1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. آنچه را که در دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی باید جدی بگیریم!

آنچه را که در دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی باید جدی بگیریم!

دکتر آرش نجف بیگی

انجام عمل ماموپلاستی با برش‌هایی همراه است که موجب ایجاد زخم و آسیب به بافت‌ها و پوست اطراف سینه می‌شود. این زخم‌ها می‌تواند در ابتدا با مقداری درد همراه باشد که به مرور کاهش می‌یابد. در صورتی که از ایمپلنت برای بزرگ کردن سینه خود استفاده کرده باشید مدتی زمان لازم است که بدن با آن سازگار شود. دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی در افراد مختلف متفاوت است و در صورت رعایت نکات بهداشتی و غذایی می‌توانید سریع‌تر سلامتی خود را بازیابید. در این مقاله به بررسی گام به گام مراحل نقاهت می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی چقدر طول می‌کشد؟

هنگام تعیین تاریخ جراحی پلاستیک، مهم است که برای یک دوره نقاهت به اندازه کافی برنامه‌ریزی کنید. جراحی ماموپلاستی یک جراحی جدی با خطرات و عواقب احتمالی مانند درد یا جای زخم است و درست مانند هر عمل جراحی دیگری، بدن شما پس از آن به یک روند بهبودی نیاز دارد.

ممکن است بلافاصله بعد از عمل احساس خوبی نداشته باشید. این یک واکنش طبیعی است و عمدتا به دلیل عوارض جانبی بیهوشی است. نکته مهم این است که به بدن خود زمان دهید تا بهبود یابد. سعی نکنید زودتر از زمان لازم به دوره بهبودی پایان دهید. این یک موضوع حساس است که برای هر نوع جراحی صدق می‌کنید.

به طور کلی بعد از عمل ماموپلاستی دو هفته لازم است که به بدن خود زمان دهید و بعد از آن نیز تا چند ماه از انجام بعضی رفتارها پرهیز کنید.

سه روز اول پس از عمل ماموپلاستی

دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی بلافاصله پس از عمل آغاز می‌شود. از آنجایی که برای جراحی ماموپلاستی بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد، پس از جراحی  احساس خستگی و خواب آلودگی خواهید داشت. پس از بازگشت به خانه، از پانسمان استریل و یک سوتین ورزشی برای محافظت از برش‌ها و بخیه‌های خود استفاده می‌کنید. این یک روش موثر برای کاهش تورم پس از عمل ماموپلاستی است. ۴۸ ساعت پس از برداشتن پانسمان‌ها می‌توانید دوش بگیرید.

در این مدت حتما به دستورالعمل‌های بعد از جراحی ماموپلاستی توجه کنید. داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک‌ها و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه مراقبت از پانسمان دریافت خواهید کرد. در روزهای اول جابجایی دشوار خواهد بود؛ بنابراین می‌توانید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده کمک بگیرید تا به شما کمک کند.

دو هفته پس از جراحی ماموپلاستی

به مدت ۵ الی ۱۴ روز پس از جراحی، به خود اجازه دهید در صورت نیاز استراحت کنید، اما می‌توانید به طور مکرر به پیاده‌روی مسافت‌های کوچک ادامه دهید. بدن شما در حال ترمیم است که انرژی زیادی از شما می‌گیرد. حتی اگر کبودی‌ها برای یک هفته باقی بماند، متوجه خواهید شد که تورم شما شروع به کاهش می‌کند.

در بعضی از انواع ماموپلاستی از بخیه برای بستن زخم‌ها استفاده می‌شود. معمولا در پایان هفته دوم پس از عمل بخیه‌ها برداشته می‌شوند. در بسیاری از موارد نیز بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود. در پایان هفته دوم دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی می‌توانید تمام فعالیت‌های عادی روزمره خود را انجام دهید؛ اما همچنان مراقبت حرکات خود باشید و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

 ویژگی‌های بهترین جراح ماموپلاستی را در این مقاله بشناسید و روش های تشخیص آن‌ها را به کار ببندید.

یک ماه پس از عمل ماموپلاستی

در عرض دو تا چهار هفته پس از جراحی ماموگرافی، می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید، اگرچه برخی حرکات ممکن است باعث ناراحتی خفیف شوند. طبیعی است که با بهبود برش‌ها، خارش داشته باشید. اگر عمل کوچک کردن سینه انجام داده‌اید همچنان باید از یک سوتین مناسب جراحی سینه نرم بدون سیم استفاده کنید.

در این مدت، شما قادر خواهید بود بیشتر فعالیت‌های عادی روزانه خود را ادامه دهید. به پرهیز از فعالیت‌های سنگین، به خصوص در ناحیه سینه ادامه دهید.

ماه دوم دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی

در پایان یک ماه کامل، انرژی شما به طور کامل بازیابی می‌شود و در حالی که به تمام فعالیت‌های معمول روزانه ادامه می‌دهید، احساس آرامش خواهید کرد. بخیه‌های جذبی شما احتمالا تا الان از بین رفته‌اند و با پروتز‌های خود احساس راحتی می‌کنید.

در طول این مدت، پزشک به شما اجازه می‌دهد که به ورزش یا حمام ادامه دهید. اگر عمل کوچک کردن سینه انجام داده‌اید اشکالی ندارد که در این زمان برای یک هفته از سوتین زیر سیمی استفاده کنید. در این دوره هنگام خوابیدن به صورت یا پهلو احساس راحتی خواهید کرد.

کاهش درد بعد از عمل ماموپلاستی

درد در محل برش‌ها بلافاصله پس از ماموپلاستی طبیعی است. نصب پروتز می‌تواند باعث درگیری بافت‌هی داخلی سینه شما شده و احساس ناراحتی ایجاد کند. طبیعی است که در چند روز اول دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی حالت تهوع داشته باشید. با مصرف منظم داروهای مسکن از شروع درد بعد از عمل ماموپلاستی جلوگیری کنید، نه زمانی که درد افزایش می‌یابد. می‌توانید بین ۳ تا ۷ روز پس از جراحی، داروی ضد درد خود را کاهش دهید یا قطع کنید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

آیا بعد از ماموپلاستی جای زخم وجود دارد؟

مانند تمام جراحی‌ها، پس از جراحی ماموپلاستی اسکار (جای بخیه) ایجاد می‌شود. با این حال، جراحان پلاستیک از تکنیک‌های دقیق برای به حداقل رساندن دید و ظاهر اسکار پس از عمل استفاده می‌کنند. اکثر اسکارها خوب خواهند بود و در طول زمان کمترین دید را خواهند داشت. برخی از عوامل خطر برای جای زخم، مانند ژنتیک، سن، یا رنگ پوست، شخصی و غیرقابل پیش بینی هستند. اگر زخم‌های ناشی از جراحی‌ها یا تصادفات دیگر دارید، می‌توانید تصوری درباره نحوه ایجاد زخم در بدنتان به دست آورید.

با این حال، دستورالعمل‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش جای زخم پس از ماموپلاستی دنبال کنید:

 • از یک رژیم غذایی سالم و غنی از پروتئین استفاده کنید تا بخیه‌های شما پس از جراحی بهبود یابد.
 • پس از جراحی از فعالیت‌هایی که بخیه‌های شما را می‌کشد خودداری کنید .
 • بعد از عمل از ژل یا کرم سیلیکون استفاده کنید.

نکاتی که باید در دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی در نظر گرفت

هرچه روند بهبودی آرام‌تر و سالم‌تر باشد، نتایج موفقیت آمیزتر خواهد بود. نکاتی که برای این امر باید در نظر گرفته شود به شرح زیر است:

 • اگر بافت قبل از بهبودی تحت فشار قرار گیرد، ممکن است وضعیتی مانند جابجایی پروتز در جهت‌های نامطلوب رخ دهد. به همین دلیل، استفاده از سوتین ارائه شده، پرهیز از سوتین‌های فشاری و استراحت از فعالیت‌های ورزشی جدی ضروری است.
 • در طول فرآیند بهبودی، توصیه‌های پزشک باید به شدت رعایت شود و بر اساس شنیده‌های غیر معتبر عمل نکنید.
 • از آنجایی که آب داغ باعث افزایش تورم می‌شود، نباید در حین حمام آب بسیار داغ استفاده شود.
 • انجام حرکات مجاز بدن هیچ ضرری ندارد. پس از بازگشت به زندگی روزمره، فرد می‌تواند کارهای ساده روزمره را انجام دهد. اگر در حین حرکات درد احساس شد، فرد نباید خود را مجبور کند. به عبارت دیگر، توانایی بدن بیمار روند بهبودی را تعیین می‌کند.
 • پس از برداشتن پانسمان، سینه باید با کرم مرطوب کننده ماساژ داده شود.
 • در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی فرد باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کند.
 • حداقل تا یک ماه پس از جراحی باید از انجام ورزش‌های سنگین اجتناب شود. به خصوص هنگام انجام ورزش‌های بازو، ممکن است ضربه‌ای در ناحیه‌ای که پروتز در آن قرار می‌گیرد رخ دهد، زیرا روند بهبود و سازگاری هنوز کامل نشده است.

برای آشنایی با عمل بالا بردن سینه مقاله لیفت سینه را توصیه می کنیم.

جمع‌بندی

عمل جراحی ماموپلاستی به مجموعه‌ای از روش‌های زیبایی گفته می‌شود که برای اصلاح ظاهر سینه‌ها استفاده می‌شود. این عمل مخصوص بانوان است و می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. در جریان انجام این عمل بافت سینه شما آسیب می‌بینید و برش‌های روی پوست ایجاد می‌شود. ترمیم این آسیب‌ها به زمان نیاز دارد. در این مدت ممکن است احساس درد و تورم داشته باشید که به مرور کاهش می‌یابد و با داروهای مسکن قابل کنترل است. در این مقاله به بررسی دوره نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی پرداختیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره عمل زیبایی سینه نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

منبع: healthline

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر