1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. پیکرتراشی
  6. /
  7. علت جای زخم لیپوماتیک چیست به علاوه درمان فوری آن

علت جای زخم لیپوماتیک چیست به علاوه درمان فوری آن

دکتر آرش نجف بیگی

ایجاد زخم و درد و یا باقی ماندن جای زخم از مهمترین سوالاتی است که افراد پیش از انجام عمل لیپوماتیک می‌پرسند. زیرا افراد دوست دارند عمل آن‌ها به گونه‌ی انجام شود که کاملا طبیعی جلوه کند و دیگران متوجه جراحی آن‌ها نشوند. خلاص شدن از شر چربی اضافی یکی از سخت‌ترین کارها برای اکثر افراد است. خوشبختانه جای زخم لیپوماتیک به سرعت از بین می‌رود. از آنجایی که این روش فرآیندی است که با بخیه‌های بسیار کوچک انجام می‌شود، اگر خیلی دقت کنید، ممکن است متوجه بخیه‌های کوچک شوید و در واقع می‌توان گفت به آسانی قابل تشخیص نیست. بسته به روشی که پزشک عمل می‌کند، ممکن است تفاوت‌هایی در علائم بخیه وجود داشته باشد. اگر لیپوماتیک توسط پزشکی باتجربه انجام شود، میزان اسکار (جای زخم) بسیار پایین است.

با لیپوماتیک می‌توانید با خیالی آسوده و بدون نگرانی از شر اضافه وزن خود خلاص شوید. در مواردی که حتی با وجود ورزش و رژیم غذایی از بین بردن چربی‌ها همچنان برای شما سخت است، می‌توانید این روش را انتخاب کنید که اثری از خود برجای نمی‌گذارد. شما می‌توانید به راحتی در هر ناحیه‌ای از بدن که می‌خواهید از شر چربی‌های موضعی خلاص شوید و اندامی زیبا داشته باشید. از آنجایی که برش‌های ایجاد شده در طول این عمل بسیار کوچک هستند، دوره نقاهت شما نیز کوتاه و آسان است. در این مقاله بیشتر با مشکلات ناشی از زخم و درد بعد از لیپوماتیک آشنا می‌شویم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

احتمال باقی ماندن جای زخم لیپوماتیک چقدر است؟

قبل از لیپوماتیک، ناحیه‌ای که قرار است چربی برداشته شود مشخص می‌شود و احتمال ایجاد اسکار بررسی می‌گردد. از آنجایی که لیپوماتیک با برش‌های کوچکتر انجام می‌شود، احتمال ایجاد اسکار بعد از عمل بسیار کم است و بخیه‌های زخم یک هفته پس از عمل برداشته می‌شوند. در زمان بهبودی پس از عمل، آثار بخیه کم کم ناپدید می‌شوند و بسته به ساختار پوست بیمار وضعیت جای زخم نیز تغییر می‌کند.

آثار زخم معمولا به صورت نقطه‌ای کوچک باقی می‌ماند که اگر با دقت نگاه شود قابل مشاهده است، اما به طور معمول قابل تشخیص نیست. دوره بهبود این زخم‌ها کوتاه و راحت پشت سر گذاشته می‌شود. میزان چربی که خارج می‌شود با اندازه زخم ارتباط دارد و پزشک تلاش می‌کند که با کمترین زخم بتواند چربی‌ها را از بدن شما خارج کند.

میزان اسکار باقی‌مانده با توجه به ناحیه لیپوماتیک چقدر است؟

بسته به ناحیه‌ای که لیپوماتیک در آن انجام می‌شود، ممکن است تغییراتی در موقعیت و اندازه برش‌ها رخ دهد. لیپوماتیک که معمولا در ناحیه شکم و پهلوها اعمال می‌شود، باید با حساسیت مراقبت شود تا ظاهری زیباتر برای شما به وجود آورد. هرچقدر که مراقبت شما در دوره نقاهت بهتر و دقیق تر باشد زخم‌ها سریع‌تر بهبود می‌یابند و جای کمتری بر جای می‌گذارند.

با لیپوماتیک می‌توانید سریع‌تر از شر چربی‌های زائد خود خلاص شوید در حالی که دیگران اصلا متوجه نشوند که شما جراحی کرده‌اید. شما می‌توانید با کمترین جای زخم در عرض چند روز به زندگی عادی خود بازگردید، زیرا روند بهبودی پس از این عمل بسیار سریع است. اگر اسکارهای باقی مانده پس از جراحی برای شما مشکل ایجاد کند، می‌توان با لیزر درمانی اسکارهای باقی مانده را از بین برد.

درد پس از لیپوماتیک چگونه است؟

به دلیل وجود زخم و انقباض‌هایی که در اثر حذف چربی‌ها در بدن شما به وجود می‌آید ممکن است تا حدودی درد را احساس کنید. درد پس از لیپوماتیک مشکلی است که می‌تواند تا یک هفته پس از عمل به وجود آید. این درد معمولا به گونه ای نیست که زندگی عادی شما را مختل کند و اگر درد خیلی زیاد شد پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

به هر حال، در طول دوره نقاهت پس از جراحی لیپوماتیک، متخصص شما به طور کلی مسکن‌هایی به شما می‌دهد که درد شما را تسکین می‌دهد.

انجام ورزش برای بهبود سریع‌تر جای زخم لیپوماتیک

پس از جراحی لیپوماتیک ممکن است کبودی و درد خفیفی در ناحیه ایجاد شود. علاوه بر این، یادآوری این نکته مفید است که اگر در همان روز ترخیص شده‌اید بهتر است دو روز در خانه استراحت کنید و به انجام هیچ کاری اقدام نکنید.

انجام پیاده‌روی بعد از دو روز می‌تواند به افزایش گردش خون در بدن شما کمک کند؛ این باعث می‌شود سرعت بهبود زخم‌های شما افزایش پیدا کند و سریعتر بهبودی خود را به دست آورید. اما برای سایر ورزش‌ها لازم است که تا ۱۰ روز نیز صبر کنید و برای ورزش‌های سنگین باید یک تا سه ماه صبر کنید.

آیا تورم باعث باقی ماندن جای زخم لیپوماتیک می‌شود؟

همان‌طور که اشاره کردیم بعد از عمل لیپوماتیک مسائل متعددی پیش می‌آید که یکی از آن‌ها تورم است. تورم که تقریبا ۱۰ روز تا دو هفته طول می‌کشد تا از بدن دفع شود، خطر زیادی برای شما ایجاد نمی‌کند و نباید شما را بترساند.

از آنجایی که این امر را باید کاملا طبیعی دانست، نباید فراموش کنید که این وضعیتی است که همه کسانی که این عمل را انجام میدهند از آن عبور می‌کنند. با توجه به چربی برداشته شده از بدن، واکنش بدن و فرآیند سازگاری ممکن است مدتی طول بکشد. با ایجاد تورم، درد یا ترشحات از زخم‌ها نیز ممکن است رخ دهد.

مسکن‌هایی که در طول فرایند بهبودی پس از عمل تجویز می‌شوند، در تسکین درد ناشی از تورم پس از لیپوماتیک موثر هستند. به این ترتیب، روند درمان را راحت‌تر و سریع‌تر پشت سر خواهید گذاشت. استفاده منظم از گن‌های مخصوص به کاهش سریع‌تر تورم کمک خواهد کرد. این ورم‌ها تاثیری بر زخم‌های شما ندارد جز این اینکه ممکن باعث افزایش ترشحات در روزهای اول شود و اثری از خود روی زخم‌ها یا پوست شما باقی نخواهد گذاشت.

افتادگی پس از لیپوماتیک

قبل از انجام عمل لیپوماتیک، پزشک شما معاینات متعددی انجام می‌دهد. یکی از این موارد بررسی این است که آیا خاصیت ارتجاعی پوست شما مناسب است؟ نتیجه این موضوع بسیار مهم است. اگر میزان کشسانی پوست شما کم باشد، ممکن است پس از لیپوماتیک افتادگی در آن مشاهده شود. همچنین ممکن است التهاباتی در ناحیه ایجاد شود.

در صورت خارج کردن خیلی کم یا خیلی زیاد چربی نیز به دلیل نامتناسب بودن برداشت چربی ممکن است اسکارهایی مانند سوختگی روی پوست ایجاد شود. به همین دلیل انتخاب جراحی که از مهارت کافی برخوردار باشد برای دریافت نتایج طبیعی بسیار اهمیت دارد.

برای مطالعه بیشتر مقاله لاغری شکم و پهلو با عمل جراحی را پیشنهاد میکنیم.

مراقبت‌های مهم برای رفع جای زخم لیپوماتیک

بدن شما در اثر عمل لیپوماتیک با آسیب‌های مختصری در بعضی از بافت‌ها مواجه می‌شود. این می‌تواند شامل وجود زخم روی پوست، افتادگی پوست، آسیب به عضلات و اعصاب شود. بدن شما در دوره نقاهت به اصلاح و ترمیم این موارد می‌پردازد. شما می‌توانید با رعایت نکاتی و دقت در انجام بعضی مراقبت‌ها سرعت این بهبود را افزایش دهید و در نتیجه با عوارض لیپوماتیک کمتری مواجه شوید. بعضی از مهمترین مراقبت‌هایی که لازم است برای جلوگیری از باقی ماندن جای زخم لیپوماتیک انجام دهید شامل موارد زیر است:

سبک زندگی

طبعا سبک زندگی هر انسانی متفاوت است. هر انسانی ممکن است عاداتی در زندگی داشته باشد که ممکن است بعضی از آن‌ها برای ترمیم زخم‌ها مناسب نباشد. بهتر است در دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک از انجام رفتارهای هیجان‌زا، سبک زندگی ناسالم و سایر مواردی که ممکن است بدن شما دچار شوک و فشار کنید پرهیز کنید.

تغذیه

پس از لیپوماتیک، بیماران باید مقدار زیادی از منابع پروتئین بدون چربی، محصولات لبنی غنی از کلسیم، میوه‌ها و سبزیجات تازه و غلات کامل مصرف کنند. برای دریافت برنامه غذایی مناسب، توصیه می‌شود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. دریافت مواد مغذی کافی برای ترمیم بهتر و سریع‌تر زخم‌های شما ضروری است. همچنین مصرف زیاد آب در کاهش سریع‌تر تورم نقش مهمی‌ دارد. برای بهبود جای زخم لیپوماتیک از مصرف سیگار و الکل در دوره نقاهت پرهیز کنید؛ این موارد می‌توانند در بهبود زخم‌ها اختلال ایجاد کنند.

ورزش

ورزش منظم برای سلامت کلی بدن بسیار مفید است، زیرا خطر بیماری قلبی، فشار خون بالا و افسردگی را کاهش می‌دهد. پس از لیپوماتیک، بیماران نباید به شروع ناگهانی تمرینات ورزشی شدید اقدام کنند. اما پیاده‌روی در دوره نقاهت می‌تواند به افزایش گردش خون و بهبود سریع‌تر کمک کند.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی مهم است زیرا از افزایش وزن جلوگیری می‌کند و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند. توصیه می‌شود بعد از گذشت دو هفته از عمل، بیماران فعالیت بدنی داشته باشند. دویدن، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری سبک، یوگا، و فعالیت‌های مشابه را می‌توان ترجیح داد. اگر شغل شما شامل کارهای سنگین نیست از هفته دوم بعد از عمل می‌توانید به کارهای عادی خود مشغول شوید.

افتادگی پس از لیپوماتیک

تاثیر استفاده از گن برای درمان جای زخم لیپوماتیک

گن به خوبی بدن شما را تحت فشار نگه می‌دارد. این باعث می‌شود که مایعات لنفاوی سریع‌تر خارج شود و ورم کاهش یابد. کاهش ورم‌ها باعث می‌شود که زخم‌های شما نیز بتوانند زودتر خود را ترمیم کنند. گن طبی از ایجاد حرکت‌های اضافی در ناحیه زخم شما پیشگیری می‌کند و باعث ترمیم بهتر و طبیعی‌تر ظاهر زخم‌ها خواهد شد.

مقایسه جای زخم ناشی از لیپوماتیک با سایر روش‌ها

لیپوماتیک در مقایسه با بسیاری از روش‌های جراحی، یک روش کم تهاجم است. این روش نیازی به برش بزرگی ندارد و با ایجاد یک سوراخ چند میلی‌متری محتوای چربی را از بدن خارج می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که لازم نیست نگران جای زخم جدی باشید. علاوه بر این پزشک تلاش می‌کند که محل این برش‌ها را نیز در قسمت‌هایی از بدن قرار دهد که قابل رویت نباشد. اغلب زخم‌های لیپوماتیک بدون دقت کردن قابل تشخیص نیستند.

این در حالی است که بسیاری از روش‌های دیگر نیاز به برش‌های بزرگ و عمیق دارند. به طور مثال انجام لیپوساکشن سنتی با برش بزرگی همراه است که می‌تواند ترمیم و بهبودی را تا مدت قابل توجهی عقب بیندازد که جای زخم نیز باقی خواهند ماند. با این حال سن بیمار، مراقبت از زخم‌ها، وضعیت ارتجاعی پوست، مهارت پزشک و تجهیزات مورد استفاده از مواردی هستند که روی باقی ماندن جای زخم موثر هستند.

راهکار کاهش خارش جای زخم لیپوماتیک

خارش در ناحیه زخم پس از جراحی تا حدودی طبیعی است؛ اما اگر زیاد شد و با مرور زمان بهتر نشد باید آن را جدی بگیرید. زیرا ممکن است نشانه عفونت باشد. برای کاهش خارش جای زخم لیپوماتیک چند روش خانگی وجود دارد. اولین روش استفاده از کمپرس سرد است. یک تکه یخ را در یک کیسه قرار دهید و روی زخم قرار دهید. این کار علاوه بر کاهش تورم، باعث کنترل خارش نیز می‌شود. مصرف بلغور جو دوسر نیز می‌تواند تا حدودی موثر باشد؛ زیرا از خشکی پوست پیشگیری خواهد کرد.

مصرف داروهای آنتی بیوتیک خود را به هیچ وجه قطع نکنید. با مشورت پزشک می‌توانید از کرم‌های مرطوب کننده نیز استفاده نمایید. به هیچ وجه محل زخم را با دست خود یا وسیله دیگری نخارانید. این موضوع می‌تواند باعث حساس شدن پوست و افزایش میزان خارش و قرمزی بیش از حد آن شود.

درمان جای زخم لیپوماتیک با لیزر

در صورتی که بعد از عمل لیپوماتیک جای زخم باقی بماند می‌توانید به کمک لیزر آن را از بین ببرید. درمان جای زخم با لیزر حداقل به ۳ تا ۵ جلسه نیاز دارد. فواصل درمان نیز به طور متوسط ​​۴ هفته است. در هر جلسه، پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن در ناحیه اسکار به وجود می‌آید و تا پنج روز ادامه پیدا می‌کند و پس از ۱۵ روز تا حدودی جای زخم بهبود پیدا می‌کند. هنگامی که این پوسته پوسته شدن از بین می‌رود، پوست بسیار صاف‌تر می‌شود. با گذشت زمان، بهبودی ادامه می‌یابد و مزایای آن بعد از یک جلسه نیز قابل مشاهده است. هنگامی که این روش در فواصل مکرر انجام می‌شود، جای زخم ظاهری همگن‌تر، صاف و شبیه به پوست پیدا می‌کند.

میزان موفقیت در درمان اسکار با لیزر بسته به شرایط فعلی جای زخم متفاوت است. اگرچه در اغلب موارد جای زخم لیپوماتیک قابل توجه نیست، اما در صورت وجود نیز می‌توانید با این روش جای زخم‌ها را از بین ببرید.

اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟ برای پاسخ به سوال تان این مقاله را مطالعه نمایید.

جمع‌بندی

عمل لیپوماتیک یکی از کاربردی‌ترین روش‌هایی است که برای حذف چربی‌های بدن به کار می‌رود. عدم باقی ماندن جای زخم و اسکار از مواردی هستند که برای ایجاد زیبایی اهمیت زیادی دارد. عمل لیپوماتیک به دلیل اینکه برش جراحی ندارد و فقط با زخم‌هایی باریکی اقدام به تخلیه چربی می‌کند جای زخم زیادی روی پوست شما باقی نمی‌گذارد و برای تشخیص آن نیاز به دقت زیادی است.

ممکن است بعد از عمل جراحی لیپوماتیک به درد، کبودی و تورم روبرو شوید که طبیعی است و پس از مدتی از بین خواهد رفت. برای ترمیم سریع‌تر زخم‌ها در دوره نقاهت تغذیه مناسبی داشته باشید و پیاده‌روی را در برنامه خود قرار دهید. همچنین لازم است از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. در این مقاله به بررسی کامل جای زخم لیپوماتیک و عوامل موثر بر آن پرداختیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد این جراحی زیبایی دارید به سایر مقالات سایت ما مراجعه کنید.

منبع: healthline

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر