1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. بررسی کامل بارزترین تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

بررسی کامل بارزترین تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

دکتر آرش نجف بیگی

تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

تولید کلاژن و الاستین با سن رابطهٔ عکس دارد. هرچه سن افراد بیشتر شود، تولید کلاژن و الاستین مورد نیاز کاهش خواهد یافت. با کمبود پروتئین‌های مورد نیاز، پوست دیگر طراوت و شادابی قبل را نخواهد داشت. راه‌های گوناگونی برای درمان افتادگی پلک و داشتن چشم‌های زیبا وجود دارد. جراحی روشی برای درمان افتادگی پلک است.

جراحی بلفاروپلاستی و جراحی کانتوپلاستی، دو جراحی مربوط به چشم هستند که نتایج متفاوتی را به همراه دارند. برخی‌ها تصور می‌کنند جراحی کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی تفاوتی با یکدیگر ندارند. در ادامهٔ این مقاله به توضیح تفاوت کانتوپلاستی و بلفارودلاستی می‌پردازیم. شما عزیزان می‌توانید خواندن این مقاله را به دوستان و آشنایان علاقه مند توصیه کنید.

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یکی از جراحی‌های پزشکی است که طی آن افتادگی پلک فرد درمان می‌شود. در این جراحی، پوست افتاده و چربی اضافه برداشته می‌شود و افتادگی پلک و چین و چروک‌های اطراف پلک از بین می‌رود. افتادگی پلک می‌تواند شما را خسته، نگران و عصبی نشان دهد. در چنین شرایطی ممکن است در روابط خود با مشکل مواجه شوید. همچنین افتادگی پلک می‌تواند دید محیطی شما را کاهش داد. البته تأثیری روی قدرت بینایی شما ندارد و فقط جلوی چشم‌های شما را می‌گیرد. در برخی مواقع، افراد بلفاروپلاستی را با جراحی‌های دیگری مانند لیفت ابرو و لیفت صورت همزمان انجام می‌دهند.

کانتوپلاستی چیست؟

کانتوپلاستی یکی از جراحی‌های مربوط به چشم است که بیشتر از جنبهٔ درمانی، جنبهٔ زیبایی دارد. در طی کانتوپلاستی، حالت گوشهٔ چشم تغییر می‌کند. نام این جراحی، از دو کلمهٔ کانتوس و پلاستی الهام گرفته شده است. کانتوس یک کلمهٔ یونانی به معنی گوشهٔ چشم و پلاستی اصطلاحی به معنی تغییر دادن است. از کانتوپلاستی برای درمان افتادگی گوشهٔ بیرونی چشم نیز استفاده می‌شود.

با بالا بردن پوست گوشهٔ چشم، چشم‌ها بزرگتر و زیباتر به نظر می‌رسند.

مراقبت ‌های مشابه قبل از جراحی بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی

رعایت مراقبت‌های قبل جراحی بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر این مراقبت‌ها به درستی انجام شود، علاوه بر اینکه ماندگاری جراحی افزایش می‌یابد، احتمال بروز خطرات جراحی نیز به صفر نزدیک می‌شود. بنابراین بهتر است از پزشک خود بخواهید نکات مربوط به مراقبت‌های قبل از جراحی را برای شما توضیح دهد.

 قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی باید توسط یک چشم پزشک باتجربه معاینه شوید. چشم‌ پرشک شما باید به مهارت‌های جراحی‌های زیبایی چشم نیز تسلط داشته باشد. چنین چشم پزشکی، اکولوپلاستیک نامیده می‌شود.

 • پزشک از شما می‌خواهد در مورد سابقهٔ پزشکی خود با او صحبت کنید. شما باید در مورد بیماری‌های چشمی‌ که به آن‌ها مبتلا بوده‌اید، جراحی‌هایی که پشت سر گذاشته‌اید و داروهایی که در گذشته مصرف می‌کردید یا در حال حاضر مصرف می‌کنید صحبت کنید.
 • همچنین بهتر است در مورد هدف از انجام جراحی با پزشک صحبت کنید؛ زیرا ممکن است نتیجهٔ دلخواه شما با انجام بلفاروپلاستی یا کانتوپلاستی محقق نشود.
 • در کنار این‌ها، پزشک چشم‌های شما را از نظر اندازه، میزان تولید اشک و سایر فاکتورها معاینه می‌کند.
 • همچنین نیاز است یک تست سلامت چشم را به طور کامل پشت سر بگذارید. برای رسیدن به نتیجهٔ بهتر، از چشم‌های شما از زاویه‌های مختلف عکسبرداری خواهد شد.
 • مدتی قبل از جراحی باید مصرف داروهای خاصی ماان آسپرین، ایبوبروفن، وارفارین، ناپروکسین سدیم و مکمل‌های گیاهی را کنار بگذارید. این داروها روی جریان خون شما تأثیر دارند و ممکن است خونریزی حین جراحی را تشدید کنند.
 • سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی‌های الکلی، بزرگترین دشمن زندگی شما هستند. بهتر است دو هفته با ده روز قبل از جراحی، سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی‌های الکلی را کنار بگذارید. سیگار و الکل با مختل کردن جریان خون، خونریزی حین جراحی‌ را تشدید و دورهٔ نقاهت را طولانی‌تر می‌کنند.
 • همچنین بهتر است از یکی از دوستان خود بخواهید، بعد از جراحی شما را تا خانه همراهی کنند؛ زیرا نمی‌توانید به تنهایی تا خانه رانندگی کنید.

توضیحات دکتر نجف بیگی درباره‌ی جراحی پلک را در مقاله اپی کانتال چشم یا عمل درشت کردن چشم را از دست ندهید.

مراحل انجام جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی معمولا‌‌ً به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بی‌هوشی نیست؛ درواقع برای انجام این جراحی از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. برای انجام بلفاروپلاستی برای پلک‌های بالایی، جراح در امتداد پلک‌ها برش کوچکی ایجاد می‌کند و بعد از برداشتن پوست و چربی اضافه، برش‌ها را می‌بندد. برای جراحی پلک‌های پایینی نیز بلفاروپلاستی همینگونه انجام می‌شود با این تفاوت که جراح ممکن است به جای برداشت چربی، به قسمتی از پوست چربی تزریق کند. این مراحل برای هر دو چشم یکسان است.

مراحل انجام کانتوپلاستی

درست مانند بلفاروپلاستی، در اغلب موارد جراحی کانتوپلاستی نیز بدون بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. برای انجام این جراحی، پزشک از داروهای خاصی برای بی‌حس کردن چشم‌های شما استفاده می‌کند. انجام جراحی کانتوپلاستی به ۲ الی ۴ ساعت زمان نیاز دارد. در طی این جراحی، برش‌های کوچکی در عضلهٔ حلقوی چشم زده خواهد شد.

بعد از ایجاد برش‌های لازم، تاندون کانتال خارجی را از استخوان جدا کرده و بخش کوچکی از آن را برش می‌دهند. این برش زده می‌شود تا ساختار داخلی پلک پایینی به آن متصل شود. پس از متصل شدن این دو قسمت، پوست‌های اضافه برداشته شده و برش‌ها بخیه زده می‌شوند. مراحل انجام کانتوپلاستی در هر دو چشم یکسان است.

مراقبت‌ های مشابه بعد از جراحی کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

درست مانند مراقبت‌های قبل از عمل، مراقبت‌های بعد از جراحی نیز در این روش یکسان است. انجام مراقبت‌های بعد از جراحی پلک را جدی بگیرید. درواقع مراقبت‌های بعد و قبل مکمل یکدیگر هستند و انجام هر کدام از آن‌ها به تنهایی معنا ندارد.

 • برای کاهش کبودی و التهاب ناشی از جراحی،  در روز بعد از جراحی هر ساعت یکبار به مدت ده دقیقه از کمپرس آب سرد استفاده کنید. هنگام استفاده از کمپرس آب سرد، به هیچ وجه آن را روی چشمان خود قرار ندهید. همچنین در روز‌های بعد هر ۵ ساعت یکبار به مدت ده دقیقه این کار را انجام دهید.
 • نور خورشید بزرگترین دشمن پوست شماست. تا می‌توانید از آن دوری کنید؛ اما اگر مجبور شدید در معرض نور خورشید قرار بگیرید از کلاه آفتابی و عینک‌های آفتابی بزرگ استفاده کنید.
 • ضدآفتاب‌ها نیز یکی از بهترین نگهبان‌های پوست شما هستند. برای مراقبت از پوست اطراف پلک خود، از ضد آفتاب‌هایی با (spf) بیشتر از ۵۰ استفاده کنید.
 • تا ۸ ساعت بعد از جراحی دوش نگیرید تا بخیه‌های شما خیس نشوند. همچنین هنگام خوابین اندکی سر خود را بالاتر از قفسهٔ سینه نگه قرار دهید تا خون به خوبی جریان داشته باشد. این موضوع روی کوتاه‌تر شدن دورهٔ نقاهت شما تأثیرگذار است.
 • به مدت یک هفته تا ده روز از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش کردن خودداری کنید.
 • بهتر است برای مدتی استخر نروید تا از چشم‌های خود در برابر عفونت و میکروب مراقبت کنید.
 • برای کاهش درد، با پزشک خود مشورت کرده و استامینوفن مصرف کنید. دقت داشته باشید بدون تجویز پزشک هیچ دارویی را مصرف نکنید.
 • تا دو هفته، استفاده از لنزهای تماسی ممنوع است.
 • در بخش مراقبت‌های قبل از جراحی بیان شد، نباید داروهای خاصی را مصرف کنید. تداوم عدم استفاده از این داروها در دوران بعد از جراحی نیز حائز اهمیت است.
 • سیگار و الکل با مختل کردن جریان خون شما، طول دورهٔ نقاهت را افزایش خواهد داد. آرایش کردن و استفاده از لایه بردار را مدتی متوقف کنید.
 • در صورت بروز هریک از عوارض جراحی، پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.

دلایل انجام کانتوپلاستی

افراد به دلایل مختلفی برای انجام جراحی کانتوپلاستی آماده می‌شوند. این دلایل عبارتند از:

 • با افزایش سن تاندون‌های اطراف چشم خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند که به دنبال آن فرد دچار افتادگی در پلک‌های پایین می‌شوند. افراد برای برطرف کردن این مشکل به سراغ جراحی کانتوپلاستی می‌روند.
 • بسیاری از افراد بدون توجه به جنبهٔ درمانی کانتوپلاستی، برای داشتن چشم‌های بادامی و کشیده‌تر سراغ انجام این جراحی می‌روند.
 • بسیاری از افراد از نتیجهٔ جراحی قبلی خود راضی نیستند و برای اصلاح آن جراحی کانتوپلاستی را انتخاب می‌کنند.

برای آگاهی بیشتر با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

دلایل انجام بلفاروپلاستی

دلایل گوناگونی برای انجام بلفاروپلاستی وجود دارد. این دلایل عبارتند از:

 • برای درمان افتادگی پلک بالایی و پایینی از این جراحی کمک گرفته می‌شود.
 • افتادگی پلک دید محیطی را کاهش می‌دهد؛ بسیاری از افراد برای افزایش دید محیطی خود سراغ بلفاروپلاستی می‌روند.
 • یکی دیگر از دلایل انجام این عمل، برداشتن پوست اضافی زیر پلک‌هاست.
 • برداشتن کیسه‌های زیرچشم از دیگر دلایل انجام بلفاروپلاستی است.

عوارض جانبی جراحی کانتوپلاستی

در بیشتر موارد جراحی کانتوپلاستی بدون عارضهٔ جانبی خاصی به پایان می‌رسد. با این حال این جراحی با عوارض شایعی مانند کبودی، التهاب، تورم، خشکی چشم، ریزش اشک و تاری دید همراه است که تا حداکثر دو هفته بعد از جراحی به طور کامل بهبود می‌یابد. پزشک قبل از جراحی در مورد تمام این موارد با شما صحبت خواهد کرد؛ در نتیجه نیازی نیست در مورد عوارض جراحی نگران باشید. همچنین انجام دادن مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بهبود این عوارض را سرع می‌بخشد.

عوارض جانبی جراحی بلفاروپلاستی

پیشرفت علم پزشکی باعث شده بسیاری از جراحی بدون عارضهٔ خاصی به پایان برسند؛ اما با این حال خطر بروز عوارض جانبی جراحی‌ها همچنان وجود دارد. جراحی بلفاروپلاستی نیز از این قائده مثتسنا نیست. به طور کلی عوارض جانبی جراحی بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • عفونت و خونریزی از عوارض عمل بلفاروپلاستی به حساب می‌آیند.
 • درست مانند کانتوپلاستی، خشکی چشم و التهاب آن از جزء عوارض جراحی بلفاروپلاستی محسوب می‌شوند.
 • ممکن است در حین جراحی بلفاروپلاستیُ عضلات چشم آسیب ببینند.
 • تغییر رنگ پوست و اسکار ٰ بلفاروپلاستی، از خطرات شایع آن محسوب می‌شوند.
 • جای زخم
 • تاری دید یا به ندرت از دست دادن قدرت بینایی از عوارض خطرناک بلفاروپلاستی محسوب می‌شوند.

رژیم غذایی قبل از بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی

دنبال کردن یک رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که قبل از انجام این دو جراحی باید انجام دهید. غذاهایی که مصرف می‌کنید تأثیر مستقیمی روی بهبود شما دارند. بنابراین باید به غذاهایی که مصرف می‌کنید، بیشتر از قبل دقت کنید.

 • برخی از خوراکی‌ها، مانند داروی آسپرین عمل می‌کنند و خون را رقیق می‌کنند. مصرف چنین خوراکی‌های باعث می‌شود خونریزی در حین جراحی افزایش یابد.
 • خوراکی‌هایی مانند سیر، جینسینگ و زنجبیل چنین تأثیری روی گردش خون دارند؛ پس بهتر است مدتی قبل از جراحی از خوردن آن‌ها خودداری کنید.
 • آدامس جویدن باعث افزایش تولید اسید معده می‌شود که بر نتیجهٔ جراحی تأثیرات نامطلوبی دارد.
 • همچنین باید به جای غذاهای سرخ‌کردنی و سنگین غذاهای سبک و زودهضم میل کنید.
 • بعد از جراحی باید بدن خود را هیدراته نگه دارید، تا می‌توانید مایعات بنوشید. علاوه بر آن باید آهسته آهسته غذاهای سنگین را وارد رژیم غذایی خود کنید.
 • کدو تنبل، گوجه فرنگی، فلفل دلمه و هویج سرشار از آنتی اکسیدان هستند، این خوراکی‌ها را وارد رژیم غذایی خود کنید.
 • کورکومین موجود در زردچوبه التهاب ناشی از انجام جراحی بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. بنابراین برای طبخ غذاهای خود از زردچوبه استفاده کنید.
 • میوه‌هایی مانند انگور موجب بهبود گردش خون می‌شوند. هرچه گردش خون بهتر انجام شود، بهبودی شما سریع‌تر حاصل می‌شود.

هزینه انجام این دو جراحی

هزینهٔ انجام بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. همچنین عوامل مختلفی روی این هزینه تأثیر می‌گذارد. برای مثال شدت افتادگی پلک یکی از عوامل تأثیرگذار بر هزینهٔ جراحی بلفاروپلاستی است. علاوه بر آن کلینیکی که برای انجام جراحی انتخاب می‌کنید روی هزینهٔ نهایی تأثیر می‌گذارد. هرچه کلینیک شما شناخته‌شده‌تر باشد، باید هزینهٔ بیشتر بپردازید. می‌توانید در برخی از شهرها با بودجهٔ کمتری این جراحی‌ها را انجام دهید.

هزینهٔ کمتر، دلیلی بر کیفیت پایین‌تر نیست؛ چه بسا با هزینهٔ کمتر به نتیجهٔ بهتری دست یابید. تنها وجه مشترک در هزینهٔ جراحی بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی این است که به احتمال زیاد بیمه هزینه‌ای پرداخت نکند. این موضوع به شرکت بیمهٔ شما بستگی دارد.

قبل از جراحی از چشم‌های شما عکسبرداری می‌شود تا  به شرکت بیمه ثابت کند جراحی شما جنبهٔ درمانی داشته است.

ماندگاری بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی

نتایج حاصل از هر دو جراحی تقریباً دائمی است و نیازی به انجام مجدد جراحی وجود ندارد. این موضوع تا حد زیادی به مهارت پزشک بستگی دارد. هرچه جراح ماهرتر باشد نتیحهٔ جراحی تا مدت بیشتری دوام خواهد آورد. علاوه بر آن رعایت کردن مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی تأثیر زیادی در افزایش ماندگاری دارد. گاهش اوقات نتیجهٔ جراحی آنطور که باید می‌بود، نیست. اغلب در چنین حالتی، فرد باید برای انجام مجدد جراحی آماده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله درمان افتادگی پلک با لیزر + مزایا، معایب و ماندگاری را پیشنهاد میدهیم.

مهمترین تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند کانتوپلاستی نام دیگری برای بلفاروپلاستی است. در حالی که کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی دو جراحی بسیار متفاوت هستند و نباید آن‌ها را با یکدیگر اشتباه بگیرید.

 • در جراحی بلفاروپلاستی، با برداشتن پوست و چربی اضافه افتادگی پلک درمان می‌شود بدون اینکه حالت چشم تغییر محسوسی داشته باشد. در مقابل، دلیل انجام جراحی کانتوپلاستی تغییر حالت چشم‌هاست.
 • با انجام عمل کانتوپلاستی، گوشهٔ چشم بالاتر می‌رود و چشم‌ها حالتی بادامی و کشیده‌تر به خود می‌گیرد. بسیاری از افراد این دو جراحی را به صورت همزمان انجام می‌دهند تا علاوه بر رفع افتادگی پلک، کیسه‌های زیر چشم را نیز از بین ببرند و چشم‌های درشت‌تر و کشیده‌تری داشته باشند.
 • از آنجایی که عوارض کانتوپلاستی کمتر از جراحی بلفاروپلاستی است، دروهٔ نقاهت آن نیز کوتاه‌تر خواهد بود.
 • عوامل تأثیرگذار روی هزینهٔ نهایی این دو جراحی یکسان است ولی مقدار پولی که باید بپردازید، ابداً یکسان نیست. بزرگترین تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی در مراحل انجام این دو جراحی است.

با وجود تفاوت‌ها، این دو جراحی شباهت‌هایی نیز دارند. برای مثال مراحل آماده شدن برای جراحی و مراقبت‌های پس از آن، تقریباً در هر دو جراحی یکسان است.

سخن پایانی

جراحی کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی، علارغم شباهت‌هایی که دارند در مراحل انجام، هزینهٔ نهایی و نتیجهٔ حاصل از جراحی تفاوت‌های بارزی با یکدیگر دارند. نباید این دو جراحی با یکدیگر اشتباه گرفت. جراحی بلفاروپلاستی بیشتر جنبهٔ درمانی دارد و برای درمان افتادگب پلک انجام می‌شود. جراحی کانتوپلاستی در کنار جنبهٔ درمانی، جنبهٔ زیبایی نیز دارد که برای داشتن چشم‌های کشیده‌تر و بادامی صورت می‌گیرد. در هر صورت بدون نگرانی و با مشورت پزشک برای انجام جراحی مناسب آماده شوید.

منبع: mayoclinic

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر