جراحی ترمیم صورت

5,643

جراحی ترمیم صورت

جراحی ترمیم صورت برای جای زخم  یا اسکار اثر ناخوشایندی از اتفاقات گذشته است که برای همیشه در ظاهر فرد تاثیر منفی باقی می گذارد.

 جای زخم علت های بسیار متفاوتی دارد که شامل ۱. سوختگی ۲. بریدگی و جراحی قبلی ۳. تصادفات ۴. جوش (آکنه) ۵. خراشیدگی می شود.

روش ترمیم جای زخم با هر کدام از علت های فوق، با دیگری فرق دارد. برخی از زخم ها فقط در نتیجه آسیب به لایه پوست است، در صورتی که برخی دیگر نتیجه آسیب به پوست و لایه های عمقی تر آن هستند. جراحی ترمیم صورت مانند جراحی چال گونه اقدامی در جهت زیبایی صورت می باشد.

برای آگاهی درباره‌ی انواع جراحی های زیبایی صورت مقاله‌ی کشیدن پوست صورت را از دست ندهید.

روش هایی مانند انواع کرم های برطرف کننده جای زخم و لیزر در بین مردم شناخته شده اند و کاربرد رایجی دارند. با این حال این روش ها در برخی از موارد جای زخم، چندان موثر نمی باشند و با وجود استفاده مکرر از آن ها، جای زخم بهبود نمی یابد.

به طور کلی جای زخم های کوچک مانند جوش، خراشیدگی ها و گزش ها، که تنها در اثر آسیب به لایه پوست به وجود آمده اند، با روش های غیر جراحی مانند داروهای لایه بردار و لیزر درمان می شود.

 در حالی که زخم های بزرگی که علت ایجاد آن ها آسیب بافت های عمقی توام با آسیب پوستی بوده باشد، اگر شرایط گفته شده در زیر را داشته باشند با استفاده از دارو و لیزر چندان بهبود پیدا نمی کنند و به جراحی اسکار نیاز دارند.

جای زخم هایی که یکی از خصوصیت های زیر را داشته باشند با روش جراحی ترمیم صورت (جراحی چاله صورت) و جراحی صورت بهتر از روش های غیر جراحی درمان می شوند.

 • جای زخم های پهن (بیش از ۲ میلی متر)
 • جای زخم های ناهموار (زخم های گود شده، زخم های برجسته و زخم هایی پله ای)
 • جای زخم هایی که فرم نواحی اطراف خود را تغییر داده باشند ( مثلا باعث شده که گوشه دهان کج شود، ابروها غیر قرینه شود پلک به خوبی بسته نشود و یا بینی کج نشان داده شود)

 

 

راه های بهبود جای زخم در روش جراحی ترمیم صورت و جراحی چاله صورت :

 • باریک کردن جای زخم تا حد امکان
 • هم سطح کردن جای زخم با نواحی اطراف آن
 • نامنظم سازی جای زخم

بسیاری از محل های زخم به دلیل خطی و منظم بودن آن ها به راحتی قابل دیدن هستند. اگر این خطوط صاف و منظم به صورت خطوط زیگزاگ در بیایند کمتر دیده می شوند.  در حقیقت در این روش با ایجاد خطای دید، جای زخم پنهان می شود. نتیجه موفق این روش، تنها با استفاده از جراحی که توسط جراح مجرب انجام شود، قابل درمان است.

 

 

 

در هنگام مشاوره برای جراحی ترمیم صورت چه انتظاری داشته باشید:

موفقیت و بی خطر جراحی ترمیم صورت شما تا حدود زیادی به روراستی ، صداقت شما در هنگام مشاوره بستگی دارد .

در این باره بخوانید  چال گونه با نخ یا با جراحی؟ کدام انتخاب بهتری است؟

از شما سوالات زیادی در رابطه با سلامت ، خواسته ها و سبک زندگ شما خواهد شد .

 

 

جهت پاسخگویی به موارد زیر آماده باشید :

 • چرا شما جراحی می خواهید و انتظارات و توقعات شما از نتیجه آن چیست ؟
 • وضعیت سلامت ، حساسیت داروئی و درمان های دارویی
 • داروها ، ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، الکل ، سیگار ، مواد اعتیادآور که در حال حاضر مصرف می کنید .
 • سابقه اعمال جراحی قبلی

 

 

جراح شما برای جراحی ترمیم صورت ممکن است که :

 • وضعیت فعلی و سابق سلامتی شما و ریسک فاکتورها را بررسی کند .
 • اسکار شما را مفصل معاینه کند .
 • جهت پرونده پزشکی شما عکسبرداری کند .
 • در رابطه با انتخاب دیگر بحث کرده و دوره درمانی مناسب شما را پیشنهاد دهد .
 • در رابطه با نتیجه عمل و خطرات و عوارض احتمالی آن بحث کند .

 

آماده شدن برای جراحی ترمیم صورت و جراحی چاله صورت:

 • آزمایش انجام داده و بررسی پزشکی شوید.
 • داروهای خاصی مصرف کرده و یا داروهای مصرفی خود را تنظیم کنید .
 • جهت بهبود نتیجه جراحی سیگار نکشید .
 • از مصرف آسپرین و برخی از داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی که باعث افزایش خونریزی می شوند خودداری کنید .

 

 

دستورالعمل های خاصی که برای جراحی ترمیم صورت و جراحی چاله صورت، صورت می گیرد موارد زیر پاسخگو باشد :

 • روز عمل جراحی چه کنید
 • استفاده از بی هوشی در عمل شما
 • مراقبت بعد از عمل و پیگیری های لازم

 

 

مرحله های جراحی:

در هنگام عمل جراحی ترمیم صورت چه اتفاقاتی می افتد ؟

مرحله اول  جراحی ترمیم صورت –  جهت راحتی شما هنگام جراحی داروها استفاده می شوند . روش انتخابی شامل آرام بخش داخل وریدی و بی هوشی عمومی است پزشک شما مناسب ترین را به شما پیشنهاد می دهد .

مرحله دوم  جراحی ترمیم صورت – درمان میزان بهبودی که توسط عمل جراحی به دست می آید بسته به شدت ، نوع و سایز و محل اسکار شما دارد . در برخی از موارد یک روش به تنهایی کافی است . با این وجود جراح پلاستیک شما ممکن است یک مجموعه ای از روش های مختلف درمانی را جهت کسب بهترین نتیجه به شما پیشنهاد دهد .

درمان های موضعی : مانند ژل ها ، نوارها و یا پوشش های فشاری ممکن است که در بستن و بهبود زخم ها موثر باشند و یا اینکه باعث شود از پیگمان سازی غیر طبیعی جلوگیری کنند . این محصولات در درمان اسکارهای سطحی و تغییر رنگ موثراند و در التیام زخم جراحی بازسازی زخم کمک کننده اند .

درمان های تزریقی : معمولا جهت پرکردن فرورفتگی های زخم به کار می روند . بسته به ماده تزریقی و شرایط خاص زخم شما ممکن است از ۳ تا چندین سال اثر داشته باشند جهت حفظ و نتیجه تزریقی می بایست تکرار شوند . یک روش دیگر استفاده از تزریق های استروئیدی است تا ظاهر ، سایز و ساختار زخم ها و اسکارهای برجسته را بهبود بخشند .

در این باره بخوانید  روش های از بین بردن غبغب

درمان های سطحی : بیشتر اوقات جهت بهبود زیبایی زخم استفاده می شوند این روش ها معمولا نامنظمی سطحی و تغییرات رنگی را بهبود می بخشند . درمان های سطحی روش هایی هستند که به طور کنترل شده لایه های سطحی پوست را بر می دارند و یا باعث تغییر در طبیعت زخم می شوند.

 

 مرحله سوم جراحی ترمیم صورت – برخی اوقات برای زخم های عمقی تر نیاز به برداشتن آن ها با انسزیون ( برش ) جراحی می باشد .

مرحله چهارم جراحی ترمیم صورت – بستن زخم:

برخی از زخم ها نیاز به بستن لایه لایه دارند . بستن لایه لایه در مواردی که برداشت بافتی به بافت های زیرین پوست و یا مناطقی با حرکت زیاد برسد نیاز می باشد . اولین قدم و یا اولین لایه نیاز به دوختن ساب – درمال ( لایه زیرین پوست ) با نخ قابل جذب و یا دائمی دارد . لایه های دوختی تا بستن زخم و ترمیم آن ادامه می یابد .

روش های پیشرفته در درمان اسکار شامل فلاپ های پیچیده ای است که باعث جابجائی اسکار می شود تا کمتر به چشم بیاید و یا انعطاف پذیری را در موارد محدودیت حرکتی بهبود بخشد.

 

دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی 

جراحی ترمیمی صورت بسته به میزان تغییرات مورد نیاز ممکن است از جراحی سطح پوست تا تغییر در وضعیت استخوان‌ها و بافت‌های صورت متغیر باشد. در حین جراحی ترمیمی صورت، ممکن است بخشی از پوست یا بافت‌ها جابه جا شوند و رگ‌های خونی و اعصاب با استفاده از تکنیک‌های جراحی میکروسکوپی، دوباره به هم متصل شوند. در صورت نیاز تکه‌های استخوان (گرافت استخوان) ممکن است از لگن، دنده‌ها یا جمجمه گرفته شود تا فضاهایی را که استخوان‌های صورت و سر حرکت می‌کنند، پر کنند.

معمولا انتظار داریم بهبودی بین ۶ تا ۸ هفته طول بکشد؛ در حالی که در واقعیت برای بسیاری از مردم فقط ۱۰ تا ۱۴ روز طول می‌کشد. در طول بهبودی، افراد می‌توانند انتظار داشته باشند که در محل برش‌ها مقداری تورم و کبودی ایجاد شود. جراح شما دستورالعمل های دقیق مراقبت پس از جراحی و توصیه های تسکین درد را برای سرعت بخشیدن به بهبودی شما ارائه می‌دهد مانند کمپرس سرد و گرم یا داروهای مسکن.

بسته به جراحی که انتخاب کردید و تخصص وی، تکنیک‌هایی که به کار گرفته می‌شود و میزان گستردگی عمل جراحی، نتایج عمل متفاوت خواهد بود. به طور معمول از روش‌هایی استفاده می‌شود که ماندگاری بالایی دارند و جای عمل و عوارض بعد از جراحی چندانی نخواهند داشت. اگر به جراح فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی مراجعه کرده‌اید، بدانید که پیشرفته‌ترین تکنیک‌های جراحی برای درمان شما به کار گرفته خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
18 نظرات
 1. Hasan می گوید

  سلام من حدود پنج سالی هست که جای ابله مرغون روی صورتم مونده و نمیره اگه راهی داره برای ازبین بردنش خواهش میکنم بگید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسبترین است.

 2. Mina می گوید

  سلام و خسته نباشید ببخشید من روی گونه ام کمی فرو رفته چیکار باید بکنم ایا دزست میشه یا باید جراحی کرد ممنون از پلسخ شما🙏🙏🙏

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله می توان ترمیم کرد فقط حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا تعیین شود چه روشی برای شما مناسبترین است.

 3. مریم می گوید

  سلام و وقت بخیر
  صورتم بعدازجوش زدن چاله هایی داره از بین نرفتن
  ۱طرف صورتم کمتر دیده میشه الانم کلی ناراحتم بنظرتون چیکار باید بکنم با عمل میتونم مشکلمو رفع کنم
  واینکه چه عملی باید انجام بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 4. علی می گوید

  سلام آقای دکتر من اسکارهای آیس و بوکس بزرگی روی گونم دارم مدت ۶ سالی میشه که پوستم به شدت اسیب دیده از روش های زیبایی روتین کلینیک ها مثل لیزر میکرونیدلینگ و میکرودرم استفاده کردم و نتیجه نگرفتم امکان داره که با جراحی زیبایی بهبود پیدا کنه صورتم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید باید حتما به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود با توجه به درمان های قبلی الان چه روشی برای شما مناسب است.

 5. ابولفضل همتی می گوید

  باسلام عرض ادب خدمت اقای دکتر صورت بنده بدجورچا له داره به طوری که استخوانهای صورتم نمایان هست..ایامیشود کاری کرد که صورتم هم تراز بشه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید. برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 6. زهرا عبدل زاده می گوید

  باسلام خدمت آقای دکتر بزرگوار ،من ابروهامو لیزر کردم متاسفانه فرورفتگی ایجاد شده ،با مزونیدلینگ و مزو تراپی نتیجه موقت ۱ماهه میگیرم ،آیا با جراحی میشه رفع کرد،

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید حتما بخ صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسب است.

 7. شیما احمدی می گوید

  سلام خسته نباشید من برای چاله های صورتم سابسیژن تزریق چربی میکرو کردم ولی فایده نداشته باعمل جراحی امیدی هست پوستم صاف بشه ایا کسی بود که بااین شرایط اقا دکتر براش جراحی کرده باشه ممنونم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز، برای اینکه مشخص شود چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید

 8. مریم می گوید

  سلام من برای چاله های صورتم هر کاری بگین کردم لیزر سابسیزن دارو های ترکیبی دست ساز و ماسکهای مختلف صابونای مختلف تزریق چربی میکرودرم نه یک بار هر کدومو چند بار فقط پوستمو نکشیدم و جراحی پلاستیک نکردم
  تاثیر زیادی ندلشته چکار کنم بهتره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص این مورد که چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 9. دریا بدری می گوید

  سلام هزینه جراحی و ترمیمم چاله صورت چقد هستش چاله های ریز دارم ینی امیدی هست پوستم صافو یک دست بشه ممنون میشم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه چه روشی برای درمان شما مناسب است حتما باید به صورت حضوری مورد معاینه قرار بگیرید.
   برای گرفتن وقت مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس حاصل نمایید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید