زیبایی شکم

64

زیبایی شکم

زیبایی شکم مخاطرات و عوارضی را به دنبال دارد که هر فرد بایستی قبل از اقدام به زیبایی شکم و جراحی زیبایی شکم آگاه شود. به عقیده متخصصان انجام زیبایی شکم برای بیماران عوارض مخرب و در اغلب موارد جبران ناپذیر است.

اولین عمل های جراحی برای  زیبایی شکم در اواخر قرن نوزدهم و اوائل قرن بیستم به انجام رسید و این عمل های جراحی که معمولاً با جراحی فتق ناف صورت می گرفت قسمتی از پوست و چربی پایین شکم را به صورت قاچ هندوانه در می آوردند و پوست دو طرف را بهم می دوختند.

اما جراحی برای  زیبایی شکم هم مانند سایر جراحی های زیبایی در اوائل قرن بیستم یعنی فاصله پرتنش دو جنگ بزرگ پیشرفت چندانی نکرد ولی بعد از آرامشی که بر دنیا حاکم شد و در دهه ۵۰ میلادی جراحان توجه کردند که برداشتن پوست و چربی به ترتیبی که ذکر شد نتایج چندان قابل توجهی ندارد و مانند لیفت صورت باید پوست و چربی را از نسوج زیر آن یعنی عضلات شکم جدا کرد و بدین ترتیب توانستند مقدار خیلی بیشتری از پوست و چربی را بردارند.

چون برای این کار باید تمامی پوست شکم را به طرف پایین آن می کشیدند و ناف هم همراه با پوست به طرف پایین جا به جا می شد بنابراین تکنیکی ابداع کردند که ناف از پوست اطراف خود جدا شده و به طرف پایین حرکت نکند و این ناف را از سوراخی که در پوست کشیده شده ایجاد میکردند، بیرون می آوردند.

 

روش هایی برای زیبایی شکم ؛ لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی:

در این روش جراحی برای زیبایی شکم ، پوست و چربی های اضافی شکم برداشته می شود و جدار شکم نیز دوخته می شود و در نتیجه شلی و افتادگی و برآمدگی جدار شکم نیز برطرف می شود.

در جراحی شکم ، برش جراحی همان برش عمل سزارین می باشد و بسته به وسعت عمل جراحی ناف جدید ساخته می شود و یا در صورتی که حجم شلی پوست زیاد نباشد از همان ناف قبلی بیمار استفاده می شود.

دانستنی های قبل از جراحی برای  زیبایی شکم:

بیمارانی که سیگار می کشند حتما باید از یک ماه قبل از عمل برای  زیبایی شکم سیگار را ترک کنند. و چنانچه قصد حاملگی داشته باشند باید عمل جراحی زیبایی شکم را به بعد از حاملگی موکول کنند در این عمل معمولا ساکشن پهلوها نیز به طور همزمان انجام می شود.

بهتر است بیماران حدود ۳ هفته قبل از عمل سیگار مصرف نکنند. ساکشن ناحیه پهلوها نیز همزمان معمولا انجام می شود. محل اسکار جراحی روی خط سزارین است و به مرور کم رنگ می شود ولی بهتر است که سه ماه بعد از جراحی شکم محل اسکار لیزر نیز بشود تا اسکار به حداقل برسد.

در جراحی زیبایی برای زیبایی شکم پوست اضافه و چربی های زاید شکم برداشته می شود و ناف نیز مجدا گذاشته می شود. با یک برش روی خط سزارین قبلی پوست و زیر جلد بریده می شود.

انواع زیبایی شکم:

سه نوع عمل جراحی پلاستیک شکم ابدومینوپلاستی (تامی تاک)، لیپوساکشن (خارج کردن چربی زیر پوستی) و یا ترکیب این دو روش استفاده می شود که اگرچه به ظاهر موفقیت آمیز بوده و موجبات رضایت فرد را فراهم کند اما عوارضی را به دنبال دارد.

آمادگی برای زیبایی شکم:

آمادگی قبل از جراحی برای  زیبایی شکم شامل موارد زیر می‌ شود:

  • انجام آزمایش‌ های مختلف یا معاینه پزشکی
  • مصرف بعضی داروها یا تغییر داروهای مصرفی فعلی
  • ترک دخانیات
  • خودداری از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌ های گیاهی افزایش دهنده خطر خونریزی

مراحل جراحی برای زیبایی شکم:

در ادامه مراحل جراحی کوچک کردن شکم را به اختصار شرح می ‌دهیم:

مرحله اول: بیهوشی:

بیمار دارو دریافت می ‌کند تا در طول عمل کاملاً راحت باشد. عمل با توجه به ترجیح بیمار و صلاحدید جراح تحت بیهوشی عمومی یا با تزریق داروی آرام‌ بخش و بیهوشی درون وریدی انجام می‌ شود. متخصص روش مناسب را توصیه می‌ کند.

مرحله دوم: ایجاد برش جراحی:

جراحی برای  زیبایی شکم از طریق برشی افقی انجام می ‌شود که جراح آن را بین خط رویش موی شرمگاهی و ناف ایجاد می ‌کند.

شکل و طول برش به مقدار پوست اضافی بستگی دارد. جراح ابتدا پوست شکم را بلند می ‌کند و سپس عضله‌ های ضعیف شده شکم را ترمیم می ‌کند. گاهی اوقات لازم است که برش دومی اطراف ناف ایجاد شود تا بتوان پوست اضافی بالای شکم را برداشت.

پوست بالای شکم مانند پرده کرکره‌ای پایین آورده می ‌شود. پوست اضافی بریده می ‌شود و پوست باقی مانده به هم بخیه زده می‌ شود. جراح منفذ جدید ناف را ایجاد می ‌کند، ناف به سطح آورده می‌ شود و با بخیه ثابت می‌ شود.

مرحله سوم: بستن برش:

برش با بخیه، چسب پوست، نوار پانسمان چسبی یا گیره بسته می ‌شود.

مدت زمان جراحی شکم:

جراحی شکم از یک تا پنج ساعت طول می ‌کشد. بیمار شب عمل در بیمارستان بستری شود؛ مدت زمان بستری شدن به شرایط عمومی بیمار بستگی دارد.

 

دوران بهبود:

محل برش در طول دوران بهبود پانسمان است. همچنین لازم است بیمار از نوار کشی یا گن فشرده کننده استفاده کند تا ورم به حداقل برسد و شکل جدید شکم حفظ شود. لوله‌ های باریک و کوچکی به طور موقت زیر پوست قرار داده می‌شود تا مایع و خون اضافی جمع شده تخلیه شود.

 

مراقبت پس از درمان:

جراح توصیه ‌های لازم را به بیمار ارائه می ‌دهد که معمولاً شامل موارد زیر می ‌شود:

  • شیوه مراقبت از محل جراحی و لوله تخلیه
  • دستور مصرف داروهای موضعی یا خوراکی تسهیل کننده دوران بهبود و کاهش دهنده احتمال عفونت
  • علائم نگران کننده محل جراحی یا سلامت عمومی
  • زمان مراجعه مجدد به جراح پلاستیک

عوارض جراحی شکم (ابدومینوپلاستی):

از عوارض جراحی برای  زیبایی شکم عدم تقارن شکم و محل نامناسب ناف می باشد.

یکی از شایع ترین عوارض عمل جراحی برای زیبایی شکم تنگی محل ناف جدید می باشد. به مرور زمان و به علت انقباض زخم ناف به مرور تنگ می شود. یکی از بهترین درمان ها گذاشتن گاز چرب در داخل ناف می باشد.

بعضی ها پیشنهاد می کنند که از تیله های اسباب بازی از جنس شیشه داخل ناف گذاشته شود و هر روز این تیله شستشو و چرب شود.

از عوارض دیگر جراحی زیبایی برای زیبایی شکم که متاسفانه وخیم ترین عارضه نیز می باشد سیاه شدن (نکروز) پوست شکم مخصوصا در نزدیکی محل برش می باشد در این موارد باید پوست نکروزه برداشته شود و پانسمان خیس گذاشته شود تا به مرور زمان بعدا گرافت پوستی انجام شود، شایع ترین علت سیگار کشیدن بیمار و کشش بیش ازحد پوست و دوختن توسط جراح می باشد.
از عوارض دیگر جراحی برای  زیبایی شکم عدم تقارن شکم و بالا بودن محل برش شکمی و محل نامناسب ناف می باشد. از دیگر عوارض جراحی زیبایی شکم را می توان تشکیل سروما نام برد که لازم است به طور مکرر با سوزن تخلیه شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید