1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. پیکرتراشی
  6. /
  7. علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک چیست؟ به همراه راهکارهای کاربردی

علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک چیست؟ به همراه راهکارهای کاربردی

دکتر آرش نجف بیگی

لیپوماتیک شکم یا سایر قسمت‌های بدن را از چربی اضافی پاک می‌کند. هنگامی که این چربی اضافی در شکم شما جمع می‌شود پوست به کمک خاصیت ارتجاعی خود با شرایط جدید سازگار می‌شود. پس از لیپوماتیک شکم و با کاهش چربی‌ها، پوست در ابتدا به صورت افتاده باقی می‌ماند و مدتی طول می‌کشد تا شکل خود را به دست آورد. علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک نیز همین برداشت چربی‌های شکم و برگشت پوست به حالت منقبض خود است.

البته گاهی اوقات به علت برداشت چربی زیاد یا بالا بودن سن پوست نمی‌تواند کاملا سفت شود و به صورت شل باقی می‌ماند و باعث احساس ناراحتی در افراد می‌شود. به همین دلیل لازم است که شما بعد از عمل لیپوماتیک مراقبت‌هایی را برای سفت شدن شکم خود انجام دهید و در صورت لزوم در مواردی عمل‌های جانبی مثل بادی لیفت یا ابدومینوپلاستی را انجام دهید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شویم :

بررسی علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک

بسته به مقدار بافت چربی که توسط لیپوماتیک برداشته می‌شود، پوست شکم افتاده و چروکیده به نظر خواهد رسید. این مشکل به طور عادی با گذشت زمان حل می‌شود و برای تسریع در سفت شدن شکم و رفع این ظاهر ناخوشایند می‌توان انجام تمرینات ورزشی همراه با ماساژ را در برنامه خود قرار دهید.

تمرینات قدرتی نیز می‌تواند همراه با رژیم غذایی مناسب به سفت شدن شکم کمک کند. این تکنیک‌ها می‌توانند پوست شکم را جمع کند، اما به طور عادی باید صبر زیادی داشته باشید و ماه‌ها تلاش طولانی و منظمی انجام دهید. در بعضی موارد ورزش نیز نمی‌تواند پوست شکم را کاملا سفت کنید. در چنین مواردی، به خصوص اگر به دنبال نتیجه سریع هستید، توصیه می‌شود که از روش‌های جراحی استفاده کنید.

آیا شل شدن پوست شکم نتیجه لیپوماتیک است؟

عمل لیپوماتیک به خودی خود باعث افتادگی و افزایش حجم پوست نمی‌شود. کاری که لیپوماتیک انجام می‌دهد این است که با از بین بردن بافت چربی اضافی، حجم زیر پوست را خارج می‌کند و این خود علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک است. با این حال، وقتی این کار انجام می‌شود، پوستی که حالت ارتجاعی خوبی ندارد، نمی‌تواند حجم خود را کاهش دهد و با ظاهر جدید سازگار شود. حالت ارتجاعی بافت پوست ربطی به چربی‌های شما ندارد، بلکه مسئله اساسی تعادل شیمیایی ترکیبات پوست و وجود موادی مثل کلاژن است.

در حدود ۲۰ سالگی، سلول‌هایی که این مواد مغذی حیاتی را می‌سازند، غیرفعال می‌شوند. به همین دلیل است که گاهی در دهه ۳۰ یا ۴۰ سالگی و با کاهش سطح کلاژن خطوط، چین و چروک، افتادگی و مشکلات دیگر را در پوست ما به وجود می‌آید. یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود پوست پس از لیپوماتیک سفت نشود این است که بیش از حد حجیم شده است. این به دلیل وجود چربی زیاد زیر پوست شکم اتفاق می‌افتد.

چه زمانی سفت کردن شکم بعد از لیپوماتیک توصیه می‌شود؟

برخی از عمل‌های لیپوماتیک منجر به حذف مقادیر زیادی از بافت چربی از بدن می‌شود. در صورتی که حجم چربی قابل توجه باشد پوست منبسط شده شکم به صورت افتاده درمی‌اید. این ظاهری ناخوشایند را به وجود می‌آورد.

زمانی که پوست افتاده شکم مانع از انجام حرکات روزانه می‌شود، یا اینکه از روی لباس نیز این افتادگی مشخص است توصیه می‌شود به روش‌های جراحی مثل ابدومینوپلاستی یا بادی لیفت متوسل شوید. معمولا افرادی که در جریان لیپوماتیک وزن قابل توجهی را از دست می‌دهند با چنین مشکلی مواجه می‌شوند. در ابتدا توصیه می‌شود که با روش‌های ورزشی و اصلاح رژیم مقداری از این پوست اضافی را اصلاح کنید و سپس برای باقی مانده آن سراغ روش‌های جراحی بروید. زیرا ورزش خود می‌تواند علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک باشد.

در صورتی که حجم چربی قابل توجه باشد پوست منبسط شده شکم به صورت افتاده درمی‌اید. این ظاهری ناخوشایند را به وجود می‌آورد.

زمانی که پوست افتاده شکم مانع از انجام حرکات روزانه می‌شود، یا اینکه  از روی لباس نیز این افتادگی مشخص است توصیه می‌شود به روش‌های جراحی مثل ابدومینوپلاستی یا بادی لیفت متوسل شوید. معمولا افرادی که در جریان لیپوماتیک وزن قابل توجهی را از دست می‌دهند با چنین مشکلی مواجه می‌شوند. در ابتدا توصیه می‌شود که با روش‌های ورزشی و اصلاح رژیم مقداری از این پوست اضافی را اصلاح کنید و سپس برای باقی مانده آن سراغ روش‌های جراحی بروید. زیرا ورزش خود می‌تواند علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره لیپولیز و لیپوماتیک می توانید مقاله تفاوت لیپولیز و لیپوماتیک مطالعه نمایید.

عمل‌های جراحی برای سفت کردن شکم بعد از لیپوماتیک

اگر بعد از عمل لیپوماتیک شکم دچار پوست افتاده شده‌اید و این مشکل با گذشت زمان و تمرینات ورزشی رفع نشد، می‌توانید از بعضی روش‌های جراحی برای رفع این مشکل و سفت کردن شکم خود استفاده کنید. بعضی از این روش‌ها شامل موارد زیر است:

جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی شکم تحت بیهوشی عمومی است که مراحل مختلفی را شامل می‌شود:

  • برداشتن پوست اضافی و بافت زیر جلدی
  • رفع پیچ خوردگی عضلات (عضلات شکم را به هم نزدیک می‌کند)
  • لیپوماتیک اپی گاستر (نازک کردن بافت چربی بالای ناف)
  • ناف را به وضعیت طبیعی خود برمی‌گرداند.

این عمل نه تنها باعث سفت شدن پوست شکم و نازک شدن آن می‌شود، بلکه مقداری از چربی‌های باقیمانده بعد از لیپوماتیک را نیز از بین می‌برد و عضلات شما را نیز تقویت می‌کند که می‌تواند باعث سفت شدن بیشتر شکم شود.

بادی لیفت

بادی لیفت یا لیفت بدن روشی است که به منظور رفع افتادگی و چروک پوست در تمام قسمت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این عمل در ناحیه شکم نیز می‌توان استفاده کرد. در صورتی که بعد از لیپوماتیک پوست شما شل یا چروک شده است یا حتی اگر بر اثر بارداری یا کاهش وزن پوست شکم شما افتادگی پیدا کرده است می‌توانید با این روش آن را صاف کنید.

آیا می‌توانیم لیپوماتیک شکم و ابدومینوپلاستی را با هم ترکیب کنیم؟

توصیه می‌شود شش ماه یا بیشتر بعد از لیپوماتیک شکم صبر کنید تا پوست حالت ارتجاعی طبیعی خود را به دست آورد. پس از آن، بسته به رنگ پوست و میزان افتادگی آن، ممکن است در صورت لزوم ابدومینوپلاستی پیشنهاد شود.

در برخی موارد می‌توان لیپوماتیک شکم را با لیپکتومی شکم ترکیب کرد تا نتیجه بهتری حاصل شود. این عمل بسته به میزان چربی و وضعیت پوست می‌تواند بین ۲ تا ۳ ساعت طول بکشد، اما باید از طولانی شدن کل عمل تحت بیهوشی عمومی خودداری شود.

قبل و بعد از عمل جراحی شکم باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

توصیه می‌شود قبل از انجام عمل لیپوماتیک تا حدودی لاغر شوید. این کار علاوه بر اینکه باعث دریافت نتایج زیباتر و حذف بیشتر چربی‌ها می‌شود باعث سفت شدن بهتر شکم شما بعد از لیپوماتیک نیز خواهد شد. جراح شما همچنین ممکن است توصیه کند که ابتدا یک درمان سفت کننده چربی را انجام دهید تا میزان لیفت را کاهش داده و در نتیجه کیفیت نتیجه را افزایش دهید. نکته مهم دیگر نیز این است که برای پایدار ماندن سفتی شکم بعد از عمل از افزایش و کاهش وزن قابل توجه پیشگیری کنید تا پوست شما دچار تغییر شکل الاستیک نشود.

دوره نقاهت این عمل از ۲ تا ۴ هفته متغیر است. این به حجم چربی خارج شده و وضعیت کلی بدن هر بیمار بستگی دارد.

مقاله تفاوت پیکرتراشی و لیپوماتیک از دست ندهید.

مهم‌ترین راهکارهای حفظ سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

عوامل بسیاری می‌تواند علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک باشد یا حداقل در آن تاثیرگذار باشد. سبک زندگی شما از مهمترین عوامل خواهد بود. در ادامه چند مورد از موثرترین این عوامل شرح داده خواهد شد.

پس از لیپوماتیک شکم رژیم غذایی خود را تغییر دهید

همه افراط و تفریط‌ها برای بدن شما مضر است و باید پس لیپوماتیک شکم از آن‌ها اجتناب کنید. باید مراقب باشید که غذاهای خیلی چرب، خیلی شیرین یا خیلی شور مصرف نکنید. مشروبات الکلی علاوه بر مضرات دیگر، برای حفظ خطوط شکم شما نیز مضر است.

مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید

سعی کنید هر روز میوه و سبزیجات بخورید و تنوع مصرف آن را نیز در نظر بگیرید. مصرف هر روزه سالاد سبزیجات برای تامین ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر بسیار مفید است. ویتامین‌ها به شما انرژی می‌دهند تا از سبک زندگی بی‌تحرک اجتناب کنید و در نتیجه کالری بیشتری بسوزانید. فیبر به شما کمک می‌کند که روده‌های سالم‌تری داشته باشید و در نتیجه سوخت‌وساز بدن شما مناسب‌تر باشد. این از تجمع چربی در شکم شما که منجر به شل شدن آن می‌شود جلوگیری می‌کند.

نوشیدن آب زیاد

آب به تاخیر در احساس گرسنگی کمک می‌کند، پوست شما را هیدراته می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا به طور موثر سموم را از طریق ادرار دفع کنید. هیدراته ماندن پوست خود می‌تواند علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک باشد. برای سفت ماندن شکم بعد از لیپوماتیک، باید مصرف روزانه نوشابه را فراموش کنید و فقط گاهی سراغ آن بروید.

عادات روزانه خود را تغییر دهید

تاکنون برای جلوگیری از راه رفتن تا حد امکان نزدیک محل ملاقات یا کار خود پارک می‌کردید؟ آیا اغلب از آسانسور یا پله برقی استفاده می‌کنید؟ عادات خود را تغییر دهید و از این پس از هر فرصتی برای ورزش استفاده کنید. اگرچه این تلاش‌ها حداقلی و کوچک به نظر می‌رسند اما در عین حال تاثیر مثبتی بر ظاهر شما خواهند داشت تا از مزایای لیپوماتیک خود محافظت کنید.

به طور منظم ورزش کنید

انجام منظم یک فعالیت بدنی یا ورزشی پس از لیپوماتیک یا لیفت شکم بسیار عالی است. برای انگیزه دادن به خود، می‌توانید از دوستان خود بخواهید که شما را همراهی کنند یا به یک باشگاه ورزشی بپیوندید. با این حال، نباید در یک روز هفته مثلا ۵ ساعت ورزش انجام کنید و سپس در بقیه روزهای هفته هیچ کاری انجام ندهید. برای به دست آوردن نتیجه، باید سرعت خود را حفظ کنید و سعی کنید چندین بار در هفته ورزش کنید. به تدریج بدن شما عادت می‌کند که برای یافتن انرژی از چربی استفاده کند و این پدیده ذخیره سازی آن را در شکم شما محدود می‌کند.

بدون این تلاش‌های کوچک روزانه، چربی دوباره ظاهر می‌شود و سفتی شکم را از دست خواهید داد.

جمع‌بندی

عمل لیپوماتیک چربی‌های اضافی را از شکم شما حذف می‌کند و زیبایی اندام شما را افزایش می‌دهد. چربی‌های اضافه باعث شل شدن شکم شما می‌شود و با برداشت این چربی‌ها شکم شما سفت‌تر خواهد شد. بعد از عمل ممکن است پوست شکم شما قدری افتاده به نظر برسد. بعد از طی دوره نقاهت پوست شما منقبض می‌شود به سفت شدن شکم شما کمک می‌کند.

در بعضی موارد ممکن است به علت افزایش سن پوست شما حالت ارتجاعی خود را از دست داده باشد و پوست به خوبی جمع نشود. در چنین شرایطی می‌توانید به کمک ورزش و اصلاح تغذیه تا حدودی این وضعیت را اصلاح کنید و در صورت نیاز از جراحی‌های ابدومینوپلاستی یا لیفت بدن استفاده کنید.

در این مقاله به بررسی علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک پرداختیم و روش‌های رفع افتادگی پوست بعد از این عمل را شرح دادیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در زمینه عمل لیپوماتیک شکم نیاز دارید به سایر مقالات ما سر بزنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر