عطسه و سرفه بعد از عمل بینی چگونه است و چه عوارضی دارند؟

250

یکی از چالش‌های اساسی که معمولا افراد بعد از جراحی بینی تجربه می‌کنند، عطسه کردن و سرفه کردن است. در واقع، عطسه کردن بعد از عمل بینی می‌تواند برای افرادی که نگران مراقبت‌های بعد از عمل بینی هستند، به شدت ریسک به حساب آید.

پس بدیهی است که افراد برای مقابله با نگرانی‌های بعد از عمل بینی، باید تکنیک‌هایی را بیاموزند. کاهش ریسک خطرات عطسه کردن بعد از عمل بینی، موجب می‌شود تا دوران نقاهت را، به بهترین شکل ممکن طی کنید.

در ادامه مهم‌ترین نکات کنترل عطسه کردن و همچنین، بهترین نحوه عطسه کردن بعد از عمل بینی را بررسی می‌کنیم.

پس تا پایان همراه ما باشید!

چالش عطسه کردن بعد از عمل بینی

معمولا پس از عمل بینی، افراد دچار خارش بینی یا خارش گلو می‌شوند. این شرایط زمانی که فرد سابقه آلرژی و مشکلات اینچنینی را داشته باشد، بسیار حساس‌تر است.

عطسه فرآیندی است که طی آن مقدار زیادی هوا با فشار از بینی و دهان خارج می‌شود. این فشار می‌تواند موجب تحمیل فشار زیاد به بینی شود. از سوی دیگر، سرفه نیز موجب می‌شود تا حجم زیادی از هوا از درون حلق خارج شود. همین موضوع موجب می‌گردد تا چیزی شبیه به ضربه در ناحیه بینی ایجاد شود.

همین رویدادها عطسه زدن بعد از عمل بینی و سرفه کردن را تبدیل به چالش می‌کند. شما می‌توانید با کمک راهنمایی‌هایی که در ادامه به آن می‌پردازیم، بهترین نتیجه از عمل بینی را مشاهده کنید.

عوارض عطسه بعد از عمل بینی چیست؟

پزشک متخصص و باتجربه بعد از انجام عمل رینوپلاستی، توصیه می‌کند تا مراقبت‌های بعد از عمل رینوپلاستی را جدی بگیرید. با درک همین موضوع، لازم است تا حداقل دو الی سه هفته بعد از انجام عمل، تا حد زیادی این مراقبت‌ها را انجام دهید. عدم تحمیل هر گونه فشار به ناحیه بینی بعد از عمل، موجب می‌شود تا بهترین نتیجه را از آن مشاهده کنید.

عطسه بعد از عمل بینی فشار بسیار زیادی را به مجاری تنفسی و قفسه سینه تحمیل می‌کند. همین موضوع ریسک تغییر شکل و فرم بینی بعد از عمل را ایجاد می‌کند. جهت پیشگیری از عوارض عطسه بعد از عمل بینی، توصیه می‌شود تا روش عطسه کردن بعد از عمل بینی را بیاموزید.

عطسه کردن بعد از عمل بینی چگونه است

روش عطسه کردن بعد از عمل بینی چگونه است؟

معمولا میزان عوارض عطسه بعد از عمل بینی تاحد زیادی ریسک بروز تغییرات در شکل نهایی بینی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، پزشکان متخصص توصیه می‌کنند تا حداقل یک هفته پس از جراحی زیبایی بینی، از عطسه کردن پرهیز کنید.

یک هفته ابتدایی بعد از تغییر شکل بینی بسیار ضروری است. در این زمان معمولا پزشک توصیه می‌کند تا مراقبت‌های بعد از عمل را، به بهترین شکل ممکن انجام دهید. سعی کنید در یک هفته ابتدایی پس از عمل رینوپلاستی، در هنگام عطسه کردن دهان‌تان را باز نگهدارید. باز بودن دهان موجب می‌شود تا حجم زیادی از هوا از طریق دهان خارج شود و کم‌ترین فشار به بینی و سر وارد شود.‌

عطسه کردن بعد از عمل بینی می‌تواند از طریق فشار زبان به کام و خم کردن سر به سمت عقب کنترل شود. یادتان باشد که تحت هیچ شرایطی نباید دهان‌تان را بسته نگهدارید. با این اقدام فشار زیادی به بینی وارد می‌کنید.

عوارض سرفه بعد از عمل بینی

به همان میزان که عطسه کردن بعد از عمل بینی ریسک تغییر فرم بینی را افزایش می‌دهد، سرفه کردن نیز، موجب تغییر شکل بینی می‌شود. بعد از سرفه، فشاری بر قفسه سینه حلق تحمیل می‌شود که موجب تغییر فرم بینی می‌شود.

هرچند این میزان بسیار اندک و محدود است، اما باز هم در نظر داشتن آن ضروری است. پزشکان متخصص برای کاهش عوارض سرفه بعد از عمل بینی، تلاش می‌کنند تا روش‌های صحیح سرفه کردن بعد از عمل را، به مراجعه کنندگان جهت انجام عمل بینی منتقل کنند.

سرفه کردن بعد از عمل بینی

روش سرفه کردن بعد از عمل بینی

همان‌طور که گفته شد، سرفه کردن بعد از عمل بینی خصوصا در یک هفته ابتدایی بعد از جراحی، ریسک تغییر شکل و فرم بینی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل اگر بخواهید سرفه کردن بعد از عمل بینی را کنترل کنید، لازم است تا روش سرفه کردن بعد از عمل بینی را بدانید.

به این منظور، باید حتما دهان‌تان را باز نگهدارید و با فراهم کردن شرایط برای تحمیل کم‌ترین فشار، سرفه بزنید. سعی کنید سرفه‌های ریز و کوچکی بزنید تا خارش انتهای گلو را کاهش دهید و ریسک بروز سرفه‌های شدید را کاهش  دهید.

سوالات متداول

  • چگونه ریسک عطسه بعد از عمل بینی را کاهش دهید؟

معمولا برای کاهش ریسک عطسه کردن بعد از عمل بینی، باید حتما نکاتی را درنظر داشته باشید. آلرژی اصلی‌ترین عامل ایجاد سرفه و عطسه بعد از عمل بینی است. اگر بخواهید مراقبت‌های بعد از عمل بینی را به خوبی رعایت کنید، باید از عوامل تحریک کننده عطسه و سرفه دوری کنید.

به این منظور، حتما اگر سابقه آلرژی دارید، از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید تا ریسک بروز واکنش‌هایی مثل عطسه و سرفه را کاهش دهید. سعی کنید در هوای سرد و مقابل باد کولر قرار نگیرید.

عطسه کردن بعد از عمل بینی معمولا بعد از تحریک سینوس‌ها و ترشحات سینوسی افزایش پیدا می‌کند. استفاده از داروهای کنترل آلرژی و عدم مصرف خوراکی‌های آلرژی زا می‌تواند تاثیر خوبی بر کنترل ریسک بروز عطسه کردن بعد از عمل بینی داشته باشد. بوییدن عطرهای مختلف، ادویه‌ها و گرد گل‌ها را، بعد از عمل بینی محدود کنید.

قرار گرفتن در محیط‌های بر گرد و غبار نیز می‌تواند ریسک عطسه کردن بعد از عمل بینی را افزایش دهد. استفاده از داروهای تقویت کننده بدن نیز، می‌تواند ریسک ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش دهد و همین امر در کنترل پیامدهای ناشی از سرفه و عطسه کردن بعد از عمل بینی موثر است.

عدم کنترل سرفه و عطسه کردن بعد از عمل بینی
  • چگونه سرفه بعد از عمل بینی را کنترل کنید؟

اگر بخواهید سرفه کردن بعد از عمل بینی را کنترل کنید، باید حتما عوامل ایجاد کننده سرفه را محدود کنید. عطسه کردن بعد از عمل بینی مانند سرفه کردن، اندکی قابل کنترل است. شما باید با مصرف مداوم نوشیدنی‌های گرم، اقدام به کاهش خارش حلق کنید. استفاده از داروهای کاهش احتقان و اسپری‌های مخصوص این کار نیز، می‌تواند تا حد بسیار زیادی سرفه را کنترل کند.

  • محدودیت در عطسه کردن تا چه زمانی است؟

معمولا دو هفته بعد از انجام عمل رینوپلاستی، باید حتما مراقبت‌های لازم برای کاهش عطسه را انجام دهید. این مراقبت‌ها و محدودیت‌ها، حتما باید تا ۱ الی ۲ ماه پس از جراحی زیبایی بینی ادامه پیدا کند. عطسه کردن بعد از عمل بینی باید به میزان زیادی کنترل شود تا هیچ آسیبی به بینی عمل شده وارد نکند.

  • چطور باید خارش بینی و گلو را کنترل کنید؟

خارش بینی معمولا چندان امکان‌پذیر نیست. شما باید عوامل ایجادکننده خارش و تحریک را کاهش دهید. عطسه کردن بعد از عمل بینی نتیجه خارش در ناحیه بینی است.

برای کنترل این مشکل باید سرتان را بالا بگیرید و زبان‌تان را به سقف دهان بچسبانید تا انقباض صورت گیرد. از سوی دیگر نیز، انقباض حلق و نوشیدن آب گرم می‌تواند تاحد زیادی خارش بینی و گلو را کنترل کنید.

  • استعمال سیگار تا چه اندازه بر عطسه و سرفه بعد از عمل بینی اثرگذار است؟

یکی از کارهایی که موجب عطسه کردن بعد از عمل بینی می‌شود، استفاده از سیگار و قلیان است.

معمولا پس از عمل جراحی زیبایی بینی، باید حداقل تا ۲ الی ۴ هفته بعد از عمل، از استعمال دخانیات پرهیز کنید؛ چرا که استفاده از سیگار می‌تواند سرعت بهبودی را، تاحد زیادی کاهش دهد. بوی دود سیگار و قلیان نیز، موجب می‌شود تا ریسک بروز سرفه و عطسه افزایش پیدا کند.

  • پیامدهای عدم کنترل سرفه و عطسه کردن بعد از عمل بینی چیست؟

سرفه کردن و عطسه کردن بعد از عمل بینی بدون درنظر گرفتن نکاتی که در این مقاله ذکر شد، موجب می‌شود تا ریسک آسیب به ظاهر بینی افزایش پیدا کند.

این شرایط خونریزی بینی و ایجاد لخته و درد را افزایش می‌دهد. التهاب بینی پس از عطسه و سرفه، به شدت موجب آزار فرد می‌شود و پروسه بهبودی بعد از عمل رینوپلاستی را مشکل‌تر می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از هزینه عمل بینی دکتر نجف بیگی با ما تماس بگیرید.

.

خلاصه مطلب

اگر بخواهید بهترین نتیجه را از عمل جراحی زیبایی بینی مشاهده کنید، باید حتما مراقبت‌های بعد از عمل را جدی بگیرید. بخش مهمی از نتیجه هر عمل، وابسته به جدی گرفتن مراقبت‌های پس از جراحی است.

پس سعی کنید با توجه به نکاتی که در این مقاله ذکر شد، بالاترین سطح مراقبت را انجام دهید. کنترل سرفه کردن و عطسه کردن بعد از عمل بینی، می‌تواند گام مهمی در بهبودی پس از جراحی داشته باشد. استفاده از داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، دوری از آلرژن‌ها، کاهش استفاده از دخانیات و عوامل تحریک کننده آلرژی می‌تواند بهترین تاثیر را برای کنترل بیماری‌های احتمالی و سرفه یا عطسه داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر: potomacplasticsurgery

تا اینجا درباره چگونگی عطسه و سرفه کردن بعد از عمل بینی اطلاعات مهم و درستی کسب کرده اید، می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید