1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. تفاوت اولترازد و لیپوماتیک چیست؟ تفاوت عملکرد اولترازد و لیپوماتیک

تفاوت اولترازد و لیپوماتیک چیست؟ تفاوت عملکرد اولترازد و لیپوماتیک

دکتر آرش نجف بیگی

تصمیم به کاهش وزن و رفع چربی‌های اضافه، یکی از تصمیماتی است که تقریبا اکثر ما هنگام شروع ماه جدید می‌گیریم؛

اما رعایت رژیم سخت غذایی و ورزشی برای طولانی‌مدت، معمولا کار سختی است که هر کسی از پس آن برنمی‌آیند. از طرف دیگر، در بعضی از افراد، چربی برخی از قسمت‌های بدن به ورزش مقاوم بوده و از بین نمی‌روند.

در این هنگام است که افراد به دنبال یک روش جراحی لاغری هستند که در کوتاه‌مدت آنها را به نتیجه مطلوبشان برساند؛

اما آیا تفاوت روش‌های مختلف جراحی لاغری با دستگاه مانند لاغری را می‌دانید؟

آیا شما می‌دانید که لاغری با دستگاه اولترازد بهتر است یا لیپوماتیک؟

آیا از فرق اولترازد و لیپوماتیک به عنوان دو روش برتر جراحی لاغری مطلع هستید؟

اگر جواب این سوالات را نمی‌دانید و به دنبال یک انتخاب مطمئن هستید، در این مقاله با موضوع تفاوت اولترازد و لیپوماتیک همراه ما باشید.

استفاده از روش‌های جراحی و لاغری زمانی اهمیت پیدا می‌کنند که فرد به هر دلیلی قادر به رعایت یک رژیم غذایی جهت لاغری به همراه ورزش منظم نیست و یا تا کنون از هر یک به دلیل چربی‌های مقاومی که در بدن دارد، به خوبی جواب نگرفته است.

به همین سبب، افراد ترجیح می‌دهند تا با استفاده از یکی از روش‌های لاغری نوین از دست چربی‌های اضافه خود در یک جلسه راحت شده و به اندام مورد علاقه خود برسند. این زمانی است که استفاده از روش‌هایی مانند Ultra Z و Lipomatic مطرح می‌شود.

با وجود اینکه این دو روش به عنوان بهترین و ایمن‌ترین روش‌های ممکن جهت لاغری در نظر گرفته می‌شوند، اما هر کدام دارای مزایا و معایب منحصر به خود هستند. به همین جهت، افرادی که قصد دارند از یکی از این روش‌ها برای لاغری استفاده کنند، بهتر است که اطلاعات کاملی در رابطه با تفاوت اولترازد و لیپوماتیک داشته باشند.

در ادامه، در ابتدا هر یک از روش‌ها را به صورت مجزا به شما معرفی می‌کنیم و در انتها، با ارائه یک مقایسه، جواب سوال اولترازد بهتر است یا لیپوماتیک را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

توجه: قبل از این که به معرفی و بررسی تفاوت اولترازد و لیپوماتیک بپردازیم، بهتر است به این نکته اشاره کنیم که در هر دو روش هدف، پیکرتراشی است و نه لاغری. بنابراین، افرادی که اضافه وزن زیادی دارند نمی‌توانند از این دو روش استفاده کنند.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک عمل جراحی برای از بین بردن چربی‌های اضافی بدن است که به تناسب اندام کمک شایانی می‌کند. بسته به روشی که برای خارج کردن چربی در این عمل استفاده می‌شود، می‌توان آن را تهاجمی یا غیرتهاجمی در نظر گرفت. در صورتی که از لیزر و اولتراسوند برای از بین بردن سلول‌های چربی استفاده شود، این روش غیر تهاجمی است. در غیر این صورت مشابه با لیپوساکشن عمل کرده و تهاجمی در نظر گرفته می‌شود.

لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

عمل لیپوماتیک به صورت غیر تهاجمی انجام شود، در آن از لوله‌ای به نام کانولا استفاده می‌شود. این لوله وظیفه ایجاد ارتعاش و از بین بردن سلولهای چربی را دارد؛ بدون آنکه به آنها حرارت وارد کرده و باعث مرگشان شود.

لیپوماتیک و مزایای آن

 • خارج کردن چربی به صورت یکنواخت؛ بدون ایجاد ناهمواری
 • استفاده از بی حسی موضعی
 • احتمال کم برای ایجاد تورم و عفونت
 • کم بودن احتمال ابتلا به آمبولی
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • زنده بودن چربی خارج‌شده از بدن (اصلی‌ترین تفاوت اولترازد و لیپوماتیک)

لیپوماتیک و عوارض آن

 • با توجه به اینکه در این روش از متد لرزش و ویبریشن استفاده می‌شود، احتمال اینکه خطای پزشکی رخ دهد، وجود دارد. خصوصا اگر توسط بهترین پزشک برای جراحی لاغری انجام نشود.
 • افزایش درجه حرارت بدن
 • سوختگی پوست
 • واکنش آلرژیک
 • احساس ضعف و سرگیجه

به چند نمونه لیپوماتیک که توسط دکتر آرش نجف بیگی انجام شده است، توجه کنید:

اولترازد چیست؟

اولترازد یکی از دستگاه‌هایی است که برای پیکرتراشی و لاغری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه که نسل چهار فناوری اولتراسوند (Ultrasound) است، توسط کشور کره جنوبی معرفی شده و به فروش می‌رسد.

جالب است بدانید که به دلیل درد و دوره ریکاوری کوتاهی که این روش دارد، بسیاری از افرادی که تنها چند هفته با یک مناسبت بزرگ فاصله دارند، آن را انتخاب می‌کنند؛ چرا که با استفاده از این روش، شما بعد از یک جلسه شاهد تغییر سایز خود در عرض یک یا 2 هفته خواهید بود.

در دستگاه اولترازد از فناوری به نام LipoSelection استفاده می‌شود که با استفاده از آن می‌توان چربی‌های یک ناحیه را به عنوان هدف قرار داد و همه‌شان را از بین برد. قدرت این دستگاه به همراه ظرافتی که دارد، باعث شده که علاوه بر اولترازد شکم از این دستگاه برای برای نواحی حساس بدن مانند گردن و بازوها نیز استفاده شود.

عملکرد اولترازد چگونه است؟

یکی از مواردی که به عنوان تفاوت اولترازد و لیپوماتیک در نظر گرفته می‌شود، تفاوت در نحوه اجرا و عملکردشان در از بین بردن چربی‌های اضافی است. در روش اولترازد از فناوری لرزش اولتراسوند استفاده می‌شود که باعث ایجاد حباب در سلول های چربی می‌گردد. این حباب ها تا زمان ترکیدن گسترش می‌یابند و دیواره سلولهای چربی را از بین می‌برند. همانطور که گفته شد، با توجه به اینکه امکان انتخاب ناحیه هدف با این دستگاه وجود دارد، احتمال آسیب‌ رسانی به اعصاب، رگ‌های خونی و بافت‌های همبند وجود ندارد. بنابراین، بافت اطراف مناطق تحت درمان پس از انجام این روشها دست نخورده باقی می‌ماند.

تفاوت لیپوماتیک و اولترازد - بازو - نمونه کار دکتر آرش نجف بیگی

تفاوت اولترازد و لیپوساکشن در چیست؟

 • لیپوساکشن به عنوان یکی از روش‌های سنتی برای از بین بردن چربی‌های اضافی در نظر گرفته می‌شود که به دلیل عوارض و خطراتی که دارد، دیگر چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 • با توجه به اظهارات منابع معتبر خارجی در لیپوساکش که به عنوان یکی از روش‌های تهاجمی در نظر گرفته می‌شود، احتمال آسیب رسانی به بافت‌های داخلی وجود داشته و دوره ریکاوری طولانی‌تری دارد.
 • یکی دیگر از مزایای اولترازد نسبت به لیپوساکشن این است که بیمار در طول جراحی می‌تواند بیدار باشد (استفاده از بیهوشی موضعی) یا از بیهوشی عمومی استفاده کند.

تفاوت اولترازد و لیپوماتیک

 • یکی از مهمترین مواردی که به عنوان فرق اولترازد و لیپوماتیک می‌توان در نظر گرفت، نحوه عملکردشان است. همانطور که گفته شد، با توجه به اینکه در لیپوماتیک از ویبریشن استفاده می‌شود، احتمال اینکه پزشک خسته شده و خطا داشته باشد، وجود دارد.
 • اصلی‌ترین تفاوت اولترازد و لیپوماتیک برای بیماران، میزان درد در حین عمل است با توجه به تفاوت و نحوه عملکرد این دو روش، می‌توان گفت که در اولترازد بیمار درد کمتری تحمل می‌کند.
 • بازنگشتن چربی خارج‌شده از بدن توسط اولترازد یکی دیگر از مهمترین مواردی است که به عنوان تفاوت اولترازد و لیپوماتیک می‌توان در نظر گرفت. در لیپوماتیک احتمال بازگشت چربی وجود دارد.
 • سرعت عمل بالا در روش اولترازد باعث می‌شود که در یک جلسه، چربی بیشتری نسبت به روش لیپوماتیک خارج شود.
 • احتمال کاهش سلولیت در بدن در روش اولترازد خیلی بیشتر از روش لیپوماتیک است.
 • مورد دیگری که در رابطه با تفاوت اولترازد و لیپوماتیک می‌توان بیان کرد، عوارض احتمالی بعد از انجام جراحی است. با توجه به اینکه در لیپوماتیک از ایجاد لرزش برای از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌شود، احتمال اینکه دمای بدن بیمار در حین انجام جراحی بالا رفته و پوست آسیب ببیند، وجود دارد.
 • در نواحی حساس و ظریف بدن مانند غبغب، بهتر است که از روش اولترازد استفاده شود. بنابراین، اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که اولترازد بهتر است یا لیپوماتیک هستید، اول باید مشخص کنید که قصد انجام این کار را برای چه ناحیه‌ای دارید.
 • افرادی که دچار افتادگی پوست هستند، نباید از روش لیپوماتیک استفاده کنند؛ چرا که برخلاف تصور عموم، ایجاد ویبریشن منجر به تحریک کلاژن سازی پوست نمی‌شود.
 • با توجه به تفاوت ساختاری که دو دستگاه لیپوماتیک و اولترازد دارند، جای زخم در روش لیپوماتیک بیشتر خواهد بود.
 • اصلی‌ترین تفاوت اولترازد و لیپوماتیک نحوه خروج چربی از بدن است. در روش اولترازد چربی‌ها به صورت مایع از بدن خارج می‌شوند. در نتیجه، امکان استفاده از چربی‌های اضافی برای تزریق به قسمت‌های دیگر بدن وجود ندارد. بنابراین، اگر قصد حجیم کردن باسن را دارید، باید از روش لیپوماتیک استفاده نمایید؛ چرا که در این روش از دستگاه ساکشن برای خارج کردن سلول‌های چربی بدون آسیب استفاده می‌شود.
 • نحوه استفاده و کاربری یکی دیگر از موارد تفاوت اولترازد و لیپوماتیک است. در اولترازد کاربری دستگاه بسیار ساده‌تر بوده و دستگاه سر و صدای کمتری دارد. در نتیجه، احتمال آزرده شدن بیمار در حین عمل بسیار کمتر است.
 • با توجه به اینکه در اولترازد ایمنی بیشتری وجود دارد، برای عمل سیکس پک از این روش استفاده می‌شود.
 • با توجه به اینکه در روش اولترازد امکان بازگشت چربی‌ها وجود ندارد، نیازی به استفاده از رژیم غذایی بعد از انجام عمل نیست. (البته رعایت رژیم غذایی به ماندگاری هرچه بهتر نتیجه کمک می‌کند.)
 • افرادی که خاصیت کشسانی پوستشان از بین رفته است، قادر به استفاده از لیپوماتیک نخواهند بود.
عکس نمونه کار دکتر آرش نجف بیگی

بارداری بعد از لیپوماتیک و اولترازد

اکثر افراد گمان می‌کنند که بارداری بعد از لیپوماتیک و اولترازد امکان پذیر نیست و بارداری و زایمان روی نتایج این عمل‌های زیبایی و یا جنین تاثیر منفی دارد. اما این تصور کاملاً اشتباه است و بیماران می‌توانند 5 تا 6 ماه بعد از عمل، بسته به میزان بهبودی و تشخیص پزشک یا جراح اقدام به بارداری کنند. تنها نکته‌ای که این خانم‌ها باید به آن توجه کنند اهمیت مراقبت‌‌های بعد از عمل لیپوماتیک و اولترازد است تا دوران بهبودی خود را با موفقیت به پایان رسانده و برای بارداری آماده شوند. به علاوه این افراد باید تلاش کنند تا با رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش‌های سبک و منظم اندام خود را حفظ و از بازگشت چربی جلوگیری کنند.

کاندیدای مناسب اولترازد و لیپوماتیک 

برای تعیین کاندیدای مناسب اولترازد و لیپوماتیک، مشورت با یک جراح مجرب و با تجربه بسیار مهم است. جراح تاریخچه پزشکی، وضعیت سلامت فعلی و اهداف مورد نظر بیمار را ارزیابی کرده و با توجه به تفاوت اولترازد و لیپوماتیک، مشخص می‌کند چه کسی کاندید مناسبی برای این عمل‌های زیبایی است. اما به طور کلی کاندیدای مناسب این عمل‌های زیبایی شرایط زیر را دارند:

 • به وزن ایده‌آل خود نزدیک هستند.
 • در نواحی خاصی چربی سرسخت دارند که با رژیم غذایی سالم و ورزش از بین نمی‌رود.
 • سلامت کلی خوبی دارد.
 • سیگار نمی‌کشند.
 • انتظارات واقع بینانه دارند.

اقدامات قبل از لیپوماتیک و اولترازد

برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن و همچنین تسهیل دوران بهبودی بعد از لیپوماتیک و اولترازد، لازم است خود را برای این عم‍ل‌ها آماده کنید. مراقبت‌های قبل از لیپوماتیک و اولترازد عبارتند از:

 • شرایط و سوابق پزشکی خود را با پزشک در میان بگذارید.
 • دارو و مکمل‌های گیاهی که مصرف می‌کنید را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • حداقل 48 ساعت قبل از عمل از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • 2 هفته قبل از عمل لیپوماتیک و اولترازد از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، خودداری کنید.
 • قبل و بعد از این عمل‌ها مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن شما بتواند به سرعت رسوبات چربی را دفع کند.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک و اولترازد

با وجود تفاوت اولترازد و لیپوماتیک، مراقبت‌های بعد از عمل با هر دو روش یکسان است. این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • پوشیدن گن بلافاصله بعد از عمل لیپوماتیک یا لاغری با اولترازد به صورت 24 ساعته به کاهش تورم و تسریع بهبودی کمک می‌کند.
 • جراح ممکن است برای کمک به مدیریت درد و جلوگیری از عفونت، داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک تجویز کند.
 • استراحت و پرهیز از فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین برای چند روز پس از عمل لیپوماتیک و اولترازد بسیار مهم است.
 • یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به کاهش دوران بهبودی کمک کرده و خطر بروز عوارض جانبی را نیز کاهش دهد.
 • هیدراته ماندن و نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز می تواند به دفع سموم و تسریع بهبودی بیمار بعد از اولترازد و لیپوماتیک کمک کند.

مطالعه مقاله مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک از دست ندهید.

هزینه لیپوماتیک و اولترازد

هزینه لیپوماتیک و اولترازد با وجود تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند، به مقدار چربی حذف شده و وسعت ناحیه تحت درمان بستگی دارد. تنها تفاوت اولترازد و لیپوماتیک در بحث هزینه مربوط به دستگاه مورد استفاده توسط جراح در لاغری با اولترازد است. در واقع این دستگاه یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های پزشکی محسوب شده و به همین دلیل هم هزینه پیکرتراشی با دستگاه اولترازد کمی بیشتر از لیپوماتیک است.

جمع بندی

لیپوماتیک و پیکرتراشی با دستگاه اولترازد هر دو روش‌هایی برای حذف چربی اضافی از بدن هستند. با این حال، برخی تفاوت‌های کلیدی بین این دو روش وجود دارد که در این مطلب به شرح آن‌ها پرداختیم. برای مثال در لاغری با اولترازد از انرژی اولتراسونیک برای ذوب و از بین بردن چربی‎های اضافی از بدن استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، لیپوماتیک از ارتعاش برای شکستن سلول‌های چربی قبل از ساکشن از بدن استفاده می‌کند. تفاوت اولترازد و لیپوماتیک در میزان درد و ناراحتی بعد از عمل نیز قابل توجه است. اکثر بیماران پس از عمل لیپوماتیک تورم و کبودی و حتی عوارض احتمالی بیشتری را تجربه می‌کنند. در این مطلب ما هر دو روش را به شما معرفی کرده و تفاوت‌هایشان را بررسی کردیم. اگر شما نیز تجربه یا نظری در این زمینه دارید خوشحال می‌شویم آن را با ما و سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر