عمل پف چشم

1,006

دلایل ایجاد پف چشم

عمل پف چشم: عوامل مختلفی باعث ایجاد پف چشم می شوند که از جمله این عوامل می توان به بیماری های داخلی مانند مشکلات کلیوی، کبدی و مشکلات تیروئیدی اشاره کرد.

در صورتی که پف چشم به دلیل مشکلات داخلی بدن مثل مشکلات قلبی و تیروئیدی نباشد، می توان با استفاده کردن از  کرم های ضد آفتاب آن را برطرف کرد. این کرم ها در مواقعی تاثیر میگذارند که پف چشم در مراحل اولیه باشد که در اینصورت باعث کمتر شدن پف چشم می شوند. اما در مواقعی که این پف حاد باشد، کرم های ضد آفتاب بی تأثیر خواهند بود و حتما باید برای برطرف کردن آن عمل پف چشم انجام داد. درحین عمل پف چشم با سوزاندن یا درآوردن چربی ها در ناحیه زیر چشم می توان پفی چشم را از بین برد.

عوامل بوجود آورنده پف چشم

پف چشم در خیلی از افراد ممکن است ایجاد شود و به جز یکی دو مورد خاص، در بقیه موارد پف چشم به هر دلیلی ایجاد شده باشد، قابل درمان می باشد. از عوامل بوجود آورنده پف چشم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-کمبود مایعات

۲-مصرف زیاد نمک

۳-کمبود خواب

۴- استرس و نگرانی بالا

۵- آلرژی هایی که با ریزش اشک چشم و عطسه همراه هستند

۶- تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری و قاعدگی

۷- گریه های طولانی مدت

۸-بالا رفتن سن و پیری

البته در مواردی که پف چشم ناشی از کهولت سن باشد قابل درمان نخواهد بود.

نحوه ایجاد شدن پف زیر چشم

چشم در داخل جمجمه در فضایی به نام کاسه چشم یا اربیت قرار دارد. لایه بافتی کشیده شده از گوشه کاسه چشم تا پلک سپتوم، کاسه چشم نامیده می شود. چربی کاسه چشم، که اطراف چشم‌ها و زیر سپتوم قرار دارد، نقش محافظت از کره چشم را در کاسه چشم بر عهده دارد. برجسته شدن چربی کاسه چشم به خاطر عواملی مثل افزایش چربی و باریک شدن سپتوم، پفی چشم را سبب می شود. البته در برخی موارد این برجستگی ارثی بوده و شروع آن از دوران نوجوانی می باشد.

چشم ها در اثر بالا رفتن سن، دچار افتادگی پلک، خستگی یا پف زیر چشم می شوند که این مشکلات بر ظاهر فرد تاثیر میگذارند. چربی بیش از حد، چین و چروک و افتادگی پلک می تواند باعث بوجود آمدن پف چشم شود و ظاهر فرد را خسته و پیر نشان دهد. شل شدگی و از دست رفتن قوام پوست در قسمت پلک بالا باعث چین خوردگی و آویزان شدن پوست اضافی پلک شده و سبب می شود چربی بیرون زده شود و به صورت پف آشکار گردد. جراحی پلک باعث از بین رفتن پف پلک بالا و پایین می گردد، عمل پف چشم و جراحی بالا کشیدن پلک فوقانی زیبایی و جوانی زیادی را برای چهره فرد به ارمغان  می آورد.

درهنگام ایجاد پف زیر چشم، گذاشتن کمپرس سرد در محل پف، می تواند سبب بهتر شدن پف چشم شود. اما اگر با انجام این کار پف چشم از بین نرفت نباید نگران شد چرا که امروزه از انواع روش های عمل پف چشم می توان برای از بین بردن این پفی استفاده کرد. از یکی از بهترین روش های درمان پف زیر چشم اسفاده از روش لیزر درمانی می باشد.

علت استفاده از لیزر برای درمان پف زیر چشم

از بین روش های مخلف درمان پف چشم، لیزر درمانی روش فوق العاده ای می باشد البته به شرطی که شرایط جسمانی فرد مناسب باشد و مبتلا به بیماری خاصی نباشد. البته باید متخصص تشخیص دهد که بیمار برای از بین بردن پف زیر چشم از کدام روش درمانی استفاده کند. بنابراین حتما باید قبل از اقدام به لیزر درمانی برای برطرف کردم پف زیر چشم با یک متخصص با تجربه مشورت نمایید.

چه افرادی برای درمان پف زیر چشم با لیزر، مناسب هستند ؟

در حالت کلی کاندیدای مناسب برای عمل پف چشم با لیزر کسانی هستند که از سلامت جسمی کافی برخوردار باشند و واقع بین باشند و از نتیجه عمل پف چشم انتظار معقولی داشته باشند. افرادی که داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، نباید از عمل پف چشم برای درمان استفاده کنند. معمولا افراد میانسال و مسن ابن روش درمانی(عمل پف چشم) را انتخاب می کنند.

عمل پف چشم به روش کلاسیک

از روش هایی که برای درمان پف زیر چشم استفاده می شود عمل پف چشم می باشد که یک روش کلاسیک به شمار می رود. برای اینکه فردی بتواند این عمل پف چشم را انجام دهد باید شرایط جسمانی لازم را داشته باشد و از نتیجه عمل پف چشم انتظارات معقولی داشته باشد. در این روش عمل پف چشم، پوست هلالی و چربی هایی که زیر آن قرار دارند برداشته می شوند. در حین عمل پف چشم برش کوچکی روی پوست اطراف چشم ایجاد می کنند و در مرحله بعد چربی اضافه و پوست برجسته شده زیر چشم را بر می دارند. محل برش در هنگام عمل پف چشم باید روی پلک و روی خطوط طبیعی صورت ایجاد گردد. درخیلی از مواقع برای رفع پف زیر چشم نیاز است که در هر دو پلک پایین و بالا برش ایجاد شود.

برای اینکه در عمل پف چشم جای زخم به حداقل برسد، جراح باریکه ای از چربی اضافی را بر می دارد. در عمل پف چشم، محل برش را پس از برداشته چربی و پوست اضافه، با استفاده از یک نخ مخصوص بخیه می زنند، در عمل پف چشم هنگام بخیه زدن، جراح سعی می کند کمترین اسکار ایجاد شود. بخیه ها را بعد از یک هفته از عمل پف چشم برمی دارند و سپس بیمار قادر خواهد بود فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. در عمل پف چشم حتما باید بیمار یک روز بستری شود. این روش عمل پف چشم برای کسانی که همزمان می خواهند پف و حلقه های کبود زیر چشم برطرف شود و هم بدنبال آن چشم ها درشت شوند، امکان پذیر می باشد.

مزایای عمل پف چشم در قسمت پایین

 • عمل پف چشم باعث زیباتر شدن شدن چهره و افزایش اعتماد به نفس می گردد.
 • ظاهر خسته چهره توسط عمل پف چشم از بین می رود و باعث سرحال دیده شدن چهره می گردد.
 • عمل پف چشم سبب می شود چشم ها و صورت آرایش پذیری بهتری داشته باشند.
 • عمل پف چشم معمولا باعث بهتر شدن بینایی فرد می گردد.
 • عمل پف چشم سبب از بین رفتن علائم پیری زودرس می گردد.

دلایل پف چشم و راه های ساده درمان آن

در به وجود آمدن پف چشم عوامل زیادی دخالت دارند مثلا بیماری های داخلی مثل مشکلات کلیوی، کبدی و مشکلات تیروئیدی باعث ایجاد پف چشم می شوند. اگر مسائل داخلی باعث به وجود آمدن پف چشم نشوند و این مشکل در اثر مشکلات قلبی و تیروئیدی نباشد، می توان با کرم های ضد پف به بهبود این مشکل کمک کرد.
البته ناگفته نماند این کرم ها معمولا زمانی کاربرد دارند که مشکل پف جشم خفیف باشد و گرنه در موارد حادتر این کرم  بی تاثیر هستند و برای از بین بردن پف های حادتر باید عمل پف چشم انجام داد و اقدام به خارج کردن چربی های ناحیه زیر چشم کرد و یا آنان را سوزاند و به این طریق بتوان پف چشم را از بین برد.

راه های ساده ولی موثر در برطرف کردن پف چشم

سیب زمینی

 شیر برای پف کردگی زیر چشم

روغن برای برطرف کردن تورم دور چشم

خیار برای رفع پف زیر چشم

چای کیسه ای خنک برای رفع پف چشم

آب یخ و قاشق برای رفع پف زیر چشم

سفیده تخم مرغ برای برطرف کردن پف چشم

چای سبز کیسه ای برای رفع پف زیر چشم

آبرسانی بدن برای رفع پف چشم

نفس عمیق کشیدن

پریدن به بالا و پایین مثل عروسک خیمه شب بازی

در صورت انجام دادن هر یک از این موارد به مدت ۱۰ دقیقه در روز می توان از شر چربی های پف چشم خلاص شوید.

نکانی برای از بین بردن پف چشم

باید بدانید که پف چشم در آب و هوای گرم تشدید می شود. چون در این حالت بدن به خوبی نمی تواند مایع موجود در  بافت ها را دفع کند. همچنین مصرف الکل و دخانیات نیز می تواند سبب ایجاد پف چشم گردد؛ چون الکل می تواند وضعیت خواب و هورمون های بدن را به هم بریزد. توصیه می شود قبل از خواب و بعد از بیداری مقدار زیادی آب بنوشید.

دستورات لازم برای پس از عمل پف چشم

 • بعد از عمل پف چشم محل برش و بخیه ها را با پماد چرب کنید.
 • اگر نیاز بود چشم خود را پانسمان کنید.
 • اگر پس از عمل پف چشم هرگونه درد شدید یا کاهش دید احساس کردید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • بهتر است تا چند روز پس از عمل پف چشم از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید.
 • نگران ورم و کبودی دور چشم نباشید چون ورم و کبودی پس از یک هفته به حداکثر می رسد و طی ۲ تا ۴ هفته برطرف می شود.
 • ممکن است تا یکی دو هفته پس از عمل پف چشم،  پلک ها ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی داشته باشند.
 • در هفته های اول پس از جراحی پلک ممکن است عوارضی مثل ریزش اشک، حساسیت به نور و تغییرات گذرای بینایی به وجود بیاید که به مرور قابل رفع می باشد.
 • به مدت ۲-۳ هفته اول پس از عمل پف چشم مرتبا توسط چشم پزشک معاینه شوید.
 • معمولا پزشک شما پس از ۴-۵ روز تا یک هفته بعد عمل پف چشم بخیه ها را بر می دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. ناصرفراستی می گوید

  سلام خسته نباشید چقدر هزینه داره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 2. زهرا فرح زادی می گوید

  سلام خدمت شما من خانم ۳۵ ساله ایی هستم که پف چشمم مادزایی خواستم ببینم هزینه عمل چقدر میشه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید