علت افتادگی سینه و راه‌‌های درمان آن

12,353

افتادگی سینه (پتوز سینه) یک بیماری بسیار رایج در بین بانوان است که می‌توان آن را با کمک روش‌های کم‌خطر جراحی زیبایی، رفع و درمان کرد.

افتادگی سینه (پتوز سینه) عارضه‌ایی شایع‌ است که ممکن است در گذر زمان برای هرکسی رخ دهد و او را درگیر خود کند. پوست سینه نیز مانند پوست تمامی نقاط بدن با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی و کلاژن سازی خود را از دست می‌دهد. همین موضوع در تغییر ظاهر پستان می‌تواند سبب ایجاد نگرانی و اضطراب در بین بانوان شود. اما جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا می‌توانید با خیالی راحت ‌آن‌ را توسط یک جراح فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی، مانند روز اول ترمیم کنید.

این دلیل نگرانی را می‌توان با خاطری آسوده از نتیجه، به یک جراح ماهر فوق‌تخصص زیبایی و پلاستیک سپرد تا مجددا ظاهر زیبا و خوش فرم سینه خود را تجربه کنید. جراحی زیبایی سینه طیف وسیعی از جراحی‌ها را شامل می‌شود که می‌توان از بین آنها به رایج‌ترین که جراحی زیبایی بالا بردن پستان (لیفت سینه و پروتز سینه) اشاره کرد.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

علت افتادگی سینه

افتادگی سینه یا پتوز سینه یک بیماری شایع در بین بانوان است که با افزایش سن به طور طبیعی در آن‌ها رخ می‌دهد. فرم سینه در هر فردی متفاوت است. اندازه، رنگ و شکل سینه‌ها رابطه مستقیمی با ژنتیک هر فرد دارند. اما این موضوع در همه یکسان است که شکل سینده ر طول زندگی هر فرد دائما در حال تغییر است و با گذشت زمان، سینه از حالت اصلی خود دور می‌شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار افتادگی می‌شود.

نکته قابل توجه این است که نمی‌توان سن خاصی برای شروع پتوز در نظر گرفت ممکن است این اتفاق در بیست و چندسالگی و یا در چهل سالگی شروع شود. اما می‌توان با کمک روش‌هایی روند و سرعت این اتفاق را کند کرد.

پتوز سینه

راه‌های پیشگیری و کند کردن سرعت افتادگی سینه

اگر شل شدن سینه از دقدقه‌های فکری شما شده است. اگر در خانواده خود شاهد بیماری پتوز سینه هستید و این موضوع شما را نگران کرده است، بهتر است برای کند‌تر شدن این روند نکات زیر را رعایت کنید. اینگونه اگرچه نمی‌توانید جلوی این اتفاق را بگیرید اما می‌توانید تا پیدا کردن یک روش جراحی و جراح مناسب، سرعت آن را کم کنید.

از سوتین مناسب استفاده کنید.

استفاده از یک سینه بند مناسب سایز و شرایط شما می‌تواند در حد بسیار زیادی از سرعت شل‌شدگی و دفرمگی سینه شما جلوگیری کند.

ورزش مناسب سینه انجام دهید.

انجام روش‌های مناسب ورزشی مخصوص سینه علاوه بر فرم‌دهی مناسب می‌تواند موجب سفت شدن و جلوگیری از افتادگی سریع پوست سینه شود.

رژیم غذایی و تغذیه مناسب داشته باشید.

وزن خود را با تغذیه مناسب و رژیمی کنترل کنید تا به اضافه وزن و در نتیجه افتادگی پوست دچار نشوید.

مصرف منظم و کافی آب.

به طور منظم آب کافی بنوشید. نوشیدن مقدار مناسبی از آب در طول روز می‌تواند به جوانی و سفتی پوست شما کمک بسیار کند.

 

 آیا نپوشیده سوتین سبب پتوز سینه می‌شود؟

هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که ثابت کند نپوشیدن سوتین به افتادگی سینه ختم می‌شود. با این وجود توصیه می‌شود که سعی کنید از سوتین‌های حمایت کننده مناسب برای سینه استفاده کنید تا این روند را کندتر کنید.

در این باره بخوانید  انواع سایز پروتز سینه و نحوه انتخاب بهترین سایز

مقاله‌ی علت افتادگی سینه بعد از پروتز و روش درمان و پیشگیری از آن از دست ندهید.

عوامل موثر در افتادگی سینه چیست؟

عوامل موثر در افتادگی سینه را می‌توان به چند بخش کلی تقسیم کرد. که در پایین به آن اشاره خواهیم کرد:

سن: شایع‌ترین دلیل افتادگی سینه، گذر زمان است. همانطور که می‌دانیم کلاژن یک پروتئین حیاتی برای پوست بدن است که موجب جوانی و حفظ خاصیت ارتجاعی آن می‌شود. با گذر زمان این پروتئین مهم در پوست کمتر تولید شده و پوست رفته رفته به پیری رسیده و شل و افتاده می‌شود.

اندازه و شکل سینه: هرچه سینه‌ها به طور طبیعی کوچکتر و گرد‌تر باشند کمتر از سینه‌های بزرگ و باریک دچار افتادگی و شلی پوست می‌شوند.

یائسگی: شروع یائسگی یکی از عوامل دخیل مهم در بروز پتوز سینه است. زیرا در این دوران با تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می‌شود، بافت و ساختار سینه سست خواهد شد و همین موضوع دلیل محکمی در ایجاد این مشکل است.

بارداری و شیردهی: در دوران بارداری و شیردهی به دلیل افزایش حجم سینه و پس از آن با کاهش حجم آن، بافت سینه شل شده و ایستادگی خود را از دست می‌دهد. هرچه تعداد دفعات بارداری و شیردهی بیشتر باشد سرعت و اندازه پتوز سینه نیز بیشتر می‌شود.

مطالعه مقاله‌ی همه چیز درباره بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه پیشنهاد میکنیم.

ژنتیک: ژنتیک یکی از کلی‌ترین و مهم‌ترین دلایلی است که موجب پتوز سینه می‌شود. ژن‌هایی که از ژنتیک خود دریافت می‌کنید رابطه مستقیمی با فرم و سن افتادگی سینه در شما خواهد داشت.

ورزش‌های نامناسب: برخی ورزش‌ها که شامل حرکات زیاد سینه می‌باشد، برای افرادی که سینه‌های بزرگی دارند، مناسب نیستند. زیرا اینگونه ورزش‌ها به رباط سینه فشار وارد کرده و ممکن است موجب کشش زیاد و رفته رفته افتادگی سینه شود.

کاهش یا افزایش وزن شدید و به یکباره: با افزایش وزن شدید چربی اضافی زیر پوست موجب کشش پوست می‌شود در مقابل اگر به سرعت وزن خود را از دست بدهید، پوست شل شده و دچار افتادگی می‌شود.

سیگار کشیدن: کشیدن سیگار به سرعت موجب تخریب پوست و از بین رفتن کلاژن‌های پوست می‌شود، در نتیجه با از بین رفتن خاصیت ارتجاعی، سینه افتاده و پیر می‌گردد.

اشعه خورشید: قرار گرفتن بیش ‌از حد در برابر اشعه ماورابنفش خورشید که موجب تخریب کلاژن پوست و در نتیجه از دست رفتن خاصیت الاستین پوست می‌شود.

برخی بیماری‌ها نیز مانند بیماری‌های پوستی، سرطان سینه و غیره.. نیز ممکن است سبب افتادگی سینه شوند.

عوامل موثر در افتادگی سینه

راه‌های درمان افتادگی سینه

راه‌های درمان افتادگی سینه با کمک روش‌های پیشگیرانه‌ای که در بالا ارائه شد، ممکن می‌شود اما دائمی نخواهد بود. هیچگونه نمی‌توان برای همیشه روند پیری پوست را کنترل یا متوقف کرد. بنابراین نیاز است با کمک روش‌های پزشکی برای همیشه این شرایط را بهبود بخشید. راه‌‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان با یک جراح فوق‌تخصص زیبایی و پلاستیک ماهر و باتجربه افتادگی سینه را درمان و کمتر کرد.

به طو کلی انتخاب روش مناسب بالاکشیدن سینه برای هر فرد تنها و تنها با کمک یک جراح فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی در یک محیط کاملا تخصصی و حرفه‌ای و با‌توجه به نیاز هر بیمار تشخیص و انتخاب می‌شود. سینه‌ها با افتادگی زیاد، سینه‌ایی که نیاز به پرشدگی زیاد دارند، سینه‌های کوچک افتاده و غیره.. از انواع سینه‌هایی هستند که انتخاب روش مناسب آن را باید به پزشک خود واگذار کنید.

با مشاوران ما در کلینیک تخصصی زیبایی دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

در این باره بخوانید  عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی چیست

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

روش‌های غیرجراحی مانند: تزریق ژل و چربی

روش تزریق چربی یا تزریق ژل از جمله روش‌های بدون نیاز به جراحی اما موقت هستند. در این دو راهکار درمانی و زیبایی می‌توان به طور موقت تنها بخشی از افتادگی سینه را ترمیم و درمان کرد. اگر افتادگی سینه زیاد نباشد به طوری که بتوان با پر کردن بخشی از سینه فرم سینه را به حالت اولیه برگرداند، این روش‌ها روش‌های موقت و کم‌خطر مناسبی خواهد بود.

هر آنچه که لازمه درباره تزریق چربی به سینه را بدانید در این مقاله مطالعه کنید.

روش‌های جراحی مانند: لیفت و پروتز سینه

جراحی زیبایی بالا بردن پستان (لیفت سینه)، پروتز سینه دو روش کاربردی و ماندگار جراحی پلاستیک و زیبایی است که می‌تواند مشکل افتادگی سینه را در کمترین زمان ممکن به بهترین نحو، رفع کند.

 • لیفت سینه (جراحی زیبایی بالابردن سینه)

جراحی زیبایی بالابردن سینه یا لیفت برای بسیاری از خانم‌ها که از افتادگی سینه خود ناراضی هستند و به همین دلیل اعتماد به نفس خود را در پوشیدن لباس‌های باز از دست داده‌اند، کمک می‌کند تا سینه خود را به فرم طبیعی خود برگردانند و از اینکار احساس آرامش و عزت نفس کنند.

لیفت سینه یک روش جراحی زیبایی پیچیده است که تنها توسط جراحان فوق‌تخصص پلاستیک و زیبایی و با کمک بهترین و تخصصی‌ترین دستگاه‌های جراحی انجام می‌گردد و با کمک آن می‌توان سینه‌های افتاده و شل را به فرم دلخواه و طبیعی خود باز گرداند.

این راهکار درمانی و زیبایی بسیار کم‌خطر بوده و با بی‌حسی موضعی و یا بی‌هوشی عمومی در یک کلینیک تخصصی مجهز انجام می‌شود. مراحل جراحی دو الی چهار ساعت با توجه به شرایط بیمار به طول می‌انجامد. این روش با جراحی کوچک کردن سینه متفاوت است. در حین جراحی هیچ بافت و چربی از سینه برداشته نمی‌شود، بلکه تنها مقدار مشخصی از پوست اضافی برداشته شده و بافت سینه محکم می‌شود و حجم سینه تغییری نخواهد کرد. تکنیک‌های جراحی مختلفی برای لیفت در نظر گرفته می‌شود.

انواع روش‌های جراحی زیبایی بالابردن سینه همراه با تصاویر مربوطه

روش اول برش عمودی یا برش آب نباتی: این برش در اطراف دایره قهوه‌ای به سمت قفسه سینه به شکل آب نبات ادامه پیدا می‌کند.

جراحی زیبایی بالابردن سینه

روش دوم به T معکوس معروف است: در این راهکار ۳ برش وجود دارد. برش اول دور هاله قهوه‌‌ای،  برش دوم به سمت قفسه سینه و برش آخر به صورت افقی روی قفسه سینه خواهد بود. و سینه را به بالا هدایت می‌کند.

لیفت سینه به روش T معکوس

روش سوم لیفت دونات یا پری‌آرئولار:

این روش تنها نیازمند دو برش دایره‌ای شکل دور محیط آرئول است تا با کمک آن سینه به سمت بالا لیفت شود.

لیفت سینه به روش T معکوس
 • پروتز سینه

اگر به دنبال این می‌گردید که علاوه بر رفع افتادگی سینه حجم سینه خود را نیز افزایش دهید، این روش را در کنار لیفت می‌توانید در نظر بگیرید. اگرچه این روش به تنهایی می‌تواند بخشی از شل‌شدگی سینه را با پروتز پر کند و فرم سینه را پر و سفت نشان دهد. اما اگر افتادگی شدید باشد نیاز است علاوه بر اضافه کردن پروتز از لیفت سینه نیز کمک گرفته شود.

پروتز سینه

پروتز‌ها در انواع و حجم و شکل‌های متفاوتی وجود دارد و به گونه‌ای طراحی می‌شوند تا بیمار در آن احساس راحتی بیشتری کند. عموما پروتز‌ها از جنس سیلیکونی و نرم و ژل مانندی ساخته می‌شوند. این بسیار مهم است که بتوانید با کمک یک جراح فوق‌تخصص پلاستیک باتجربه بهترین نوع پروتز را برای خود برگزینید.

برای مطالعه بیشتر این مقاله لاتین را بخوانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. مهری می گوید

  درود…اقای دکتر برای پیکر تراشی سن مهمه…مثلا ۵۸سال…وزن ۸۰قد۱۶۲..میتونم هم زمان هم سینه و هم شکم رو انجام بدم..ازنظر قلب ریه هیچ مشکلی ندارم…البته خدارو شکر..

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام و احترام
   دوست عزیز ابتدا میبایست bmi شما مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان برای عمل نتیجه گیری نمود
   شما برای مشاوره رایگان و چک بی ام آی میتوانید با شماره های کلینیک در ارتباط باشید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 2. ارمغان می گوید

  سلام خسته نباشید قیمت حدودی لیفت سینه رو میشه بفرمایین سایز سینه من بین ۷۵ -۸۰ هست و آیا دیگه نمیشه شیر داد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام و احترام . برای اطلاع از هزینه های عمل و مشاوره کامل لطفا با شماره های کلینیک تماس بگیرید .سعادت اباد۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید