1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. جراحی ترمیم صورت

جراحی ترمیم صورت

دکتر آرش نجف بیگی

جراحی ترمیم صورت

جراحی ترمیم صورت برای جای زخم  یا اسکار اثر ناخوشایندی از اتفاقات گذشته است که برای همیشه در ظاهر فرد تاثیر منفی باقی می گذارد.

 جای زخم علت های بسیار متفاوتی دارد که شامل 1. سوختگی 2. بریدگی و جراحی قبلی 3. تصادفات 4. جوش (آکنه) 5. خراشیدگی می شود.

روش ترمیم جای زخم با هر کدام از علت های فوق، با دیگری فرق دارد. برخی از زخم ها فقط در نتیجه آسیب به لایه پوست است، در صورتی که برخی دیگر نتیجه آسیب به پوست و لایه های عمقی تر آن هستند. جراحی ترمیم صورت مانند جراحی چال گونه اقدامی در جهت زیبایی صورت می باشد.

برای آگاهی درباره‌ی انواع جراحی های زیبایی صورت مقاله‌ی کشیدن پوست صورت را از دست ندهید.

روش هایی مانند انواع کرم های برطرف کننده جای زخم و لیزر در بین مردم شناخته شده اند و کاربرد رایجی دارند. با این حال این روش ها در برخی از موارد جای زخم، چندان موثر نمی باشند و با وجود استفاده مکرر از آن ها، جای زخم بهبود نمی یابد.

به طور کلی جای زخم های کوچک مانند جوش، خراشیدگی ها و گزش ها، که تنها در اثر آسیب به لایه پوست به وجود آمده اند، با روش های غیر جراحی مانند داروهای لایه بردار و لیزر درمان می شود.

 در حالی که زخم های بزرگی که علت ایجاد آن ها آسیب بافت های عمقی توام با آسیب پوستی بوده باشد، اگر شرایط گفته شده در زیر را داشته باشند با استفاده از دارو و لیزر چندان بهبود پیدا نمی کنند و به جراحی اسکار نیاز دارند.

جای زخم هایی که یکی از خصوصیت های زیر را داشته باشند با روش جراحی ترمیم صورت (جراحی چاله صورت) و جراحی صورت بهتر از روش های غیر جراحی درمان می شوند.

 • جای زخم های پهن (بیش از 2 میلی متر)
 • جای زخم های ناهموار (زخم های گود شده، زخم های برجسته و زخم هایی پله ای)
 • جای زخم هایی که فرم نواحی اطراف خود را تغییر داده باشند ( مثلا باعث شده که گوشه دهان کج شود، ابروها غیر قرینه شود پلک به خوبی بسته نشود و یا بینی کج نشان داده شود)

 

 

راه های بهبود جای زخم در روش جراحی ترمیم صورت و جراحی چاله صورت :

 • باریک کردن جای زخم تا حد امکان
 • هم سطح کردن جای زخم با نواحی اطراف آن
 • نامنظم سازی جای زخم

بسیاری از محل های زخم به دلیل خطی و منظم بودن آن ها به راحتی قابل دیدن هستند. اگر این خطوط صاف و منظم به صورت خطوط زیگزاگ در بیایند کمتر دیده می شوند.  در حقیقت در این روش با ایجاد خطای دید، جای زخم پنهان می شود. نتیجه موفق این روش، تنها با استفاده از جراحی که توسط جراح مجرب انجام شود، قابل درمان است.

 

 

 

در هنگام مشاوره برای جراحی ترمیم صورت چه انتظاری داشته باشید:

موفقیت و بی خطر جراحی ترمیم صورت شما تا حدود زیادی به روراستی ، صداقت شما در هنگام مشاوره بستگی دارد .

از شما سوالات زیادی در رابطه با سلامت ، خواسته ها و سبک زندگ شما خواهد شد .

 

 

جهت پاسخگویی به موارد زیر آماده باشید :

 • چرا شما جراحی می خواهید و انتظارات و توقعات شما از نتیجه آن چیست ؟
 • وضعیت سلامت ، حساسیت داروئی و درمان های دارویی
 • داروها ، ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، الکل ، سیگار ، مواد اعتیادآور که در حال حاضر مصرف می کنید .
 • سابقه اعمال جراحی قبلی

 

 

جراح شما برای جراحی ترمیم صورت ممکن است که :

 • وضعیت فعلی و سابق سلامتی شما و ریسک فاکتورها را بررسی کند .
 • اسکار شما را مفصل معاینه کند .
 • جهت پرونده پزشکی شما عکسبرداری کند .
 • در رابطه با انتخاب دیگر بحث کرده و دوره درمانی مناسب شما را پیشنهاد دهد .
 • در رابطه با نتیجه عمل و خطرات و عوارض احتمالی آن بحث کند .

 

آماده شدن برای جراحی ترمیم صورت و جراحی چاله صورت:

 • آزمایش انجام داده و بررسی پزشکی شوید.
 • داروهای خاصی مصرف کرده و یا داروهای مصرفی خود را تنظیم کنید .
 • جهت بهبود نتیجه جراحی سیگار نکشید .
 • از مصرف آسپرین و برخی از داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی که باعث افزایش خونریزی می شوند خودداری کنید .

 

 

دستورالعمل های خاصی که برای جراحی ترمیم صورت و جراحی چاله صورت، صورت می گیرد موارد زیر پاسخگو باشد :

 • روز عمل جراحی چه کنید
 • استفاده از بی هوشی در عمل شما
 • مراقبت بعد از عمل و پیگیری های لازم

 

 

مرحله های جراحی:

در هنگام عمل جراحی ترمیم صورت چه اتفاقاتی می افتد ؟

مرحله اول  جراحی ترمیم صورت –  جهت راحتی شما هنگام جراحی داروها استفاده می شوند . روش انتخابی شامل آرام بخش داخل وریدی و بی هوشی عمومی است پزشک شما مناسب ترین را به شما پیشنهاد می دهد .

مرحله دوم  جراحی ترمیم صورت – درمان میزان بهبودی که توسط عمل جراحی به دست می آید بسته به شدت ، نوع و سایز و محل اسکار شما دارد . در برخی از موارد یک روش به تنهایی کافی است . با این وجود جراح پلاستیک شما ممکن است یک مجموعه ای از روش های مختلف درمانی را جهت کسب بهترین نتیجه به شما پیشنهاد دهد .

درمان های موضعی : مانند ژل ها ، نوارها و یا پوشش های فشاری ممکن است که در بستن و بهبود زخم ها موثر باشند و یا اینکه باعث شود از پیگمان سازی غیر طبیعی جلوگیری کنند . این محصولات در درمان اسکارهای سطحی و تغییر رنگ موثراند و در التیام زخم جراحی بازسازی زخم کمک کننده اند .

درمان های تزریقی : معمولا جهت پرکردن فرورفتگی های زخم به کار می روند . بسته به ماده تزریقی و شرایط خاص زخم شما ممکن است از 3 تا چندین سال اثر داشته باشند جهت حفظ و نتیجه تزریقی می بایست تکرار شوند . یک روش دیگر استفاده از تزریق های استروئیدی است تا ظاهر ، سایز و ساختار زخم ها و اسکارهای برجسته را بهبود بخشند .

درمان های سطحی : بیشتر اوقات جهت بهبود زیبایی زخم استفاده می شوند این روش ها معمولا نامنظمی سطحی و تغییرات رنگی را بهبود می بخشند . درمان های سطحی روش هایی هستند که به طور کنترل شده لایه های سطحی پوست را بر می دارند و یا باعث تغییر در طبیعت زخم می شوند.

 

 مرحله سوم جراحی ترمیم صورت – برخی اوقات برای زخم های عمقی تر نیاز به برداشتن آن ها با انسزیون ( برش ) جراحی می باشد .

مرحله چهارم جراحی ترمیم صورت – بستن زخم:

برخی از زخم ها نیاز به بستن لایه لایه دارند . بستن لایه لایه در مواردی که برداشت بافتی به بافت های زیرین پوست و یا مناطقی با حرکت زیاد برسد نیاز می باشد . اولین قدم و یا اولین لایه نیاز به دوختن ساب – درمال ( لایه زیرین پوست ) با نخ قابل جذب و یا دائمی دارد . لایه های دوختی تا بستن زخم و ترمیم آن ادامه می یابد .

روش های پیشرفته در درمان اسکار شامل فلاپ های پیچیده ای است که باعث جابجائی اسکار می شود تا کمتر به چشم بیاید و یا انعطاف پذیری را در موارد محدودیت حرکتی بهبود بخشد.

 

دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی 

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر