جراحی شکم و پهلو، روشی سریع برای لاغر شدن

321

جراحی شکم و پهلو ، ترکیبی از چند روش جراحی پلاستیک است که برای لاغری شکم، پهلوها و پشت کمر شما موثر است. با کمک روش‌های جراحی مانند ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک، می‌توان در یک جلسه چربی‌های اضافه را از ناحیه شکم و پهلوها برداشت. همچنین پوست شل شده شکم را نیز کوتاه کرد و در نهایت یک شکم سفت و کوچک به همراه پهلوهای لاغر ایجاد کرد.

امروزه چاقی شکم و کمر، به یک عارضه همگانی و آزاردهنده تبدیل شده است. به همین دلیل همه به دنبال روشی موثر و نتیجه بخش هستند که در کمترین زمان به اندام دلخواه خود برسند. کوچک کردن شکم و پهلو با جراحی، برای کسانی مناسب است که با کمک ورزش و رژیم غذایی، وزن خود را کاهش داده‌اند اما هنوز چربی در ناحیه شکم و پهلوها باقی مانده است.

لیپوماتیک یکی از روش‌های نوین لیپوساکشن است که با کمترین درد و عارضه‌ای، چربی‌های زیر پوست شکم و کمر را بیرون می‌کشد. دستگاه‌ها و روش‌های مختلفی برای لیپوماتیک وجود دارد که بسته به شرایط بدنی شما و تشخیص جراح پلاستیک و زیبایی، می‌توان از آنها بهره برد.

 

 • جراحی شکم و پهلو و نتایج آن
 • عمل لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟
 • چه کسانی برای جراحی شکم و پهلو مناسب‌اند؟
 • مراقبت‌های پس از عمل جراحی شکم و پهلو

جراحی شکم و پهلو و نتایج آن

جراحی شکم و پهلو، روشی موثر برای لاغری است. درواقع پس از یک دوره ورزش و رژیم غذایی، ممکن است بخش‌های مختلف بدن لاغر شود اما چربی‌های شکم و پهلو هنوز باقی بماند. همچنین ممکن است شکم دچار شل شدگی و افتادگی شود که این مورد نیز، ظاهر فرد را بسیار نامتناسب می‌کند. در چنین شرایطی انجام جراحی شکم و پهلو، بهترین گزینه است. با این حال باید از نتایج این عمل، انتظارات واقعی داشت و البته بعد از جراحی نیز در سبک زندگی تغییر ایجاد کرد.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، روشی است که با برداشتن پوست و چربی اضافی و سفت کردن ماهیچه‌های شکم، اندام شما را لاغر و متناسب می‌سازد. در کنار ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک به کار گرفته می‌شود. با کمک خورد کردن بافت‌های چربی و خارج کردن آن از زیر پوست، می‌توان پهلو‌ها را نیز لاغر کرد. ترکیبی از این دو روش، یک جراحی شکم و پهلوی کارآمد و نتیجه بخش خواهد بود.

ابدومینوپلاستی شیوه‌های مختلفی دارد. در تامی تاک یا جراحی شکم، برش‌هایی در بخش‌های پایینی شکم به صورت افقی ایجاد می‌شود. سپس پوست و لایه‌های چربی اضافی زیر آن برداشته می‌شود. معمولا در شکم‌هایی که اندازه بزرگی داشته باشند، ماهیچه‌های شکم دچار کشیدگی و یا پارگی می‌شوند. جراح با کشیدن ماهیچه‌های شکم و دوختن آن‌ها، عضلات شکم را سفت و خوش فرم می‌کند. این کار کمک می‌کند تا پس از عمل، شکل شکم شما طبیعی و متناسب باشد.

همچنین می‌توان دور سوراخ ناف را نیز برش داد و به جای اصلی خود برد. درواقع نافی که بعد از جراحی شکم مشاهده می‌شود، ناف واقعی خود فرد است. برای شکم‌هایی که چربی اضافی و افتادگی کمتری دارند، می‌توان از روش مینی-ابدومینوپلاستی بهره برد که میزان برش کمتری دارد و عمل سبک‌تری است.

از سوی دیگر هنگام انجام جراحی شکم، برای خارج کردن چربی اضافی از نواحی بالایی شکم، پهلوها و پشت کمر، می‌توان از تکنیک‌های مختلف لیپوماتیک استفاده کرد. در روش لیپوماتیک از شکاف ایجاد شده در شکم و یا ایجاد چند شکاف کوچک در پهلوها، می‌توان به بافت‌های چربی زیر پوست دسترسی یافت. سپس با کمک لوله‌های بلند و باریکی که کانولا نام دارد، بافت‌های چربی را خورد کرد و سپس بیرون کشید.

نتایج جراحی شکم و پهلو

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

لیپوماتیک علاوه بر اینکه به عنوان روش کمکی همراه با ابدومینوپلاستی انجام می‌شود، در شرایطی که افتادگی در شکم زیاد نباشد، به تنهایی نیز می‌تواند برای تخلیه چربی از نواحی شکم و پهلو به کار گرفته شود. عمل لیپوماتیک، با روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود که هر یک مزایای مخصوص به خود را دارند. پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می‌تواند بسته به نیاز و شرایط بدنی هر فرد، یکی از روش‌ها را پیشنهاد دهد.

لیپوماتیک: در جراحی شکم و پهلو با لیپوماتیک، از فشار و ضربه فیزیکی برای خورد کردن بافت‌های چربی استفاده می‌شود. سپس این چربی از زیر پوست بیرون مکیده می‌شود. در روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن از تکنیک‌هایی مانند لیپولیز، با کمک امواج لیزر دمای بافت چربی تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد بلا می‌رود و چربی‌های می‌سوزند. سپس از بدن تخلیه می‌شوند. به همین دلیل روش لیپوماتیک عوارض سوختگی ندارد. همپنین از چربی تخلیه شده می‌توان برای تزریق به دیگر نواحی بدن و فرم دادن به اندام‌های دیگر، استفاده کرد.

اولترازد: در این روش به جای استفاده از خورد کردن با ضربه و چرخش، امواج صوتی به کار می‌رود. با کمک فناوری اولتراسوند، سلول‌های چربی به ارتعاش در می‌آیند و دیواره آن‌ها پاره می‌شود. با آب شدن چربی، می‌توان آن را با فشار دست و ماساژ به بیرون از بدن هدایت کرد. به تشخیص جراح اگر حجم چربی زیاد نباشد، نیازی به مکش آن نیست. اما می‌توان با کمک ابزار مکش، زودتر و دقیق‌تر چربی را تخلیه کرد و شکل بدن و پوست را نیز یک‌دست کرد.

واترجت: در روش بادی جت یا واتر جت نیز مانند لیپوماتیک، چربی‌ها خورد می‌شوند اما با فشار آب. باریکه‌ای از آب پرفشار در اندازه چند میلی‌تر به بافت‌های چربی برخورد می‌کند و آن‌ها را درهم می‌شکند. سپس این مخلوط آب و چربی با کمک مکش، از بدن خارج می‌شود. این چربی را نیز نمی‌توان برای تزریق به دیگر نقاط بدن استفاده کرد.

دستگاه و کانولا لیپوماتیک برای جراحی و لاغری شکم و پهلو

چه کسانی برای جراحی شکم و پهلو مناسب‌اند؟

جراحی شکم و پهلو برای لاغری، مناسب افرادی است که بیش از ۳۰% اضافه وزن نداشته باشند. درواقع نخست باید با کمک ورزش و پرهیز غذایی، وزن خود را کاهش دهید. سپس برای خارج کردن چربی اضافی و باقی مانده در ناحیه شکم و پهلو، عمل جراحی برای شما انجام شود. پس از انجام جراحی شکم و پهلو، نباید وزن شما کاهش یابد و یا بیشتر شود. ثابت نگه داشتن وزن برای رسیدن به بهترین نتیجه از جراحی و حفظ اندام ایده‌آل، بسیار ضروری است.

یکی دیگر از مواردی که شما را به یک گزینه مناسب برای عمل جراحی شکم و پهلو تبدیل می‌کندریال داشتن پوستی با خاصیت الاستیک و کشسانی مناسب است. درواقع اگر سن شما بیش از ۶۰ یا ۷۰ سال است، نتایج لیپوماتیک برای شما به خوبی یک فرد ۳۰ یا ۴۰ ساله نخواهد بود. همچنین بهتر است عمل شکم و پهلو برای لاغری، پس از آخرین بارداری انجام شود تا نتایج آن دستخوش تغییر نشود. چرا که پس از بارداری ممکن است افتادگی در پوست شکم ایجاد شود.

کسانی که دخانیات و الکل مصرف می‌کنند نیز گزیه مناسبی برای این عمل نیستند. برای رسیدن به نتایج ماندگار باید چند هفته پیش از عمل و چند ماه پس از آن، مصرف دخانیات به‌طور کامل قطع شود. دارا بودن سلامت عمومی و عدم ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ی و مصرف دارو نیز بسیار مهم است. پس پیش از عمل در این مورد با جراح خود مشورت کنید. مصرف برخی داروها پیش از عمل باید قطع یا کنترل شود.

جراحی لیپوماتیک و لاغری شکم و پهلو
نمونه کار جراحی شکم و پهلو توسط دکتر آرش نجف بیگی 5

مراقبت‌های پس از عمل جراحی شکم و پهلو

پس از جراحی شکم و پهلو، به توصیه‌های جراح پلاستیک خود به دقت عمل کنید تا با کمترین عوارض، هرچه زودتر به بهبودی برسید.

 • داروهای آنتی‌بیوتیک و مسکن را طبق تجویز پزشک خود مصرف کنید.
 • گن لاغری را از همان روز جراحی بپوشید. این گن هم کمک می‌کند تا اندام شما فرم مناسب به خود بگیرد؛ و هم از ایجاد تورم جلوگیری می‌کند.
 • حمام کردن تا ۳ روز پس از جراحی ممنوع است. ورود آب آلوده به درون زخم و جای بخیه، خطر ایجاد عفونت را افزایش می‌دهد.
 • میزان درد و کوفتگی، به دقت و ظرافت جراح در انجام عمل بستگی دارد. با این حال درد و ورم پس از جراحی طبیعی است و به مرور رفع می‌شود.
 • پس از جراحی تا چند روز آب فراوان بنوشید. همچنین مصرف نک را تا یک ماه قطع کنید. میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید. میوه آناناس به بهبود هرچه زودتر جای زخم عمل، بسیار کمک می‌کند.
 • تا دو هفته از انجام هرگونه فعالیت سنگین بدنی پرهیز کنید. البته معمولا توصیه می‌شود که در روز چند ساعت راه بروید. این تحرک داشتن به تخلیه مایعات و ترشحات بدن کمک می‌کند و در کاهش تورم موثر است.
نمونه کار جراحی شکم و پهلو توسط دکتر آرش نجف بیگی 2
نمونه کار جراحی شکم و پهلو توسط دکتر آرش نجف بیگی 3

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

جراحی شکم و پهلو چاق

جراحی شکم چاق اولین بار در اواخر قرن نوزدهم و اوائل قرن بیستم انجام شد و در این عمل جراحی شکم که معمولاً با جراحی فتق ناف صورت می گرفت قسمتی از پوست و چربی پایین شکم را بصورت قاچ هندوانه در می آوردند و پوست دو طرف را بهم می دوختند.

اما جراحی شکم چاق هم مانند سایر جراحی های زیبایی در اوائل قرن بیستم یعنی فاصله دو جنگ جهانی پیشرفت چندانی نکرد ولی بعد از آن و در دهه ۵۰ میلادی جراحان پی بردند که برداشتن پوست و چربی به صورتی که در بالا ذکر شد، نتایج چندان قابل توجهی ندارد و مانند لیفت صورت باید پوست و چربی را از نسوج زیر آن یعنی عضلات شکم جدا کرد و به این روش قادر بودند مقدار خیلی بیشتری از پوست و چربی را بردارند.

چون برای این روش جراحی شکم چاق، باید تمام پوست شکم را به طرف پایین آن می کشیدند و ناف هم همراه با پوست به طرف پایین جا به جا می شد، بنابراین تکنیک جدیدی به وجود آوردند که ناف از پوست اطراف خود جدا شده و بطرف پایین حرکت نکند و این ناف را از سوراخی که در پوست کشیده شده ایجاد میکردند، بیرون می آوردند.

نمونه کار جراحی شکم و پهلو توسط دکتر آرش نجف بیگی 4

لیپوماتیک روشی برای جراحی شکم و پهلو

خیلی ها هستند که از داشتن شکم بزرگ و بد فرم رنج می برند که این افراد برای رفع این مشکل به انجام جراحی شکم چاق شکم با روش لیپوماتیک روی می آورند که این جراحی شکم چاق، نسبت به سایر روش ها یک روش کاملا ایمن و بی ضرر است که بیمار با انجام این روش جراحی شکم چاق می تواند به یک شکم صاف و زیبا دست پیدا کند.

در این روش جراحی شکم چاق با لیپوماتیک نیاز به برش نیست و با استفاده از یک میله فلزی چربی های شکم را خارج می کنند که معمولا در این روش جراحی شکم چاق می توان چربی های تخلیه شده را به اندام های دیگر بدن هم تزریق کرد.

روش جراحی شکم چاق با لیپوماتیک، نیاز به برش ندارد و طرفداران زیادی دارد. از بین بردن چربی های شکم و پهلو بسیار سخت و دشوار است که با جراحی شکم چاق با روش لیپومتیک می توان از شر این چربیهای اضافه خلاص شد.

نمونه کار جراحی شکم و پهلو توسط دکتر آرش نجف بیگی 5

لاغری شکم و پهلو با ترکیب چند روش

این روش جراحی شکم چاق را، جراح بر اساس شرایط کلی بدن و نیاز و درخواست بیمار پیشنهاد می کند؛ زیرا پزشک جراح با معاینه دقیق بیمار می تواند بهترین روش جراحی شکم چاق را برای زیبا سازی ناحیه های مختلف بدن که مشکل چربی و افتادگی پوست و شلی دارند به کار بگیرد.

از آنجایی که در برخی افراد استفاده از یک روش برای جراحی شکم چاق پاسخ نمی دهد، جراح از روش ترکیبی ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک برای کشیدن چربی و ترمیم نقاط بدن استفاده می کند.

لیپوساکشن یا لیپولیزر

در این روش جراحی برای جراحی شکم و پهلو، مقدار معینی از سرم حاوی ترکیبات خاص (محلول تاموسنت) را به داخل چربی های زیر پوست تزریق و سپس مایع و چربی را با استفاده از لوله های مخصوصی با ایجاد سوراخهای کوچک در پوست خارج می کنند. مقدار این مایع تزریقی بر اساس وزن فرد و وضعیت سلامتی او برای هر کسی متفاوت است و مقدار چربی خارج شده هم به مقدار مایع تزریق شده بستگی دارد و حتی در بهترین شرایط هم نمیتوان بیشتر از چند لیتر چربی در یک جلسه خارج کرد.

پس در افراد با چربی ضخیم دور شکم و پهلو، ممکن است جراحی شکم چاق بیش از یک جلسه طول بکشد. این روش جراحی شکم چاق برای افرادی مناسب است که شکم آنها چاق است ولی پوست اضافه و افتادگی شکم ندارند و یا در حد جزئی است و کیفیت پوست آنها خوب بوده و ترک پوست کمی دارند.

اینها اکثرا خانمهای جوانی هستند که حاملگی نداشته اند و یا آقایانی که از چاقی شکم و پهلو رنج میبرند. همچنین افرادی که تمایلی به جراحی شکم چاق در حد وسیع ندارند و اصلاح افتادگی شکم مد نظرشان نیست و فقط میخواهند چاقی شکم خود را برطرف کنند، از این روش جراحی شکم چاق استفاده می کنند.

 ترکیب دو روش لیپوساکشن و لیپولیزر

در افرادی که چاقی موضعی در بالای شکم و پهلوها دارند و هم قسمت پایین شکمشان افتاده است با ترکیب دو روش بالا می توان به نتایج مطلوبی دست یافت.

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی

 • جوشگاه نامطلوب
 • خونریزی ( هماتوم)
 • عفونت
 • تجمع مایع
 • اختلال در ترمیم زخم
 • از دست دادن پوست
 • لخته های خونی
 • بی حسی یا سایر تغییرات حس پوست
 • مخاطرات بی هوشی
 • تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 • مرگ بافت چربی عمقی پوست ( نکروز چربی )
 • جداشدن زخم
 • ناقزینگی
 • محو و شلی پوست
 • درد، که ممکن است طولانی باشد.
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • تورم طولانی مدت پاها
 • آسیب عصبی
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد در ابدومینوپلاستی (کشیدن چربی شکم) وجود دارد
 • نتیجه کمتر از حد مطلوب از نظر زیبائی

جمع بندی:

جراحی شکم و پهلو، روشی است که در یک جلسه، ۴ تا ۵ کیلو شما را لاغرتر می‌کند اما جایگزینی برای ورزش کردن یا داشتن رژیم‌های غذایی استاندارد نیست. درواقع چه پیش از انجام ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک و چه پس از این عمل‌ها، باید ورزش و سبک زندگی سالم را در پیش گرفت. کنترل وزن برای انجام این جراحی بسیار مهم است.

با این حال، در بسیاری مواقع چربی‌های مزاحم در ناحیه شکم و پهلو با ورزش از بین نمی‌رود و چاره کار تنها جراحی شکم و چهلو است. فراموش نشود که این چربی‌ها از زیر پوست بدن خارج می‌شود و بافت‌های چربی پیرامون اندام‌های داخلی بدن یا همان چربی‌های احشایی، تنها با کمک ورزش و رژیم غذایی مناسب، از بین می‌رود.

در جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم، علاوه بر برداشتن چربی و پوست شل شده شکم، می‌توان ماهیچه‌های شکمی را نیز سف و خوش فرم کرد. لیپوماتیک نیز نسبت به روش‌های قدیمی لیپوساکش، تکنیک جدیدتر و مناسب‌تری است؛ چرا که هم اندازه برش در آن کوچک‌تر است و هم درد و عوارض کمتری دارد. همچنین از چربی تخلیه شده با این روش می‌توان برای تزریق به دیگر نقاط بدن استفاده کرد. به همین دلایل است که جراحی شکم و پهلو برای لاغری، روش بسیار پرطرفدار و کارآمدی در پیکرتراشی به حساب می‌آید.

شما می توانید بعضی از سوالات پرتکراری که توسط مراجعین ما پرسیده شده است را بخوانید:

میزان درد با توجه به آستانه تحمل افراد متغییر است، در کل عمل جراحی شکم عمل دردناکی نیست و فقط یک هفته استراحت نیاز دارد.

جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) با دو تکنیک انجام می‌شود. تکنیک خاصی هم برای افراد مجرد وجود دارد که بعد از انجام این عمل میتوانند بارداری داشته باشند.

استراحت و دوره نقاهت بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی نهایتاً یک هفته است.

بله حتما توصیه می شود بعد از جراحی شکم به مدت ۲ تا ۳ ماه گن پوشیده شود.

برای آشنایی با شیوه و قیمت بهترین روش‌های جراحی شکم و پهلو و لاغری، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  این جراحی میتونه توی بارداری مشکل ایجاد کنه؟ من شنیدم که تاثیری نداره شما هم گفتید اما خوب گارانتی هم براش وجود داره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   همانطور که در بالا اشاره شد، دو روش برای جراحی شکم وجود دارد.
   برای کسانی که دیگر مایل به بارداری نیستند کاملا عضلات شکم جمع می شود. .ولی کسانی که در آینده قصد بارداری دارند عضلات شکم به طور کامل جمع نمی شود و فضا برای رشد جنین در نظر گرفته می شود.

 2. ساغر می گوید

  من وزنم بالای ۱۰۰ کیلو هست و قد بلدی هم ندارم. عملا خیلی چاقم و بافت زیادی از بدنم چربیه. چراحی شکم و پهلو به من کمک می کته یا باید اول معدم رو کوچک کنم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   از روی قد و وزن به صورت قطعی نمیتوان تشخیص داد که آیا شما شرایط لازم را برای جراحی لاغری دارید یا خیر. چون محل تجمع چربی ها در هر شخص متفاوت می باشد.
   بعضی افراد در شکم و پهلو بیشترین تجمع چربی را دارند و بعضی افراد در سایر نقاط بدن مانندپشت، بازو و ران ها.
   برای مشاوره حضوری رایگان لطفا با شماره های ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ و ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ تماس بگیرید.

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید