1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
 6. /
 7. علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس + درمان آن

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس + درمان آن

دکتر آرش نجف بیگی

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس

همۀ ما دوست داریم زیبا و جوان بین دیگران حاضر شویم. رفته رفته، با افزایش سن چین و چروک‌های صورت نمایان می‌شوند و ما را آزرده خاطر می‌سازند. راه‌های گوناگونی برای درمان چین و چروک‌های دوران پیری وجود دارد. یکی از راه‌های کم خطر و مؤثر تزریق بوتاکس است. بوتاکس روشی برای درمان افتادگی پوست و چین و چروک‌های آن است که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

یکی از موضوعاتی که هنگام انجام بوتاکس مطرح می‌شود، افتادگی پلک بعد از بوتاکس است. این موضوع باعث می‌شود بسیاری از افراد از تزریق بوتاکس صرف نظر کنند. شما عزیزان می‌توانید با خواندن این مقاله با علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس و درمان آن آشنا شوید. همچنین می‌توانید خواندن این مقاله را به دوستان و آشنایان خود نیز توصیه کنید.

دلیل افتادگی پلک بعد از بوتاکس

در مواد بوتاکس سمی به نام بوتولیونم وجود دارد که عضلات را فلج می‌کند. اگر این سم به درستی تزریق شود، می‌تواند با فلج کردن عضلات خاصی چین و چروک‌های دوران پیری را از بین ببرد. گاهی اوقات، بعد از تزریق بوتاکس، این سم به قسمت‌های خاصی از صورت منتقل می‌شود و موجب افتادگی پلک شود. این قسمت‌های خاص، پیشانی و بین ابروهاست. بوتاکس در پیشانی تزریق می‌شود تا چین و چروک‌های پیشانی کاهش یابد.

در بیشتر موارد تزریق بوتاکس در پیشانی موجب بالا رفتن ابروها می‌شود؛ اما زمانی که تزریق به درستی انجام نمی‌شود ابروها به سمت پایین حرکت می‌کنند و پلک‌ها افتاده به نظر می‌رسند. همچنین در برخی موارد بوتاکس در بین ابروها تزریق می‌شود تا خطوط بین ابروها و بالای بینی کاهش یابد. اگر تزریق به درستی صورت نگیرد، مقداری از بوتاکس به ماهیچه‌های پلک فوقانی نفوذ می‌کند و در نهایت فرد دچار افتادگی پلک می‌شود.

برای جلوگیری از افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه باید کرد؟

برای اطلاعات بیشتر از جراحی پلک پایین پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه نمایید.

این موضوع باعث فلج شدن آن عضلات می‌شود. به دنبال آن عضلات برای 3 تا 4 ماه فلج خواهند بود و خبری از چین و چروک‌های صورت نخواهد بود. مهم‌ترین عامل در جلوگیری از افتادگی پلک بعد از بوتاکس، تزریق به روش درست است.

برای این کار باید سراغ یک متخصص زیبایی بروید. هنگام تزریق بوتاکس، محل تزریق آن و عمق مناسب برای تزریق از اهمیت بالایی برخوردار است. یک اشتباه محاسباتی کوچک و پایین آوردن بیش از حد سرنگ هنگام تزریق می‌تواند موجب افتادگی پلک بعد از بوتاکس شود. همچنین باید از مواد اولیه مرغوب برای تزریق بوتاکس استفاده کنید. می‌توانید از پزشک خود در مورد مواد اولیه باکیفیت و مرغوب بپرسید و سپس دست به خرید بزنید.

مراقبت‌ های قبل از تزریق بوتاکس

برای به حداقل رساندن احتمال بروز عوارض بوتاکس، باید انجام مراقبت‌های قبل از بوتاکس را جدی بگیرید. می‌توانید از پزشک خود بخواهید در مورد این مراقبت‌ها و اهمیت انجان آن‌ها با شما صحبت کند. افزایش ماندگاری بوتاکس، یکی از نکات مهم در انجام مراقبت‌های قبل و حتی بعد از تزریق بوتاکس است.

 • سیگار کشیدن و نوشیدنی‌های الکلی بزرگترین تهدید برای سلامتی شما محسوب می‌شوند. بهتر است دو هفته تا 14 روز قبل از تزریق بوتاکس، سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی‌های الکلی را کنار بگذارید. سیگار و نوشیدنی‌های الکلی جریان خون را مختل می‌کنند و به دنبال این موضوع ماندگاری بوتاکس کمتر خواهد شد. همچنین اگر روز قبل یا بعد از تزریق بوتاکس سراغ نوشیدنی‌های الکلی بروید، ناحیه‌های تزریق دچار کبودی شدیدی خواهند شد.
 • مصرف برخی از داروها مانند آسپرین، بروفن و مکمل‌های گیاهی می‌تواند احتمال کبودی را در ناحیه تزریق افزایش دهد. بهتر است طبق تجویز پزشک ده روز قبل از تزریق بوتاکس، مصرف این داروها را کنار بگذارید.
 • قبل از تزریق بوتاکس نباید اپیلاسیون انجام دهید. همچنین استفاده از تیغ‌های اصلاح و بند انداختن در روزهای قبل از تزریق بوتاکس ممنوع است.
 • می‌توانید یک ساعت قبل از تزریق بوتاکس از استامینوفن استفاده کنید تا در حین تزریق درد را حس نکنید.
 • قبل از تزریق بوتاکس ناشتا نباشید؛ زیرا تا چند ساعت بعد از تزریق غذا خوردن سخت خواهد بود.
 • نور خورشید بزرگترین دشمن پوست شماست. تا می‌توانید از نور خورشید دور بمانید. آفتاب سوختگی می‌تواند ماندگاری بوتاکس را کاهش دهد.

با 15 روش درمان خانگی پف بالای چشم بیشتر آشنا شوید.

مراقبت ‌های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس مکمل مراقبت‌های قبل از تزریق هستند. انجام هر کدام از آن‌ها به تنهایی فایده‌ای ندارد؛ اما اگر علاوه بر مراقبت‌های قبل، مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس را نیز انجام دهید، احتمال بروز عوارض بوتاکس را به صفر خواهید رساند.

 • 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، سعی کنید بدون حرکت بنشینید. بهتر است سر به طور عمودی روی گردن قرار بگیرد. این موضوع باعث می‌شود سم به عضلات ناخواسته منتقل نشود. همچنین بهتر است در این مدت از خم شدن و دراز کشیدن خودداری کنید.
 • تا 1 یا 2 روز بعد از تزریق بوتاکس از روتین پوستی خود دوری کنید. استفاده از اسکراب‌های لایه بردار، مرطوب کننده‌ها و تونرهای پوستی می‌تواند تأثیر بوتاکس را از بین ببرد. علاوه بر محصولات مراقبت از پوست، از لوازم آرایش و آرایش کردن نیز دوری کنید. برخی از داروها با بوتاکس تداخل دارند.
 • از پزشک خود بپرسید چه زمانی می‌توانید مصرف داروهای خود را از سر بگیرید. روز بعد از جراحی نباید نوشیدنی‌های الکلی بنوشید.
 • برای ماندگاری بیشتر و جلوگیری از افتادگی پلک، از لمس کردن صورت خودداری کنید.
مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس یک درمان موقتی است و تأثیر آن بعد از گذشت 3 تا 7 ماه از بین می‌رود. خوشبختانه افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس، بعد از گذشت 4 تا 5 ماه به طور کامل بهبود می‌یابد. می‌توانید با انجام چند کار کوچک بهبود افتادگی پلک بعد از بوتاکس را سرعت بخشید. این کارها عبارتند از:

 • استفاده از قطره‌های چشمی مانند قطرۀ آپراکلونیدین می‌تواند در بهبود افتادگی پلک ناشی از بوتاکس مؤثر باشد.
 • می‌توانید عضلاا پیشانی و بین ابروهای خود را ماساژ دهید. برای این کار می‌توانید از مسواک برقی استفاده کنید. به طوری که با پشت مسواک برقی، روزانه چند دقیقه‌ای عضلات خود را ماساژ دهید.

برای آگاهی بیشتر با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

درمان خانگی افتادگی پلک بعد از بوتاکس

به طور کل درمان خانگی‌ برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس وجود ندارد. اگر از ترفندهای خانگی موجود در اینترنت برای درمان افتادگی پلک استفاده کنید، می‌توانید شرایط را از چیزی که هست بدتر کنید. تنها درمان مؤثر افتادگی پلک صبر کردن است. باید 4 تا 5 ماه صبر کنید تا تأثیر بوتاکس کاهش یابد.

تنها کاری که می‌توانید در خانه برای درمان افتادگی پلک انجام دهید، مراقبت‌های بعد از بوتاکس است. بهتر است تا یک هفته بعد از تزریق بوتاکس از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید. از فشار دادن محل تزریق خودداری کنید. بهتر است تا حد امکان از نور خورشید دور بمانید، اما اگر مجبور شدید از کلاه‌های آفتابی برای پوشاندن صورت خود استفاده کنید.

سخن پایانی

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس موقتی است، نباید از آن بترسید. همچنین اگر برای تزریق بوتاکس نزد یک متخصص زیبایی با تجربه بروید، تزریق امنی را پشت سر خواهید گذاشت. همچنین با پیشرفت علم پزشکی، احتمال این گونه خطاها به صفر رسیده است.

می‌توانید در اینترنت در مورد کلینیک‌های زیبایی تحقیق کنید و در آخر مناسب‌ترین کلینیک را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از دوستان و آشنایان خود بخواهید شما را در پیدا کردن یک کلینیک معتبر یاری کنند. قبل از خرید مواد بوتاکس با پزشک خود مشورت کنید تا مواد با کیفیتی را خریداری کنید. در آخر نگران نباشید و بدون استرس برای تزریق بوتاکس آماده شوید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر