1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی چیست؟

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی چیست؟

دکتر آرش نجف بیگی

آیا حرف زدن و خندیدن پس از جراحی بینی باعث احساس درد در بینی شما می‌شود؟ از بروز عوارض در اثر این مشکل نگران هستید؟ در واقع باید گفت که حرف زدن و خندیدن می‌تواند باعث کشیده شدن و حرکت بینی شود. عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی در ساعات اولیه می‌تواند قابل توجه باشد؛ به خصوص اگر با صدای بلند حرف بزنید و بینی شما تحت تاثیر حرکت لب‌ها و فک تکان بخورد.

البته پزشک جراح معمولا پیش از عمل در مورد این شرایط صحبت می‌کند و عوارض احتمالی را شرح می‌دهد. ما نیز در این مقاله به بررسی بیشتر این عوارض می‌پردازیم.

آیا بروز عوارض بعد از عمل بینی طبیعی است؟

عمل زیبایی بینی می‌تواند نتایج چشمگیر، رضایت بخش و بسیار مثبتی را روی صورت شما به همراه داشته باشد به این شرط که در انتخاب پزشک مناسب دقت جدی داشته باشید. البته مراقبت‌های دقیق بعد از جراحی بینی باعث تسریع روند بهبودی برای جلوگیری از برخی عوارض می‌شود. در طول دوره نقاهت، سوالی که اغلب مطرح می‌شود این است که عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی چیست؟ آیا لازم است که محدودیتی در این زمینه رعایت کنم؟

شما ممکن از دیدن نتایج جراحی بینی بلافاصله پس از عمل هیجان زده باشید. اما نباید فراموش کنیم که روند بهبودی زمان می‌برد. در این مدت، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. شما می‌توانید با رعایت این نکات اطمینان حاصل کنید که تمام کارها به درستی انجام می‌شود و به زودی نتیجه دلخواه را خواهید دید. در حال حاضر جراحی بینی به هر دلیلی از جمله مشکلات تنفسی و صدمات غیر عمد مانند شکستگی استخوان در اثر تصادف یا ورزش برای افرادی که می‌خواهند زیبایی چهره خود را بازیابی کنند نیز انجام دهند. در هر صورت این عمل حساسیت‌های خاص خود را خواهد داشت. عوارض تا حدودی طبیعی است اما عدم رعایت برخی نکات مراقبتی می‌تواند بر نتایج تاثیر بگذارد؛ یا حتی در مواردی منجر به عمل دیگری بر روی بینی شود. برای آگاهی بیشتر درباره چگونگی عطسه و سرفه کردن بعد از عمل بینی این مقاله را مطالعه کنید.

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی چیست؟

جراحی بینی خود عوارضی مانند تورم و بی حسی و… ایجاد می‌کند، اگر با دهان باز صحبت کنید و حتی بخندید و گریه کنید، بینی شما در روزهای اول بعد از جراحی بینی بیشتر حرکت می‌کند که باعث افزایش تورم و درد می‌شود.

بی‌حرکت کردن بینی برای فرم گرفتن یکی از نکاتی است که اکثر جراحان توصیه می‌کنند. برای درک این نکته پیش از عمل جراحی، می‌توانید دستان خود را روی بینی قرار دهید و آن را ثابت نگه دارید؛ در همین حین سعی کنید بخندید یا دهان خود را باز و بسته کنید. می‌بینید که با این حرکات، بینی نیز حرکت می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود از فعالیت‌هایی که باعث این حرکات ناخواسته بعد از جراحی می‌شود خودداری کنید.

چند روز بعد از عمل بینی می‌توانم به راحتی حرف بزنم؟

اگرچه برخی از جراحان فکر می‌کنند هیچ محدودیتی برای صحبت بعد از جراحی بینی وجود ندارد؛ با این حال، برخی دیگر توصیه می‌کنند که بیماران در یک ساعت اول پس از جراحی و حداقل در چند هفته اول کمتر صحبت کنند و بخندند تا روند بهبودی خود را تسریع و سرعت بخشد و عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی ظاهر نشود. بهترین راه برای خلاص شدن از شر تورم، نگه داشتن بینی به صورت مستقیم است. تورم بعد از جراحی بینی با شدت کمتر از بین می‌رود.

نکته دیگر این است که ثابت نگه داشتن لب بالا بعد از جراحی بینی بسیار مهم است.حرکات بیش از حد بینی در چند روز اول پس از جراحی می‌تواند منجر به افتادگی نوک بینی (پتوز) شود.

برای دریافت مشاوره رایگان و آگاهی از شرایط عمل جراحی بینی، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

 آیا حرف زدن بعد از عمل بینی باعث درد می‌شود؟

به هر حال عمل بینی باعث تغییرات زیادی در ساختار بینی شما خواهد شد. این تغییرات شامل برش‌های متعدد در پوست و غضروف‌ها و همچنین تغییر در فرم استخوان تیغه بینی است. پس طبیعی است که پس از کاهش اثر داروی بیهوشی درد ظاهر شود. اگرچه به کمک داروهای مسکن این درد کنترل می‌شود، اما ایجاد فشار، ضربه و حرکت نسبت به بینی می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شود. بنابراین لازم است که تا زمان ترمیم طبیعی زخم‌ها از حرف زدن بلند و زیاد خودداری کنید.

چگونه عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی را کنترل کنم؟

برای اینکه در اثر حرف زدن بینی شما جابه‌جا نشود رعایت موارد زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

  • تا چند ساعت پس از عمل هیچ حرفی نزنید و لبخند نزنید.
  • در روزهای آغازین با صدای خفیف حرف بزنید.
  • از خندیدن با صدای بلند تا چند هفته خودداری کنید.
  • هنگام حرف زدن توجه کنید که حرکت لب‌ها و فک باعث کشیده شدن بینی نشود.
  • از باد کردن بینی خود و همچنین نفس عمیق بپرهیزید.

هر چقدر که روزهای بیشتری از عمل جراحی شما بگذرد ترمیم بینی شما کامل‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید بخندید یا حرف بزنید.

سایر عوارض جراحی بینی چیست؟

علاوه بر عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی عواقب رایج‌تر و جدی‌تری شامل تورم و کبودی روی صورت، ترشحات زخم، لخته شدن خون، تنفس محدود از بینی در چند هفته اول، احساس پر بودن در بینی به ویژه در ناحیه نوک بینی و سفتی در ناحیه لب بالایی نیز وجود دارد.

بیشتر این عوارض در چند هفته اول برطرف می‌شوند. سفتی لب بالایی و احساس پری در ناحیه نوک بینی در چند ماه اول پس از جراحی بینی شما کاهش می‌یابد.

چه زمانی خطرات کاملا برطرف می‌شود؟

روند بهبودی کامل بعد از جراحی بینی ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. حتی اگر تورم و کبودی در چند هفته اول به خوبی از بین برود و در مدت کوتاهی دوباره از نظر اجتماعی عادی به نظر برسید، روند بهبودی نهایی هنوز چند ماه طول می‌کشد. تغییراتی در شکل و عملکرد بینی نیز ممکن است قبل از تکمیل فرآیند بهبودی ایجاد شود. در مورد عمل‌های پیچیده بینی و به خصوص اصلاحات بعد از بینی، گاهی اوقات ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.

کلام پایانی

عمل جراحی شامل مداخله نسبتا تهاجمی به بافت بینی شما است. به همین دلیل بدن شما برای بازسازی خود به زمان نیاز دارد. در این دوره باید به خوبی از بینی خود مراقبت کنید و از وارد شدن فشار و ضربه به آن جلوگیری نمایید. حرف زدن و خندیدن می‌تواند باعث کشیدن شدن بینی و ایجاد درد و حتی در مواردی تغییر شکل آن شود. بنابراین لازم است که در ساعات اولیه پس از عمل از حرف زدن و خندیدن خودداری کنید و پس از آن تا تا چند روز به آرامی و با احتیاط حرف بزنید.

در این مقاله به بررسی عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی پرداختیم و محدودیت‌های آن را بررسی کردیم. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد عوارض جراحی بینی می‌توانید سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر