1. خانه
  2. /
  3. جراحی صورت
  4. /
  5. عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
  6. /
  7. سن ایده آل برای عمل بلفاروپلاستی چه سنی است؟

سن ایده آل برای عمل بلفاروپلاستی چه سنی است؟

دکتر آرش نجف بیگی

بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی

نتایج فوق العاده جراحی بلفاروپلاستی هر کسی را برای انجام این عمل وسوسه می‌کند. افتادگی شدید پلک کاهی گاهی اوقات ممکن است بر روحیه شخصی افراد تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، ممکن است اطرافیان به دلیل افتادگی شدید پلک تصور کنند شما خسته و ناراحت به نظر می‌رسید. در حالی که به هیچ وجه این طور نیست.

چنین سخنانی به صورت ناخودآگاه بر اعتماد به نفس افراد تاثیر گذار هستند. به همین دلیل، اکثر افراد در سنین نوجوانی یا حتی در سنین بالا تمایل دارند یک بار هم که شده عمل بلفاروپلاستی را تجربه کنند و تا حدودی افتادگی شدید پلک یا پف زیر چشم را از بین ببرند. با این حال، مشکلاتی مثل تزریق داروی بیهوشی یا خطرناک بودن جراحی بخصوص برای افراد با سنین پایین‌تر باعث می‌شود تا محدودیت‌هایی برای انجام این جراحی وجود داشته باشد. در ادامه درباره بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی با شما صحبت می کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

چه افرادی کاندیدای مناسب برای جراحی بلفاروپلاستی هستند؟

این روش بسیار ساده است و با برداشتن قسمت کوچکی از پوست پلک فوقانی انجام می‌شود.

همچنین هنگام جراحی بلفاروپلاستی چربی‌های اضافی اطراف چشم برداشته می‌شود که باعث خواهد شد متقاضیان ظاهر شاد‌تر و جذاب‌تری داشته باشند. در ادامه برخی از افرادی که کاندیدای مناسب برای جراحی بلفاروپلاستی هستند را معرفی می‌کنیم. افرادی که در سن مناسب برای عمل بلفاروپلاستی قرار ندارند، می‌توانند از سایر روش‌ها برای لیفت و از بین بردن افتادگی پلک استفاده کنند.

  • افتادگی مادرزادی پلک

برخی از افراد به صورت ژنتیکی دارای پلک‌هایی افتاده هستند. این موضوع ممکن است به صورت مادرزادی از یکی از والدین به فرزندان منتقل شده باشد. چنین افرادی از سنین کودکی افتادگی پلک را تجربه می‌کنند.

معمولا اشخاص در سنین نوجوانی بیشتر از هر سن دیگری روی ظاهر خود حساس هستند و همین موضوع باعث می‌شود تا در اغلب موارد افراد نوجوان یا افرادی که در آستانه جوانی قرار دارند برای انجام جراحی بلفاروپلاستی اقدام کنند. با این حال، سن کم برخی از متقاضیان باعث می‌شود تا جراح روش‌های دیگری را برای رفع افتادگی پلک به آن‌ها پیشنهاد دهد.

  • افزایش سن و پیری

با افزایش سن، میزان تولید کلاژن در سطح پوست کاهش پیدا می‌کند. چنین مشکلی به مرور زمان موجب از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و افتادگی پلک چشم می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از افراد مسن با افزایش سن افتادگی پلک را تجربه می‌کنند. کلاژن نقش مهمی در حفظ حالت ارتجاعی و پایداری پوست دارد.

کاهش این ماده در بدن نه تنها موجب افتادگی پلک خواهد شد، بلکه به مرور مشکلاتی مثل چین و چروک‌ها و خطوط پیری نیز در نواحی اطراف چشم مشاهده می‌شوند که بهترین راه حل برای درمان آن‌ها انجام جراحی بلفاروپلاستی است. شاید تصور کنید با توجه به مسائلی که در این بخش بیان شد، افراد مسن بهترین کاندیدا برای جراحی بلفاروپلاستی هستند.

در حالی که به هیچ وجه اینطور نیست. اگرچه افراد مسن می‌توانند کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی باشند، ولی مشکلاتی مثل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شدید بودن افتادگی پلک باعث می‌شود تا این دسته از افراد نتوانند نتایج لازم را از عمل جراحی پلک دریافت کنند. زیرا پوست نازک‌تر می شود و مقاومت خود را به طور کامل از دست خواهد داد.

سن مناسب برای انجام عمل بلفاروپلاستی

حدود ۹۱ درصد از بیمارانی که برای عمل پلک اقدام می‌کنند، سن بالای ۴۰ سال دارند. به ندرت پیش می‌آید که افراد در بازه سنی ۱۵ تا ۲۵ سال برای جراحی بلفاروپلاستی اقدام کنند. بیشتر از ۵۰ درصد افرادی که قصد انجام جراحی پلک را دارند، سنی بالای ۵۵ سال داشته و در میان افراد مسن قرار می‌گیرند. جراحی بلفاروپلاستی می‌تواند در هر زمانی انجام شود. اما برای دریافت بهترین نتیجه، بهتر است متقاضیان سنی بین ۴۰ تا ۴۵ سال داشته باشند.

هر چه که سن افزایش پیدا کند، خاصیت ارتجاعی پوست نیز تغییر پیدا خواهد کرد و ممکن است متقاضی نتیجه لازم را از جراحی بلفاروپلاستی دریافت نکند. به عنوان مثال، احتمال نتیجه‌بخش بودن این جراحی در سن بین ۶۰ تا ۷۰ سال تا حدی پایین است. همچنین دلیلی برای انجام این جراحی در بازه سنی بین ۲۰ تا ۳۰ سال وجود ندارد.

مگر این که متقاضیان به صورت ژنتیکی دارای پلک‌های افتاده باشند. در صورتی که افتادگی شدید پلک موجب افسردگی و کاهش اعتماد به نفس افراد شود، می‌توان از جراحی بلفاروپلاستی یا سایر روش‌ها برای رفع این مشکل استفاده کرد. همچنین در مواردی که افتادگی پلک‌ها میدان دید را کاهش می‌دهد، باید از روش‌های درمانی مثل جراحی کمک گرفت.

جایگزین مناسب برای افراد جوانتر چیست؟

اگرچه عمل بلفاروپلاستی بهترین و مناسب‌ترین روش برای از بین بردن افتادگی پلک است، اما می‌توان از روش‌های غیر جراحی برای افراد جوان‌تر یا اشخاصی که هنوز در بازه سنی مناسب قرار ندارند استفاده کرد. جدا از این مسئله، برخی از افراد به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای یا مصرف داروهای خاص توانایی انجام جراحی را ندارند و ممکن است نسبت به داروی بیهوشی حساسیت داشته باشند. این دسته از افراد می‌توانند از روش‌های دیگری برای رفع افتادگی پلک کمک بگیرند.

یکی از این روش‌ها بلفاروپلاستی پلک با کمک پلاسما جت است که بدون انجام جراحی انجام می‌شود. تمامی افرادی که افتادگی شدید پلک یا شل شدگی پوست پلک را تجربه می‌کنند و در سن مناسبی برای انجام جراحی بلفاروپلاستی قرار ندارند، می‌توانند از پلاسما جت برای درمان مشکل خود استفاده کنند.

اگرچه پلاسماجت ممکن است نتایج طبیعی کاملا مشابه با جراحی نداشته باشد، اما به دلیل دوره نقاهت کوتاه مدت خود و نتیجه سریع محبوبیت بسیار زیادی دارد. این روش در مدت زمان نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه انجام می‌شود و شخص می‌تواند بعد از گذشت ۷ روز به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازد.

آیا عمل پلک چشم یا بلفاروپلاستی نتایج دائمی دارد؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی صحبت شد. به طور معمول بهتر است جراحی بلفاروپلاستی برای افراد مسن و در بازه سنی بین ۴۰ تا ۴۵ سال انجام شود. با این حال، افراد جوان‌تر در بازه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال نیز می‌توانند برای انجام این جراحی اقدام کنند. ولی ممکن است از نظر پزشک، افراد جوان دارای محدودیت‌هایی برای جراحی بلفاروپلاستی باشند. می‌توان از روش‌های جایگزین، برای رفع افتادگی پلک این دسته از افراد کمک گرفت.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر