عمل پولیپ بینی

934

عمل پولیپ بینی مناسب افرادیست که به صورت طولانی مدت درگیر مشکل پولیپ ببینی بوده اند و سایز پولیپ آن ها با گذشت زمان و راه های درمانی دیگر بهبود پیدا نکرده است .

اما قبل از جراحی پولیپ بینی بینی این سوال ممکن است پیش بیاید که پولیپ بینی چیست و چطور باید تشخیص داده شود .

برای یافتن پاسخ این پرسش ها ادامه مقاله را از دست ندهید.

درد ایجاد شده به دلیل پولیپ بین یو احساس نیاز به عمل پولیپ

پولیپ بینی چیست و چه زمانی به عمل پولیپ بینی نیاز است ؟

پولیپ بینی، نوعی توده‌ی نرم و غیر سرطانی می باشد که در سینوس‌ها و یا مسیرهای بینی قرار می گیرد و در صورت کوچک بودن اندازه پولیپ، مشکلی برای فرد ایجاد نمی شود و حتی نمیتوان پی به وجود آن برد اما زمانی که این توده بزرگتر شود، مجرای تنفسی را می بندد و می تواند حس بویایی فرد را مختل کرده و باعث عفونت مکرر در فرد شود و درمان نشدن آن می تواند عوارضی برای فرد ایجاد کند و خطراتی برای فرد داشته باشد و سلامتی وی را به خطر بیندازد.

به گفته متخصصان، آلرژی بینی می تواند منجر به پولیپ بینی گردد و ممکن است همراه با حساسیت های دیگری مثل آسم و یا حساسیت پوست بروز کند. پولیپ بینی دارای علائمی است که عبارتند از: انسداد بینی، آبریزش بینی، عطسه و…

نحوه تشخیص پولیپ بینی

درمرحله اول پزشک در مورد علائم بیماری از بیمار سؤالاتی می‌پرسد و داخل بینی بیمار را معاینه می‌کند. بعد از این معاینه در صورت لزوم، جهت بررسی دقیق تر پولیپ‌ها و مشخص شدن اندازه و تعداد آن‌ها، آزمایشاتی را برای بیمار تجویز می کند. حتی امکان دارد پزشک از بیمار بخواهد “ام آر آی “و” سی تی اسکن” هم جهت تشخیص درست سایز و محل دقیق پولیپ انجام دهد.

پولیپ ها در اسکن ها به صورت نقاط مات دیده می شوند. ممکن است در این اسکن ها، انواع دیگر زائده ها که ممکن است از نظر پزشکی خیلی جدی باشند نیز دیده شوند. این عارضه ها می تواند ناهنجاری ساختاری و یا غده سرطانی باشد. همچنین ممکن است برای بیمار آزمایشاتی مثل آندوسکوپی و یا توموگرافی کامپیوتری (سی‌تی‌اسکن) نیز تجویز شود.

ممکن است پزشک برای تعیین منشا التهاب مزمن بینی، تست آلرژی نیز انجام دهد. برای انجام این تست، پزشک سوراخ کوچکی به اندازه سر سوزن روی پوست بیمار ایجاد کند و سپس انواع آلرژن ها ی مایع را روی آن سوراخ قرار دهد و سپس واکنش سیستم ایمنی بدن بیمار در برابر این آلرژن ها را مشاهده می کند. در صورتی که یک کودک پولیپ بینی داشته باشد، ممکن است پزشک از او بخواهد که تست های ژنتیکی قبل از عمل بینی انجام دهد.

عکسی از پولیپ های بینی

عمل پولیپ بینی

در مرحله اول بهترین متخصص جراحی بینی برای درمان پولیپ بینی داروهایی را برای بیمار تجویز می کند اما در صورتی که بعد از مصرف داروها بهبودی حاصل نشد، ممکن است پزشک عمل پولیپ بینی را پیشنهاد کند. البته عمل پولیپ بینی به اندازه پولیپ بیمار بستگی دارد و ممکن است بنا به تشخیص پزشک، عمل پولیپ بینی به یکی از روش های زیر انجام شود:

عمل پولیپ بینی به روش پولیپکتومی

پولیپکتومی رایج ترین عمل پولیپ بینی است که معمولا سرپایی انجام می شود و امکان دارد به بیهوشی موضعی یا عمومی نیاز داشته باشد. در طول عمل پولیپ بینی، پزشک یک دستگاه کوچک مکشی را وارد بینی بیمار می کند و اقدام به از بین بردن پولیپ بینی در حین جراحی بینی می کند.

عمل پولیپ بینی به روش آندوسکوپی سینوسی

در صورتی که اندازه پولیپ بزرگتر باشد، برای عمل پولیپ بینی از جراحی آندوسکوپی سینوسی استفاده می شود. در حین این نوع عمل پولیپ بینی لوله نازک دوربین دار را با ابزار کوچکی وارد بینی بیمار می کنند و بعد از پیدا کردن پولیپ های بینی، اقدام به از بین بردن آن ها می کنند.

همچنین ممکن است در حین عمل پولیپ بینی، پزشک دهانه سینوس ها را که به مسیرهای بینی منتهی می شود بزرگتر کند. بعد از تمام شدن عمل پولیپ بینی از اسپری بینی و یا شستشوی آب نمک استفاده می شود تا از بازگشت پولیپ بینی جلوگیری شود و التهاب داخل مسیرهای بینی از بین برود.

عوارض احتمالی عمل پولیپ بینی

عمل پولیپ بینی ممکن است منجر به خونریزی بینی یا عفونت بینی گردد و همچنین ممکن است بعد از عمل پولیپ بینی، علائم پولیپ به میزان زیادی بهبود یابد اما علائم دیگری مثل نداشتن حس بویایی و چشایی همچنان بعد از جراحی بینی باقی بماند و برطرف نشود.

چون در جراحی پولیپ بینی، شکافی در بینی بیمار ایجاد نمی شود، بنابراین در عمل پولیپ بینی، نیازی به بیهوش کردن بیمار نمی باشد و این عمل پولیپ بینی به صورت سرپایی انجام می شود (مگر زمانی که پزشک بخواهد مشکلات مربوط به سینوس ها را همزمان با عمل پولیپ بینی درمان کند) اما در صورتی که عمل پولیپ بینی همزمان با جراحی دیگری انجام شود در اینصورت باید عمل پولیپ بینی در یک بیمارستان یا مرکز جراحی صورت گیرد. چون در این روش عمل پولیپ بینی، بیمار بیهوش می شود باید یک نفر همراه بیمار باشد تا هماهنگی های لازم را برای بیمار انجام دهد و پس از عمل پولیپ بینی حداقل یک شب پیش بیمار بماند و هنگام مرخص شدن بیمار او را به خانه برساند. همچنین بیمار باید برای روز عمل پولیپ بینی از یک لباس مناسب دکمه دار استفاده نماید.

مدت زمان عمل پولیپ بینی از ۳۰ دقیقه تا چهار ساعت می باشد. طول مدت عمل پولیپ بینی به تعداد و اندازه پولیپ های بینی بستگی دارد. پس از اتمام عمل پولیپ بینی، بینی بیمار را با یک پارچه نخی می بندند. در صورتیکه سوراخ های بینی بیمار خیلی کوچک باشد و یا عمل پولیپ بینی های دیگری به صورت متوالی و پشت سر هم بر روی پولیپ بینی انجام شده باشد، در این صورت ممکن است نیاز به استفاده از اسپلینت در بینی بیمار باشد.

بهبودی بعد از عمل پولیپ بینی

پس از اتمام عمل پولیپ بینی، جراح برای خارج کردن ابزارهای استفاده شده در بینی باید دو هفته بعد از جراحی پولیپ بینی، بیمار را ملاقات کند و اقدام به خارج کردن اسپلینت نماید.

برای بهبود پس از عمل پولیپ بینی، بیمار باید برای مدت کوتاهی، عادت ها و فعالیت های عادی خود را اصلاح نماید. بیماران خاصی که پولیپ های بزرگ متعدد خود را برداشته اند، دوره نقاهت آنان طولانی تر خواهد بود. ممکن است بیمار نیاز داشته باشد از مسکن ها برای پنج روز اول پس از عمل پولیپ بینی استفاده کند.

زمانی که بانداژ بینی بیمار پس از عمل بینی باز شد، بیمار باید سینوس های خود را به طور مرتب با یک محلول نمک شستشو دهد تا ناحیه مورد نظر احتمال عفونت های احتمالی را نداشته باشد. همچنین باید تا جای ممکن در طول دوره ریکاوری پس از عمل پولیپ بینی، سرش را عمودی نگه دارد و از کج کردن سر به جلو خوداری کند چون ممکن است باعث ایجاد فشار بر ناحیه جراحی شده و سوراخ های بینی دچار خونریزی گردد. پزشک برای دوره ریکاوری پس از عمل پولیپ بینی، توصیه هایی به بیمار میکند و بیمار باید این دستورات را انجام دهد و از کارهایی مثل سیگار کشیدن اجتناب کند.

علت بروز پولیپ بینی

پولیپ بینی معمولا بدون درد است و معمولا به علت التهاب مزمن ناشی از آسم، عفونت مکرر، آلرژی، حساسیت دارویی یا برخی اختلالات ایمنی ایجاد می شود. در بعضی کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک نیز پولیپ بینی ممکن است رخ دهد. پولیپ ها معمولا به صورت قطره اشک و در سایزهای مختلف و رنگ های زرد-قهوه ای یا صورتی ظاهر می شوند و بعد از رشد کامل مثل انگوری می شود که از شاخه آویزان شده است.

پولیب بینی گاهی به صورت تنها یا خوشه ای و در یک یا هر دو حفره بینی ایجاد می شود. پولیپ های کوچک علامت خاصی ندارند اما پولیپ های بزرگ یا خوشه ای معمولا باعث مشکلات تنفسی و عفونت های مکرر می شود، حس بویایی فرد را مختل می کند و باعث مسدود شدن سینوس ها می گردد.

۴ تا ۴۰ درصد جمعیت جهان پولیب بینی دارند و باید عمل پولیپ بینی انجام دهند و این اختلال در آقایان، ۲ تا ۴ برابر بیشتر از خانم ها می باشد.

نشانه های پولیپ بینی

معمولا پولیپ بینی نشانه خاصی ندارد اما پولیپ های بزرگ راه بینی را مسدود می کنند و باعث گرفتگی بینی مزمن می شوند. علائم احتمالی پولیپ بینی عبارتند از:

 • گرفتگی و احتقان بینی
 • آبریزش بینی
 • ترشحات پشت حلقی
 • کاهش یا از بین رفتن حس بویایی؛ حتی ممکن است بعد از عمل پولیب بینی برطرف نشود
 • کاهش حس چشایی؛ ممکن است بعد از عمل پولیپ بینی برطرف نشود.
 • تنفس از طریق دهان
 • احساس فشار در پیشانی و جلوی صورت
 • خر و پف
 • درد صورت یا سردرد؛ در صورتی که فرد علاوه بر پولیپ، عفونت سینوسی نیز داشته باشد
 • درد دندان های بالایی
 • تغییرات آوایی
 • خارش در اطراف چشم
 • آپنه خواب (در موارد شدید)؛ ممکن است باعث قطع تنفس در حین خواب شود
 • دوبینی(در موارد شدید)؛ در صورتی که فرد مبتلا به سینوزیت قارچی آلرژیک یا فیبروز کیستیک باشد احتمال دوبینی بیشتر می شود.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. یوسف اسلامی می گوید

  سلام برای ازبین رفتن پولیپ قبل از جراحی که گفتید با مصرف دارو ممکن از بین بره چه دارویی رو پیشنهاد میکنید؟
  مچکرم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه چه روش یا دارویی برای حل مشکل شما مناسب است حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 2. فاطمه می گوید

  سلام روز به خیر
  علل عفونت های پی در پی پس از عمل پولیپ چه میتواند باشد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا عفونت بینی با استفاده از آنتی بیوتیک و شستشوی بینی برطرف می شود. در غیر این صورت به پزشک خود مراجعه نمایید.

 3. ناشناس می گوید

  سلام عرض ادب
  ایا همزمان با عمل پولیپ عمل زیبایی نیز انجام میشود

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله می توان همزمان انجام داد.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید