1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)
 6. /
 7. جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی به همراه روش های پیشگیری و درمان آن

جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی به همراه روش های پیشگیری و درمان آن

دکتر آرش نجف بیگی

جای بخیه عمل ماموپلاستی موضوعی است که باعث نگرانی در افرادی می‌شود که قصد انجام عمل جراحی زیبایی سینه را دارند. جراحی زیبایی سینه به دلایل مختلف و با روش‌های متفاوتی صورت می‌گیرند. به عنوان مثال افرادی هستند که به دنبال کوچک کردن سینه‌های خود با استفاده از روش‌های پیکرتراشی یا عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی می‌باشند. برخی دیگر نیز به شیوه کاشت پروتز، هدف بزرگ کردن سینه‌های خود را دنبال می‌کنند. البته جراحی زیبایی سینه نیز شگردها و متدهای خاص خود را دنبال می‌کند. جراحی زیبایی سینه یا عمل ماموپلاستی، به منظور کاهش یا افزایش سایز سینه‌ها انجام می‌شوند. امروزه عمل ماموپلاستی جزء جراحی‌های محبوب در بین خانم‌ها می‌باشد.

در این مقاله نکاتی درباره ی جای بخیه عمل ماموپلاستی را برایتان بازگو میکنیم.

انواع جراحی زیبایی سینه چیست؟ و هرآنچه لازم است درباره پروتز سینه بدانید را ازدست ندهید.

همواره موارد نگران‌کننده‌ای در مورد مراقبت های بعد از ماموپلاستی وجود داشته است. دوره نقاهت عمل ماموپلاستی موضوعی است که تا حد زیادی تعیین‌کننده نتیجه نهایی عمل جراحی زیبایی سینه خواهد بود. مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه از چنان اهمیتی برخوردار هستند که تصمیم می‌گیریم در ابتدا، به معرفی یا مرور برخی از موارد مهم در این زمینه بپردازیم. بیشتر مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه به منظور کاهش عوارض ناشی از عمل خواهند بود. به عنوان مثال، رفع کردن جای بخیه عمل ماموپلاستی مهم‌ترین نکته‌ای است که در تعیین نتیجه مطلوب از جراحی زیبایی سینه در بر خواهد داشت. در کل، مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه به قرار زیر هستند که تا پس از دوره نقاهت عمل ماموپلاستی لازم است مورد توجه واقع شوند.

در ویدیو زیر دکتر آرش نجف بیگی درباره سوتین طبی که یکی از مراقبت های بعد از عمل سینه میباشد توضیح میدهند:

مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه

 • لازم است بیمار به صورت طاقباز خوابیده و نیز از دراز کشیدن به مدت طولانی پرهیز نماید.
 • به مدت دو هفته از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خودداری شود.
 • داروهای تجویزی از طرف پزشک به طور مرتب و منظم استفاده شود.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های سخت خودداری گردد.
 • با نوشیدن مایعات فراوان، حجم آب از دست رفته از بدن تامین گردد.
 • مصرف سدیم را در رژیم غذایی به حداقل برساند.
 • تا طی شدن کامل دوره نقاهت عمل ماموپلاستی، مسائل پیش آمده را با پزشک خود مطرح نمائید.
 • در صورت احساس خشکی در پوست سینه لازم است از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده شود.
 • از سوتین طبی که توسط پزشک تجویز شده است به طور منظم استفاده شود.
 • از دستکاری کردن زخم‌ها و جای برش‌ها اکیداً خودداری گردد.
 • باید جای بخیه عمل ماموپلاستی خشک نگه داشته شود.

دو مورد آخر، از جمله‌ مهم‌ترین نکاتی هستند که برای کاهش عوارض بریدگی‌ها و از بین بردن جای بخیه عمل ماموپلاستی نیازمند توجه فراوان هستند. باقی ماندن جای بخیه عمل ماموپلاستی چیزی است که می‌تواند تمام هزینه‌های ناشی از عمل جراحی را هدر دهد! بنابراین، برای کاهش این علائم و کمرنگ کردن جای بخیه عمل ماموپلاستی لازم است نکاتی را رعایت کنیم. موارد گفته شده در بالا به عنوان مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه  از جمله بزرگ کردن سینه یا لیفت سینه یا ماستوپکسی هستند که در کاهش جای بخیه عمل  نقش زیادی دارند. اما به هر حال این اطلاعات برای تسلط داشتن کامل روی موضوع کافی نیستند.

آیا جای  زخم بعد از عمل ماموپلاستی باقی می‌ماند؟

گفتیم که با رعایت کردن موارد بهداشتی و مراقبتی لازم در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی، عوارض ناشی از عمل تا حد زیادی کاهش خواهند یافت. مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه می‌توانند نقش به سزایی در ترمیم جای زخم‌های به جا مانده از عمل داشته باشند. اما سوالی که در انتها باقی می‌ماند این است که آیا جای زخم بعد از عمل ماموپلاستی از بین می‌رود؟ این سوالی است که جواب دادن به آن مستلزم بررسی موارد مختلفی است. یک جواب ساده و مشخص برای این سوال وجود دارد:

«خیر! جای بخیه‌های ناشی از عمل به هیچ وجه مثل سابق نخواهد شد. تنها میزان جراحت وارده و جای باقیمانده از عمل می‌تواند متفاوت و متغیر باشد.»

این جواب محکم و قاطع نشان از این دارد که پوست جراحت دیده و برش خورده، حالتی به خود می‌گیرد که تا ترمیم شدن کامل آن زمان زیادی لازم است طی شود. همانطور که یک زخم کوچک روی انگشت ممکن است تا سالیان سال اثر خود را روی پوست باقی بگذاردT جراحی زیبایی سینه نیز به دلیل تهاجمی بودن و ایجاد برش‌های عظیم باعث باقی گذاشتن آثاری از جراحی در پوست می‌شوند. در کل، اسکارها و زخم‌های ناشی از عمل‌ها تا بهبودی کامل، مراقبت‌های خاص خود را می‌طلبد. به طور کلی، اسکارها و جای زخم‌های مختلف در پوست بدن، طبق طبقه‌بندی زیر مرتب می‌شوند:

·         اسکار هیپرتروفیک

اسکارهای هیپرتروفیک به اسکارهایی گفته می‌شود که برآمده و قرمز رنگ هستند. این اسکارها معمولاً با احساس درد و خارش در فرد همراه هستند. عموماً جای زخم‌هایی که تازه هستند به این شکل در می‌آید. در روزهای ابتدایی دوره نقاهت عمل ماموپلاستی نیز احتمال زیاد با این نوع از اسکارها روبرو خواهید بود.

·         اسکار کلوئید (Keloid)

اسکارهای کلوئید تشابه زیادی به اسکار هیپرتروفیک دارند. این اسکارها همچون اسکارهای هیپرتروفیک قرمز رنگ و برآمده بوده اما گرایش به گسترش و رشد در خارج از مرزهای زخم‌های اولیه دارند. این نوع از اسکارها با گذشت زمان، ضخیم‌تر و محکم‌تر شده و همانند اسکارهای هیپرتروفیک، دردناک می‌شوند.

·         اسکار انقباضی

اسکارهای انقباضی اغلب در اثر سوختگی یا آسیب‌های شدید در بخش بزرگی از پوست ایجاد می‌شوند. این اسکارها در مواقعی ایجاد می‌شوند که ساختار پوست از بین برود و ارتباط قابل توجهی در ایجاد محدودیت‌های حرکتی و انعطاف‌پذیری پوست خواهند داشت.

·         اسکار صورت

اسکارهای صورت شامل طیف عظیمی و گستره هستند. جای جوش و زخم‌های باقیمانده از ضربه‌های واردشده به صورت می‌توانند به عنوان اسکار صورت شناخته شوند. این نوع از اسکارها تاثیر نامطلوب بر اعتمادبه‌نفس و ظاهر فرد خواهند داشت.

جای بخیه عمل ماموپلاستی جراحی سینه

مطالعه مقاله لیفت و پروتز سینه همزمان را از دست ندهید.

درمان اسکار و جای بخیه عمل ماموپلاستی

امروزه روش‌های مختلفی برای از بین بردن جای بخیه پس از عمل‌های جراحی ابداع شده‌اند. درمان جای بخیه عمل ماموپلاستی نیز به مشابه زخم‌های ایجادشده در سایر نقاط بدن صورت می‌پذیرند. برای دستیابی به بهترین نتایج، به تشخیص پزشک جراح پلاستیک، ممکن است از روش‌های جراحی، غیرجراحی یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها انجام شود. بنابراین، لازم است پس از طی شدن کامل دوره نقاهت، محافظت از زخم‌ها و ترمیم طبیعی کامل ‌آن‌ها، به یک پزشک مجرب در این زمینه مراجعه نمائید. در کل، روش‌های درمانی جراحی و غیرجراحی زیر برای درمان جای بخیه عمل ماموپلاستی توصیه شده‌اند.

روش‌های درمان غیرجراحی

در صورتی که جای بخیه ناشی از عمل، شدت کمی داشته و قادر به محو کردن آن با استفاده از روش‌های غیرجراحی باشیم، بهتر است به استفاده از این روش مبادرت ورزیم. روش‌های درمانی غیرجراحی شامل موارد مختلفی هستند که بنا به میزان جراحت وارد شده به بدن، ممکن است از یک یا چند مورد از این‌ها استفاده شود.

 • تزریق استروئید یا استفاده از کرم آن
 • استفاده از پوشش‌های ژل سیلیکون
 • سرمادرمانی با بهره‌گیری از منجمد کردن سطح اسکار با گاز نیتروژن
 • لایه برداری شیمایی از پوست
 • تزریق کردن ژل به بافت نرم پوست
 • رادیودرمانی
 • درم آبریژن (Dermabrasion) و سایش پوست
 • تجدید پوست با لیزر

استفاده از روش‌های درمانی بدون عمل جراحی به دلیل مزایایی که دارند، بیشتر مورد پسند واقع می‌شوند. از آنجا که در این روش‌ها، درد کمتری احساس شده و نیاز به رفتن زیر تیغ جراحی ندارند، افراد زیادی سعی در بهره‌مند شدن از این شیوه‌ها دارند. همچنین، اینکه تقریباً همه افراد می‌توانند از این روش‌ها برای درمان جای بخیه استفاده نمایند.

درمان جای بخیه با جراحی

درمان جای بخیه با جراحی معمولاً در مواردی انجام می‌شوند که جای زخم‌ها همراه با درد یا ایجاد محدودیت در حرکت و انعطاف‌پذیری پوست بدن همراه شده باشند. این روش‌ها نیز عموماً مختص افرادی است که از نظر سلامتی در وضعیت خوبی بوده و قادر به طی کردن یک فرآیند جراحی دیگر نیز باشند. درمان جای بخیه با عمل جراحی به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • بریدن جای زخم: با بریدن جای زخم‌ و اسکارهای ضخیم و استفاده از چند لایه بخیه روی آن، اینکار صورت می‌گیرد. هدف از این روش، ایجاد لایه‌ای نازک‌تر از جای زخم و اسکارهاست که کمتر به چشم می‌آید.
 • زد پلاستی یا دبلیو پلاستی: این روش درمانی برای اصلاح کردن و تنظیم نمودن مجدد بافت زخم به کار گرفته می‌شود. از روش زد پلاستی برای درمان جای زخم‌هایی استفاده می‌شود که مثل شرایط سوختگی در بدن باعث ایجاد محدودیت‌های حرکتی در پوست شده باشند.
 • پیوند پوست: روش پیوند پوست یا جراحی گرافت در مقایسه با سایر روش‌های جراحی، شامل مراحلی پیچیده‌تری می‌باشد. این نوع از جراحی‌ها معمولاً برای جای بخیه‌هایی استفاده می‌شوند که بخش‌های بزرگی از پوست را تحت تاثیر خود قرار داده باشد. در این روش از یک تکه پوست سالم از بخش دیگری از بدن، به عنوان بافت پیوندی در محل زخم استفاده می‌شود. در این شرایط لازم است انتقال پوست با بافت چربی، رگ‌های خونی و حتی گاهی اوقات عضلات متصل به پوست همراه باشد.
 • گسترش بافت: از این روش درمان جراحی معمولاً برای پوست‌های آسیب‌دیده به دلیل مشکلات ژنتیکی و مادرزادی استفاده می‌شود. در روش گسترش بافت، یک بالون سیلیکونی زیر پوست بدن وارد می‌شود که به تدریج با محلول آب و نمک پر می‌گردد. این شرایط باعث می‌شود تا پوست فرد کشیده شده و پوست اضافی موجود در بدن بر اثر کشیده شدن، کمتر به چشم بیاید.

نکته قابل توجه این است که درمان جای بخیه با جراحی، مستلزم طی کردن دوره نقاهت مختص به خود خواهد بود.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر