1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. علت تزریق کورتون بعد از عمل بینی + مزایا و معایب آن

علت تزریق کورتون بعد از عمل بینی + مزایا و معایب آن

دکتر آرش نجف بیگی

علت-تزریق-کورتون-بعد-از-عمل بینی

تورم و اسکار بعد از جراحی بینی که قبلا در جراحی‌ها بسیار شدید بود، امروزه به لطف تکنیک‌های مورد استفاده و پیشرفت‌های تکنولوژیکی بسیار کمتر دیده می‌شود. اقدامات احتیاطی در حین جراحی، جراحی‌های بدون تامپون، استفاده از ماسک‌های خنک کننده بعد از جراحی روش‌های بسیار موثری در از بین بردن یا به حداقل رساندن تورم و اسکار هستند. با این حال سطحی از تورم و التهاب اجتناب ناپذیر است. این مشکل اگرچه ممکن است به طور طبیعی از بین برود، اما در مواردی ممکن است طولانی شود. به همین دلیل پزشکان معمولا تزریق کورتون بعد از عمل بینی را تجویز می‌کنند.

این تزریق در کنار مزایای زیاد ممکن است عوارضی را نیز به همراه داشته باشد. در این مقاله به معرفی بیشتر کورتون، نحوه اثر آن و مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

کورتون چیست؟

کورتون نوعی استروئید است. استروئیدها هورمون‌هایی هستند که برای افزایش رشد عضلانی در بدنسازی استفاده می‌شوند. کورتون‌ها دسته خاصی از استروئیدها هستند که دارای اثر ضد التهابی بسیار قوی بر روی بافت‌های بدن ما هستند. بسیاری از کورتون‌ها به شکل قرص هستند، در حالی که برخی دیگر به عنوان محلول تزریقی استفاده می‌شوند. در هر صورت، هدف اصلی در استفاده از این نوع استروئیدها کاهش التهاب است. هنگامی که این مواد به بدن تزریق می‌شود، به عنوان مثال، تزریق کورتون بعد از عمل بینی، استروئیدها بافت اسکار را کاهش می‌دهند و می‌توانند به از بین بردن تورم کمک کنند.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

درجاتی از تورم (ادم) در بینی به طور اجتناب ناپذیری پس از جراحی بینی ایجاد می‌شود. میزان ورم به نوع پوست و حجم مداخله‌ای که در طی عمل جراحی انجام می‌شود بستگی دارد. اکثر افراد مرحله اولیه از ورم دارند که در عرض ۱۰ تا ۱۴روز برطرف می‌شود. اگرچه زمان آن با توجه به نوع پوست متفاوت است، اما می‌توان گفت بیش از ۹۰ درصد ورم‌های باقی‌مانده در ۶ ماه اول ناپدید می‌شوند.

پس از جراحی بینی، مرحله ثانویه ادم وجود دارد که می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها ادامه داشته باشد تزریق کورتون بعد از جراحی بینی با هدف از بین بردن این ورم‌ها است. اگر صبر کنید ممکن است این ورم‌ها خود به خود برطرف شود و نیاز به مداخله پزشکی نباشد؛ با این حال، اغلب افراد ترجیح می‌دهند ۶ تا ۲۴ ماه صبر نکنند تا این روند طی شود. در چنین مواردی، تزریق کورتون بعد از عمل بینی می‌تواند مفید باشد.

آیا تزریق کورتون درمان می‌کند؟ یا فقط تسکین موقتی است؟

کورتون به طور مستقیم مسکن درد نیست و با کاهش حساسیت سیستم ایمنی التهاب را کاهش می‌دهد. هنگامی که التهاب کاهش می‌یابد، شکایاتی مانند درد، ادم و سفتی نیز کاهش می‌یابد. مدت اثر تزریق کورتون با توجه به سطح مداخله متفاوت است. تزریق کورتون همراه با روش‌های دیگر مانند استراحت و تمرینات ورزشی تجویزی می‌تواند کاملا درمانی باشد. در صورت عدم بهبودی کامل، می‌توان پس از چند هفته یا چند ماه تزریق را تکرار کرد.

تزریق آمپول کورتون بعد از عمل بینی چگونه انجام می‌شود؟

پزشک ناحیه مورد تزریق را مجددا بررسی می‌کند و محل تزریق را تعیین می‌کند. پس از تمیز کردن ناحیه مربوطه، تزریق انجام می‌شود. پزشک ممکن است پیش از تزریق از تصویربرداری استفاده کند تا مطمئن شود سوزن در جای مناسب قرار گرفته است. کل این فرآیند معمولا بیشتر از چند دقیقه طول نمی‌کشد.

کورتون معمولا با مخلوط کردن آن با یک بی حس کننده موضعی تجویز می‌شود. بی حس کننده موضعی یک مسکن سریع الاثر است که انتهای عصب را بی حس می‌کند. بنابراین، چند دقیقه پس از تزریق، اثر تسکین درد شروع می‌شود. اثر ضد التهابی کورتون کمی دیرتر، معمولا پس از چند روز ظاهر می‌شود.

سوزن کورتون در کجا باید تزریق شود؟

پس از جراحی بینی، برخی از بیماران ممکن است تورم بیشتری داشته باشند یا بافت اسکار در بینی ایجاد شود. این مشکل می‌تواند در هر دو روش جراحی بینی بسته و باز رخ دهد. ناحیه‌ای که بیشتر تورم در آن رخ می‌دهد، ناحیه نوک بینی است. اگر این ناحیه متورم بماند یا بافت اسکار در آن ایجاد شود، ممکن است نوک تصویری شبیه به منقار پرندگان پیدا کند. به خصوص هنگامی که با دو انگشت (با استفاده از انگشت اشاره و شست) از پشت بینی سمت پایین می‌روید، تفاوت جدی در ضخامت پوست احساس می‌شود.

زمان تزریق کورتون برای ورم بینی

زمان تزریق کورتون بعد از عمل بینی یک موضوع بحث برانگیز در جراحی بینی است. نظر پزشکان زیبایی در این مورد می‌تواند تفاوت زیادی با هم داشته باشد.

آن‌ها دلیل این امر را این واقعیت می‌دانند که بدن بیشتر کلاژن جدید را در طی دو ماه اول دوره نقاهت پس از بازسازی بینی آزاد می‌کند. این کلاژن است که در نهایت بافت اسکار را تشکیل می‌دهد. این متخصصان بر این باورند که بهتر است از کورتون در دوره نقاهت اولیه استفاده شود، زیرا این تزریق شروع فرآیند اسکار متوقف می‌کند.

اما بعضی پزشکان دیگر ترجیح می‌دهند پس از پایان دوره نقاهت اولیه کورتون را تزریق کنند. زیرا معتقدند بیشتر تورمی که در چند ماه اول خواهید دید، خود به خود برطرف می‌شود و نیاز به کورتون ندارد. به یاد داشته باشید که همه بافت‌های اسکار بد نیستند و برای ترمیم نواحی آسیب دیده ضروری هستند. این پزشکان معتقدند اگر با تزریق زودهنگام کورتون از تشکیل این بافت اسکار خوب جلوگیری کنید، در واقع می‌تواند نتیجه یک جراحی زیبایی بینی را به خطر بیندازد. این پزشکان ترجیح می‌دهند که تزریق کورتون به بینی را حداقل ۳ تا ۴ ماه پس از عمل انجام دهند. در این مورد لازم است که تابع نظر پزشک معالج خود باشید؛ زیرا او بهتر از هر کسی با شرایط فیزیکی بینی شما بعد از عمل آشنا است.

برای آشنایی با تامپون بینی این مقاله را مطالعه نمایید.

نکاتی که باید در هنگام تزریق کورتون در نظر بگیرید

  • پس از تزریق، از شما خواسته می‌شود که به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بیرون از اتاق معاینه منتظر بمانید. دلیل این امر این است که بتوان در صورت کاهش فشار خون یا واکنش آلرژیک به سرعت مداخله کرد.
  • قرار دادن کمپرس سرد در ناحیه تزریق به مدت ۱۵ دقیقه، خطر درد و ادم را کاهش می‌دهد. استفاده از کمپرس سرد را می‌توان به مدت ۱ یا ۲ روز و برای ۴ تا ۵ بار در روز ادامه داد.
  • تزریق کورتون می‌تواند تاندون‌ها را ضعیف کند.
  • ممکن است در دو روز اول به دلیل اثر حجمی سوزن‌های ساخته شده در نقطه تزریق درد وجود داشته باشد.
  • با این حال قرمزی، افزایش دما و تورم در محل تزریق انتظار نمی‌رود. این‌ها می‌تواند نشانه‌های عفونت باشد. اگر مشکوک به عفونت هستید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

 عوارض جانبی تزریق کورتون به بینی چیست؟

بیماران باید قبل از تزریق کورتون در مورد خطرات و عوارض جانبی احتمالی با پزشک خود صحبت کنند. خطرات و عوارض جانبی بالقوه عبارتند از:

درد و تورم در سایر نواحی

اثر داروهای کورتون تزریقی می‌توانند در بدن متبلور شود. این ممکن است باعث افزایش درد و التهاب در سایر نقاط بدن شود. این عارضه در صورت بروز معمولا ۱ تا ۲ روز طول می‌کشد. با استراحت کافی می‌توان آن را کنترل کرد.

تغییر رنگ پوست

چند هفته یا چند ماه پس از تزریق کورتون، ممکن است تغییرات رنگی در پوست اطراف محل تزریق مشاهده شود. این تغییر رنگ ممکن است چند هفته طول بکشد یا دائمی باشد. تغییر رنگ حاصله برای سلامتی بیماران مضر نیست. این عارضه جانبی نادر است و فقط در ۱ الی ۴ درصد از بیماران رخ می‌دهد.

نازک شدن بافت چربی

به دلیل این نازک شدن، ممکن است یک گودال یا فرورفتگی روی پوست ظاهر شود. در صورت بروز، ظاهر پوست معمولا در عرض ۶ ماه به حالت طبیعی باز می‌گردد، اما به ندرت ممکن است ۲ یا ۳ سال طول بکشد.

افزایش قند خون

کورتون‌ها می‌توانند قند خون را افزایش دهند. تزریق، کورتون را مستقیما وارد جریان خون نمی‌کند، اگرچه سطح گلوکز خون ممکن است در برخی از بیماران همچنان تحت تاثیر قرار گیرد. بیماران مبتلا به دیابت باید سطح قند خون خود را به مدت ۱ تا ۲ روز پس از تزریق کورتون به دقت کنترل کنند.

عفونت

به ندرت محل تزریق ممکن است عفونی شود. پس از تزریق کورتون، به بیمارانی که مشکوک به عفونت هستند یا تب دارند، توصیه می‌شود با پزشک خود تماس بگیرند.

عوارض جانبی در زنان

اگرچه شایع نیست، اما عوارضی مانند نامنظمی در سیکل قاعدگی در زنان، اختلال موقتی در شیردهی زنان، برافروختگی پوست و رشد بیش از حد مو مشاهده می‌شود.

با مراقبت‌های لازم برای سرماخوردگی بعد از عمل بینی بیشتر آشنا شوید.

کلام پایانی

بعد از عمل بینی با میزانی از تورم روبرو خواهید بود. این تورم تا حدودی طبیعی خواهد بود و بیشتر تا دو هفته بعد از عمل از بین خواهد رفت. میزانی از ورم که باقی می‌ماند نیز تا حدود ۶ ماه پس از عمل از بین خواهد رفت. اما در مواردی ممکن است که ادم و اسکار پس از آن نیز باقی بماند و باعث تغییر در شکل بینی شود. در چنین مواردی پزشک از تزریق کورتون استفاده می‌کند.

کورتون‌ها نوعی استروئید هستند که باعث کاهش التهاب در بافت‌های بدن می‌شوند. بسته به شرایط بینی و میزان تورم ممکن است پزشک در ۱ تا ۲ ماه پس از عمل یا ۳ تا ۴ ماه پس از آن تزریق کورتون را تجویز کند. تزریق کورتون بعد از عمل بینی به کاهش التهاب و ورم کمک کرده و نتایج عمل شما را طبیعی‌تر می‌کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد جراحی‌های زیبایی بینی می‌توانید از سایر مقالات ما بازدید نمایید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر