تزریق چربی به صورت و جوانسازی پوست

298

تزریق چربی به صورت به عنوان یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست در نظر گرفته می‌شود که نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. اما مشابه با سایر جراحی‌های زیبایی، تزریق چربی به صورت، گونه و لب به تمامی افراد توصیه نمی‌شود. با اینکه جوانسازی پوست با تزریق چربی یکی از کم خطرترین عمل‌های زیبایی در نظر گرفته می‌شود، اما دارای عوارض منحصر به خود نیز می‌باشد. در این مقاله همراه ما باشید تا با این جراحی زیبایی بیشتر آشنا شوید.

با گذشت زمان و افزایش سن، چین‌وچروک‌های متعددی در قسمت‌های مختلف پوست صورت و بدن ایجاد می‌شوند. اما این مسئله تنها مشکلی نیست که افراد در گذر زمان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ چرا که از بین رفتن حجم و خاصیت ارتجاعی پوست، می‌تواند مشکلات بیشتری برای زیبایی ظاهری شما ایجاد کند.

اما دلیل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و افتادگی آن، مشابه با دلیل ایجاد چین‌وچروک است؛ چرا که با گذر زمان، میزان کلاژنی که در پوست تولید می‌شود، کاهش پیدا کرده و پوست حالت محکم و ایستاده خود را از دست می‌دهد. جالب است بدانید که این مسئله یک فرآیند طبیعی است که با شروع سن ۲۰ سالگی در تمامی افراد ایجاد می‌شود؛ اما در برخی افراد این مشکل نمود بیشتری داشته و بیشتر به چشم می‌خورد.

بنابراین، بهترین روش درمان جهت جوانسازی پوست صورت، بهبود روند تولید کلاژن می‌باشد؛ چرا که با تقویت میزان تولید کلاژن در پوست، می‌توان از ادامه این روند و شل شدگی پوست تا حد زیادی جلوگیری کرد. اما لازم به ذکر است که نتیجه انجام این کار دائمی نبوده و مقطعی می‌باشد. پس برای حفظ زیبایی ظاهری و البته سرزندگی پوست، به صورت مداوم باید میزان تولید کلاژن پوست را تقویت نمایید.

قبل و بعد از تزریق چربی به صورت

جوانسازی پوست با تزریق چربی به صورت چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، در میان روش‌های مختلفی که برای جوانسازی پوست وجود دارد، تزریق چربی به صورت به عنوان یکی از بهترین روش‌های موجود در نظر گرفته می‌شود که در کنار مزایای متعددی که دارد، دارای تعدادی عوارض نیز هست.

با توجه به اینکه در این روش از چربی اضافی خود بدن فرد برای تزریق به صورت استفاده می‌شود، باید از طریق یکی از روش‌های موجود، چربی اضافه را از بدن خارج کرده و به ناحیه مورد نظر، تزریق نمایید. به طور کلی، بر اساس میزان چربی مورد نیاز، شرایط بیمار، ناحیه‌ای که چربی باید از آن برداشته شود و … یکی از روش‌های زیر برای خارج کردن چربی از بدن استفاده می‌شود:

 • لیپوساکشن به کمک نیرو (Power-assisted liposuction): در این روش، از یک دسته مخصوص استفاده می‌شود که با استفاده از نیروی مکانیکی، سلول‌های چربی را شکسته و از بدن خارج می‌کند.
 • لیپوساکشن با کمک لیزر (Laser-assisted liposuction): در این روش، از انرژی گرمایی برای شکستن سلول‌های چربی و تبدیل آن‌ها به مایع استفاده می‌شود.
 • لیپوساکشن به روش اولتراسوند (Ultrasound-assisted liposuction): در این روش که به عنوان ویزر نیز شناخته می‌شود، از امواج و انرژی اولتراسوند برای شکستن سلول‌های چربی استفاده می‌شود.

برای خارج کردن چربی توسط هر یک از روش‌های گفته شده، می‌توان از بی حسی موضعی استفاده کرد. با ایجاد چند برش در ناحیه مورد نظر، بدون این که آسیب جدی به پوست و بافت اطراف آن وارد شود، مقدار چربی مورد نیاز از بدن خارج می‌گردد.

بعد از اینکه چربی مورد نیاز از بدن خارج شد، برای جوانسازی پوست با تزریق چربی باید چربی را با استفاده از تکنیک‌های مختلف خالص نمایند.

سپس، چربی خالص‌شده برای تزریق به صورت، آماده و تزریق انجام می‌شود. تمامی این مراحل به صورت سرپایی و ظرف یک الی دو ساعت انجام می‌گردد.

توجه: بعد از ۱ هفته الی ۱۰ روز از انجام جراحی، میزان چربی تزریق شده کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، بهتر است برای دست‌یابی به حالت ایده‌آل، ۴۰ الی ۵۰ درصد بیشتر از آن چیزی که نیاز است، تزریق انجام شود.

جوانسازی پوست با تزریق چربی به صورت

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی به صورت، گونه و لب

قبل از اینکه برای انجام یک عمل جراحی، خصوصاً عمل زیبایی تصمیم بگیرید، باید این سؤال را از خود و البته پزشک مورد نظرتان بپرسید که آیا شما کاندیدای مناسب برای انجام این کار هستید یا نه؛ چرا که برخی مواقع، با وجود اینکه جراحی به خوبی انجام شده است، به دلیل اینکه فرد کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی نبوده، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. پس اگر می‌خواهید از زمان و هزینه‌ای که برای انجام تزریق چربی به صورت می‌گذارید، نتیجه مطلوب را کسب کنید، بهتر است ابتدا بررسی کنید که شما کاندیدای مناسب برای انجام این جراحی هستید یا نه.

 

به طور کلی، جوانسازی پوست با تزریق چربی به افرادی توصیه می‌شود که چربی کافی در یک ناحیه از بدن خود داشته باشند. معمولاً برای تزریق چربی به صورت، گونه و لب از چربی اضافه در مناطق بزرگ بدن، مانند شکم، ران و یا باسن استفاده می‌شود.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

جوانسازی پوست با تزریق چربی به صورت یا تزریق ژل و بوتاکس

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که بسیاری از مراجعه کنندگان عزیز از ما دارند، این است که تزریق چربی به صورت بهتر است یا تزریق ژل و بوتاکس؟

به طور کلی، پاسخ این سؤال به شرایط شما بستگی دارد. در حالت کلی می‌توان گفت که تزریق چربی به صورت، گونه و لب روش بهتر و کم خطری می‌باشد. اما گاهی اوقات برای برخی از افراد، این روش جوان‌سازی پوست صورت توصیه نمی‌شود.

همان‌طور که گفته شد، در تزریق چربی به صورت، گونه و لب از سلول‌های چربی بدن خود فرد برای تزریق استفاده می‌شود. در نتیجه، در این حالت، احتمال ایجاد واکنش‌های آلرژیک یا پس زدن مواد تزریق‌شده به بدن، توسط سایر سلول‌های بدن وجود ندارد. بنابراین، می‌توان نتیجه تزریق چربی به صورت را طولانی و دائمی‌تر نسبت به سایر روش‌های جوانسازی صورت در نظر گرفت.

تغییرا پوست قبل و بعد از تزریق چربی

مزایای تزریق چربی به صورت

 • با توجه به اینکه در این جراحی از چربی خود بدن برای تزریق استفاده می‌شود، احتمال ایجاد حساسیت در فرد بسیار کم می‌باشد.
 • در این روش، از بی‌حسی موضعی برای تزریق استفاده می‌گردد، در نتیجه عوارض بیهوشی روی فرد تأثیرگذار نخواهد بود.
 • میزان ماندگاری نتیجه جوانسازی پوست در این روش بیشتر از سایر روش‌های جوانسازی می‌باشد.

عوارض جوانسازی پوست با تزریق چربی

همان‌طور که گفته شد، با وجود اینکه تزریق چربی به صورت به عنوان یکی از بهترین روش‌های جوانسازی در نظر گرفته می‌شود، اما دارای عوارضی نیز می‌باشد. خصوصاً اگر این عمل زیبایی توسط یک پزشک و جراح حاذق و باتجربه انجام نگردد. برخی از عوارض رایج این جراحی عبارت هستند از:

 • خالی نشدن و ایجاد تو رفتگی در ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته شده است.
 • ایجاد چند زخم کوچک در نواحی که چربی از آن برداشته شده است.
 • ایجاد کبودی زیر چشم
 • عدم تقارن در قسمت‌های مختلف صورت

تزریق چربی نه تنها به صورت،بلکه به دیگر اعضای بدن نیز طرفداران زیادی دارد . برای اطلاع از نحوه ی تزریق چربی مقاله های “تزریق چربی به باسن” و “تزریق چربی به سینه” را از دست ندهید.

مهم‌ترین نکاتی که قبل از انجام تزریق چربی به صورت، گونه و لب باید بدانید:

 • شرکت در یک جلسه مشاوره پزشکی با جراحی که مد نظر دارید، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید قبل از جراحی انجام دهید. در این جلسه شما باید انتظارات خود را از انجام این جراحی به طور مشخص برای پزشک بیان کنید. سپس، پزشک با بررسی و ارزیابی وضعیت سلامتی شما، بهترین روش جوانسازی پوست صورت را به شما پیشنهاد می‌دهد.
 • در جلسه مشاوره، باید اطلاعات دقیقی از تاریخچه پزشکی و داروهایی که مصرف می‌کرده‌اید و یا می‌کنید، در اختیار پزشک قرار دهید.
 • عدم استفاده از مشروبات الکلی و سیگار. استفاده از این دو ماده، موجب طولانی شدن روند بهبود شما خواهد شد.
 • عدم استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین؛ چرا که موجب افزایش احتمال خونریزی بعد از انجام جراحی می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به صورت

 • استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده توسط پزشک به صورت منظم
 • جلوگیری از وارد شدن ضربه به ناحیه‌ای که تزریق چربی به آن انجام شده است؛ چرا که در صورت وقوع این اتفاق، احتمال تکان خوردن چربی در زیر پوست و جا به جایی آن وجود دارد.
 • به مدت ۷ الی ۱۰ روز بعد از انجام تزریق چربی به صورت، از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های شدید خودداری کنید.
 • تا ۳ هفته بعد از عمل تزریق چربی به صورت نباید برای مدت زمان طولانی در معرض آفتاب شدید قرار بگیرید.
 • تا ۲ هفته بعد از انجام جراحی، به هیچ وجه روی صورت خود نخوابید.
 • یک روز بعد از جراحی می‌توانید از آب و صابون برای شستشوی صورتتان استفاده کنید. اما برای انجام این کار باید خیلی آرام دست روی صورتتان بکشید.
 • هنگام خوابیدن از ۲ بالش برای زیر سر خود استفاده کنید. با انجام این کار از ایجاد خون مردگی زیر پوست جلوگیری می‌کنید.

نتیجه‌گیری

در میان روش‌های مختلفی که برای جوانسازی پوست صورت وجود دارد، تزریق چربی به صورت یکی از کم عارضه ترین روش‌های ممکن در نظر گرفته می‌شود. در این عمل زیبایی، از چربی اضافی بدن خود فرد برای تزریق به صورت استفاده می‌گردد. در نتیجه، احتمال ایجاد واکنش‌های آلرژیک و حساسیت در فرد کمتر است. با این وجود، بهتر است که قبل از انجام این عمل زیبایی، با یک پزشک متخصص مشورت نمایید تا از نتیجه جراحی، رضایت کامل را داشته باشید.

اگر می‌خواهید از بهترین و مناسب‌ترین روش های تزریق چربی به صورت آگاه شوید با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید