1. خانه
 2. /
 3. کاشت مو
 4. /
 5. جدیدترین روش کاشت مو با سلول های بنیادی

جدیدترین روش کاشت مو با سلول های بنیادی

دکتر آرش نجف بیگی

سلول‌های بنیادی، سلول‌هایی هستند که پتانسیل تبدیل شدن به انواع مختلف سلول‌های موجود در بدن را دارند. آن‌ها سلول های غیر تخصصی هستند که قادر به انجام کارهای خاصی در بدن نیستند. با این حال، قادر به تقسیم و تجدید خود هستند تا سلول‌های بنیادی باقی بمانند یا به انواع دیگر سلول‌ها تبدیل شوند. آن‌ها با تقسیم و جایگزینی بافت‌های آسیب دیده به ترمیم بافت‌های خاصی در بدن کمک می‌کنند. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های ترمیمی سلول‌های بنیادی در درمان ریزش مو پرداخته شده است.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید :

آیا کاشت مو به روش سلول های بنیادی امکان پذیر است؟

کاشت مو به روش سلول های بنیادی مشابه کاشت موی سنتی است. اما به جای برداشتن تعداد زیادی از موها برای پیوند به ناحیه ریزش مو، کاشت مو به روش سلول های بنیادی، نمونه پوست کوچکی را که فولیکول‌های مو از آن برداشت می‌شود، جدا می‌کند. سپس، فولیکول‌ها در آزمایشگاه تکثیر شده و در نواحی ریزش مو روی پوست سر کاشته می‌شوند. این به مو اجازه می‌دهد تا در جایی که فولیکول‌ها از آن گرفته شده‌اند و همچنین جایی که کاشته شده‌اند، رشد کنند.

سلول های بنیادی

آیا در ایران از روش کاشت مو با سلولهای بنیادی استفاده می‌شود؟

درست است که کاشت مو به روش سلول های بنیادی، از مزایای زیادی برخوردار بوده و دوره ریکاوری کوتاه مدتی دارد، اما این روش درمانی هنوز در حال تحقیق و توسعه است. ممکن است کلینیک‌های جراحی زیبایی را بیابید که مدعی ارائه خدمات کاشت مو به روش سلول های بنیادی باشند، اما این روش درمانی هنوز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و سازمان بهداشت ایران مورد تایید قرار نگرفته است.

نحوه کاشت مو با سلول بنیادی

برای درک نحوه کاشت مو به روش سلول های بنیادی، دانستن اطلاعاتی درباره سلول‌های بنیادی ضروری است. همان‌طور که گفته شد، سلول‌های بنیادی می‌توانند به انواع مختلفی از سلول‌ها در بدن انسان تبدیل شوند. این سلول‌ها پتانسیل ترمیم و جایگزینی بافت‌های آسیب دیده را داشته و نقش مهمی در رشد و بهبود طبیعی دارند. شواهد حاکی از آن است که سلول‌های بنیادی ممکن است با وارد شدن مجدد به پوست سر باعث رشد مو شوند.

در این روش، پس از نمونه برداری، از یک سانتریفیوژ برای جداسازی قسمت‌های غیر ضروری نمونه از سلول‌های فولیکولی برای ایجاد سوسپانسیون سلولی استفاده می‌شود. پس از تکمیل، محلول به نواحی پوست سر تزریق می‌شود تا باعث رشد موهای جدید شود. روش‌های کاشت مو، تکنیک‌های بسیار متفاوتی دارد. یکی از این‌ تکنیک‌ها، کاشت مو به روش سلول های بنیادی است. در این روش، از سلول‌های بنیادی خود بیمار برای درمان ریزش موی پیش‌رونده استفاده می‌شود. همان‌طور که همه ما می‌دانیم، سلول‌های بنیادی نوعی سلول در بدن هستند که توانایی تبدیل شدن به انواع سلول‌های متمایز را برای رشد بافت دارند. آن‌ها به عنوان سلول‌های مادر شناخته می‌شوند؛ زیرا توانایی تقسیم و ایجاد انواع سلول‌های بدن را دارند. بنابراین، همانند این فرآیند طبیعی، کاشت مو به روش سلول های بنیادی با استفاده از پتانسیل رشد سلول‌های بنیادی باعث تحریک رشد مو می‌شود. در حین عمل از تزریق میکرو سلول‌های بنیادی برای تزریق آن‌ها به فولیکول‌های مو استفاده می‌گردد. این سلول‌ها تکثیر شده و دوباره در محل گیرنده تقسیم می‌شوند و سلول‌های جدید تولید می‌کنند و به این ترتیب، تار مو دوباره رشد می‌کند.

نحوه کاشت مو با سلول بنیادی

مراحل انجام این عمل کاشت مو با استفاده از سلولهای بنیادی خود فرد

فرآیند کاشت مو با بیوپسی پانچ برای استخراج سلول‌های بنیادی از بیمار شروع می‌شود. بیوپسی با کمک ابزاری با یک تیغه دایره‌ای شکل انجام می‌شود که در داخل پوست چرخانده شده تا بافت نمونه استخراج شود. سپس، سلول‌های بنیادی در دستگاهی به نام سانتریفیوژ چرخانده شده و در آن‌جا از بافت جدا می‌شوند.

در مرحله بعدی، این سلول‌ها در آزمایشگاه پردازش شده و در همان جا تقسیم و تکثیر می‌شوند. در مرحله بعد، جراحان قسمت طاسی پوست سر را تمیز و ضدعفونی کرده و سلول‌های بنیادی استخراج شده و برداشت شده را در آن‌جا تزریق می‌کنند.

بهترین بخش این روش درمانی، این است که رشد مو را در محل پیوند سلول‌های بنیادی و در ناحیه اهداکننده تقویت می‌کند.

مزایای کاشت مو به روش سلول های بنیادی

 • می‌تواند طاسی کامل، طاسی ژنتیکی و آلوپسی را درمان کند.
 • کاشت مو به روش سلول های بنیادی یک روش طبیعی است.
 • روشی سریع و موثر است
 • این روش نیازی به بی‌حسی ندارد.
 • بدون اسکار یا جای زخم است.
 • پس از پایان عمل، بیمار می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود بازگردد و در نتیجه بهبودی سریعتر حاصل می‌شود.

معایب کاشت مو به روش سلول های بنیادی

 • بسته به بیمار و شرایط، ممکن است به دلیل ادغام نشدن موهای جدید با پوست سر، در نواحی پیوند شده، التهاب ایجاد شود.
 • موهای کاشته شده ممکن است به طور کامل رشد کنند یا در همان ارتفاع کوتاه باقی بمانند.
 • نیاز به پیوند مجدد بعد از چند سال وجود دارد.
 • ممکن است بدن از پیوند سلول‌های بنیادی امتناع کند.
 • فیبروز پوست سر ممکن است ایجاد شود و میزان موفقیت کاشت مو را کاهش دهد.

درصد موفقیت این نوع جراحی با سلولهای بنیادی چقدر است؟

تحقیقات موجود در مورد میزان موفقیت کاشت مو به روش سلول های بنیادی بسیار امیدوارکننده است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که 23 هفته پس از آخرین درمان، تراکم مو 29 درصد افزایش یافته است. اما کلینیک‌هایی که در حال حاضر کاشت مو به روش سلول های بنیادی را ارائه می‌دهند، هیچ تضمینی در مورد نتایج یا میزان موفقیت نمی‌دهند.

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

ریکاوری بعد از کاشت مو و مدت زمان نقاهت کامل

اگرچه برای درمان کاشت مو به روش سلول های بنیادی نیازی به زمان نقاهت نیست، اما ممکن است بیمار پس از عمل کمی درد داشته باشد. این درد باید در عرض یک هفته پس از درمان کاهش یابد. حداقل یک هفته بعد از عمل کاشت مو باید از ورزش یا فعالیت بدنی شدید اجتناب کرد.

بیمار همچنین می‌تواند انتظار زخم خفیف را در ناحیه‌ای که بافتی که نمونه از آن استخراج شده، داشته باشد. به دلیل اثرات بی حسی موضعی، بیماران ممکن است نتوانند خود را به خانه برسانند. برخی از افراد برای انجام جراحی کاشت مو تردید دارند، زیرا نمی‌خواهند زمان خود را برای بهبودی سپری کنند. بیمارانی که تحت عمل جراحی سنتی کاشت مو قرار می‌گیرند، ممکن است بیش از یک هفته در دوران نقاهت باشند. اما کاشت مو به روش سلول های بنیادی، بهبودی سریع‌تری دارد. ناحیه اهداکننده را می‌توان در عرض 2 روز به طور کامل بازیابی کرد و در عرض 7 روز به طور کامل بهبود حاصل می‌شود.

عوارض استفاده از سلول‌های بنیادی برای کاشت مو

اطلاعات بسیار کمی در مورد عوارض جانبی احتمالی کاشت مو به روش سلول های بنیادی وجود دارد. مانند هر روش پزشکی دیگری، همیشه خطر خونریزی یا عفونت در محل نمونه و تزریق وجود دارد. برجای ماندن زخم نیز امکان پذیر است. اگرچه عوارض ناشی از بیوپسی پانچ نادر است، اما خطر کمی برای آسیب به اعصاب یا شریان‌های زیر محل وجود دارد. لیپوساکشن نیز می‌تواند همین عوارض و تاثیرات جانبی را ایجاد کند.

هزینه کاشت مو به روش سلول های بنیادی چقدر است؟

هزینه کاشت مو به روش سلول های بنیادی هنوز در مراحل تحقیقاتی است. از آن‌جایی که تمام درمان‌های سلول‌های بنیادی مورد تایید FDA نیستند، کاشت مو به روش سلول های بنیادی، در گستره درمان تحقیقاتی یا آزمایش‌های بالینی در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی، هزینه کاشت مو به روش سلول های بنیادی بستگی به نوع و میزان ریزش موی تحت درمان دارد. اما در نهایت، بهترین راه برای پی بردن به این موضوع، صحبت با متخصص کاشت مو است.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر