1. خانه
 2. /
 3. جوانسازی صورت
 4. /
 5. راه های جوانسازی پوست کدامند؟

راه های جوانسازی پوست کدامند؟

دکتر آرش نجف بیگی

راه های جوانسازی پوست همواره در طول تاریخ پیروان زیادی داشته است. با توجه به میل به جاودانگی در بشر، زیبایی و حفظ آن علی‌رغم بالا رفتن سن همیشه دارای اهمیت بوده است و منابع مالی و زمانی زیادی در راه رسیدن به این آرزو مصرف شده است. لطافت و طراوت پوست به عنوان بزرگترین ارگان بدن در رقم زدن زیبایی نقش اصلی را ایفا می‌کند. در این نوشتار سعی بر این داریم که راه های جوانسازی پوست را با تأکید بر روش‌های نوین و مؤثر آن بیان داریم. اگر شما نیز با توجه میل طبیعی به زیبایی خواستار آگاهی از جدیدترین متد جوانسازی صورت هستید، با ما همراه شوید.

چنانچه فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله و مطالعه آن، به اطلاعات مختصر و مفیدی دست پیدا کنید.

معجزه‌ای به نام جوانسازی پوست

بر اثر عوامل مختلف از جمله بالا رفتن سن، تغییراتی در بافت و ضخامت پوست ایجاد می‌شود که باعث از دست رفتن انعطاف پوست، خشک شدن و چروک شدن آن می‌شود. این تغییرات باعث تمایل هر چه بیشتر افراد به استفاده از راه های جوانسازی پوست شده است. عوامل محیطی علاوه بر شاخص افزایش سن، در تسریع این روند نقش بسزایی دارند. عواملی چون:

 • نور خورشید
 • مصرف سیگار، قلیان و سایر دخانیات
 • عدم رطوبت‌رسانی به پوست
 • عدم رعایت بهداشت پوست
 • جاذبه زمین
 • مشکلات عصبی و استرس
 • عدم تغذیه مناسب

از جمله علت‌های تأثیرگذار در تسریع این روند هستند.

برای کسب آگاهی درباره‌ی انواع جراحی های صورت مقاله لیفت صورت و بهترین جراح لیفت صورت را از دست ندهید.

در ابتدای مسیر توجه به سلامت و زیبایی و استفاده از راه های جوانسازی پوست، بایستی این عوامل ذکرشده را در نظر گرفته و مراقبت‌های لازم برای ایجاد تأخیر در روند پیر شدن پوست را رعایت کرد. اما می‌دانیم که رعایت این موارد لازم اما کافی نیست.

با وجود رعایت و رسیدگی به پوست نهایتأ با افزایش سن ایجاد تغییرات ظاهری اجتناب ناپذیر است. ایجاد چین و چروک و لکه، افتادگی پوست و عضلات صورت و از دست رفتن انعطاف و حالت کشسانی پوست از دهه‌ی سوم زندگی آغاز می‌شود و این روند با افزایش هر چه بیشتر سن تسریع می‌شود.

بنابراین، با استفاده از یکی از جدیدترین متد جوانسازی صورت و روش‌های متنوع موجود، می‌توان از زیبایی پوست محافظت نمود. در این روش‌ها تمرکز بر حفظ زیبایی و طراوت پوست و جلوگیری از تخریب آن است. امروزه با پیشرفت علم روش‌های جدیدی ابداع و مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه به معرفی و بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

·        جوانسازی پوست با استفاده از لیزر

لیزر به عنوان یکی از راه های جوانسازی پوست برای بهبود ظاهر و بازگرداندن زیبایی به پوست‌هایی که علائم زیر را دارند، بسیار مؤثر است.

 • دارای چین و چروک در اطراف چشم دهان یا پیشانی
 • اسکار ناشی از زخم‌های کم عمق
 • دارای لک بر اثر اشعه نور آفتاب
 • دارای جای سوختگی

با استفاده از لیزر، پوست ظاهری جوان‌تر و سالم‌تر پیدا می‌کند. لیزر قدرت این را دارد که بسیاری از چین و چروک‌های پوست را حذف یا کمرنگ کند. این شیوه که یکی از جدیدترین متد جوانسازی صورت است، با گرم کردن پوست باعث تحریک رشد کلاژن در پوست می‌شود.

لیزر با استفاده از پالس‌های کوتاه و متمرکز نور سطح پوست آسیب دیده را ترمیم می‌کند. به این صورت که لایه‌ی آسیب دیده را از بین می‌برد و با تحریک کلاژن سازی باعث می‌شود لایه‌ی جایگزین به پوست ظاهری سفت‌تر و جوان‌تر بدهد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های جدید لیزر نیز بسیار حرفه‌ای عمل کرده و به پزشک این امکان را می‌دهند بدون آسیب رساندن به لایه‌های عمیق‌تر پوست، سطح آن را ترمیم کند. لیزر به تنهایی یا با همراهی سایر شیوه‌های جوانسازی قابل انجام است.

مزایا و معایب روش جوانسازی با لیزر

با توجه به اینکه در شیوه جوانسازی توسط لیزر از  پرتو شدید انرژی نور استفاده می‌شود، این روش می‌تواند عوارضی در پی داشته باشد. این عوارض شامل درد، خارش، تورم، قرمزی، حساس شدن پوست به نور خورشید و گاهی تغییر رنگ پوست می‌باشد. اگر شخصی که لیزر را انجام می‌دهد پزشک متخصص و یا اپراتور متخصص در این زمینه باشد، این عوارض به حداقل خود می‌رسد و در صورت رعایت نکات مورد نیاز در مدت کوتاهی از بین می‌روند.

لیزر برای افرادی که رنگدانه‌های پوستشان تیره است و به راحتی آسیب می‌بیند و افرادی که پوست نازک و حساس دارند، مناسب نیست. این روش بر روی پوست‌هایی که چین و چروک بسیار عمیق دارند، تأثیر به‌سزایی نمی‌گذارد. همچنین، افرادی که در پوست خود آکنه‌ی فعال دارند، داوطلبان مناسبی برای لیزر درمانی نیستند.

تهاجمی بودن لیزر کمتر از جراحی لیفت است اما نتایج درخشان و اثربخش آن این شیوه را در صورت رعایت مراقبت‌های بعد از لیزر، به روشی مناسب و پاسخگو برای رفع چین و چروک، لک، جای زخم سطحی و حذف زائده‌های پوستی که توسط درمان‌های ملایم‌تر جواب نگرفته‌اند، بدل کرده است. لازم به ذکر است افراد دارای پوست روشن‌تر از این روش بهتر جواب می‌گیرند.

·        لیفت صورت؛ از بهترین راه های جوانسازی پوست!

برای دستیابی به زیبایی زمانی که گزینه‌ی جراحی در پیش رو قرار می‌گیرد، به این معنی است که نهایت ثمردهی در نتیجه به دست می‌آید، اما انتظار از نتیجه‌ی این روش نیز بایستی معقول و متناسب با واقعیت وضعیت پوست قبل از عمل و محدودیت‌های این روش باشد. این روش می‌تواند آثار پیری و آسیب پوست را در ناحیه صورت و گردن کاهش دهد. در این روش از راه های جوانسازی پوست، با توجه به انتظارات مراجعه کننده و محل هدف اصلاح با نظر پزشک نوع جراحی مشخص می‌گردد.

جراحی زیبایی و لیفت صورت به دو شیوه‌ آندوسکوپی یعنی با ایجاد برش‌های کوچک و روش جراحی باز انجام می‌شود. روش آندوسکوپی معمولأ برای مداخله در سطحی کوچک مانند لیفت پیشانی یا لیفت ناحیه صورت استفاده می‌شود و پزشک می‌تواند بدون ایجاد برش‌های بزرگ و عمیق چین و چروک‌ها را از بین ببرد.

در روش جراحی باز برش‌هایی عمیق‌تر و گسترده‌تر ایجاد می‌شود که این گستردگی باعث می‌شود پزشک قدرت عمل بیشتری برای اعمال تغییر در سطح‌های مختلف پوست داشته باشد. در این روش امکان برداشت پوست اضافه نیز وجود دارد. جراحی لیفت به عنوان یکی از جدیدترین متد جوانسازی صورت می‌تواند پوست اضافی را از بین ببرد، چین و چروک را صاف کند و بافت صورت را سفت نماید.

مزایا و معایب روش لیفت صورت

لیفت صورت به عنوان اثربخش‌ترین روش از راه های جوانسازی پوست شناخته می‌شود. با انجام لیفت صورت می‌توان به طور همزمان با ازبین بردن چین و چروک، پوست شل و افتاده را هم ترمیم نمود و پوست اضافه را برداشت. این روش ماندگاری بالایی دارد و اثرات آن می‌تواند از 5 تا 15 سال دوام بیاورد.
معایب لیفت صورت با انتخاب یک پزشک حاذق و با تجربه به حداقل ممکن می‌رسد. از آنجایی که لیفت صورت از طریق جراحی با بیهوشی انجام می‌گیرد، عوارض عمومی عمل برای این شیوه نیز محتمل است، عوارضی مانند عفونت، حساسیت به بیهوشی، ورم و خونریزی.
علاوه بر این، امکان دارد در اطراف محل برش موها دچار ریزش شوند و بی‌حسی و سوزش اطراف این برش‌ها تا 2 سال ادامه یابد. امکان دارد پس از انجام این عمل رنگ صورت تغییر کند. لازم به ذکر است که نتایج درمان در این روش از 3 تا 6 ماه بعد از عمل مشهود خواهد بود. این جراحی باعث جوانسازی پوست می‌شود اما به منظور ترمیم کامل پوست لازم است این عمل چندبار انجام شود. در این روش باید توجه داشت که لیفت صورت جدا از لیفت اطراف چشم و دهان است و با لیفت صورت چروک‌های اطراف چشم و دهان به صورت کامل رفع نمی‌شود.

• جوانسازی با هایفوتراپی

هایفوتراپی یکی از جدیدترین متدهای جوانسازی صورت است که با استفاده از متمرکز کردن همان امواجی که در سونوگرافی استفاده می‌شود، لایه خاصی از پوست را مورد هدف قرار می‌دهد. از طریق امواج هایفوتراپی به عنوان یکی از راه های جوانسازی پوست، لایه‌های زیرین گرم می‌شوند و این گرما باعث می‌شود که کلاژن سازی تحریک گردد.
بنابراین، با افزایش سطح کلاژن چین و چروک‌ها از بین می‌روند. این روش در یک جلسه کوتاه مدت بدون ایجاد زخم و یا درد، پوست را جوان می‌سازد و به پوست طراوت و شادابی اهدا می‌کند. این روش یکی از راحت‌ترین راه های جوانسازی پوست صورت است که بر حذف ناهمواری‌ها و چین و چروک‌های پیشانی و لب بسیار مؤثر است و قدرت سفت کردن پوست و عضلات صورت را نیز دارد. در این شیوه، مراجع از همان لحظه اول پس از اتمام کار، تأثیرات مطلوب را بر پوست صورت خود مشاهده می‌کند. این تأثیرات سه ماه پس از انجام هایفوتراپی کاملأ مشخص می‌گردند. این روش برای تمامی افراد بالای 25 سال و برای انواع پوست قابل اجراست. اثرات هایفوتراپی دارای ماندگاری بین 1 تا 1.5 سال هستند. از این روش می‌توان به صورت ترکیبی با روش‌های دیگر برای اخذ حداکثر نتایج مطلوب استفاده نمود.

مزایا و معایب روش هایفوتراپی

هایفوتراپی به عنوان یک شیوه غیر تهاجمی برای افرادی مناسب است که پوستشان به صورت خفیف تا متوسط شل شده و یا دچار افتادگی است. در این روش محدودیتی برای رنگ پوست افراد وجود ندارد و متقاضی با هر طیف رنگ پوست می‌تواند هایفوتراپی را انجام دهد. با توجه به اینکه این روش از امواج با شدت بالا و فرکانس پایین استفاده می‌کند، مؤثر اما بی‌خطر است.

·        جوانسازی پوست با آر اف

آر اف یا درمان رادیو فرکانسی یکی از راه های جوانسازی پوست است که در آن از فرکانس‌های غیر مضر برای بهبود ظاهری پوست استفاده می‌شود. آر اف به عنوان یک روش غیر جراحی و غیر تهاجمی که اثرات مطلوبی بر روی پوست می‌گذارد، شناخته می‌شود و روشی نسبتأ پرطرفدار است.

در این شیوه امواج آر اف جایگزین امواج رادیویی مضر برای پوست شده که این مهم، تضمین‌کننده سلامت و عدم آسیب‌رسانی آن است. این ویژگی آر اف را به یکی از بهترین و بی خطرترین روش‌های جوانسازی پوست تبدیل کرده است.

در این شیوه که در زمره جدیدترین متد جوانسازی صورت به حساب می‌آید، میزان کلاژن از طریق ایجاد حرارت در لایه‌ی مناسبی از پوست تغییرات چشمگیری پیدا می‌کند. در کنار افزایش کلاژن ‌سازی، گردش خون نیز افزایش پیدا کرده و باعث می‌شود اثرات آر اف دو چندان گردد و نتیجه‌ای مطلوب به دست آید. لازم به ذکر است که این روش باعث از بین رفتن سلول‌های چربی می‌شود و به همین دلیل برای لاغری موضعی نیز استفاده می‌گردد.

مزایا و معایب روش آر اف

این شیوه با کوتاه کردن زمان اثرگذاری و افزایش دقت توانسته نتایج درخشان و کم خطری را به بار آورد. آر اف به عنوان یکی از جدیدترین متد جوانسازی صورت، دارای نقاهت کوتاه مدت است و خطر تغییر رنگ پوست را به همراه ندارد. این شیوه برای انواع پوست حتی پوست‌های آسیب‌دیده مؤثر است؛ بنابراین، به افراد بیشتری می‌تواند خدمات‌رسانی کند. از این روش برای خانم‌های باردار، افراد دارای فشار خون، افراد مبتلا به دیابت و افرادی که به تازگی پوستشان آفتاب سوخته شده است، نمی‌توان استفاده نمود. احتمال ایجاد گوشت اضافه و ایجاد التهاب در فضاهای پوستی از معایب آر اف است.

·        بوتاکس صورت

تزریق داروی بوتاکس یکی از مؤثرترین راه های جوانسازی پوست به حساب می‌آید. این دارو از سمی به نام بوتولینوم گرفته شده است که سبب فلج شدن موفق عضلات در ناحیه تزریق می‌شود تا از حرکت این عضلات جلوگیری شود. از بوتاکس در درجه‌ اول برای از بین بردن و محدود کردن چین و چروک صورت استفاده می‌شود اما برای درمان شرایطی مانند اسپاسم گردن، کنترل تعریق بیش از حد و چشم تنبل نیز استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس همچنین به جلوگیری از میگرن مزمن نیز کمک می‌کند.

تزریق بوتاکس با انسداد سیگنال‌های شیمیایی خاص اعصاب باعث ناتوانی عضلات از حرکت می‌شود. بنابراین، ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می‌شوند، به طور موقت از حرکت می‌ایستند. تزریق بوتاکس اگر توسط یک پزشک حاذق صورت گیرد نسبتأ بی‌خطر است. به این علت که نقاطی که تزریق در آن‌ها انجام می‌گیرد بسیار حساس و مهم هستند، توجه به انتخاب پزشک مناسب بسیار حائز اهمیت است.

مزایا و معایب روش بوتاکس

از آنجایی که استفاده از این شیوه با تزریق زیر پوستی همراه است و با توجه به ماهیت سمی بوتاکس لازم است که پزشک متخصص این تزریق را انجام دهد. در تزریق بوتاکس سوزش و قرمزی اندکی در محل تزریق ایجاد می‌گردد که در مدت کوتاهی رفع می‌شوند. در برخی از افراد سردرد یا حس تهوع اندک مشاهده می‌شود که این علائم بعد از 2 تا 3 روز رفع می‌شوند. اگر این تزریق به طور صحیح انجام نپذیرد، می‌تواند به افتادگی پلک منجر گشته و یا چهره‌ای بدون واکنش و حس را القاء نماید.

·        قرص جوانسازی پوست

یکی از مهمترین نکات برای داشتن پوستی سالم و ظاهری شاداب رعایت نکات تغذیه‌ای و مناسب است. بدن برای ترمیم و حفظ سلول‌های پوستی سالم نیاز به مواد غذایی مختلف به میزان مورد نیاز دارد. بنابراین، یکی از راه های جوانسازی پوست رساندن مواد مغذی و مورد نیاز بدن برای افزایش کلاژن ‌سازی و جلوگیری از تخریب سلول‌های پوست است.

این مواد غذایی در مکمل‌‌هایی با عنوان قرص‌های جوانسازی گنجانده شده‌اند و نیاز بدن به این مواد را تأمین می‌کنند. این مکمل‌ها قدرت سلول‌های بدن را برای ساخت پروتئین‌های مورد نیاز افزایش می‌دهد و بدین صورت، پوست، شادابی خود را حفظ می‌کند و یا دوباره به دست می‌آورد.

مزایا و معایب قرص جوانسازی

قرص جوانسازی پوست اگر زیر نظر پزشک مصرف گردد و مطابق با نیازهای بدن باشد، مفید و اثربخش است. لازم است دقت گردد که قرص‌های تهیه‌شده توسط لابراتوراهای معتبر و علمی مصرف گردد تا عوارضی در پی نداشته باشند.

راه های جوانسازی پوست به عنوان راه‌های تجربه احساس زنده ماندن و افزایش کیفیت زندگی مورد توجه زنان و مردان بسیاری قرار گرفته است. دنیای علم و فناوری نیز با درک این نیاز و تقاضا، هر روزه روش‌های نوین و مؤثرتری را در اختیار متقاضیان این حیطه قرار می‌دهد. وجود تنوع در این روش‌های پیشرفته، اخذ نتیجه مطلوب را تضمین می‌کند. لازم است پیش از اقدام برای بهبود کیفیت و ظاهر پوست، با پزشکی حاذق در این مورد مشورت شود تا با توجه به ویژگی‌های پوست فرد متقاضی و انتظاراتی که از نتایج دارد، بهترین روش انتخاب گردد.

برای آگاهی بیشتر از انواع روش های جوانسازی پوست با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر