک

روند بهبودی کسانی که لیپوماتیک انجام می‌دهند یکسان نیست. زیرا عوامل متعددی بر روند بهبودی تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، به دلیل اینکه مقدار چربی خارج شده از بدن برخی بیماران بسیار زیاد است، به جای بی‌حسی موضعی از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. در چنین مواردی توصیه می‌شود یک شب در بیمارستان بستری شوید. کسانی که لیپوماتیک انجام می‌دهند نیازی به بخیه در طول فرایند عمل ندارند. از آنجایی که این روش بدون برش است و فقط سوراخ کوچکی برای ورود لوله‌ها ایجاد می‌شود زخم‌ها در مدت کوتاهی بهبود پیدا می‌کنند. در روند بهبودی عوارض لیپوماتیک، ممکن است در روزهای اول پس از عمل، درد خفیفی احساس شود. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، متخصصان انجام ورزش‌های سنگین یا شنا در استخر را در ماه اول توصیه نمی‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله بایدها و نبایدها در دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک بدانید! را پیشنهاد میدهیم.

درد و ناراحتی بعد از لیپوماتیک

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی پس از هر نوع جراحی درد و ناراحتی است. به منظور رفع این عوارض جانبی پس از لیپوماتیک، مهم است که افراد استراحت زیادی داشته باشند، از فعالیت‌های بدنی شدید اجتناب کنند، آب زیادی بنوشند و در صورت نیاز مسکن مصرف کنند.

کبودی بعد از لیپوماتیک

کبودی نیز یک عارضه جانبی رایج پس از هر نوع جراحی است و پاسخ طبیعی بدن شما به آسیب بافت‌های بدن است. کبودی در هفته اول بیشتر قابل توجه است، اما تا زمانی که بیماران به دستورالعمل‌های بعد از عمل خود توجه کنند جای نگرانی ندارد و به طور طبیعی رفع می‌شود.

تورم بعد از عمل لیپوماتیک

تورم یک عارضه جانبی بسیار شایع پس از جراحی است و اغلب با کبودی همراه است. تورم در عوارض لیپوماتیک عموما کم است و به راحتی قابل کنترل است. مصرف زیاد آب و پوشیدن گن‌های مخصوص بعد از عمل به کاهش سریع‌تر تورم کمک می‌کند.

علائم آمبولی بعد از لیپوماتیک

یکی از عوارض لیپوماتیک که به صورت نادر ممکن است در بعضی از بیماران رخ دهد خطر آمبولی است. آمبولی به معنای ایجاد لخته خون است که وارد ریه می‌شود و مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند. در عمل لیپوماتیک ممکن است مقداری از چربی وارد جریان خون شده و به صورت لخته درآید و با ورود به ریه باعث آمبولی ریه شود. به همین دلیل به افرادی که بیماری‌های ریوی و قلبی دارند توصیه می‌شود که این عمل را انجام ندهند. مهمترین علائمی که بعد از آمبولی در فرد ایجاد می‌شود شامل موارد زیر است:

 • تنگی نفس
 • درد در قفسه سینه که با تنفس بیشتر می‌شود.
 • کبود شدن لب‌ها و انگشتان
 • سرگیجه و ضعف

همچنین مقاله راه های مقابله با آمبولی بعد از عمل لیپوماتیک از دست ندهید.

عوارض عمل لیپوماتیک

یکی از بهترین و محبوب ترین روش های برداشتن غبغب به خصوص در ایران، عمل لیپوماتیک غبغب است. برای آگاهی بیشتر مطالعه این مقاله را پیشنهاد میدهیم.

بی‌حسی و خارش بعد از لیپوماتیک

بسیاری از بیمارانی که تحت عمل لیپوماتیک قرار می‌گیرند، متوجه بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا خارش در نواحی تحت درمان می‌شوند. این حالت جزئی است و با بهبودی مناسب کاهش می‌یابد. در صورتی که این مشکل بعد از دو ماه برطرف نشد پزشک خود را در جریان بگذارید.

موج دار شدن پوست

هنگامی که چربی از ناحیه درمان برداشته می‌شود، ممکن است که پوست در آن ناحیه کمی شل‌تر به نظر برسد. غالبا شل‌شدن  و چروک‌های پوست بعد ار مدتی به طور طبیعی از بین خواهد رفت و بدن به شکل عادی خود برمی‌گردد. اما اگر حجم چربی‌های حذف شده زیاد باشد ممکن است مقداری از این افتادگی باقی بماند.

راه‌های پیشگیری از آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک در این مقاله بخوانید.

نکروز بعد از لیپوماتیک

نکروزه به معنای مرگ سلول‌ها یا بافت‌های ناحیه خاصی از بدن است. در اثر عواملی مثل آسیب، التهاب یا قطع خون‌رسانی ممکن است که قسمتی از بدن دچار بافت‌مردگی شود. در عمل لیپوماتیک خصوصا زمانی که چند لایه چربی روی هم از بدن خارج شود این احتمال وجود دارد که دچار نکروز شوید. البته این احتمال بسیار پایین است و در موارد نادر بعد از لیپوماتیک اتفاق می‌افتد.

فیبروز بعد از لیپوماتیک

یکی از عوارض لیپوماتیک که ممکن است بعد از عمل رخ دهد ایجاد فیبروز است. فیبروز به بافت‌های ترمیمی روی پوست گفته می‌شود که ظاهر غیرطبیعی و ناهموار دارند. این مشکل غالبا ناشی از مهارت کم پزشک ایجاد می‌شود. فیبروز در هر قسمتی از بدن که نیاز به ترمیم بافت داشته باشد می‌تواند رخ دهد و در عمل‌های زیبایی که با زخم همراه هستند می‌توانند بیشتر قابل رویت باشد.

لیپوماتیک ناموفق

در برخی موارد ممکن است لیپوماتیک موفقیت آمیز نباشد که علت این امر می‌تواند به کم تجربگی پزشک، شرایط بدنی خاص بیمار یا عدم رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی توسط بیمار مربوط شود. وجود چند علامت می‌تواند نشانه موفقیت آمیز نبودن لیپوماتیک باشد، از جمله وجود توده‌ها و ناهمواری‌های متعدد در زیر پوست، بی حسی طولانی مدت یا دائمی ناحیه عمل شده، سروما شدید، نکروز پوست، درد مداوم و عدم هماهنگی سایز و شکل اندام‌های تحت درمان.

هماتوم در لیپوماتیک

هماتوم یک نوع خون مردگی یا کبودی است که به خاطر خونریزی یا لخته شدن خون در ناحیه تحت عمل به وجود می‌آید. سرفه‌های شدید و تغییرات فشار شریانی پس از لیپوماتیک می‌توانند احتمال ایجاد هماتوم را پس از جراحی افزایش دهند. برای کاهش ریسک هماتوم در لیپوماتیک لازم است داروهای تجویز شده توسط پزشک را قبل و بعداز عمل مصرف نمایید، از استعمال دخانیات قبل و بعد از عمل و فعالیت‌های بدنی سنگین بلافاصله پس از جراحی اجتناب کنید و از چند روز قبل از عمل تا چند روز بعد از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.

علائم عفونت در لیپوماتیک

تشخیص زود هنگام عفونت پس از لیپوماتیک به درمان سریع‌تر و آسان‌تر آن کمک می‌کند و مانع گسترش عفونت به سایر نواحی می‌شود. مهم‌ترین علائم عفونت در لیپوماتیک عبارتند از التهاب شدید در سطح پوست، تورم قابل توجه که از شدت آن کاسته نمی‌شود، قرمزی و سوزش بیش از حد در محل جراحی، درد مداوم و شدید تا چند روز پس از جراحی، ترشح مایع آلوده و چرک از محل عمل و تب بالا.

فیبروز بعد از لیپوماتیک

رفع عوارض لیپوماتیک چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، عوارض اولیه لیپوماتیک حدود دو هفته طول می‌کشد. این شامل درد خفیف، کبودی و تورم ناشی از جراحی است. این عوارض جانبی تقریبا در این بازه زمانی کاهش می‌یابد و بیماران ‌می‌توانند به کار خود بازگردند.

تورم تا چند هفته پس از جراحی ادامه خواهد داشت، البته بعد از پایان دو هفته اول، تورم جزئی خواهد بود و همچنان نیز به کاهش ادامه می‌دهد. سوزن سوزن شدن و بی حسی پس از لیپوماتیک معمولا چند هفته طول می‌کشد که طبیعی است. بیماران باید متوجه شوند که این عوارض پیکرتراشی با گذشت زمان و با پیروی صحیح از دستورالعمل‌های پزشک بعد از عمل کاهش می‌یابد.

رفع افتادگی پوست بسته به میزان چربی برداشته شده ممکن است چند ماه طول بکشد تا کاملا برطرف شود. برطرف شدن عوارضی مثل نکروز، آمبولی و فیبروز نیز به دخالت پزشک نیاز دارند.

چطور عوارض لیپوماتیک را کاهش دهیم؟

با رعایت نکات زیر می‌توانید به کاهش خطر عوارض جانبی پس از لیپوماتیک کمک کنید:

 • سابقه پزشکی خود را با جراح خود در میان بگذارید: قبل از انجام عمل جراحی، حتما سابقه پزشکی خود را به جراح خود بگویید تا از احتمال بروز عوارض جلوگیری شود. همچنین به جراح خود اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می‌کنید تا از عوارض مربوط به دارو جلوگیری شود.
 • تمام دستورالعمل‌های جراح خود را  دنبال کنید: تمام دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل که توسط پزشک ارائه شده است را دنبال کنید تا به شما برای آمادگی جراحی و بهبودی راحت‌تر کمک کند.
 • قبل از جراحی یا در دوران نقاهت سیگار نکشید: سیگار توانایی بدن را برای بهبودی مختل می‌کند.. اگر سیگار می‌کشید، حتما در هفته‌های منتهی به جراحی سیگار را ترک کنید و در دوران نقاهت حداقل تا دو هفته سیگار نکشید.
 • پیاده‌روی سبک: می‌توانید با پیاده‌روی‌های سبک بعد از جراحی، حتی اگر فقط در اطراف خانه باشد، خطر لخته شدن خون را کاهش دهید تا خونتان حرکت کند و از انعقاد جلوگیری کنید.

مطالعه مقاله جراحی کوچک سینه مردان را در سایت دکتر آرش نجف بیگی از دست ندهید.

جمع‌بندی

عمل جراحی لیپوماتیک یکی از کم‌خطرترین و راحت‌ترین روش‌های حذف چربی‌های زائد بدن است. به کمک این روش می‌توانید چربی‌های اضافی در ناحیه شکم، پهلو‌ها، باسن، بازو، ران و هر قسمتی از بدن که دچار چربی موضعی شده است را خارج کنید. این روش عوارض کمی دارد و دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد. اما شبیه هر جراحی دیگری می‌تواند تا حدودی عوارضی را به همراه داشته باشد. تورم، درد خفیف و کبودی از رایج‌ترین عوارضی است که ممکن است بعد از این عمل تجربه کنید. این عوارض غالبا در چند هفته کاملا برطرف خواهند شد.

در موارد شدیدتر ممکن است به علت بیماری‌های زمینه‌ای یا کم‌مهارتی پزشک با عوارض جدی‌تری روبرو شوید که از این موارد می‌تواند به خطر آمبولی، نکروز و فیبروز اشاره کرد و در اغلب این موارد نیاز به دخالت مجدد پزشک است. در این مقاله به بررسی کامل عوارض لیپوماتیک پرداختیم و دوره نقاهت آن‌ها را بررسی کردیم. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می‌توانید به سایر مقالات ما مراجعه کنید.

منبع: webmd

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر