1. خانه
 2. /
 3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
 4. /
 5. جراحی نوک بینی برای بالا بردن و کوچک کردن نوک بینی

جراحی نوک بینی برای بالا بردن و کوچک کردن نوک بینی

دکتر آرش نجف بیگی

جراحی نوک بینی

عمل نوک بینی چگونه است؟ شرایط انجام ترمیم نوک بینی عمل شده چیست؟ هزینه عمل نوک بینی به چه عواملی بستگی دارد؟

جراحی نوک بینی به روش بسته انجام می‌شود یا باز؟ ترمیم نوک بینی عمل شده برای چه کسانی مناسب است؟

در این مقاله به پاسخ این سوالات و همه نکاتی که باید درباره عمل نوک بینی بدانید پرداخته‌ایم.

همچنین در پاسخ به برخی سوالات درون مقاله نیز ویدئویی از دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی آورده شده است که می‎‌توانید با مشاهده آن به جواب سوال خود برسید.

ویدئو های نمونه کار قبل و بعد عمل بینی مراجعه کننده های دکتر نجف بیگی را نیز در میان متن می بینید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید.

چه روش‌هایی برای جراحی نوک بینی وجود دارد و برای چه کسانی مناسب است؟ در ویدئو (با زیرنویس چسبیده) زیر توضیحات دکتر آرش نجف بیگی، جراح پلاستیک و زیبایی را بشنوید.

عوارض جراحی نوک بینی چیست؟

به گزارش سایت انگلیسی medicinenet از آنجا که عمل نوک بینی عملی کم‌تهاجمی است به وجود آمدن عوارض جانبی جدی، نادر است. عفونت و بی حسی بعد از عمل ممکن است رخ دهد اما بسیار نادر است. اکثر بیماران نتیجه رضایت بخشی از این جراحی دارند.

عواملی که باعث افتادگی نوک بینی می‏‎گردند

عمل زیبایی بینی با اهداف مختلفی انجام می شود که از مهم ترین و شایع ترین آنها، اصلاح افتادگی نوک بینی، کوچک کردن نوک بینی و داشتن بینی عروسکی می‎باشد، جراحی نوک بینی به منظور فرم‎دهی به ناحیه ‎ی نوک بینی در افرادی انجام می‎شود که نوک بینی آن‎ها بیش از حد به سمت پایین می‎باشد.

عوامل متعددی در افتادگی نوک بینی موثرند که مهمترین آنها عبارتند از:

  • مصدومیت یا آسیب‌دیدگی قبلی از ناحیه بینی
  • عوامل ژنتیکی یا ارثی
  • عمل بینی درگذشته با روش‌های قدیمی و منسوخ شده
  • بالا رفتن سن و پیری
قبل و بعد ترمیم نوک بینی یک خانم

عمل نوک بینی شامل کدام قسمت های بینی می شود؟

یکی از روش های جراحی بینی، جراحی نوک بینی است که به منظور فرم دادن و زیباتر کردن نوک بینی در افرادی انجام می شود که نوک بینی آنان افتادگی و یا مشکلات مشابه دارد.

جراحی نوک بینی تنها به نوک بینی مربوط می شود و هیچگونه ارتباطی با دیگر نواحی بینی ندارد.

عمل نوک بینی را از داخل بینی انجام می دهند و جراح تغییرات را از داخل بینی روی استخوان و غضروف ها اعمال می کند و در پایان عمل نیز بخیه ها را از داخل بینی می زنند و به همین دلیل هم هیچگونه اسکار و اثری در بیرون بینی دیده نمی شود که یکی از مزیت های مهم جراحی نوک بینی می باشد.

از جمله شایع‎ترین ومهم‎ترین مشکلاتی که افراد برای عمل جراحی زیبایی بینی مراجعه می‎کنند، افتادگی نوک بینی می‎باشد که بوسیله عمل نوک بینی و ترمیم نوک بینی عمل شده، با تکنیک‎ های جراحی پلاستیک قابل برطرف شدن می‎باشد.

با استفاده از جراحی ترمیم نوک بینی عمل شده می توان نوک بینی را بالا برد و فرم و ظاهر بهتری به آن بخشید.

مراحل انجام عمل بینی در این روش متفاوت است.در عمل نوک بینی از بیهوشی عمومی استفاده می شود و زمانی در حدود 45 دقیقه نیاز دارد. به طور معمول در جراحی نوک بینی از بخیه های جذبی استفاده می کنند و دیگر نیازی به کشیدن بخیه نیست.

پس از پایان جراحی نوک بینی، بینی را پانسمان کرده و فرد می تواند از فردای روز جراحی ترمیم نوک بینی عمل شده فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. در عمل نوک بینی پانسمان بینی را معمولا 5 روز پس از عمل باز می کنند. نام علمی جراحی نوک بینی tip plasty می باشد.

جراحی نوک بینی افتاده چگونه است؟ در ویدیو زیر نمونه ای از جراحی نوک بینی دارای افتادگی توسط دکتر نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی، ترمیمی و سوختگی را مشاهده میکنید:

عمل نوک بینی از داخل بینی صورت می‌گیرد و جراح می‎تواند از داخل بینی تغییرات لازم را بر روی استخوان و غضروف بینی انجام دهد.

شرایط انجام جراحی نوک بینی

 • انجام عمل نوک بینی با بیهوشی
 • مدت زمان بیهوشی در جراحی نوک بینی، 45 دقیقه
 • استفاده ازبخیه‎ های جزئی در جراحی نوک بینی و عدم نیاز به کشیدن بخیه ها پس ازعمل نوک بینی
 •  پانسمان نوک بینی پس از جراحی نوک بینی
 • باز کردن پانسمان بینی، بعد از گذشت 5 روز از عمل نوک بینی
 • شروع فعالیت‎های روزانه یک روز پس از جراحی ترمیم نوک بینی عمل شده

خیلی اوقات، نیاز است که نوک بینی خیلی کم به سمت بالا برود و بنابراین ظرافت و دقت زیادی را در حین جراحی می‎طلبد و همین دقت، در دستیابی به نتایج دلخواه و مورد انتظار بسیار حائز اهمیت می‎باشد. میزان بالا بردن نوک بینی، بر اساس عوامل مختلفی مثل سن، جنسیت، قد و سایر مشخصات بیمار تعیین می‌شود.

زاویه طبیعی بینی و لب بالا برای تعیین افتادگی نوک بینی

برای مطالعه بیشتر مقاله بررسی تیز شدن نوک بینی بعد ازعمل بینی را پیشنهاد میکنیم.

جراحی نوک بینی به روش باز یا بسته

جراحی نوک بینی ممکن است هم به روش باز و هم به روش بسته انجام شود که انتخاب هر کدوم از این دو روش برای عمل نوک بینی، به شرایط بیمار و نیز به راحتی بیشتر جراح در کار کردن با یک روش خاص برمی‎گردد.

پیش از عمل نوک بینی، حتماً باید طول بینی، میزان افتادگی نوک بینی، زاویه قسمت پایین بینی با لب‌ها (زاویه نازولابیال) و زاویه راستای بینی نسبت به پیشانی (زاویه نازوفرانتال) به صورت دقیقی اندازه گرفته شود. همه این موارد در زیبایی و فرم نهایی بینی تأثیر می‎گذارند و سبب موفقیت آمیز بودن جراحی ترمیم نوک بینی عمل شده می‎شود.

یکی از مشکلاتی که برخی از افراد برای اصلاح آن نزد بهترین متخصص جراحی بینی می روند مشکل افتادگی نوک بینی میباشد. افتادگی نوک بینی سبب می شود طول بینی در نیم رخ بلندتر دیده شود و در تمام رخ حالت متواضعی به چهره می دهد.

برای اینکه در جراحی نوک بینی، نوک بینی را ترمیم کنند، غضروف‎هایی قوی به غضروف‎های نوک بینی پیوند می‎دهند تا سبب استحکام نوک بینی شده و آن را زیباتر کند.

اصلاح شدن افتادگی نوک بینی به وسیله جراحی نوک بینی سبب می شود طول بینی فرد از نیم رخ و سه رخ متعادل دیده شود و در تمام رخ هم چهره مغرور و جذاب به نظر برسد.

البته میزان بالا بردن سر بینی در عمل نوک بینی باید متعادل بوده و در این کار افراط نشود و گرنه اینگونه جراحی بینی سبب میشود بینی خوکی شکل شود که در اینصورت نه تنها به چهره فرد زیبایی نمی بخشد بلکه ظاهر بسیار بدی هم به فرد می دهد.

آیا می دانید چسب زدن بینی بعد از جراحی نوک بینی تاثیر زیادی در فرم بینی دارد؟ در این ویدئو دکتر آرش نجف بیگی نحوه چسب زدن به بینی را بعد از عمل نوک بینی توضیح می دهند.

جراحی نوک بینی با روش پلیگون یا چند ضلعی

در چند دهه گذشته روش‌های جراحی بینی، به عنوان یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی، تغییرات بسیاری را شاهد بوده است.

جراحان پلاستیک و زیبایی زیادی در سراسر دنیا سعی در بهبود تکنیک‌های جراحی بینی کرده‌اند تا نتایج زیبایی شناسی و درمانی آن بهبود پیدا کند.

دکتر باریس و تیم جراحی همراه او طی یک دوره 3 ساله، تکنیک جدید عمل نوک بینی یا تیپ پلاستی را روی 257 نفر با موفقیت انجام داده اند و نتایج این پژوهش را در شماره 34 ژورنال جراحی زیبایی منتشر کردند.

دکتر باریس در مورد تکنیک جراحی بینی چندضلعی یا پلیگون اشاره کرده است که:

زیبایی ظاهری بینی و ایجاد جذابیت پس از عمل نوک بینی، توسط خطوط، سایه‌ها و هایلایت‌های خاص با نسبت‌های درست و توجه به نقاط شکست خطوط، ایجاد می‌شود.

در واقع برای داشتن بینی زیبا، جراح باید دید زیبایی شناسی داشته باشد و به همه زوایا، شکست‌ها و برآمدگی‌های بینی و نوک آن توجه کند. به همین دلیل تغییر شکل در نوک بینی باید به شکل چند ضلعی یا چند وجهی باشد و از همه طرف به رفع نقایص آن توجه شود. درواقع بخش‌های مختلف نوک بینی به شکل چندضلعی‌های هندسی در نظر گرفته می‌شود تا در نهایت با تغییر شکل در آنها، فرم نهایی نوک بینی به درستی بازسازی شود.

دکتر باریس معتقد است که کلید تغییر شکل نوک بینی، ایجاد طول و تقارن مناسب غضروف کرورای جانبی است.

طول کل LLC (قسمتهای جانبی، میانی و داخلی) در اکثر بیماران کافی است و نیاز به پیوند نوک (به عنوان مثال Peck یا سپر) را از بین می‌برد. روش تغییر شکل جانبی می‌تواند میزان چرخش و همچنین بالا بردن نوک بینی را افزایش دهد، به ویژه هنگامی که با جابجایی و عقب رفتن پایه آن ترکیب شود. در چنین حالتی، از نظر ظاهری به یک تناسب ایده عال با کمترین میزان دستکاری نوک بینی خواهیم رسید.

جراح پلاستیک و زیبایی با کمک این تکنیک می‌تواند ساختارهای آناتومیک زیرین را به درستی مرتب کند و به یک نوک بینی زیبا برسد. چرا که زیرواحدهای چند ضلعی سطح و نوک بینی با تکنیک پلیگون به شیوه و نسبت صحیح، دستکاری می شوند. به همین دلیل نتایج این عمل ماندگار و رضایت افراد از این تکنیک بسیار بالا است.

جراحی نوک بینی با روش پلیگون یا چند ضلعی

برای مطالعه بیشتر مقاله انتخاب نوع بیهوشی برای جراحی بینی را پیشنهاد می کنیم.

پیوند غضروف برای جراحی نوک بینی

گاهی افتادگی و یا مشکلات نوک بینی به اندازه‌ای زیاد است که با دستکاری غضروف و یا پوست بینی، نمی‌توان افتادگی یا تغییر شکل آن را جبران کرد.

در چنین مواردی از پیوند غضروف برای زیرسازی و شکل دادن به ساختار و چارچوب بینی استفاده می‌شود.

در یکی از جدیدترین مقالات جراحی نوک بینی که سال 2020 در ژورنال جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی چاپ شده است، تکنیک جدیدی در پیوند غضروف مخروطی دو لایه غیر برش خورده مورد بررسی قرار گرفته است.

دکتر یونگ‌مو در باره این تکنیک جدید پیوند غضروف توضیح داده است که:

نسبت بالا بردن و ثابت نگاه داشتن نوک بینی قبل و بعد از عمل و نسبت موقعیت نوک بینی به طور قابل توجهی متفاوت بود. این تکنیک روی 38 نفر انجام شد و در نهایت به هیچ گونه جراحی دوباره نیازی نبود، هیچ عارضه مرتبط با پیوند رخ نداد و نتایج عمل کاملا برای بیماران رضایت بخش بوده است.

در این تکنیک با ایجاد چرخش مناسب در پایه غضروف، میزان بالا بردن و اصلاح زوایای نوک بینی بیشتر می‌شود.

با کمک تصاویر مختلف قبل و بعد و اسکن بینی، نتایج این عمل طی یک دوره مورد پایش قرار گرفت تا میزان ماندگاری عمل بررسی شود.

در نهایت رضایت از موفقیت تکنیک در کنار دستیابی به زیبایی ظاهری بینی، از نتایج این تکنیک بوده است.

مقاله افتادگی نوک بینی بعد از عمل را ازدست ندهید.

ماندگاری جراحی نوک بینی چقدر است؟

گاهی با مراجعانی روبرو می‌شویم که از نتایج عمل بینی خود ناراضی هستند و یا عنوان می‌کنند که نوک بینی آنها بعد از عمل، به سمت پایین افتاده یا کج شده است. درواقع استفاده از تکنیک‌های مدرن و قابل اعتماد توسط جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی، این اطمینان را ایجاد می‌کند که ریسک تغییر فرم و زوایای نوک بینی بعد از عمل بسیار کم می‌شود و نتایج آن بسیار ماندگار خواهند بود.

هرچند سبک زندگی، جنس پوست و نگهداری از بینی بعد از عمل، نقش مهمی در حفظ نتایج عمل نوک بینی دارد. برای مثال برخی افراد عادت دارند که بینی خود را زیاد دستکاری می‌کنند و یا به سمت پایین می‌کشند. این کار در نهایت به تغییر نتایج عمل نوک بینی منجر خواهد شد. همچنین افزایش سن و از دست رفتن حالت کشسانی پوست نیز ممکن است نوک بینی را دچار افتادگی کند که امری طبیعی است و به جراحی نوک بینی ارتباطی ندارد.

با این وجود می‌توان تکنیک‌های موثری را به کار گرفت که نوک بینی بعد از جراحی در جای طبیعی خود ثابت بماند و تغییر فرم نداشته باشد. برای مثال دکتر بنجامین سندز از امریکا، نتایج سال‌ها تحقیقات خود را در مورد تکنیک‌های پایه‌ای جراحی بینی منتشر کرده است:

تقسیم و اصلاح قوس عمودی، یکی از پایه‌های اصلی جراحی نوک بینی است و کاربردهای آن در حال گسترش است. این تکنیک اجازه می‌دهد تا نوک بیش از حد جلو آمده یا افتاده بینی، چرخش یافته و طول بیش از اندازه نوک بینی، اصلاح شود.

درعمل نوک بینی، بخیه‏ ها از داخل زده می ‏شوند وهمین سبب می‏‎شود اثری ازجراحی نوک بینی، از بیرون دیده نشود و این یکی ازمهمترین مزایای جراحی ترمیم نوک بینی عمل شده می‎باشد که سبب شده اکثر افراد به انجام جراحی نوک بینی گرایش پیدا کنند.

با حفظ استحکام غضروف آلار در عمل تیپ پلاستی، می‌توان این پارامترها را به صورت کنترل شده و قابل پیش بینی، تغییر داد. تکنیک‌های همپوشانی غضروفی با هدف حفظ آناتومی طبیعی و ایجاد پشتیبانی از چارچوب بینی انجام می‌شود. ما در مورد کاربردهای تقسیم قوس عمودی هنگام استفاده از مدل قوس M و گسترش مفهوم سه پایه نوک بینی، مطالعات بسیاری داشته‌ایم. این تکنیک کمک می‌کند تا از چند جهت، ساختار و چارچوب نوک بینی تقویت شود و از افتادگی یا تغییر شکل آینده آن جلوگیری خواهد شد.

همچنین تکنیک‌های دیگری مانند پیوند سه بعدی غضروف و یا روش‌های جراحی 5-Fluorouracil برای بینی‌هایی با پوست ضخیم یا گوشتی نیز ارائه می‌شوند که در نهایت موجب ماندگاری و نتایج درخشان عمل نوک بینی خواهند شد. برای مثال دکتر مورات روش غضروف سه بعدی را طی 4 سال در 64 عمل نوک بینی در 29 خانم و 35 آقا انجام داد. نتایج پایش و بررسی 12 ماهه بعد از عمل، هیچ گونه تغییر شکلی را مشخص نکرده و ماندگاری این تکنیک را نشان داده است.

عمل نوک بینی

برای مطالعه بیشتر همه چیز در مورد جای بخیه ‌ها بعد از عمل بینی را پیشنهاد میکنیم.

تاثیر شکل نوک بینی بر چهره

قسمت پایین بینی (نوک بینی) درمحل اتصال خود به صورت، زاویه‌ای را با لب بالایی ایحاد می‎کند. اگر در حالت طبیعی، نوک بینی مقدارکمی متمایل به بالا باشد، شکل ظاهری بینی را زیباتر می کند. درصورتی که زاویه قسمت پایین بینی با لب بالایی بیش از ۹۰ درجه باشد، بینی در زیباترین شکل خود خواهد بود.

افراد بسیاری به ویژه خانم‌ها، خواهان بالا بردن نوک بینی می باشند تا حالت افتادگی آن را برطرف کنند و شکل جوانتری به آن بدهند. تصمیم در این مورد که نوک بینی دقیقاً چه میزان باید بالا برود، به عوامل متعددی وابسته است و در مورد هرفرد باید این عوامل قبل از جراحی نوک بینی، به دقت مورد بررسی قرار گیرند.

مقاله راهنمایی جامع برای انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران را از دست ندهید.

روش دیگر برای رفع افتادگی بینی غیر از جراحی نوک بینی

گاهی افراد از روش هایی مثل تزریق ژل، لیفت، و بالا کشیدن بینی با نخ اقدام به رفع افتادگی نوک بینی می کنند. باید بدانید این روش ها نه تنها کارآمد نیست بلکه سبب می شود فرد یک هزینه اضافه متقبل شود.

چرا که این روش ها فقط 2 تا 3 ماه و حداکثر 5 الی 6 ماه دوام می آورند و پس از گذشت این مدت بینی فرد مجددا دچار افتادگی می شود و به حالت قبل باز می گردد. باید بدانید که تنها روش برای از بین بردن افتادگی نوک بینی جراحی نوک بینی می باشد. در واقع تنها راهی که سبب می شود نوک بینی زیبا و ماندگار شود جراحی بینی می باشد.

هزینه رینوپلاستی چقدر است؟ در این مقاله به آن پرداختیم.

حال که درباره جراحی نوک بینی، اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر