Rhinoplasty Nasal Surgery

جراحی بینی رینوپلاستی

جراحی بینی رینوپلاستی

جراحی بینی رینوپلاستی یا جراحی زیبایی عمل بینی در لغت از دو کلمه “رینو” و “پلاستی” تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است.

قدمت جراحی بینی رینوپلاستی مدرن به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ایران از دهه ۴۰ شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد.

 

 

Rhinoplasty Nasal Surgery

 

 

 

بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به رینوپلاستی بینی کردند متخصصین گوش وحلق و بینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان رینوپلاستی جراحی بینی  در ایران روز به روز افزایش یافته که متاسفانه حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.

جراحی بینی رینوپلاستی به صورت خیلی خلاصه تغییر فرم بینی که با تغییر در ظاهر بینی یا همراه با تغییر در تیغه بینی می تواند همراه باشد.

جراحی بینی رینوپلاستی  برای زیباسازی ظاهر بینی و یا بهبود عملکرد بینی و یا برطرف ساختن نواقص بینی انجام می شود.

جراحی بینی رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی ) بسته به افراد مختلف، می تواند منجر به کوچک یا بزرگ شدن اندازه بینی، تغییر شکل بینی، پهن تر یا باریک تر شدن نوک بینی و یا تغییر ارتفاع یا طول بینی منجر گردد.

مشکلاتی که جراحی بینی رینوپلاستی می تواند برطرف نماید:

در رینوپلاستی جراحی بینی  ایراد های مختلف بینی را می توان برطرف کرد ، برای مثال؛

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
 • بد شکلی های بعد از عمل جراحی

 

 

Rhinoplasty Nasal Surgery

 

 

کاندید مناسب برای جراحی بینی رینوپلاستی چه کسی است؟

رینوپلاستی جراحی بینی  می ‌تواند ظاهر شما را بهبود داده و اعتماد به نفس شما را افزایش بدهد، اما لزوما ظاهر شما را مطابق با آنچه که ایده‌آل شماست تغییر نمی ‌دهد و یا باعث نمی ‌شود دیگران رفتار متفاوتی با شما داشته باشند.

قبل از این که تصمیم به جراحی بگیرید، با دقت به انتظارات خود فکر کرده و آنها را با جراح خود در میان بگذارید. بهترین داوطلبان برای رینوپلاستی جراحی بینی  افرادی هستند که خواهان اصلاح ظاهر خود هستند و نه کامل شدن آن. اگر از لحاظ بدنی سالم هستید، از لحاظ روانی پایدار بوده و همچنین انتظارات شما واقع بینانه است، می‌توانید داوطلب خوبی برای انجام جراحی بینی رینوپلاستی باشید. رینوپلاستی بینی می‌ تواند بمنظور برآورده کردن اهداف زیبایی یا بازسازی بینی انجام شود ، تا نواقص مادرزادی یا مشکلات تنفسی را اصلاح کند.

سن هم می ‌تواند به عنوان یک ملاحظه در نظر گرفته شود. بسیاری از پزشکان ترجیح می‌دهند این جراحی را روی نوجوانان انجام ندهند مگر زمانی که آن ها مقطع سنی جهش رشد خود را کامل کنند.

در حدود ۱۴ یا ۱۵ سال برای دختران و کمی بیشتر برای پسران. همچنین مهم است که سازگاری احساسی و اجتماعی نوجوانان در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که این چیزی است که خودشان می‌خواهند و نه والدین آن ها.

 

 

 

Rhinoplasty Nasal Surgery

 

 

 

 

مشاوره رینوپلاستی بینی:

برای کسانی که جراحی بینی رینوپلاستی انجام می ‌دهند توصیه می‌شود که مشاوره‌ای با پزشک ترتیب دهند.

در طول ملاقات، پزشک یک تست پزشکی کامل را انجام داده، سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و بینی شما را ارزیابی می ‌کند.

شما به همراه پزشکتان می ‌توانید نگرانی ‌هایتان از این عمل و همچنین اهدافی را که می ‌خواهید از رینوپلاستی بدست بیاورید تعیین کنید.

اگر پزشک تشخیص دهد که شما داوطلب خوبی برای جراحی بینی رینوپلاستی هستید، شروع به طراحی یک برنامه جراحی ویژه برای شما خواهد شد تا بتواند ظاهری را که شما می‌خواهید ایجاد کند.

 

 

Rhinoplasty Nasal Surgery

 

 

 

تفاوت رینوپلاستی بینی به روش سنتی و رینوپلاستی بینی به روش مدرن:

در جراحی بینی رینوپلاستی به روش سنتی فقط کوچک شدن و ظاهر بینی مد نظر بود و به همین علت  بینی از لحاظ کاربردی دچار مشکل می شد .

در این نوع رینوپلاستی بینی، قسمت زیادی از غضروف ها برداشته و استخوان ها به شدت خورد می شدند اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی، اعتقاد بر این است که غضروف ها را می توان با بخیه زدن و شکل دادن، هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ عملکردی بهبود داد.

نکاتی در مورد رینوپلاستی بینی ( عمل زیبایی بینی):

بهترین نتایج در جراحی بینی یا جراحی بینی رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های محافظه کارانه که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ می کنند به دست می آید، بنابراین بیماران محترم بایستی از جراحی های به اصطلاح فانتزی پرهیز کنند.

نکته مهم دیگر کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی می باشد که با استفاده از عکس های رنگی استاندارد و یک شکل قبل از عمل و تکرار سریالی آنها پس از عمل وضعیت پوست و زوایای بینی مشخص می شود.

 

 

Rhinoplasty Nasal Surgery

 

 

 

آیا رینوپلاستی جراحی بینی خطر دارد؟

در مورد این عمل تبلیغات فراوان، چه بر له یا علیه آن می‌شود اما حقیقت آن است که اگر فردی که جهت عمل کاندیدا می ‌شود به خوبی معاینه شود و موارد احتمالی آن بررسی و تکنیک مناسب انتخاب شود، این عمل عارضه مهمی در پی نخواهد داشت. اما با این وجود ممکن است بیمار دچار عوارضی هم شود.

 

 

 

https://bit.ly/2Chff1E

 

 

 

 

مشکل تنگی نفس:

در اعمال جراحی متدهای قدیم، روش تخریبی بود به این معنا که قسمت اعظم غضروف‌ها درآورده می ‌شد و نیز استخوان‌ های بالای بینی شدیدا شکسته و خرد می‌شد اما امروز اعتقاد بر آن است که میزان برداشت غضروف ‌ها باید حداقل باشد.

در اعمال تخریبی غالبا پره‌ها به داخل فرو رفته و هنگام تنفس حتی صدا‌دار خواهد بود که متاسفانه درمان این عوارض هم بسیار مشکل است.

بیماران به موضوع تنفس بعد از جراحی بینی رینوپلاستی نیز بایستی بسیار اهمیت بدهند. اگر بینی بیمار خیلی باریک شود تنفس از بین می رود.

بعضی اوقات بیماران محترم از جراح می خواهند که به اصطلاح اقدام به عروسکی کردن بینی کنند در حالی که به این نکته توجه ندارند که با این کار منطقه دریچه یا همان محل عبور هوا از بین می رود و بیمار دچار گرفتگی شدید بینی می شود.

 

 دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *