1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
 6. /
 7. عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟ و چطور از آن پیشگیری کرد؟

عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟ و چطور از آن پیشگیری کرد؟

دکتر آرش نجف بیگی

همه ما از زیبایی و شادابی ظاهری استقبال می‌کنیم و از طریق روش‌های مختلف، درصدد برطرف کردن نواقص و مشکلات ظاهری خود هستیم. جراحی بلفاروپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که در آن چین و چروک اطراف چشم برطرف شده و جذابیت چشم‌ها افزایش می‌یابد. جراحی بلفاروپلاستی نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی با عوارض و مشکلاتی همراه است که انتخاب یک پزشک مناسب تا حد زیادی از میزان این عوارض می‌کاهد. هر فرد قبل از اقدام برای جراحی باید نسبت به خطرات و عوارض عمل بلفاروپلاستی آگاهی پیدا کند تا بتواند با در نظر گرفتن آن‌ها تصمیم‌گیری نماید.

چنانچه فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله و مطالعه آن، به اطلاعات مختصر و مفیدی دست پیدا کنید.

عمل بلفاروپلاستی چیست؟

در جراحی بلفاروپلاستی، پزشک ابتدا نقاطی در زیر پوست که چربی اضافی وجود دارد را مشخص می‌کند و سپس، اقدام به انجام جراحی می‌نماید. فردی که به دلیل وجود چین و چروک و چربی اضافی، از ظاهر پلک خود ناراضی است، با در نظر گرفتن عوارض و مشکلات بلفاروپلاستی، اقدام به انجام جراحی می‌کند.

طی این جراحی، پزشک، برش‌هایی را در بالا و پایین پلک ایجاد می‌کند. این برش در پلک بالایی، در زیر شکاف پلک و در پلک پایینی، کمی پایین‌تر از خط مژه‌های پایینی چشم زده می‌شود. این جراحی می‌تواند با توجه به نیاز فرد، در پلک بالا و پایین انجام گیرد. پس از برش ایجاد شده، چربی‌ها و پوست اضافی در این نقطه برداشته شده و سپس، با استفاده از لیفت پوست اطراف چشم، چین و چروک‌ها به طور کل، برطرف می‌گردد.

جراحی بلفاروپلاستی با دو هدف انجام می‌شود که در هر کدام از آن‌ها فرد قبل از جراحی به پزشک مراجعه کرده و پس از انجام معاینات مورد نظر و مشخص کردن میزان افتادگی و چربی اضافی در اطراف پلک، اقدام به انجام جراحی می‌کند.

برای آشنایی با بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران این مقاله را مطالعه نمایید

بلفاروپلاستی زیبایی

با افزایش سن، عضلات اطراف چشم ضعیف شده و سبب ایجاد افتادگی در پلک می‌شود. علاوه بر آن، به مرور زمان تجمع چربی سبب ایجاد تورم در اطراف چشم شده و زیبایی چشم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بلفاروپلاستی زیبایی با مشاهده این موارد، ضرورتی برای انجام جراحی وجود ندارد؛ اما فرد به دلیل اهمیت زیبایی ظاهری، اقدام به انجام این جراحی می‌کند.

بلفاروپلاستی درمانی

انجام جراحی بلفاروپلاستی همیشه برای زیبایی نیست و در برخی موارد علت انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی، ایجاد مشکل در پلک فرد است و از دید پزشک متخصص انجام این جراحی، امری ضروری است. به عنوان مثال، در فردی ممکن است میزان پوست اضافی در اطراف چشم به حدی باشد که سبب ایجاد سنگینی در پلک گردد و برای کم شدن این سنگینی فرد مجبور می‌شود، از عضلات پیشانی خود کمک بگیرد و یا وجود چربی اضافی و تورم حاصل از آن، عینک زدن را برای فرد با مشکل مواجه کند؛ انجام این جراحی از آسیب و مشکل به بینایی جلوگیری کرده است.

انجام جراحی بلفاروپلاستی چه فوایدی دارد؟

با افزایش سن، تغییراتی در ظاهر پلک فرد ایجاد می‌شود که این تغییرات ممکن است در صورت عدم درمان، به بینایی و چشم فرد آسیب وارد کند. انجام عمل بلفاروپلاستی توسط پزشک حاذق و متخصص، علاوه بر زیبایی بخشیدن به ظاهر فرد، از بروز هر گونه آسیب به چشم جلوگیری می‌نماید.

برخی از فواید جراحی بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • با افزایش تجمع چربی و پوست اضافی در پلک بالایی فرد، به مرور زمان پلک سنگین شده و همین امر سبب ایجاد اختلال در بینایی او می‌شود. با انجام این جراحی، پوست و چربی اضافی پلک از بین رفته و مشکلات بینایی فرد برطرف می‌گردد.
 • با افزایش سن، میزان کلاژن‌سازی و خاصیت الاستیک پوست کاهش یافته و همین امر سبب افتادگی پوست می‌گردد. در اثر افتادگی پوست پلک، فرد احساس سنگینی زیادی در چشم خود کرده و این امر برای او آزار دهنده خواهد بود. با انجام جراحی بلفاروپلاستی، پوست اضافی اطراف پلک از بین رفته و افتادگی پوست پلک برطرف می‌گردد.
 • ایجاد چین و چروک در اطراف چشم امری است که سبب کاهش جذابیت و زیبایی چهره فرد می‌گردد. یکی از روش‌های جوانسازی و شادابی بخشیدن به چهره، انجام جراحی بلفاروپلاستی است.
 • چشم‌ها از جمله مهم‌ترین عناصر در چهره هستند و نقش بسیار مهمی در زیبایی فرد دارند. با انجام جراحی بلفاروپلاستی، چربی اضافی و چین و چروک اطراف چشم از بین رفته و چهره فرد، جوان می‌شود.
عوارض عمل بلفاروپلاستی

مطالعه مقاله جراحی پلک افتاده را پیشنهاد می کنیم

عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی بلفاروپلاستی نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی با عوارضی برای فرد همراه است که فرد قبل از اقدام برای جراحی، باید از مشکلات و عوارض جراحی آگاه باشد.

عوارض جراحی بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • ماندن جای زخم و بخیه بر روی پلک یکی از عوارض شایعی است که در این جراحی ممکن است اتفاق بیفتد. انتخاب پزشک حاذق، بهترین راه پیشگیری از این مشکل است. پزشک متخصص با مهارت بالای خود به نحوی بر روی پوست بخیه می‌زند که پس از گذشت دوران نقاهت و با انجام مراقبت‌های لازم توسط خود فرد، هیچ‌گونه آثاری از جای زخم بر روی پوست باقی نماند.
 • چشم، عضو بسیار حساسی است و انجام جراحی بر روی این عضو با دقت بسیار بالایی باید انجام گیرد. کوچک‌ترین اشتباه در این جراحی ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را به بینایی فرد وارد کند.
 • ایجاد خشکی در چشم و خارش شدید در اطراف چشم از جمله عوارضی عمل بلفاروپلاستی است که ممکن است پس از جراحی برای فرد اتفاق بیافتد.
 • در صورتی که پزشک از مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است عضله چشم دچار آسیب شده و فرد پس از جراحی در باز و بسته کردن چشم و پلک زدن با مشکل مواجه شود.
 • قبل از اقدام برای انجام جراحی، بررسی‌های لازم را در ارتباط با انتخاب پزشک انجام داده و با کسب اطلاعات و آگاهی کامل پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید. حتما نمونه‌ جراحی‌های قبلی پزشک را مشاهده کنید تا بتواند در تصمیم‌گیری به شما کمک کند.
 • انجام مشاوره قبل از جراحی، یکی از راه‌های بسیار موثر در انتخاب پزشک و تصمیم‌گیری است. در جلسه مشاوره، انتظارات خود را از جراحی برای پزشک بازگو کرده و پزشک پس از انجام معاینات و بررسی‌های لازم، مراحل و نتیجه‌گیری حاصل از جراحی را برای شما توضیح می‌دهد.
 • عفونت، ضعف بینایی، خونریزی و غیرطبیعی بودن چشم از جمله عوارض دیگر عمل بلفاروپلاستی است.
 • یکی دیگر از مسائل بسیار مهم که قبل از جراحی باید انجام گیرد، اطمینان از بهداشت و استریل بودن محیط جراحی است. عدم استریل بودن محیط جراحی عوارض عمل بلفاروپلاستی را به میزان زیادی افزایش می‌دهد و خطر ابتلا به عفونت را نیز برای فرد ایجاد می‌کند.

انجام عمل بلفاروپلاستی چه کاربردهایی دارد؟

با افزایش سن، پوست پلک حالت افتاده پیدا کرده و ضعیف شدن عضلات نیز این افتادگی را تشدید می‌نماید که این امر ممکن است با گذشت زمان تاثیر منفی در بینایی فرد گذاشته و دید او را تار کند. با انجام عمل بلفاروپلاستی، پوست اضافی پلک از بین رفته و این امر چین و چروک‌های اطراف پلک را درمان می‌کند. همچنین، تجمع چربی‌های اضافی و اطراف چشم، پلک فوقانی و پایینی را متورم کرده و ظاهر ناخوشایندی به چهره فرد می‌دهد و احساس عدم رضایت از خود را برای فرد به همراه دارد. مهارت بالای پزشک در عمل بلفاروپلاستی سبب می‌شود نواحی سفید رنگ چشم در زیر قرنیه بهتر دیده شده و این امر زیبایی چشم‌ها را دوچندان می‌کند.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

. 

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای بلفاروپلاستی هستند؟

به طور کلی، برای افرادی که دارای تورم در اطراف چشم خود هستند و یا پوست اطراف چشم آن‌ها حالت افتاده دارد، جراحی بلفاروپلاستی انتخاب مناسبی است. اما انجام این جراحی چه با هدف درمانی و چه با هدف زیبایی باید با نظر پزشک انجام گیرد. قبل از هر گونه اقدام برای جراحی، پزشک باید از علت افتادگی و تورم پلک آگاهی پیدا کند تا بتواند درمان مناسبی را برای آن در نظر بگیرد.

اگر پس از انجام بررسی‌های لازم شرایط، مساعد باشد، فرد می‌تواند نسبت به جراحی اقدام نماید. یکی دیگر از مسائل مهم که باید قبل از جراحی در نظر گرفته شود، انتظارات فرد از جراحی است. شخصی که می‌خواهد جراحی بلفاروپلاستی انجام دهد، باید به این نکته توجه کند که این جراحی برای رسیدن به ظاهر زیبا و جوانسازی چهره روش بسیار موثری است؛ اما با انجام این عمل، روند افزایش سن و فرآیند پیری متوقف نشده و پس از انجام جراحی نیز ادامه دارد؛ به همین دلیل، نمی‌توان از این عمل توقع معجزه داشت.

رفع چین و چروک‌های اطراف چشم

قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی به چه مراقبت‌های نیاز است؟

انجام مراقبت‌های لازم پیش از جراحی سبب می‌شود که از بروز هر گونه اختلال در روند جراحی جلوگیری به عمل آید. قبل از جراحی بلفاروپلاستی نیز فرد باید برخی نکات را رعایت کند. فرد به مدت یکی الی دو هفته قبل از جراحی باید از خوردن هر گونه مسکن و داروهای ضدانعقادی خودداری نماید؛ زیرا مصرف این گونه داروها خونریزی را افزایش داده و سبب بروز اختلال در عمل می‌شود. حتما قبل از جراحی، مصرف هر گونه دارویی را به اطلاع پزشک خود برسانید. در روز جراحی از استفاده از هر گونه مواد آرایشی بر روی پوست خودداری کرده و قبل از عمل، حتما صورت خود را کاملا تمیز کنید. یکی دیگر از مسائلی که لازم است قبل از عمل بلفاروپلاستی رعایت کنید، عدم استعمال دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی به مدت سه هفته قبل از جراحی است.

در این مقاله با عمل افتادگی پلک بیشتر آشنا خواهید شد

برای جلوگیری از عوارض عمل بلفاروپلاستی چه مراقبت‌هایی  پس از جراحی لازم است؟

همان طور که انجام مراقبت‌های قبل از جراحی لازم و ضروری است، رعایت نکات و دستورالعمل‌های بعد از جراحی نیز از اهمیت بالایی برخورار است و فرد برای جلوگیری از هر گونه خطر و عارضه، باید رعایت آن‌ها را جدی بگیرد.

بعد از جراحی ممکن است در نواحی اطراف چشم، تورم و کبودی مشاهده گردد که امری طبیعی بوده و پس از چند روز رفع می‌گردد.

استفاده از کمپرس سرد پس از جراحی درمان کبودی را سرعت می‌بخشد. پس از گذشت یک هفته فرد می‌تواند به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازد اما تا مدت سه الی چهار هفته باید از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری نماید.

پس از انجام جراحی با انجام فعالیت‌های سبک مثل راه رفتن به مدت کم، به بهبود زخم کمک کنید.

در محل برش‌های ایجاد شده باندهایی قرار می‌گیرد که پس از چند روز با مراجعه به پزشک برداشته می‌شود.

رعایت بهداشت یکی از موارد مهم برای جلوگیری از عوارض عمل بلفاروپلاستی است که از ایجاد عفونت در محل زخم نیز جلوگیری می‌کند.

ممکن است پس از جراحی تا چند روز تاری دید داشته باشید که امری طبیعی است؛ اما در صورتی که زمان آن طولاتی شد حتما باید به پزشک اطلاع داده شود.

بعد از عمل بلفاروپلاستی تا مدت زمان تعیین شده طبق صلاحدید پزشک از عینک آفتابی استفاده کنید.

سوالات متداول برای عوارض عمل بلفاروپلاستی

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر