1. خانه
 2. /
 3. جوانسازی صورت
 4. /
 5. تزریق ژل به بینی برای فرم دهی بینی بدون جراحی

تزریق ژل به بینی برای فرم دهی بینی بدون جراحی

دکتر آرش نجف بیگی

آیا برجستگی یا فرورفتگی در بینی خود دارید؟ جای نگرانی نیست، این موارد را می توان با پرکننده های تزریقی مثل ژل یا فیلر اصلاح کرد. تزریق ژل بینی همان نتیجه جراحی بینی را دارد اما بدون عوارض عمل جراحی مثل تورم، بیهوشی یا برش یا حتی یک چسب زخم کوچک!

تصور غلط رایج در مورد ژل و پرکننده های پوستی این است که می توانند صورت و بینی شما را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهند اما این به هیچ وجه درست نیست و در واقع آن ها می توانند برعکس عمل کنند. اگر شما هم راجع به فیلر بینی مشتاق هستید تا انتهای این مطلب با ما باشید تا با این درمان، مزایا و عوارض جانبی آن بیشتر آشنا شویم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

تزریق ژل بینی

پرکننده‌ های بینی مثل ژل یا فیلر، یک راه‌ حل برای کمک به کوچک ‌تر، باریک‌ تر نشان دادن بینی یا اصلاح برآمدگی روی بینی هستند، البته یک راه حل بدون جراحی! در روش تزریق ژل به بینی با استفاده از تزریق اسید هیالورونیک در نقاط استراتژیک، می‌توان پل بینی را باریک کرد، اندازه سوراخ بینی را کاهش داد و به طور کلی شکل کلی بینی را برای ظاهری دلپذیر، البته بدون نیاز به جراحی یا استراحت طولانی، اصلاح کرد.

اصلاح بینی با روش غیر جراحی در حقیقت شامل استفاده از پرکننده‌ های پوستی مثل فیلر یا ژل، برای ترمیم و اصلاح شکل بینی بدون نیاز به عمل جراحی است. در واقع در این روش به جای چاقوی جراحی از پرکننده هیالورونیک اسید برای افزایش حجم استفاده می‌ شود و در عین حال نتایج عمل بینی را تقلید می‌کند. گفته می‌شود که این عمل تقارن بینی را بهبود می ‌بخشد، برجستگی ‌ها را صاف می ‌کند یا شکاف ‌های موجود در استخوان بینی را پر می‌کند.

در این روش اصلاح بینی، پس از مشاوره برای تعیین محل قرار دادن فیلر، ژل به صورت استراتژیک به بینی تزریق می ‌شود به همین دلیل سی دقیقه قبل از درمان خود باید در محل حاضر شوید. در این فاصله پزشک از کرم بی حس کننده استفاده می کند و در نهایت از شما خواسته می شود که رضایت خود را برای درمان به پزشک بدهید. یکی از نکات جالب این روش درمانی این است که تزریق ژل فقط چند دقیقه طول می کشد. این روش با استفاده از یک سوزن نازک یا کانول انجام می شود و پس از اینکه پزشک ناحیه تحت درمان را ماساژ داد، باید ناحیه درمان را خنک نگه دارید. متداول‌ترین نواحی برای تزریق ژل در اطراف قوز پشتی یا همان پل بینی برای استتار و یا در نوک بینی، برای بالا بردن نوک بینی است.

این روش غیر جراحی در سال های گذشته، همه‌گیر شده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است و با وجود مزایایی که دارد، بازار جراحی بینی را حسابی کساد کرده است. در ادامه با مزایای این روش بیشتر آشنا می شویم.

برای آشنایی با دوران نقاهت بعد از عمل بینی این مقاله را مطالعه نمایید.

مزایا و معایب تزریق ژل به بینی

تزریق ژل بینی فقط در صورتی برای شما مناسب است که به دنبال تغییرات کوچکی در بینی خود باشید و یا بخواهید اشکالات موجود در ظاهر بینی خود را بدون دردسر و بدون جراحی ترمیم و اصلاح کنید؛ بنابراین اگر به دنبال تغییرات چشمگیر در ظاهر بینی خود هستید، باید به جای آن جراحی بینی سنتی را در نظر بگیرید. اما این روش چه مزایا و معایبی نسبت به جراحی بینی دارد؟

مزایا

 • در روش تزریق ژل این امکان به شما داده می شود که از بیهوشی عمومی خودداری کنید.
 • بهبودی سریع تری خواهید داشت.
 • پس از انجام این روش می توانید در همان روز یا روز بعد به سر کار و فعالیت های معمول خود بازگردید.
 • نتایج این نوع درمان دائمی نیستند، بنابراین اگر از ظاهر آن راضی نیستید، می توانید عمل های ترمیمی داشته باشید.

معایب

 • اگر به دنبال تغییر چشمگیر و دائمی در ظاهر بینی خود هستید، این روش برای شما نا امید کننده است.
 • احتمال بروز عوارض جانبی مانند کبودی و تورم وجود دارد.
 • این احتمال وجود دارد که یک تزریق نادرست منجر به خونریزی قابل مشاهده در زیر پوست شما یا آسیب به بینایی شما شود.
 • این نوع درمان یک روش نسبتاً جدید است، بنابراین عوارض جانبی طولانی مدت هنوز به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است.
 • به علت اینکه این نوع درمان یک درمان زیبایی است، بیمه هیچ یک از هزینه ها را پوشش نمی دهد.

انواع ژل یا فیلرهای بینی

انواع مختلفی از پرکننده ها وجود دارد، اما ژل های بینی که از اسید هیالورونیک ساخته شده اند به دلیل ایمنی آن ها بیشتر توصیه می شوند. اسید هیالورونیک (HA) یک ماده طبیعی است که در بسیاری از نواحی بدن از جمله مفاصل، پوست و چشم ها نیز یافت می شود و می تواند 1000 برابر وزن خود را در آب نگه دارد. به دلیل آبدوست بودن این ماده، به پوست رطوبت، حجم و همچنین خاصیت ارتجاعی می بخشد، به حفظ فرم کمک می کند و همچنین فرورفتگی های پوست بینی را یکنواخت می کند.

مقدار اسید هیالورونیک با افزایش سن کاهش می یابد و از این رو باعث کاهش حجم بینی و ایجاد چین و چروک روی می شود؛ بنابراین می توان گفت که با تزریق ژل اسید هیالورونیک به بینی علاوه بر اصلاح ظاهر آن؛ به جوانسازی و ترمیم پوست روی بینی هم کمک می شود.

عوارض و ریسک تزریق ژل بینی

درست است که در تزریق فیلر به بینی ما به هیچ عنوان زیر تیغ جراحی نمی رویم و یا بیهوشی عمومی را تجربه نمی کنیم، اما مثل هر درمان دیگری این نوع درمان هم خطرات و عوارض جانبی مختص به خودش را دارد. در ادامه برخی از این عوارض را برایتان مثال می زنیم:

1. خطر احتمالی نابینایی

بینی اساسا محل گذر بسیاری از شریان ها است و سرخرگ های انتهایی در آن، تنها تامین کننده اکسیژن خون به مناطق دیگر هستند. شریان های اطراف بینی نیز هر کدام به یکی از شبکیه های چشم مرتبط هستند و همچنین پوست اطراف نوک بینی و سوراخ های بینی را تغذیه می کنند. گرفتگی در این شریان ها می تواند پوست را از اکسیژن محروم کرده و در طی چند روز باعث مرگ پوستی یا بیماری نکروز شود.

به طور خلاصه هنگامی که یک شریان شبکیه مسدود می شود، می توانید باعث نابینایی فرد شود. در چنین مواردی، در ناحیه مورد نظر باید هیالورونیداز تزریق شود؛ آنزیمی تزریقی که اسید هیالورونیک را حل می کند و فقط روی این نوع از فیلرها جواب می دهد.

2. امکان گسترش تزریق و پهن تر کردن بینی

گاهی تزریق ژل بینی باعث می شود پل بینی تیزتر و بلندتر شده، و ژل تزریق شده به مرور زمان پخش شود و بینی را پهن ‌تر از قبل ‌کنند.

3. امکان ایجاد توده های کوچک

در برخی موارد، ظاهر شدن توده های کوچک گزارش شده است. اینگونه موارد معمولاً به دلیل التهاب طولانی مدت است که منجر به تشکیل گرانولوم می شود و برای به حداقل رساندن این خطر، پزشک باید از یک فیلر یا ژل با برند معتبر استفاده کند.

4. عدم تقارن پل بینی

یکی از عوارض رایج در تزریق ژل به بینی عدم تقارن است. اگر این درمان به خوبی انجام شود، می توان ظاهر ناهموار بینی را اصلاح و بهبود بخشید ولی اگر این کار به صورت حرفه ای انجام نشود، احتمال زیادی وجود دارد که ژل در یک طرف جمع شده و باعث ایجاد عدم تقارن شود. بسته به شرایط و در صورتی که یک طرف بینی کم پر شده باشد ، پزشک می ‌تواند فیلر بیشتری تزریق کند و یا از هیلوروناداز برای کاهش یا از بین بردن برآمدگی یا پری بش از حد استفاده کند.

5. خطر نکروز پوست

نکروز یا مرگ پوست ناشی از تزریق ژل بسیار اتفاق نادری است اما در هر صورت ممکن است اتفاق بیفتد و اتفاق هم به دلیل تزریق مستقیم ژل به داخل رگ است. به همین دلیل است که باید پیش از هرچیز از انتخاب یک پزشک با تجربه و حاذق اطمینان پیدا کنید.

سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: کبودی در محل تزریق، ورم، حرکت ژل، به این معنی که ماده تزریقی به نواحی دیگر بینی یا ناحیه زیر چشم شما حرکت کند و ظاهری مواج ایجاد کند و در آخر حالت تهوع.

مراقبت های بعد از تزریق ژل بینی

بعد از اینکه یک بی حس کننده موضعی اعمال شود، ممکن است ناحیه نیز کمی حساس شود یا خارش داشته باشد. این عوارض طبیعی هستند و در عرض چند ساعت و یا حراکثر چند روز از بین می روند.

اثرات تزریق ژل بینی نباید مانع از سرگیری فعالیت های عادی شما شود و اگر علائم بیش از 3 روز باقی بماند، باید حتما آن را با پزشک معالجتان در میان بگذارید. در طول دوران بهبودی، استفاده از کیسه یخ به کاهش کبودی کمک می کند و در صورت لزوم ممکن است از داروهای مسکن که پزشکتان تجویز کرده هم استفاده شود.

ممکن است وسوسه شوید که پل یا نوک بینی جدید و صاف خود را لمس کنید اما این کار تا حداقل 10 ساعت بعد از تزریق ممنوع است. همچنین توصیه می شود از حرکت بیش از حد در ناحیه بینی مانند خراشیدن بینی یا فشار زیاد با عینک خودداری کنید، چراکه انواع ژل یا فیلر های بینی هنوز نسبتاً منعطف هستند و فشار می تواند باعث ایجاد فرورفتگی شود که بر نتایج کلی تغییر شکل بینی شما تأثیر منفی دارد.

با پزشک خود مشورت کنید که از چه محصولات و مکمل های پوستی در روزهای پس از درمان خودداری کنید. بهتر است از برخی محصولات ضد پیری و ضد چروک اجتناب شود. پس از گذشت چند ساعت از تزریق ژل بینی، می‌توانید ناحیه تحت درمان را به آرامی با یک پاک‌کننده حساس بشویید و می‌توانید از آرایش ملایم یا ضد آفتاب روی صورت استفاده کنید. همچنین برای کاهش خطر کبودی، از نوشیدن الکل یا ورزش های بیش از حد شدید خودداری کنید و تا زمانی که تورم، قرمزی و کبودی برطرف نشده است، از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید مانند سونا، حمام آفتاب یا جکوزی خودداری کنید.

اگر هنوز به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با مشاوران پزشکی ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

در آخر

ممکن است تا به حال اسم اصلاح شکل و فرم دهی بینی بدون جراحی به گوشتان خورده باشد. تزریق ژل بینی یکی از درمان هایی است که به تازگی جایگزین عمل های سنگین بینی شده است و مزایای زیادی دارد و به همین علت هم بسیار محبوب شده است. این روش غیر جراحی در کمتر از 15 دقیقه انجام می شود و فرم بینی شما را اصلاح و ترمیم می کند و نتایج فوق العاده آن تا 6 ماه باقی می ماند. این روش مناسب کسانی است که از فرم بینی خود ناراضی هستند اما به هیچ عنوان نمی خواهند زیر تیغ جراحی بروند! اما نظر شما چیست؟ فیلر بینی یا جراحی بینی؟

منبع : cosmosclinic

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر