1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. جراحی چال گونه و راهکار آن

جراحی چال گونه و راهکار آن

دکتر آرش نجف بیگی

جراحی چال گونه، روشی است که به کمک آن می‌توانید به لبخند خود روح دوباره ببخشید. خندیدن با این فرورفتگی جذاب صورت بیشتر از خندیدن بدون چال روی فرد مقابل اثر می‌گذارد. این گودی گونه به صورت ناخود آگاه انرژی مثبت به سوی طرف مقابلمان ایجاد می‌کند.

تعداد بسیار کمی هستند که با این شانس و موهبت متولد شده‌اند. اما با پیشرفت‌های روز افزون در شاخه علم پزشکی و زیبایی، دیگر رسیدن به این گودال‌های جذاب صورت غیر ممکن نیست. اگر آرزوی داشتن این زیبایی و دارید، اگر می‌خواهید تغییری در چهره‌تان ایجاد کنید، اگر به دنبال راه‌های جذابیت می‌گردید، می‌توانید با هر سن و هر جنسیتی این لبخند درخشان را به خود هدیه دهید. عمل چال گونه مانند جراحی زاویه دار کردن صورت، عمل جراحی زیبایی است و هر فرد با توجه به فرم صورت خود برای آن اقدام می کند.

جراحی چال گونه، یا دیمپل پلاستی (DimplePlasty) یکی از محبوب‌ترین و زیباترین راه‌ها برای رسیدن به یک لبخند فوق ‌العاده است. اگرچه داشتن این فرورفتگی جذاب لپ یک ویژگی موروثی است اما می‌توان با یکسری اقدامات ساده پزشکی که در کلینیک جراحان فوق تخصص پلاستیک، پوست و زیبایی انجام می‌شود، آن را بدست آورد. مانند پروتز گونه که با هدف به دست آوردن زیبایی بیشتر در چهره قابل انجام است.

چال لبخند در واقع یک نقص طبیعی و خدادادی است که اگرچه این زیبایی حاصل فلج شدن عضله صورت است، اما در برخی از فرهنگ‌ها نشانه‌ای از صفات جذاب یک فرد شناخته می‌شود. برخی با این هدیه طبیعی متولد می‌شوند، اما برخی نیز با کمک جراحی پلاسیک و زیبایی این چهره خوش را برای خود می‌سازند.

عملیات زیباسازی چال گونه و مراحل آن

جراحی چال گونه را با اصطلاح دیگری نیز معرفی می‌کنند که به آن عمل زیبایی شکاف صورت نیز می‌گویند. چال گونه حاصل یک از کار افتادگی عضله در صورت است که به زیباترین نقص عضو در بدن شناخته می‌شود. این فلج عضو نه تنها مشکلی برای انسان ایجاد نمی‌کند بلکه وجود آن بر زیبایی و جذابیت چهره انسان می‌افزاید.

شکاف صورت را می‌توان با کمک نوعی جراحی پلاستیک روی عضله صورت و در ناحیه خط لبخند ایجاد کرد. عموما این نشانه لبخند را در انتهای گونه جایگذاری خواهند کرد. اگر به دنبال زیبایی مضاعف می‌گردید پیشنهاد می‌کنیم این جراحی زیبایی را حتما امتحان کنید.

آیا می‌توان با روش‌های طبیعی و بدون جراحی چال لبخند داشت؟

پاسخ به این سوال رایج می‌توان به شما در تصمیم به این جراحی کمک بسیاری کند. قطعا قبل از اینکه به فکر جراحی باشید، به دنبال راهی بودید که بدون نیاز به هزینه و دوران نقاهتی این گودال جذاب صورت را برای خود به وجود آورید.

اما چطور ممکن است با کمک روش‌های حرکتی صورت و مصرف غذا‌های خاص یک عضله از بدن را فلج کرد. چندین تقریبا این غیر ممکن است. شاید با نرمش‌های مخصوص بتوانید برای لحظاتی این حس زیبایی را تجربه کنید اما دائمی نخواهد بود و از بین خواهد رفت.

برخی فکر می‌کنند با انجام پیرسینگ دقیقا در ناحیه چال گونه می‌توانند به مرور عضلات این ناحیه را از کار بیندازند و این فرورفتگی را در صورت خود ایجاد کنند، اما متاسفانه باید گفت این راهکار نیز بی فایده است. تنها با کمک جراحی می‌توان به این لبخند خاص دست پیدا کرد.

چرا علاقمندی به جراحی زیبایی چال لپ در سال‌های اخیر افزایش یافته است؟

اولین دلیل رسیدن به زیبایی و لبخند زیباتر است. دومین دلیل سهولت دسترسی و جراحی این فرآیند زیباسازی است که با کمک علم پزشکی هموار شده است. دلیل بعدی تیز این است که در بسیاری از فرهنگ‌ها و کشور‌ها داشتن چال لپ نشانه خوش اقبالی، خوش شانسی و زیبایی مضاعف است. به همین دلیل برای داشتن این بخت بلند متقاضیان زیادی به دنبال این جراحی هستند. لیفت گونه نیز از این دست جراحی ها می باشد که با پیشرفت روش های بالا بردن گونه رو به افزایش است.

نتیجه جراحی چال گونه چه زمانی مشخص می‌شود؟

عموما پس از یک هفته با کاهش تورم و پس از جذب بخیه نتیجه نهایی به خوبی قابل مشاهده است. اما این دوران ریکاوری در هر فرد متغیر است.

حال این سوال پیش می‌آید که چه کسانی می‌توانند این جراحی زیبایی چال لپ را انجام دهند؟

پاسخ به این سوال ساده است. همه می‌توانند این فرآیند را تجربه کنند. دیمپل پلاستی از جمله راحتترین و سرپایی‌ترین عمل‌های زیبایی است که هیچ آسیب و خطری برای انسان به وجود نمی‌آورد. به همین دلیل تقریبا تمام افرادی که از سلامتی جسمی و روحی برخوردار هستند هر زمان و تو هر سنی که خواستند می‌توانند این جراحی زیبایی را انجام دهند. این موضوع زمانی عملی است که پس پرونده پزشکی و سوابق بیماری‌ها و دارو‌هایشان توسط پزشک جراح بررسی شود.

عملیات زیباسازی چال گونه برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر گونه‌های شما بسیار برجسته است. اگر صورت بسیار لاغر و بدون چربی دارید. اگر پوست صورت شما بسیار نازک است. ممکن است پس از انجام این فرآیند زیباسازی چهره شما لاغرتر به نظر برسد و ممکن است نه تنها زیباتر نشوید بلکه زیبایی خود را نیز از دست بدهید. لازم است حتما قبل از تصمیم نهایی با پزشک خود در این باره مشورت کنید.‌

آیا جراحی چال گونه تنها روی صورت خانم‌ها انجام می‌شود؟‌

خیر_ داشتن لبخند زیبا با چال گونه، چه به صورت طبیعی و چه به صورت جراحی هم مختص آقایان هست هم خانم‌ها. همانطور که خداوند تصمیم گرفتند که هر دو جنسیت از این هدیه زیبایی روی صورتشان داشته باشند بنابراین منعی نیز برای جراحی برای آقایان وجود نخواهد داشت.

اقدامات لازم قبل از جراحی گودی گونه چیست؟

 • در ابتدا لازم است از انتخاب جراح متخصص خود اطمینان حاصل کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بدست آورید.
 • جراح شما لازم است آموزش‌های کافی را در این زمینه گذرانده باشند.
 • سپس در اولین ملاقات با پزشک، می‌توانید درباره خطرات و مزایای جراحی چال گونه با ایشان گفتگو کنید.
 • پزشکتان سوابق بیماری‌ها و پزشکی شما را بررسی خواهند کرد و از شما در رابطه با بیماری‌ها و دارو‌های مصرفیتان سوال خواهند پرسید. اینگونه اطمینان حاصل می‌کنند که شما کاندیدای مناسبی خواهید بود.
 • همچنین در طی اندازه‌گیری و بررسی دقیق محل مناسب قرار گیری این فرورفتگی جذاب لپ را مشخص می‌کنند.
 • همچنین لازم است شما از یک هفته قبل از مصرف دارو‌های منعقد کننده خون پرهیز کنید.
 • و البته مصرف الکل و سیگار را برای گرفتن نتیجه مطلوب باید کنار بگذارید.‌

آیا لازم است برای معاینه، آزمایش خون انجام دهیم؟

برخلاف سایر جراحی‌ها عموما همان چکاپ اولیه کافی است. هیچ آزمایش خاصی برای این اقدام زیبایی نیازی ندارد. در بیشتر مواقع همان ارزیابی اولیه فیزیکی و اقدامات حیاتی مانند وزن، ضربان قلب و فشار خون کافی است.

برای آگاهی بیشتر درباره جراحی چال گونه، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

.

مراحل جراحی زیبایی چال لپ:

قبل از هر چیزی جراح منطقه مورد نظر را علامت گذاری خواهند کرد تا دقت کار بالا برود.

سپس از بی‌حسی موضعی در محل جراحی داخل و خارج دهان استفاده می‌شود.

در طول مراحل عمل از جدیدترین تکنیک‌ها برای ایجاد گودی استفاده می‌شود.

پس از باز کردن لایه دوم پوست (درم) یک برش کوچک به اندازه 2 الی 3 میلی متر در داخل دهان ایجاد می‌شود. سپس با کمک بخیه‌های جذب پذیر پوست خارجی صورت را به آن وصل کرده و سپس پانسمان می‌کنند.

مدت زمان جراحی چقدر به طول می‌انجامد؟

در مقایسه با جراحی‌های پلاستیک و زیبایی، جراحی چال لپ یک روش بسیار ساده است. به طوری که در تمام طول درمان شما هوشیار هستید. این فرآیند زیبایی نهایتا 30 دقیقه به طول می‌انجامد و شما می‌توانید بدون هیچ استراحتی به منزلتان بازگردید.

آیا لازم است حتما این فرآیند زیبایی را در مطب پزشک انجام دهم؟

شما تنها می‌توانید کلیه جراحی‌های زیبایی را در مطب، کلینیک یا بیمارستان و تحت نظر یک پزشک فوق تخصص پلاستیک و زیبایی انجام دهید.

اقدامات لازم پس از جراحی

از آنجایی که جراحی لپ، تهاجمی نیست و نیازی به اتاق عمل و بی‌هوشی عمومی ندارد نیازی نیست نگران عوارض آن باشید. با این وجود برای جلوگیری از جمع شدن باکتری و میکروب بهتر است این نکات را رعایت کنید.

 • پس از جراحی برای کنترل درد می‌توانید از داروی مسکن طبق تجویز پزشک مصرف کنید.
 • شما نیازی به استراحت ندارید و بلافاصله می‌توانید به منزل و یا محل کارتان بازگردید.
 • فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید اما ورزش‌های سنگین را برای 10 روز کنار بگذارید.
 • همچنین برای جلوگیری از عفونت برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.
 • همچنین شما نیز می‌توانید با شستشوی آب ولرم و نمک از این موضوع جلوگیری کنید. اینگونه روند بهبودی زخم را تسریع می‌بخشید و محل بخیه را استریل نگه می‌دارید.‌
 • بهتر است برای یک هفته در مقابل تابش خورشید و اشعه فرا بنفش قرار نگیرید.
 • پیشنهاد می‌شود، برای چند روز اول از حمام داغ، سونا و جکوزی استفاده نکنید.
 • همچنین برای مراقبت از محل بخیه روی آن نخوابید و فشاری به آن وارد نکنید.

چه عواملی موجب ایجاد عفونت در ناحیه زخم داخل دهانتان می‌شود؟

اگر می‌خواهید پس از جراحی عفونت به سراغتان نیاید حتما این نکات را فراموش نکنید.

 • سیگار کشیدن پس از جراحی
 • مسواک نزدن
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

آیا محل و میزان عمق دیمپل پلاستی را خودم می‌توانم انتخاب کنم؟

متغیرهای زیادی وجود دارد که برای ارزیابی محل دقیق چال مورد بررسی پزشکان قرار می‌گیرد. برخی ازین متغیر‌ها شامل میزان چربی پوست و ضخامت آن و فرم صورت است. شما در جلسه مشاوره این فرصت را دارید تا از جراح خود بخواهید محل دقیق را به شما نشان دهد. اینگونه می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید.

مزایای انجام این عمل زیبایی چیست؟

 • حس زیبایی افزایش می‌یابد.
 • بالا رفتن اعتماد به نفس
 • افزایش حس رضایت از خود
 • رسیدن به لبخندی درخشان
 • ایمن بودن جراحی
 • قابل اعتماد و راحت بودن مراحل
 • سرپایی بودن و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی و اتاق عمل
 • احتمال خونریزی و کبودی بسیار ناچیز است.
 • هیچ بافتی آسیب نمی‌بیند.

ریسک‌ها و عوارض

فرآیند زیباسازی چال لپ، بسیار ایمن است. اما مانند هر اقدام به زیبایی توسط جراحی، خطرات و ریسک‌هایی وجود خواهد داشت. در صورت بروز هر گونه مشکل لازم است حتما با پزشک خود مشورت کنید. این عوارض احتمالی شامل:

 • خونریزی بیش از حد در محل جراحی
 • آسیب به عصب صورت
 • قرمزی و تورم
 • عفونت و باقی ماندن جای زخم در برش داخل دهان
 • عدم تقارن بین دو چال
 • عمیق شدن بی از حد چاله
 • هماتوم یا همان جمع شدگی خون زیر پوست

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر