1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. پروتز سینه
  6. /
  7. همه چیز درباره دوران نقاهت بعد از پروتز سینه

همه چیز درباره دوران نقاهت بعد از پروتز سینه

دکتر آرش نجف بیگی

شاید کمتر کسی را بتوان پیدا کرد که به اهمیت زیبایی و نقش بسیار مهم آن در زندگی  انسان‌ها اعتقادی نداشته باشد. زیبایی باعث می‌شود که افراد حس بسیار بهتری به خود داشته باشند و به دنبال آن، با افزایش اعتماد به نفس، بهتر در جمع دوستان و همکاران حضور خواهند داشت.

زیبایی تعاریف و توصیفات مختلفی دارد. زیبایی چهره بیشتر مورد توجه است؛ چرا که چهره افراد به مانند ویترینی برای معرفی آن‌هاست. با این حال، در سال‌های گذشته، زیبایی بدن نیز بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است. همین موضوع سبب شده تا انبوه باشگاه‌های بدنسازی برای آقایان و بانوان تاسیس شده و شما اکنون شاهد سیلی از پیامک‌های تبلیغاتی مرتبط با رژیم‌های چاقی و لاغری باشید!

در کنار تمام روش‌های مفید و مناسب ورزشی و رژیمی، گاها افراد خواستار تغییراتی در بدن خود هستند که به هیچکدام از روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم، قابل دسترسی نیست. برای مثال، اگر فردی بخواهد بینی کوچکتر و یا گونه‌ای برجسته‌تر داشته باشد، احتمال اینکه بتواند به نتیجه دلخواهش برسد، تقریبا صفر است! به همین سبب، علم و تکنولوژی در خدمت زیبایی قرار گرفتند.

جراحی‌های زیبایی بدن، در چند سال گذشته رونق بیشتری داشته‌اند. به کمک این جراحی‌ها، افراد می‌‌توانند تغییراتی را که دوست دارند، در بدن خود اعمال کنند. یکی از جراحی‌های محبوب و پرطرفدار در بین بانوان، جراحی پروتز سینه است. با استفاده از این جراحی، افرادی که از سایز سینه خود راضی نیستند، می‌توانند با قرار دادن پروتزهای مخصوص، به فرم دلخواه سینه دست یابند.

دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی‌های زیبایی، خواه زیبایی بدن و خواه زیبایی چهره، نیاز است تا به چند مورد توجه ویژه داشته باشید. یکی از مهم‌ترین موارد این است که حتما به پزشک حاذق و باتجربه مراجعه کنید. مورد دیگر که شاید به اندازه انتخاب پزشک اهمیت دارد، رعایت نکات و دستورالعمل‌های این دوران است.

توجه داشته باشید که تمام جراحی‌های زیبایی زمانی نتیجه مناسب را به همراه دارند که افراد با رعایت حداکثری نکات مراقبتی، کار جراح را تکمیل کنند.

عمل سینه نیز از این موضوع مستثنی نیست. هر قدر پزشک شما حاذق باشد، نیاز است تا شما با عمل به مراقبت های بعد از پروتز سینه، به بدن خود کمک کنید تا هر چه سریع‌تر با شرایط جدید وفق پیدا کند. برای همین امر، باید با ریز و درشت نکات مراقبت های بعد از پروتز سینه آشنا باشید.

مراقبت های بعد از پروتز سینه کدامند؟

همانطور که در بالا اشاره شد، عمل به دستورالعمل‌ها و مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه به شما کمک می‌کند تا نتیجه بهتری از جراحی خود داشته باشید. اجازه دهید پیش از آن که به چند و چون دوران نقاهت بعد از پروتز سینه و مراقبت‌های آن بپردازیم، اشاره‌ای به جراحی پروتز سینه و اتفاقاتی که در طول آن رخ می‌دهد، داشته باشیم، این موضوع به شما کمک می‌کند تا با اهمیت مراقبت های بعد از پروتز سینه بیشتر آشنا شوید.

مراقبت های دوران نقاهت بعد از پروتز سینه

مقاله عمل ليفت و پروتز سينه همزمان  را پیشنهاد می کنیم.

جراحی پروتز سینه چیست و به چه شکل انجام می‌شود؟

سایز سینه بانوان تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون ژنتیک و چاقی و لاغری است. برخی از بانوان ترجیح می‌دهند با انجام عمل جراحی، سینه خود را بزرگ کرده و یا فرم آن را تغییر دهند.

ابتدا پزشک معالج جلسه مشاوره را برگزار می‌کند. در طول این جلسه خواسته‌های شما شنیده می‌شود، همچنین پزشک چند و چون این عمل را برای شما شرح داده و اطلاعاتی درباره مراقبت های لازم بعد از پروتز سینه به شما می‌دهد.

این جلسه کمک می‌کند تا خواسته شما به واقعیت جراحی پروتز سینه نزدیک شود. همچنین، پروتز مورد نظر شما از لحاظ فرم و سایز نیز انتخاب می‌شود. پزشک پوست سینه شما را معاینه کرده و نوع جراحی مناسب شما را انتخاب می‌کند.

انواع مدل پروتز سينه وجود دارد که بسته به کشش پوست، پروتزهای انتخاب شده، در زیر بافت سینه و یا زیر عضله سینه قرار می‌گیرند. فاکتورهایی همچون سن بیمار، سایز پروتز انتخابی، کشسانی بودن پوست و… همگی در محل قرارگیری پروتز سینه تاثیرگذار هستند. در بانوانی که لاغر هستند، قرارگیری پروتز سینه زیر عضله، باعث دستیابی به نتیجه بهتر می‌شود.

خوب است بدانید، لایه خارجی پروتزهای سینه‌ی مورد استفاده از سیلیکون می‌باشد. درون پروتزها نیز یا از جنس سیلیکون و یا جنس سالین است. معمولا پروتزهای سیلیکونی ظاهر طبیعی‌تری نسبت به پروتزهای سالینی دارند.

پروتزها دو شکل گرد کرودی و یا اشکی شکل دارند که بنا به نظر بیمار و تشخیص پزشک، سایز مناسب انتخاب می‌شود.

در طول جراحی نیز، برش‌هایی زیر سینه و یا زیر بغل بیمار ایجاد می‌شود تا پروتزها زیر سینه و یا عضله آن قرار بگیرند؛ پس از جراحی و دستیابی به فرم دلخواه در اتاق عمل، بیمار به بخش ریکاوری برده شده و تا زمان به هوش آمدن، تحت مراقبت قرار می‌گیرد.

مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه از زمان خروج بیمار از اتاق ریکاوری شروع می‌شود. به معنای دقیق‌تر، رعایت نکات دستورالعمل های بعد از پروتز سینه توسط بیمار، ادامه روند تغییر شکل بدن شما بوده و شاید به همان اندازه که کار جراح مهم و حساس بوده، مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه نیز حساس باشد. درواقع توصیه به انجام این نکات به این دلیل است که به عوارض بعد از جراحی پروتز سینه دچار نشوید.

پروتز سینه

دوران نقاهت بعد از پروتز سینه

معمولا بیماران در همان روز جراحی و یا روز بعد می‌توانند با نظر پزشک جراح مرخص شوند. پس از جراحی پروتز سینه شما تا یک هفته اجازه رانندگی نخواهید داشت. بنابراین، بهتر است برای رفتن به منزل از تاکسی و یا همراهان خود کمک بگیرید.

توصیه می‌کنیم حتما در 72 ساعت ابتدایی پس از جراحی حتما از یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان بخواهید که کنار شما باشند. این موضوع به علت حساسیت‌های فردی به تغییرات اعمال شده در بدن و نیز تاثیرات داروهای بیهوشی است. بهتر است همراه شما اطلاعات کاملی از مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه داشته باشد.

در طول 72 ساعت ابتدایی نیاز است که حتما قدری نشسته و راه بروید. این موضوع از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.

توصیه اکید می‌کنیم در این بازه تنها به پیاده‌روی کوتاه در منزل و نشستن بسنده کنید. به هیچ وجه از بازوهای خود کار نکشید. حتی برای بلند شدن نیز از کمک دیگران استفاده کنید. این موضوع بر سلامت شما بسیار تاثیر دارد.

پزشک برای کاهش درد شما مسکن تجویز می‌کند. سعی کنید مطابق با زمان قیدشده مسکن‌ها را مصرف کنید. همچنین، خوب است بدانید در روزهای ابتدایی پس از جراحی، محل برش و زخم‌های ناشی از آن کاملا مشهود است که به مرور این زخم‌ها کمرنگ‌تر شده و از بین می‌روند. به طور میانگین، بین 15 تا 20 ماه زمان نیاز است که بهبودی کامل حاصل شود. در روزهای ابتدایی پزشک برای جلوگیری از عفونت برای شما آنتی‌بیوتیک نیز تجویز خواهد کرد.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

درد در ناحیه قفسه سینه پس از عمل پروتز سینه

ممکن است تا چند هفته پس از جراحی، خصوصا در روزهای ابتدایی، احساس درد در قفسه سینه خود داشته باشید. همچنین، زمانی‌که از دستان خود استفاده می‌کنید، این درد تشدید می‌شود. این موضوع کاملا طبیعی بوده و بهتر است مطابق با دستورالعمل‌هایمراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه، از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزید.

احساس ضعف سینه، وجود جسم خارجی در بدن، بی‌حسی و تورم بعد از پروتز سینه طبیعی است. هر چند، باید تورم بیش از یک هفته را حتما به اطلاع پزشک خود برسانید.

روتین مراقبت‌های دوران نقاهت بعد از پروتز سینه چیست؟

روندی که در زیر به آن اشاره شده است، روند روتینی است که اکثر بیماران پس از جراحی با آن روبه‌رو می‌شوند. به همین سبب، مطالبی که در ادامه آورده می‌شود، مواردی است که پس از جراحی سینه رخ خواهد داد. همچنین، مراقبت‌های لازم و راهکارهای کاهش درد و استرس بیمار پس از جراحی نیز به تفکیک هفته قید شده است.

·         هفته اول

در هفته اول پس از جراحی پروتز سینه، شما احساس درد خواهید داشت. همچنین تورم و کبودی نیز ممکن است رخ دهد که جای نگرانی نیست. ممکن است مایعاتی از محل زخم نشت کنند که طبیعی است.

داروهای مسکن و ضدالتهاب‌ها اصلی‌ترین نیاز شما در طول این هفته است. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، به هیچ‌وجه از بازوهای خود استفاده نکنید. برای کاهش درد و تورم علاوه بر مسکن، می‌توانید از کمپرس سرد نیز استفاده کنید. در این دوران به هیچ‌وجه از کمپرس گرم استفاده نکنید.

همچنین بهتر است کمپرس سرد را مستقیم بر روی پوست قرار ندهید؛ چرا که پوست هنوز بی‌حس است. در این دوران اصلا از آسپرین استفاده نکنید.

در این هفته سعی کنید به هیچ‌وجه به روی شکم و پهلو نخوابید. اگر خوابیدن نشسته برای شما مقدور نیست؛ با استفاده از بالش زاویه‌ای به کمر خود دهید. به نحوی که کمر، سینه و سر بالاتر و پایین تنه پایین‌تر باشد. بهتر است با بالش، حائلی نیز درست کنید تا در زمان خواب به طرفین نچرخید.

در آغوش گرفتن نوزاد و کودک هم برای شما ممنوع است و برای نگهداری از آن‌ها بهتر است از دیگران کمک بگیرید.

اگر ورزشکار هستید به هیچ وجه به سمت فعالیت‌های بدنی نروید که تاثیرات بسیار مخربی بر بدن شما دارد.

·         هفته دوم

نسبت به هفته اول، تورم و درد بعد از پروتز سینه کاهش نسبی خواهد داشت. کم کم به وجود پروتز در سینه خود عادت خواهید کرد. ممکن است در این هفته دیگر نیازی به مسکن نداشته باشید. به هیچ‌وجه فعالیت‌هایی را که گردش خون را در بدن شما افزایش می‌دهند، انجام ندهید.

·         هفته سوم

اکثر بیماران در هفته سوم به مسکن نیاز ندارند و تورم تا حد بسیار زیادی از بین رفته است؛ پس از این مدت می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید و در صورت شاغل بودن، به محل کار خود برگردید. پیاده‌روی 30 دقیقه در روز در این هفته برای بیمار بلامانع است.

·         هفته چهارم

معمولا پس از یک ماه از جراحی پروتز سینه، اعصاب فعال شده و بی‌حسی در بدن از بین می‌رود. در این بازه ممکن است حس سوزن سوزن شدن کمی شما را بیازارد. معمولا این موضوع با درد همراه نیست و بهتر است که از مسکن استفاده نکنید. در صورت بروز موارد خارج از تحمل شما، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تا پایان هفته چهارم معمولا بخیه‌ها را نیز کشیده‌اند. در صورتی که شغلتان به فعالیت بدنی نیاز دارد، حتما پس از سه الی چهار هفته آن هم با نظر پزشک جراح به کار خود برگردید. فعالیت‌های روزمره خود را می‌توانید به راحتی انجام دهید. اما همچنان ورزش و فعالیت بعد از پروتز سینه را به تعویق بیندازید.

توصیه می‌کنیم همچنان به سمت ورزش‌هایی که بالاتنه شما را درگیر می‌کند، نروید. فعالیت‌های سنگین، ورزش عضلات سینه، شکم، بازوها و شانه فشار زیادی را به بدن و پروتز شما وارد می‌کند.

در این بازه بهتر است اجسام سنگین نیز بلند نکنید.

·         هفته‌های پنجم تا هفتم

معمولا تا این بازه زمانی، درد به طور کامل کاهش پیدا کرده است و شما نیازی به استفاده از مسکن ندارید. تورم احتمالا به طور کامل فروکش کرده و می‌توانید فعالیت‌های خود را همچون زمان پیش از عمل انجام دهید. معمولا اسکار جراحی تا حد بسیار زیادی رفع شده است. حس گرفتگی که پیش از این روی قفسه سینه خود احساس می‌کردید، به طور کامل رفع شده و بدن شما به وجود پروتزها عادت کرده است.

برای انجام فعالیت‌های ورزشی پس از هشت هفته محدودیتی وجود ندارد. توصیه می‌کنیم ورزش را با حرکت آرام و بدون وزنه شروع کنید و در طول چند هفته وزنه اضافه کرده و آن را سنگین‌تر کنید. این موضوع باعث می‌شود تا عضلات سینه کم کم به فشار عادت کرده و باعث بروز مشکل در پروتزها نشوند.

توجه داشته باشید که تمام مواردی که به عنوان توصیه بیان شده است بر اساس میانگین دوران نقاهت بعد از پروتز سینه بیماران مختلف بوده است. به همین دلیل برای انجام هرگونه فعالیت ورزشی و شدید بدنی مرتبط با مشاغل نیاز است تا از قبل با پزشک خود مشورت کنید؛ چرا که تفاوت در بدن افراد باعث می‌شود دوران نقاهت افراد نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

بهتر است در دوران نقاهت و پس از آن زمانی‌که می‌خواهید ورزش کنید، حتما از سوتین‌های ورزشی محکم استفاده کنید. فعالیت بدون سوتين مناسب بعد از عمل پروتز ممکن است باعث افتادگی پروتز شود.

مراقبت های پس از عمل پروتز سینه

رعایت نکات دوران نقاهت، شرط سلامتی!

رعایت نکات دوران نقاهت بعد از پروتز سینه به شما کمک می‌کند تا نتیجه بسیار بهتری از عمل جراحی خود داشته باشید. فراموش نکنید جراحی پروتز سینه مانند تمام جراحی‌های زیبایی اختیاری بوده و این شما هستید که انتخاب کرده‌اید تا برای زیبا شدن این جراحی را انجام دهید. به همین سبب، توصیه می‌کنیم با توجه و عمل به نکات و دستورالعمل‌های دوران نقاهت بعد از پروتز سینه، بدنی زیبا و خوش‌فرم را برای خود به ارمغان بیاورید.

برای مطالعه بیشتر درباره مراقبت های بعد از پروتز سینه این مقاله معتبر لاتین را پیشنهاد می دهیم.

برای آگاهی از مراقبت های بعد از ماموپلاستی مطالعه مقاله مراقبتهاي بعد از عمل كوچك كردن سينه را از دست ندهید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر