1. خانه
 2. /
 3. جوانسازی صورت
 4. /
 5. درمان خطوط عمیق اخم و چروک پیشانی با تزریق ژل

درمان خطوط عمیق اخم و چروک پیشانی با تزریق ژل

دکتر آرش نجف بیگی

چین و چروک پوست بخش طبیعی از بدن ما است اما رسیدگی به آن ها یا بهتر بگوییم جوانسازی پوست و از بین بردن خطوط عمیق و چروک با یک روش ساده همان چیزی است که اغلب خانم ها رویای آن را دارند.

انواع ژل و فیلر که گاهی به آن پرکننده‌ پوست نیز گفته می‌شود، موادی هستند که برای تزریق در زیر سطح پوست برای افزودن حجم و پر کردن خطوط عمیق پوست و چین و چروک های ناشی از کهولت سن استفاده می شوند؛ اما برای شناخت بیشتر تزریق ژل به پیشانی و درمان چین و چروک پوست از طریق آن، بهتر است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فیلر چیست؟

ژل یا همان فیلرهای پوستی مواد ژل مانندی هستند که برای درمان خطوط عمیق مثل جای اخم یا چین و چروک های پیشانی، گوشه چشم و غیره به زیر پوست تزریق می شوند. بهتر است بگوییم فیلرهای پوستی برای ساختن رویای همیشگی بانوان یعنی ایجاد پوستی صاف و ظاهری زیباتر طراحی شده اند!

متاسفانه اثر گذاری بیشتر فیلر های پیشانی که مورد تایید FDA هستند، موقتی است؛ زیرا از موادی ساخته شده ‌اند که بدن آن‌ها را تجزیه و در نهایت جذب می‌کند. برای حفظ اثر مورد نظر و ماندگاری نتیجه آن، ممکن است لازم باشد تزریق ژل تکرار شود. مثل هر ابزار و ماده پزشکی دیگری، فیلر و ژل ها هم انواع مختلفی دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم:

انواع فیلر

انواع ژل و فیلر های موقت که در درمان خطوط عمیق اخم و چروک پیشانی  مورد استفاده قرار می گیرند، شامل مواد زیر است:

 1. هیالورونیک اسید، قندی که به طور طبیعی در بدن یافت می شود.
 2. کلسیم هیدروکسیل آپاتیت، که یک ماده معدنی و جزء اصلی استخوان است.
 3. پلی-ال-لاکتیک اسید (PLLA)، که یک ماده زیست تخریب پذیر و مصنوعی است.

نکته جالب توجه اینجاست که تنها یک فیلر پوستی مورد تایید FDA وجود دارد که توسط بدن جذب نمی شود و آن فیلری است که از دانه های پلی متیل متاکریلات (PMMA) معلق در محلولی که حاوی کلاژن گاو است، ساخته شده است.

همه این ژل های تزریق برای درمان علائم مختلف پیری یا سایر مشکلات پوست ساخته شده اند و تنها در مدت زمان اثرگذاری و همچنین مدت زمان ماندگاری با یکدیگر متفاوت هستند. به طوری که برخی از آن ها 6 ماه و برخی دیگر تا 2 سال یا بیشتر دوام می آورند.

برای اینکه گزینه مناسبی را برای خود و پوستتان انتخاب کنید حتما باید نظر پزشکتان را بپرسید و با او مشورت کنید، باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا او بتواند تشخیص دهد که کدام ژل بهترین انتخاب برای پوست شما خواهد بود.

کاربرد تزریق ژل

انواع مختلفی از فیلرها و ژل ها وجود دارند که برای درمان علائم مختلف پیری مثل چین و چروک طراحی شده اند و هرکدام کاربرد متفاوتی دارند، مانند:

 • تزریق لب برای پر کردن لب های نازک
 • تقویت یا پر کردن نواحی کم عمق صورت
 • کاهش یا از بین بردن تیرگی یا چین و چروک زیر چشم و یا افتادگی پلک
 • پر کردن جای اسکارهای فرورفته روی پوست
 • پر کردن چین و چروک های صورت شامل چین و چروک های پیشانی و یا خطوط عمیق اخم که در ادامه این درمان را بیشتر توضیح می دهیم.

لازم به ذکر است که این چین و چروک ها معمولاً در نتیجه از دست دادن کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست ایجاد می شوند.

تزریق ژل برای چه کسانی مناسب است؟

زنان 40 تا 50 ساله از ژل و یا  فیلر پیشانی برای مبارزه با علائم پیری استفاده می کنند و مناسب ترین گروه سنی هستند که می توانند از این درمان برای کاهش عمق اخم و چین و چروک پیشانی، حجیم شدن پوست و احیای جوانی پوست بهره مند شوند.

این درحالی است که برای اصلاح یا کانتورینگ شکل پیشانی خود، می توانید در هر سنی این درمان را انجام دهید.

عوارض و خطرات جانبی تزریق ژل پیشانی

به طور کلی عمل زیبایی تزریق ژل و فیلر اغلب بی خطر است اما مثل هر عمل و یا بهتر بگوییم درمانی، احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. به همین علت یکی از مهم ترین اقداماتی که باید انجام دهید سپردن پوستتان به دست یک پزشک ماهر است چرا که یک متخصص دارای مجوز باید تمام مراحل تزریق ژل را به درستی و با استفاده از ژل و فیلر بهداشتی و مورد تایید FDA، انجام دهد. رایج ترین عوارض جانبی تزریق ژل به پیشانی عبارتند از:

 • طاول پوستی، خارش، یا تورم های جوش مانند
 • قرمزی، کبودی، خونریزی
 • ظاهر نامطلوب، مانند عدم تقارن، ایجاد توده و یا اصلاح بیش از حد چین و چروک
 • آسیب پوستی که باعث زخم، عفونت یا جای زخم می شود
 • توانایی احساس ژل در زیر پوست
 • کوری یا سایر مشکلات بینایی
 • مرگ سلول های پوست به دلیل از دست دادن جریان خون در ناحیه مورد تزریق

با روش های درمان خط خنده بیشتر آشنا شوید.

مراحل تزریق ژل به پیشانی و خطوط اخم

یکی از دغدغه های بیمارانی که برای تزریق ژل به پیشانی و یا خط اخم خود به پزشک مراجعه می کنند، عدم آگاهی از روند این درمان است. آشنایی با روند درمان می تواند به شما کمک کند تا در تصمیم گیری خود اطمینان بیشتری پیدا کنید و یا حتی پزشک بهتری را برای تزریق انتخاب کنید. تزریق ژل و فیلر نیز مانند هر عمل زیبایی دیگر مراحل و روند مخصوص خودش را دارد که به شرح زیر است:

1. مراجعه به پزشک

پزشک معالج شما، در ابتدا ویژگی های صورت، موقعیت فعلی اخم و ابروها، ظاهر پیشانی و هر گونه گودی در قسمت شقیقه ها، افتادگی پلک یا عدم تقارن در ناحیه بالایی صورت را بررسی می کند. یک پزشک خوب در مورد درک شما از صورت و پوستتان و نتیجه دلخواه شما از درمان با شما صحبت می کند و اطلاعات دقیق از روند کار در اختیار شما قرار می دهد. آنها در مورد عوارض جانبی بالقوه و عوارض درمان و دستورالعمل های مراقبت پس از عمل نیز با شما صحبت خواهند کرد و تخمینی از تعداد واحد فیلر پیشانی که برای ایجاد بهبود در خطوط اخم یا چروک پیشانی شما لازم است؛ در اختیار شما قرار می دهد.

اگر در تصمیم گیری خود راسخ باشید، عکس های قبل از درمان گرفته می شود و ناحیه پیشانی شما با الکل پاک می شود. در این مرحله  پزشک از شما می خواهد که ابروهای خود را بالا آورده و در حالی که نقاط ایده آل تزریق را مشخص می کند، اخم کنید.

2. قبل از درمان

از بی حسی موضعی به مدت 15 تا 30 دقیقه قبل از درمان استفاده می شود تا ناحیه پیشانی یا هر محل دیگری که نیاز به تزریق ژل دارد، بی حس شود.

3. تزریق

فیلر در مکان های مشخص شده در مراحل قبلی، به پوست شما تزریق می شود. سپس پزشک برای صاف و یکدست کردن ژل جای تزریق را ماساژ می دهد. فراموش نکنید که در طول عمل، شما کاملا بیدار هستید و به شما یک آینه داده می شود تا بتوانید در زمانی که پزشک درمان را کامل می کند؛ نتیجه را دنبال کنید.

هنگام تزریق ژل کاملا بیدار هستین

4. پس از درمان

این مرحله مخصوص شما است و شامل مراقبت های بعد از تزریق ژل به پیشانی و خطوط عمیق اخم می شود. برای جلوگیری از عفونت باید به مدت 6 ساعت از دست زدن یا آرایش روی ناحیه تحت درمان خودداری کنید. دستورالعمل های خاص پس از درمان، به شما داده می شود و اگر این اولین نوبت تزریق شما باشد، یک قرار بازبینی در عرض 2 تا 3 هفته برای ارزیابی نتایج و بررسی اینکه آیا نیاز به انجام هر گونه ترمیم وجود دارد، رزرو می شود.

لازم به ذکر است که نتایج تزریق ژل یا فیلر پیشانی فوری است و معمولا بین 6 تا 12 ماه ماندگاری دارد. از آنجایی که نتایج نسبتاً موقتی هستند، با تغییر چهره شما در طول زمان می توان تغییراتی را انجام داد و بدین ترتیب شما همیشه ظاهر طبیعی و زیبای خود را حفظ خواهید کرد.

مدت زمان اثر گذاری تزریق ژل پیشانی

برخی از افرادی که خطوط عمیق اخم و چروک پیشانی را با تزریق ژل درمان کرده اند، گزارش می دهند که نتیجه را در عرض 2 روز دیده اند، این در حالی است که اثرگذاری تزریق ژل و فیلر برای برخی دیگر ممکن است 7 تا 14 روز طول بکشد. به خاطر داشته باشید که ممکن است مدتی طول بکشد تا نتایج کامل را مشاهده کنید و اغلب برای دستیابی به نتیجه مطلوب، بیش از یک نوبت تزریق ژل و درمان  نیاز است.

نکته مهم دیگر این است که طول عمر نتایج می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی اکثر افراد هر 3 تا 4 ماه یکبار درمان خود را انجام می دهند تا نتیجه تزریق ژل را حفظ کرده و از عمیق شدن بیشتر خطوط در ناحیه ابروی و پیشانی خود جلوگیری کنند.

مراقبت های بعد از درمان خطوط عمیق اخم و چروک پیشانی با تزریق ژل

مهمترین نکته در مورد مراقبت های بعد از تزریق ژل این است که به صورت خود دست نزنید و از ورزش اجتناب کنید تا فیلر در مکان مناسب قرار گیرد. این موضوع را می توان در مورد ماساژ صورت، مراجعه به دندانپزشک یا هر چیز دیگری که باعث کشش یا فشار بر هر ناحیه از صورت باشد، گفت.

همچنین توصیه می شود از سیگار و الکل خودداری کنید چراکه ممکن است این موارد بر نتایج درمان شما تأثیری نداشته باشد، اما خطر کبودی و تورم را افزایش می‌دهد و دوران نقاهت را طولانی‌تر می کند.

یک روتین مراقبت از پوست دائم با تقویت اثر ضد پیری فیلر پیشانی، به حفظ جوانی پوست شما کمک کرده و سبک زندگی سالم، با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش فراوان در دراز مدت، باعث می شود تا نتیجه تزریق ژل پیشانی و خط اخمتان بیشتر و ماندگارتر شود.

در آخر

دلایل مختلفی برای درمان خطوط عمیق اخم و چروک با تزریق ژل به پیشانی وجود دارد، از کاهش خطوط و چین و چروک گرفته تا جوانسازی پوست و یا شکل دهی پیشانی برای تقویت تقارن صورت. اگر می خواهید ظاهر پیشانی خود را بهبود ببخشید، بد نیست بدانید که تزریق ژل یک جایگزین مناسب برای لیفت صورت است. اما اگر شما بخواهید از بین این دو روش یکی را انجام دهید، کدام را انتخاب می کنید؟

منبع : illumiamedical

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر