چگونگی و خطرات عمل بینی انحرافی | دلایل و علائم انحراف تیغه بینی

2,026

سوالات متداول درباره عمل بینی انحرافی

در واقع بخش بزرگی از عمل بینی انحرافی به میزان مشکلات بینی بستگی خواهد داشت.تکنیک استفاده شده برای بازسازی ساختار تیغه بینی می تواند در این امر تاثیر گذار باشد.

جراح بینی متبحر و با تجربه می تواند این احتمال را به حداقل برساند و نتیجه جراحی را به گونه ایی رقم بزند که باعث رضایت صد در صدی بیمار شود.

خیر .باید گفت شاید برخی از مشکلاتی که بر اثر انحراف بینی به وجود می آید مانند سر دردها و حساسیت های به وجود آمده  را می توان با داروها و یا محلول ها  کنترل کرد اما به هیچ عنوان انحراف بینی با داروها برطرف نخواهد شد.

خیر .زیرا در عمل بینی انحرافی تنها بر روی ساختار تیغه بینی کار می شود و برای برطرف کردن کجی بینی بیمار می تواند هم زمان عمل بینی انحرافی را انجام بدهد.

به غیر از مواردی که مشکلات تنفسی شدت زیادی ندارد .عمل بینی باید پس از کامل شدن رشد بینی و بعد از سن بلوغ انجام بگیرد.زیرا تیغه بینی هر شخصی مانند دیگر اجزای بدن از لحاظ اندازه در سنین پایین رشد می کند.

عمل بینی انحرافی پس از مراجعه بیمار نزد پزشک جراح بینی و انجام معاینات مرتبط با عمل بینی انحرافی و عکس برداری سی تی اسکن و یا عمل آندوسکوپی تشخیص داده می شود.

انحراف تیغه بینی با سردرد و خونریزی و همچنین خر و پف های آزار دهنده همراه است و از طریق عمل بینی با برداشتن غضروف اضافی درمان می شود.

انحراف بینی مشکلی در تیغه بین بینی – استخوان و غضروفی که حفره بینی را به نصف تقسیم می کند است. این تیغه به طور قابل ملاحظه ای از مرکز کج می شود و باعث سختی تنفس می شود. اکثر مردم در مقدار حفره های بینی خود تفاوت دارند در واقع، برآورد ها نشان می دهد که ۸۰% مردم، اغلب به طور ناشناخته ای، دچار ناهماهنگی در کانال های بینی خود هستند.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشویم :

در ویدیو زیر دکتر نجف بیگی درباره روش های عمل بینی و اصلاح انحراف بینی توضیح میدهند :

دلیل های انحراف تیغه بینی:

بعضی از افراد با انحراف تیغه بینی متولد می شوند ، بعضی افراد دیگر پس از تروما و یا آسیب بینی شان، دچار این مشکل می شوند.

نوزادی که با انحراف تیغه بینی متولد شده است

هزینه رینوپلاستی بینی چقدر است؟ آیا بیمه این هزینه را قبول می کند؟

علائم انحراف تیغه بینی :

شایع ترین علامت انحراف تیغه بینی گرفتگی بینی  در یک طرف بینی یا دو طرف بینی همراه با مشکل در تنفس است. عفونت های سینوس عود کننده یا مکرر می تواند نشانه ای از انحراف تیغه بینی باشد.

علائم دیگرش شامل:

 • خونریزی بینی
 • درد صورت
 • سردرد
 • آبریزش بینی
 • تنفس با صدای بلند و خروپف در طول خواب می باشد.انحراف تیغه بینی نیز ممکن است باعث آپنه خواب شود که وضعیتی جدی است که در آن فرد در طول خواب تنفسش را متوقف می کند.

درمان های انحراف تیغه بینی :

گاهی علائم انحراف تیغه بینی را می توان با داروها رفع کرد. اگر دارو به تنهایی کافی نباشد، یک جراح برای این انحراف برای ترمیم جداره و بهبود تنفس مورد نیاز است.

درمان انحراف بینی با عمل بینی انحرافی:

مواد نرمی ممکن است در بینی قرار گیرند تا انحراف تیغه بینی را از بین ببرد ؛ اگر روش سپتوپلاستی برایتان انجام می شود، پس از جراحی نباید تورم یا کبودی زیادی داشته باشید با این حال، اگر سپتورینوپلاستی انجام شود، یک یا دو هفته از تورم و کبودی بعد از آن،نگران کننده نیست.

در صورت امکان، بهتر است تا زمانی که رشد بینیتان متوقف شود یعنی در حدود ۱۵ سالگی برای انجام عمل بینی انحرافی منتظر بمانید.

روش های جدید تری در دسترس هستند که از تکنیک های سپتوپلاستی بالونی استفاده می کنند و از عمل بینی انحرافی واقعی اجتناب می شود و در محیط مطب انجام می شود البته این جراحی برای موارد خفیف انجام می شود.

عمل بینی انحرافی:

در طی سپتوپلاستی، یک جراح، از داخل روی بینی کار می کند، برش کوچکی در تیغه بینی ایجاد می شود و سپس استخوان یا غضروف اضافی را حذف می کند ، گاهی اوقات رینوپلاستی یا عمل بینی (کار روی بینی) با سپتوپلاستی ترکیب می شود تا ظاهر بینی را بهبود ببخشد این روش سپتورینوپلاستی نامیده می شود.

سپتوپلاستی همچنین ممکن است با جراحی سینوسی ترکیب شود ، جراحی بینی انحرافی برای اصلاح تیغه بینی معمولا سرپایی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود و بسته به میزان کار انجام شده حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می کشد و شما باید بتوانید بعد از سه تا چهار ساعت از عمل به خانه خود بروید.

خطر عمل  انحراف تیغه بینی:

هیچ جراحی به طور کامل بدون ریسک نیست و مزایایی داردمانند توانایی نفس کشیدن بهتر. سپتوپلاستی و سپتورینوپلاستی روش های رایج و ایمنی هستند و عوارض جانبی کمی دارند اما قبل از تصمیم گیری در مورد آنها، با پزشک خود درباره خطرات احتمالی عمل بینی انحرافی صحبت کنید.

اگر چه نادر است، اما خطرات سپتوپلاستی یا رینوپلاستی ممکن است عبارت از این موارد باشند:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • سوراخ در تیغه بینی
 • از دست دادن توانایی بویایی

بیماران باید توجه داشته باشند عمل بینی انحرافی و جراحی کجی بینی با هم تفاوت دارند. عمل بینی انحرافی یک عمل درمانی محسوب می شود و بیمه های درمانی چه معمولی و چه تکمیلی هزینه آن را پرداخت می کنند ولی عمل کجی بینی یک عمل زیبایی بینی محسوب می شود و بیمه هزینه آن را پرداخت نمی کند.

انحراف بینی زمانی رخ می دهد که تیغه میانی بینی بیمار کج بوده و موجب بسته شدن یک و یا هر دو حفره بینی بیمار و احیانا اختلال در تنفس و خواب وی شده باشد.

ولی اگر زمانی بینی بیمار و تیغه آن کج باشد ولی مجاری تنفسی وی مسدود نشده باشد این عمل انحراف بینی محسوب نمی شود و عمل کجی بینی و به طبع آن عمل بینی بینی در نظر گرفته می شود.

در ضمین در این روش حتما باید جراحی زیبایی بینی برای بیمار دارای کجی بینی انجام شود چراکه صرفا با تغییر و اصلاح تیغه بینی کجی بینی بیمار حل نمی شود و نیاز به اصلاح کل ساختار بینی وی می باشد.

حالت سوم به این شکل است که بینی هم دارای کجی و هم انحراف می باشد که باید هم عمل زیبایی و درمانی همزمان انجام شود و متاسفانه هیچ یک از بیمه های درمانی در حال حاضر این هزینه را پوشش نمی دهند.

با کج شدن بینی بعد از عمل چه کنیم؟ را در این مقاله بخوانید.

مراقبت های بعد از عمل بینی انحرافی:

به دلیل برش های که در بینی ایجاد شده است ممکن است لخته های خون در بینی وجود داشته باشد و همچنان یبمار مقداری دارای مشکلات نتفسی باشد.

این اتفاق طبیعی بوده و شما باید شکیبا باشید تا دوره نقاهت بعد از جراحی انحراف بینی به طور کامل سپری شود و بهبودی به تدریج شما صورت می گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. نیلوفر می گوید

  سلام. خسته نباشید من انحراف بینی واتحراف تیغه بینی دارم میخواستم ببینم بعد جراحی امکان بازگشت انحراف چقدر است عمل کنیم یانه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز اگر جراحی توسط متخصص با تجربه انجام شود امکان بازگشت انحراف وجود نخواهد داشت.

 2. خانم نوری می گوید

  سلام خسته نباشید انحراف بینی دارم میخواستم ببینم هزینه حراحی چقدر میش ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید