رفع چین و چروک پیشانی

71

رفع چین و چروک پیشانی در کسانی که سن‌شان بالا رفته یا دچار پیری پوست پیشانی شده‌اند، قابل انجام است. با افزایش سن و مشخص شدن نشانه‌های آن در صورت، معمولا چروک و افتادگی در پوست رخ می‌دهد که با انواع روش‌های لیفت صورت قابل برداشتن هستند.

برای لیفت یا بالا کشیدن پوست پیشانی، نخست باید با یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مشورت کنید تا مشخص شود آیا شما گزینه مناسبی برای این کار هستید یا خیر؟ ممکن است روش‌های جوان‌سازی صورت دیگری به شما توصیه شود و یا همزمان چند روش مختلف به شما پیشنهاد شود تا بهترین نتیجه را از جوان‌سازی صورت خود بگیرید.

لیفت پیشانی که معمولا همزمان با آن بالا بردن ابروها نیز انجام می‌شود، در شاد و جوان شدن چهره بسیار موثر است. این روش با ایجاد برش‌هایی در پوست صورت و حرکت دادن پوست و لایه‌های زیرین آن انجام می‌شود. در این مقاله تکنیک‌های انجام لیفت پیشانی معرفی شده‌اند.

 

رفع چین و چروک پیشانی

بالا رفتن سن، معمولا نشانه‌های خود را در چهره افراد نشان می‌دهد. با پیر شدن پوست، بافت‌های چربی زیر آن مصرف می‌شود، کلاژن‌سازی پوست کاهش می‌یابد، پوست خاصیت الاستیک و کشسانی خود را از دست می‌دهد و با وجود گرانش زمین، رفته رفته پوست صورت و پیشانی به سمت پایین حرکت می‌کند. این عارضه به شکل چین و چروک‌هایی در پوست دیده می‌شود.

علاوه بر این، قرارگیری مداوم زیر نور آفتاب و استفاده بیش از اندازه از ماهیچه‌های پیشانی نیز در پیری و شل شدن پوست پیشانی موثر است. به این شکل، خطوط اخم، پیشانی و اطراف ابروها دچار چین و چروک می‌شود و حتی ممکن است ابروها روی چشم‌ها بیفتد و حالت پیرتری به چهره بدهد. در تمام این موارد می‌توان با کمک روش‌هایی، چین و چروک پیشانی را از بین برد و حتی همزمان ابروها را نیز بالا کشید.

برای رفع چین و چروک پیشانی، روش‌های مختلف جراحی و غیر جراحی وجود دارد که بسته به شرایط و خواست شما و البته معاینه و تشخیص جراح زیبایی، قابل انجام هستند. معمولا روش‌های غیر جراحی مانند تزریق ژل و بوتاکس نتایج کوتاه مدتی دارند و چین و چروک‌های عمیق را نمی‌توانند رفع کنند؛ ولی روش‌های جراحی مانند لیفت پیشانی، تغییرات بیشتری در چهره ایجاد می‌کنند و ماندگارتر هستند.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی لیفت صورت می‌توانید مقاله‌ی بهترین جراح لیفت صورت را مطالعه فرمایید.

لیفت پیشانی برای رفع چین و چروک

آیا تا به حال جلوی آینه برای رفع چین و چروک پیشانی و میان ابروهای خود، پوست پیشانی و شقیقه خود را بالا کشیده‌اید؟ اگر این کار را کرده باشید، تاثیر بسیار زیاد بالا کشیدن پوست بر رفع چین و چروک پیشانی را دیده‌اید. این کار در جوان شدن چهره بسیار موثر است و حتی ممکن است ۱۰ تا ۱۵ سال شما را جوان‌تر نشان دهد.

لیفت پیشانی به معنی بالا کشیدن پیشانی است. در این روش، با انجام یک عمل جراحی ساده، پوست پیشانی به همراه بافت و ماهیچه‌های زیر آن بالا کشیده می‌شود. به این ترتیب چین و چروک‌های پیشانی رفع می‌شود. حتی می‌توان همزمان ابروها را نیز بالا کشید و چهره جوان‌تر و جذاب‌تری به دست آورد.

گاهی برخی افراد برای عمل پلک بالا و بزرگ‌تر کردن چشم‌ها به جراح زیبایی مراجعه می‌کنند اما پس از معاینه مشخص می‌شود که مشکل اصلی این افراد در افتادگی پوست پیشانی و پایین آمدن ابرو است. این افراد اگر جراحی پلک بالا انجام دهند، نه تنها مشکل‌شان حل نمی‌شود بلکه با انجام بلفاروپلاستی، فاصله ابرو و چشم نیز کاهش می‌یابد و مشکل‌شان تشدید می‌شود.

به همین دلیل پیش از اینکه برای انجام هرگونه جراحی زیبایی صورت مانند رفع چین و چروک پیشانی و یا لیفت ابرو اقدام کنید، بهتر است با یک پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت نمایید. در یک جلسه مشاوره و معاینه مشخص خواهد شد که کدام روش جراحی برای جوان‌سازی چهره شما مناسب است و کدام تکنیک جراحی کارکرد بهتری برای شما خواهد داشت.

به طور کلی معمولا کسانی برای انجام عمل لیفت پیشانی مناسب خواهند بود که:

 • خطوط عمیقی در پیشانی داشته باشند
 • ابروهایی شل و افتاده داشته باشند که چهره آن‌ها را اخمو، ناراحت و خسته نشان دهد
 • بین ابروها خطوط اخم ایجاد شده باشد که چهره را پیر و عبوس نشان دهد

در چنین شرایطی معمولا می‌توان با انجام یکی از تکنیک‌های لیفت پیشانی، این چین و چروک‌ها را از بین برد و چهره را جوان و شاداب کرد. عمل لیفت پیشانی با چند تکنیک مختلف انجام می‌شود که هر کدام مزایای خودش را دارد.

نمونه قبل و بعد از رفع چین و چروک پیشانی

روش‌های عمل لیفت پیشانی

برای بالا کشیدن پوست پیشانی و همچنین بالا بردن ابرو روش‌ها و تکنیک‌های قدیمی و جدیدی وجود دارد که در ادامه سه نمونه از بهترین روش‌ها معرفی می‌شوند. به طور کلی در هر سه روش، تلاش می‌شود تا پوست پیشانی به همراه بافت‌های زیر آن از جای خود حرکت کند و بالاتر کشیده شود. به این ترتیب، چروک پیشانی رفع خواهد شد.

لیفت کرونال پیشانی

در این روش یک برش سرتاسری در بالای پیشانی ایجاد می‌شود. به این ترتیب که از بالای یک گوش شروع می‌شود، در مرز رویش مو و پیشانی این برش ادامه پیدا می‌کند و به بالای پیشانی می‌رسد و سپس به سمت بالای گوش دیگر می‎رود. البته این برش را در کسانی که پیشانی بلندی دارند، این برش را می‌توان در بالای پوست پیشانی و قبل از خط رویش مو ایجاد کرد و یا می‌توان برش را بعد از مرز رویش و در بین موها زد.

در هر صورت، وقتی پوست پیشانی برش خورد، جراح می‌تواند کل پوست پیشانی را بالا بکشد. در این روش می‌توان تمام بخش‌های مختلف پیشانی، عضلات و همچنین ابروها را به مقدار مورد نیاز بالا کشید. سپس پوست اضافه نیز برش می‌خورد و محل برش بخیه زده می‌شود. در کسانی که پیشانی بلندی دارند و یا چین و چروک عمیق پیشانی همره با افتادگی شدید ابرو دارند، لیفت کرونال پیشانی بسیار موثر است.

معمولا ماندگاری این روش بسیار بالا است و در صورت مراقبت مناسب از پوست، تا ده‌ها سال نتایج آن باقی می‌ماند. در لیفت پیشانی معمولا از تکنیک SMAS (Superficial Musculoaponeurotic System) برای کشیدن لایه‌های میانی پوست و MACS (Minimal Access Cranial Suspension) برای کشیدن لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شود. این دو تکنیک ماندگاری لیفت را افزایش می‌دهد درحالی که در گذشته تنها لایه‌های سطحی پوست کشیده می‌شد و پس از چند سال پوست به حالت اول برمی‌گشت.

 

انواع لیفت برای از بیم بردن چین و چروک پیشانی

لیفت اندوسکوپیک پیشانی

لیفت اندوسکوپیک پیشانی به معنی بالا کشیدن پوست با کمک اندوسکوپ است. اندوسکوپ وسیله‌ای است که به زیر پوست هدایت می‌شود و با کمک دوربین و چراغی که در نوک آن قرار دارد، جراح می‌تواند بافت‌های زیر پوست را ببیند. در لیفت اندوسکوپیک پوست، درست مانند روش کرونال، جراح سعی می‌کند تا لایه‌های میانی و عمیق پوست را از استخوان پیشانی جدا کند و بالا بکشد.

لیفت اندوسکوپیک چند ویژگی مهم دارد. نخست اینکه نیازی نیست تمام پوست پیشانی از یک گوش تا گوش دیگر برش بخورد. تنها چند شکاف باریک در بالای پیشانی و در میان موها کافی است تا جراح بتواند اندوسکوپ را به زیر پوست هدایت کند. عدم برش‌های زیاد و طولانی در پوست به بهبود هرچه سریع‌تر کمک می‌کند و دوران نقاهت پس از عمل، کوتاه‌تر خواهد بود. همچنین خط برش و جای بخیه‌ها به خوبی از بین می‌رود و جای عملی باقی نخواهد ماند.

یکی دیگر از ویژگی‌های لیفت اندوسکوپیک، کمتر تهاجمی بودن این جراحی و آسیب کمتر به بافت‌های پیشانی است. جراح با کمک دوربین و ابزارهای اندوسکوپ می‌تواند به خوبی بافت‌ها، عروق و اعصاب زیر پوست را ببیند و با کمترین میزان آسیب، پوست را بالا بکشد. همچنین با کمک برش و جدا کردن پوست، ماهیچه و بافت‌های اضافی، لیفت پیشانی و ابرو را به خوبی انجام دهد.

لیفت پیشانی با اندوتاین

اندوتاین، یک وسیله نواری و باریک است که زیر پوست پیشانی کار گذاشته می‌شود. دندانه و شاخک‌های ریزی که روی نوارهای اندوتاین قرار دارد، به درون بافت زیر پوست فرو می‌رود. با کمک کشیدن اندوتاین به سمت بالا، می‌توان پوست پیشانی و ابرو را بالا کشید.

نوارهای اندوتاین که ظاهری پلاستیکی دارد، دقیقا از جنس مواد بی‌خطر بخیه‌های جذبی است. درواقع از یک ماده گیاهی اندوتاین تهیه می‌شود و پس از شش ماه، جذب بافت‌های بدن می‌شود و از بین می‌رود. در روزها یا هفته‌های نخست شما می‌توانید وجود اندوتاین و خارهای ان را زیر پوست خود احساس کنید و شاید این قضیه حس بدی به شما بدهد. اما رفته رفته اندوتاین جذب بدن می‌شود و همزمان پوستی که بالا کشیده شده، به استخوان زیر خود می‌چسبد و دوباره جوش می‌خورد.

روش اندوتاین از روش‌های جراحی لیفت پیشانی آسان‌تر است و معمولا لیفت با این روش نتایج خوب و همگنی را ایجاد می‌کند. با این حال ماندگاری این روش بین ۸ تا ۱۲ سال خواهد بود و معمولا به کسانی توصیه می‌شود که چین و چروک عمیقی در پیشانی خود ندارند.

اندوتاین برای لیفت پیشانی به منظور از بین بردن چین و چروک

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لیفت پیشانی

معمولا لیفت پیشانی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. به همین دلیل نیاز است تا از شب قبل، چیزی نخورید و صبح جراحی معده شما خالی باشد. همچنین بهتر است از شب قبل حمام کنید چرا که تا سه روز نباید به حمام بروید.

چند هفته قبل از عمل لیفت پیشانی، مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و یا داروهای ضد حساسیت با نظر پزشک باید قطع شود. همچنین از یک ماه قبل مصرف دخانیات و الکل را نیز کنار بگذارید تا نتایج عمل لیفت با مشکل روبرو نشود.

پس از جراحی لیفت پیشانی نیز معمولا مشکلات و عوارضی وجود خواهد داشت که با مراقبت و رعایت توصیه‌های جراح رفع خواهد شد:

 • درد، کبودی و ورم در پیشانی و اطراف چشم‌ها طبیعی است. برای رفع درد می‌توان از مسکن استفاده کرد. همچنین آنتی‌بیوتیک نیز برای جلوگیری از عفونت تجویز می‌شود.
 • تورم در دو روز اول بیشتر خواهد شد که حتی ممکن است به بسته شدن چشم‌ها منجر شود. این واکنش طبیعی بدن است و به مرور رفع می‌شود. با کمک کمپرس سرد تا سه روز و سپس کمپرس گرم تا سه روز دیگر، ورم و کبودی کاهش خواهد یافت.
 • معمولا پانسمان جای عمل بعد از دو روز برداشته می‌شود و بخیه‌ها نیز بعد از ۷ تا ۱۰ روز کشیده می‌شوند.
 • باید تا دو هفته سر خود را بالا بگیرید و حتی موقع خوابیدن نیز سرتان بالاتر از بدن باشد. این کار کمک می‌کند تا خون از زیر پوست پیشانی خارج شود و ورم و کبودی کاهش یابد.
 • تا دو ۴ روز باید استراحت کنید و تا دو هفته هرگونه فعالیت بدنی سنگین یا سریع ممنوع است. حتی بلند شدن و نشستن نیز باید به آرامی انجام شود. با این حال استراحت مطلق ممنوع است و باید کمی تحرک داشته باشید.
 • مصرف نمک را کاهش دهید. مایعات و میوه و سبزی تازه بیشتر بخورید. میوه آناناس و کیوی و همچنین ماهی و میگو به بهبود زودتر جای زخم‌ها کمک می‌کند.
 • در صورت تجویز پزشک از گن پیشانی استفاده کنید تا پوست شما به خوبی در جای خود جوش بخورد و فرم مناسب پیدا کند.
 • برای رسیدن به نتیجه نهایی لیفت و رفع چین و چروک پیشانی باید چند ماه صبر کنید. معمولا بعد از شش ماه تمام ورم‌ها رفع خواهد شد و پوست شما به فرم نهایی و ماندگار خود می‌رسد.
عمل لیفت پیشانی برای از بین بردن چین وچروک

روش‌های غیر جراحی لیفت پیشانی

با اینکه روش‌های جراحی و لیفت برای رفع چین و چروک پیشانی بهترین نتایج را به همراه دارند اما گاهی می‌توان از روش‌های غیر جراحی نیز استفاده کرد. ویژگی اصلی این روش‌ها در هزینه پایین، نتایج سریع و نداشتن دوران نقاهت طولانی است. با این حال معمولا یا نتایج بسیار خوب و ماندگاری ندارند و یا حتی به عنوان یک روش کمکی در کنار جراحی توصیه می‌شوند. تعدادی از این روش‌های جوان‌سازی صورت و رفع چین و چروک پیشانی در ادامه آمده است:

 • هایفوتراپی و صفت کردن پوست صورت
 • لیفت با تزریق ژل و فیلر
 • تزریق بوتاکس و شل کردن عضلات پیشانی برای رفع چین و چروک
 • تزریق چربی و پر کردن گودی و چروک صورت

لیفت با لیزر، رادیو فرکانسی (RF) و …

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید