1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
 6. /
 7. علت عدم تقارن پلک بعد از عمل چیست؟

علت عدم تقارن پلک بعد از عمل چیست؟

دکتر آرش نجف بیگی

عدم تقارن پلک بعد از عمل

جراحی بلفاروپلاستی معمولاً برای از بین بردن آسیب‌های ظاهری پلک و چشم مثل رفع چین و چروک و افتادگی پلک انجام می‌شود. با این حال، در برخی از مواقع ممکن است افرادی که برای انجام عمل بلفاروپلاستی اقدام کرده‌اند، نتایج قابل قبولی را بعد از جراحی مشاهده نکنند. بعد از عمل بلفاروپلاستی ممکن است عوارض گوناگونی مشاهده شود.

به عنوان مثال، باقی ماندن اسکار زخم یا تورم شدید پلک‌ها نمونه‌هایی از عوارض بعد از عمل بلفاروپلاستی هستند. یکی از عوارض بسیار نادر، عدم تقارن پلک بعد از عمل است. این موضوع می‌تواند برای افرادی که جراحی بلفاروپلاستی را انجام داده‌اند بسیار آزاردهنده باشد و در موارد شدیدتر بر اعتماد به نفس و روحیه آن‌ها تاثیر بگذارد. در ادامه، دلایل عدم تقارن پلک بعد از عمل و روش‌های درمان آن را به طور کامل توضیح خواهیم داد‌. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل عدم تقارن پلک بعد از عمل

همانطور که گفته شد، دلایل مختلفی موجب بروز مشکلاتی مثل عدم تقارن پلک بعد از عمل می‌شود. برخی از این دلایل به توانایی و مهارت‌های پزشک بستگی دارد و برخی دیگر به  عدم رعایت نکات مهم در دوره نقاهت عمل پلک مربوط می‌شوند. در ادامه برخی از دلایل عدم تقارن پلک بعد از عمل را توضیح خواهیم داد.

 • پتوز

یکی از مهم‌ترین دلایل عدم تقارن پلک بعد از عمل، پتوز است که موجب افتادگی یکی از پلک‌ها یا هر دو پلک می‌شود. این مشکل گاهی اوقات ممکن است هر دو چشم را درگیر کند ولی معمولا بعد از عمل تنها در یکی از چشم‌ها اتفاق می افتد. پتوز در برخی از مواقع به صورت ژنتیکی از والدین به فرزندان منتقل می‌شود. در این حالت، شخص از دوران کودکی این عارضه را تجربه می‌کند. این عارضه موجب افتادگی پلک و تورم یکی از چشم‌ها خواهد شد. بعد از عمل بلفاروپلاستی، می‌توان پتوز را مشاهده کرد.

تجمع مایع میان بافتی زیر سطح پلک ممکن است باعث شود یکی از چشم‌ها افتاده‌تر از دیگری به نظر برسد. در صورتی که پتوز به شکل شدیدی بروز کند، وسعت و میدان دید را کاهش خواهد داد. این یک عارضه بسیار نادر بعد از عمل بلفاروپلاستی است که ممکن است برای هر کسی اتفاق نیافتد.

با این حال، احتمال بروز پتوز بعد از عمل بلفاروپلاستی در افراد مسن بیشتر است.

در افراد مسن، احتمال بروز مشکلاتی مثل تروما بعد از جراحی بلفاروپلاستی بیشتر از افراد جوانتر می باشد. علاوه بر این، عوامل دیگری مثل شرایط عصبی، اضطراب و نگرانی بعد از عمل بر بروز این عارضه موثر هستند.

 • توزیع نابرابر چربی در پلک ها

جراح بلفاروپلاستی با توجه به صلاحدید خود می‌تواند کیسه‌های زیر چشم یا چربی‌های نواحی اطراف چشم را خارج کند. گاهی اوقات ممکن است اشتباه جراح هنگام برداشتن چربی موجب عدم تقارن پلک بعد از عمل شود. به عنوان مثال، امکان دارد پزشک مقدار بیشتری چربی از نواحی اطراف یکی از چشم‌ها خارج کند.

همین موضوع باعث می‌شود که یک چشم کوچک‌تر از دیگری به نظر برسد و پلک هر دو چشم با یکدیگر تقارن نداشته باشند. به همین دلیل، انتخاب پزشک برای جراحی بلفاروپلاستی اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشکی که جهت جراحی به او مراجعه می‌کنید، باید مهارت و تخصص کافی برای رفع افتادگی پلک و برداشتن چربی‌های اضافی را داشته باشد. در صورتی که مقدار بیشتری چربی از اطراف یکی از چشم خارج شود، باید مجدداً به متخصص مراجعه کنید تا به نحوی این مشکل را رفع کند.

البته توزیع ناهموار چربی در اطراف چشم صرفاً از عوارض عمل بلفاروپلاستی نیست. هر کسی ممکن است این موضوع را در دوران مختلف زندگی خود تجربه کند. به عنوان مثال، با افزایش سن، احتمال اینکه چربی‌ها به صورت نامنظم در اطراف چشم تجمع پیدا کنند بسیار زیاد است. به مرور زمان، ماهیچه‌های حمایت کننده عضلات چشم ضعیف شده و به طرفین کشیده می‌شوند. همین موضوع ممکن است منجر به تجمع چربی اضافی در نواحی بالا و پایین چشم شود.

 • تیک عصبی

تیک عصبی یکی از مهم‌ترین دلایل عدم تقارن پلک بعد از عمل است. برخی از افراد به صورت مادرزادی دارای تیک عصبی هستند. اما برخی دیگر ممکن است در دوران مختلف زندگی و تحت تاثیر عوامل محیطی این موضوع را تجربه کنند. با این حال، محدودیت‌های برای انجام جراحی بلفاروپلاستی برای این دسته از افراد وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است پزشک به جای جراحی از روش‌های دیگر برای رفع افتادگی پلک استفاده کند. زیرا حتی اگر عمل بلفاروپلاستی برای افرادی با تیک عصبی انجام گیرد، باز هم ممکن است پلک زدن  مداوم یا حرکت چشم در دوره نقاهت موجب بروز تغییرات ظاهری در پلک‌ها شود.

دلایل عدم تقارن پلک بعد از عمل

عوارض جراحی بلفاروپلاستی که در نهایت منجر به عدم تقارن پلک بعد از عمل می شود

در ادامه این مطلب به بررسی عوارضی از جراحی بلفاروپلاستی می‌پردازیم که در نهایت بروز این عوارض منجر به عدم تقارن پلک‌ها می‌شود.

 • فلج بل

فلج بل یکی از عوارض بسیار نادر بعد از عمل بلفاروپلاستی است. تاکنون گزارشی مبنی بر ابتلا به این نوع فلج عصبی بعد از جراحی پلک دریافت نشده است. اما برخی از افراد ممکن است به صورت ژنتیکی یا بعد از شوک عصبی چنین مسئله‌ای را تجربه کنند. در صورتی که به یک پزشک با مهارت و تجربه پایین مراجعه کنید، احتمال اینکه عصب چشم هنگام عمل بلفاروپلاستی آسیب ببیند بسیار زیاد است. این موضوع ممکن است که در نهایت منجر به بروز عوارضی مثل فلج بل شود.

علائم فلج بل

این عارضه نوعی فلج موقت صورت است که در اکثر موارد به دلیل آسیب یا ضربه به اعصاب اطراف چشم بروز می‌کند. همچنین در این عارضه، اعصاب مربوط به کنترل حرکات صورت نیز آسیب می‌بیند. به عنوان مثال، ممکن است فرایند باز و بسته شدن چشم‌ها به راحتی انجام نشود. در صورتی که عضلات پلک از کار بیافتند، یکی از چشم‌ها افتاده‌تر از چشم دیگر دیده می‌شود که موجب عدم تقارن پلک بعد از عمل خواهد شد. همانطور که گفته شد، این نوع فلج صورت به صورت نادر بعد از عمل بلفاروپلاستی مشاهده می‌شود.

اما بهتر است افرادی که قصد انجام جراحی پلک را دارند درباره این عارضه اطلاعاتی داشته باشند. علائم این عارضه، افتادگی پلک، اشک بیش از حد در یکی از چشم‌ها و خشکی بیش از حد چشم‌ها هستند. این نوع فلج موقت بعد از گذشت مدتی از بین می‌رود. دوره بهبودی در افراد مختلف متفاوت است و به حالت عصبی و میزان استرس و اضطراب شخص بستگی دارد.

معمولا بعد از گذشت ۷ الی ۱۴ روز عوارض مربوط به این نوع فلج کاملا از بین می‌روند. برای جلوگیری از بروز چنین عارضه‌ای، پیشنهاد می‌کنیم بعد از عمل بلفاروپلاستی تا حد امکان در محیط‌های تنش زا که میزان استرس و اضطراب شما را افزایش می‌دهند قرار نگیرید.

بهتر است دوره نقاهت خود را در یک محیط آرام و مناسب سپری کنید.

علائم فلج بل یکی از دلایل عدم تقارن پلک بعد از عمل

درباره علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس + درمان آن در این مقاله بخوانید.

 • ناتوانی در باز کردن چشم ها

در صورتی که میزان افتادگی پلک شدید باشد، فرایند جراحی بلفاروپلاستی باید با دقت بالایی انجام شود. زیرا کوچک‌ترین آسیب هنگام از بین بردن افتادگی پلک یا برداشتن چربی‌ها ممکن است به عضلات چشم آسیب بزند. در این حالت، شخص در دوره نقاهت توانایی باز کردن چشم یا پلک زدن را نخواهد داشت. ممکن است علائم مختلفی بعد از عمل جراحی پلک مشاهده شود. به عنوان مثال، امکان دارد شخص توانایی باز کردن چشم‌ها یا بستن چشم را نداشته باشد. این مشکل ممکن است برای هر دو چشم اتفاق بیافتد.

اما اگر تنها در یکی از چشم‌ها مشاهده شود، موجب عدم تقارن پلک بعد از عمل بلفاروپلاستی خواهد شد. البته برخی از بیماری‌های عصبی که ریشه در دوران کودکی و نوجوانی دارند ممکن است باعث بروز این مشکل شوند. علائم مربوط به این عارضه بسیار گوناگون هستند. به عنوان مثال ممکن است شخص نتواند بعد از بیدار شدن از خواب چشمان خود را باز نگه دارد.

 این عارضه معمولاً زمانی به وقوع می‌پیوندد که پزشک توانایی و تجربه کافی برای انجام جراحی بلفاروپلاستی را نداشته باشد. بنابراین اگر میزان افتادگی پلک شما شدید است یا قصد دارید با کمک عمل بلفاروپلاستی پف زیر چشم را از بین ببرید، پیشنهاد می‌کنیم به خوبی درباره پزشکی که قصد دارید برای انجام جراحی به او مراجعه کنید تحقیق کرده و با افراد با تجربه مشورت کنید.

 • تروما (آسیب عصبی)

در صورتی که هنگام عمل بلفاروپلاستی به اعصاب صورت یا اعصاب اطراف چشم آسیب وارد شده باشد، ممکن است مشکلاتی مثل تروما مشاهده شود. این مشکل در نهایت موجب ضعف عملکرد ماهیچه‌های اطراف چشم شده و تقارن پلک دو طرف را از بین خواهد برد. تروما یکی از عوارض بسیار شایع بعد از جراحی بلفاروپلاستی است که حتی در بسیاری از جراحی‌های زیبایی دیگر نیز مشاهده می‌شود.

 • عدم تقارن طبیعی

گاهی اوقات ممکن است برخی از افراد به صورت طبیعی پلک‌هایی نامتقارن داشته باشند. معمولاً با کمک عمل بلفاروپلاستی می‌توان عدم تقارن طبیعی پلک را تا حدودی از بین برد. این دسته از افراد باید توجه داشته باشند که عدم تقارن پلک ممکن است به طور کامل از بین نرود. زیرا ممکن است باز هم بعد از به پایان رسیدن دوره نقاهت، پلک‌ها تا حدودی نامتقارن به نظر برسند.

 • زخم های عمیق

بعد از عمل بلفاروپلاستی باید به طور مرتب از کرم‌های ترمیم کننده استفاده شود. این پمادها قادر هستند اسکار بخیه و زخم جراحی بلفاروپلاستی را از بین ببرند. در صورتی که میزان افتادگی پلک شدید باشد، ممکن است بخشی از اسکار بخیه روی سطح پلک باقی بماند که میزان چین و چروک و چین خوردگی سطح پلک را افزایش خواهد داد. در این حالت امکان دارد یکی از پلک‌ها برآمده‌تر از پلک دیگری به نظر برسد. برای اینکه از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود، باید یک پزشک متخصص و ماهر برای عمل بلفاروپلاستی انتخاب کنید.

آیا می‌ توان با وجود تیک اصلی عمل بلفاروپلاستی انجام داد

آیا می‌ توان با وجود تیک اصلی عمل بلفاروپلاستی انجام داد؟

 افرادی که دارای تیک عصبی شدید یا تیک حرکتی هستند، باید ابتدا به پزشکان متخصص مربوطه مراجعه کرده و تا حدودی این مشکل را کنترل کنند. در مرحله بعد، می‌توانند برای عمل بلفاروپلاستی اقدام کنند. در غیر این صورت، این دسته از افراد نباید انتظار یک نتیجه عالی از عمل جراحی پلک داشته باشند. به همین دلیل، اولین چیزی که پزشک در جلسه مشاوره مورد بررسی قرار می‌دهد مشکلاتی مثل تیک‌های حرکتی هستند.

این عارضه به سرعت تشخیص داده می‌شود. زیرا در اغلب موارد، یک طرف صورت فعال‌تر از طرف دیگر است که باعث می‌شود یکی از چشم‌ها به صورت مرتب پلک بزند. برخی از افراد تیک عصبی را به صورت موقت تجربه می‌کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک حادثه ناگوار یا یک شوک عصبی موجب بروز چنین عارضه‌ای در برخی از افراد شود که معمولا موقت است و بعد از گذشت چند ماه از بین می‌رود.

این دسته از افراد می‌توانند بعد از درمان کامل برای عمل بلفاروپلاستی اقدام کنند. علت بروز اختلالات عصبی، مثل تیک ناشناخته است. اما در بسیاری از افراد، مشاهده می‌شود. گاهی اوقات ممکن است بیماری عفونت یا حتی استرس و خستگی موجب بروز تیک عصبی شود.

روش درمان عدم تقارن پلک بعد از عمل

با استفاده از روش‌های مختلفی می‌توان عدم تقارن پلک بعد از عمل را درمان کرد که در ادامه برخی از این روش‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

 • تزریق ژل و بوتاکس

یکی از روش‌های ساده برای درمان عدم تقارن پلک بعد از عمل، تزریق ژل و بوتاکس است. در این حالت پزشک مقداری ماده بوتاکس به یکی از پلک‌ها که کاملا مشابه طرف دیگر نیست تزریق می‌کند. به این ترتیب، اثرات ظاهری عدم تقارن پلک تا حدودی از بین می‌رود. البته این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد.

به عنوان مثال، یکی از معایب تزریق بوتاکس این است که شخص باید به صورت دوره‌ای و هر چند سال یکبار این کار را انجام دهد. از مهم‌ترین مزایای تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن پلک بعد از عمل این است که به راحتی انجام می‌شود و نیازی به برش دادن سطح پلک نیست.

 • ماساژ درمانی

یکی از بهترین روش‌های درمان عدم تقارن پلک بعد از عمل، ماساژ درمانی است. با کمک ماساژ، جریان خون در عضلات اطراف چشم افزایش پیدا می‌کند. خونرسانی بیشتر در عروق خونی زیر سطح پلک، در نهایت موجب اکسیژن رسانی بیشتر خواهد شد که به نوبه خود بر بهبود عوارضی مثل تورم التهاب و کبودی موثر است. همچنین اگر اسکار بخیه با کمک ماساژ درمانی به طور کامل از بین برود، برآمدگی و چین خوردگی‌های سطح پلک نیز از بین خواهند رفت و مشکلاتی مثل عدم تقارن پلک مشاهده نخواهد شد.

 • جراحی ثانویه

در صورتی که قرینه نبودن چشم بعد از عمل پلک بسیار مشهود باشد، پزشک مجبور است از جراحی ثانویه برای رفع این مشکل استفاده کند. اگرچه انجام جراحی دوم به هیچ وجه خوشایند نیست، امت می‌تواند یک روش مناسب برای افرادی باشد که به دلیل عدم تقارن پلک بعد از عمل اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند.

روش درمان عدم تقارن پلک بعد از عمل

برای آگاهی بیشتر با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره عدم تقارن پلک بعد از عمل صحبت شد. عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک برای رفع مشکلاتی مثل افتادگی پلک و برداشتن چربی‌ها یا کیسه‌های اطراف چشم انجام می‌شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است خطاهای پزشکی یا عدم تجربه جراح موجب بروز عوارضی مثل نامتقارن شدن پلک بعد از عمل شود.

در برخی از موارد، عدم رعایت نکات مربوط به دوره نقاهت موجب بروز چنین مشکلاتی خواهد شد. با این حال، همواره روش‌های برای درمان این مشکل وجود داشته است که در این مقاله به طور کامل معرفی شد. در صورتی که کسی جراحی بلفاروپلاستی انجام داده و چنین مشکلی را تجربه می‌کنید، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر