ترمیم سوراخ بینی

1,797

تا حالا به سوراخ‌های بینی خود توجه کرده‌اید؟ آیا اندازه آن‌ها با هم برابر است؟ در برخی از افراد این دو سوراخ از یکدیگر فاصله دارند که اصطلاحا به آن سوراخ بینی ناهماهنگ گفته می‌شود. سوراخ بینی ناهماهنگ مشکلات مختلفی از جمله مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می‌کند و این مشکل باید به وسیله ترمیم سوراخ بینی برطرف شود.

این مشکل اکثرا به دلیل تغییر شکل در سپتوم ایجاد می‌شود. سپتوم همان دیواره بینی است که بین دو سوراخ قرار گرفته و مانند گارد ریل بین یک جاده دو طرفه، دو قسمت را از هم جدا می‌کند. انحراف سپتوم یکی از موارد شایع در همه افراد است و طبق تحقیقات حدود ۸۰% افراد تا حدی انحراف سپتوم دارند، اما فقط برخی از آن‌ها به اندازه‌ای است که باعث بروز مشکلات می‌شود و نیاز به ایجاد تغییرات در آن وجود دارد. سوراخ بینی ناهماهنگ می‌تواند به‌صورت طبیعی یا بعد از عمل پلاستیک بینی به وجود آید.

عمل ترمیم سوراخ بینی از جمله عمل‌های اصلاحی و زیبایی بینی به شمار می‌رود. به طور مختصر، تعریف خواهیم کرد که عمل جراحی زیبایی بینی چیست و در ادامه، در مورد دلایل ایجاد سوراخ بینی ناهماهنگ و نحوه ترمیم سوراخ بینی صحبت خواهیم کرد.

جراحی زیبایی بینی چیست؟

اگر از شکل، اندازه یا زاویه بینی خود ناراضی هستید و یا اگر مشکلات تنفسی دارید، عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر نفس بکشید و از چهره جدید خود لذت ببرید. عمل‌های بینی به دو دسته رینوپلاستی و سپتوپلاستی تقسیم می‌شوند. رینوپلاستی در اصطلاح به‌ معنای اصلاح فرم بینی می‌باشد و برای رفع مشکلات ظاهری بینی انجام می‌شود. سپتوپلاستی برای رفع مشکلات و انحراف تیغه بینی انجام می‌شود. در کلینیک دکتر نجف بیگی، در تمام افرادی که متقاضی عمل بینی هستند، علاوه ‌بر رینوپلاستی که ظاهر بینی را اصلاح می‌کند، برای رفع مشکلات مربوط به تیغه بینی عمل سپتوپلاستی نیز انجام می‌شود.
روش انجام عمل‌های بینی به دو صورت باز و بسته است. در سال‌های قبل، روش بسته متداول‌تر بوده است؛ اما با معرفی تکنیک‌های نوین در رینوپلاستی، امروزه گرایش به انجام جراحی باز افزایش یافته است.

دلایل انحراف سپتوم

انحراف سپتوم که نتیجه آن سوراخ بینی ناهماهنگ است، به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. یکی از این دلایل مسائل مادرزادی است که فرد بعد از گذشت چند سال این عدم تقارن را بیشتر احساس می‌کند. علاوه بر این، انحراف سپتوم می‌تواند به دلیل شکستگی بینی هم ایجاد شود. انحراف ایجادشده معمولا با افزایش سن بیشتر خواهد شد.

علائم سپتوم انحرافی چیست؟

 • مشکل در تنفس به خصوص از طریق بینی
 • تنفس بیشتر از یکی از سوراخ‌های بینی
 • خون دماغ شدن
 • عفونت‌های سینوسی
 • خشکی در یکی از سوراخ‌های بینی
 • خروپف یا تنفس بلند در هنگام خواب
 • احتقان یا فشار بینی

انحراف شدید می‌تواند با درد صورت همراه باشد. اگر غالباً دچار خونریزی بینی یا عفونت سینوسی هستید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکل تنفسی برای فعالیت‌های روزانه شما محدودیت ایجاد کرده، حتما برای ترمیم سوراخ بینی باید به پزشک نیز مراجعه کنید.

سوراخ بینی ناهماهنگ چگونه تشخیص داده می‌شود؟

مهم‌ترین قسمت تشخیص این عدم تقارن در سوراخ‌های بینی از روی ظاهر آن‌ها است که به سادگی قابل دیدن است. در مرحله بعد، پزشک با یک وسیله معاینه، سوراخ‌های بینی شما را بررسی می‌کند و اندازه آن‌ها را با هم مقایسه می‌کند. در صورتی که سپتوم در جای خود قرار نگرفته باشد، پزشک تشخیص می‌دهد. علاوه بر این، پزشک در مورد مشکلات تنفسی، خروپف، نحوه خوابیدن، مشکلات سینوسی و… از شما سوالاتی خواهد پرسید

سپتوم انحرافی یا تیغه منحرف شده بینی چگونه درمان می‌شود؟

در بیشتر موارد، درمان سریع لازم نیست. برای یک سپتوم که انحراف زیادی دارد و باعث به وجود آمدن سوراخ‌ بینی ناهماهنگ شده، عمل جراحی گزینه درمانی متداولی برای ترمیم سوراخ بینی است. با توجه به هزینه‌ها، خطرات و یا عوامل دیگر، برخی از افراد مبتلا به سپتوم انحراف‌یافته، تصمیم به جراحی نمی‌گیرند. برای این افراد سایر گزینه‌های درمانی هم دسترس هستند که سپتوم انحرافی را برطرف نمی‌کنند اما می‌توانند علائم همراه با آن را کاهش دهند.

درمان‌های متداول برای علائم شامل موارد زیر است:

 • مواد ضد احتقان
 • آنتی هیستامین‌ها
 • اسپری استروئیدی بینی
 • نوارهای بینی
 • جراحی ترمیم سوراخ بینی

درمان سپتوم

معمولا اولین کار برای ترمیم سوراخ بینی بازگرداندن سپتوم به جای اصلی خود است. در صورتی که سپتوم قسمت‌های اضافی داشته باشد، باید آن‌ها را تراشید و در صورتی که نیاز به ترمیم داشته باشد، از غضروف‌های اضافی موجود در سپتوم برای ترمیم قسمت‌های مختلف آن استفاده می‌شود. سپتوم باید به گونه‌ای قرار گیرد که سوراخ‌های بینی هم اندازه باشند و سپتوم هم سفت در جای خود قرار گرفته باشد.

برای مطالعه ی بیشتر در مورد بهترین جراح بینی ترمیمی مقاله ی آن را بخوانید.

ناهماهنگی غضروف میانی

ممکن است این غضروف‌ها که شکل پایین بینی را می‌سازند، به صورت نامتقارن شکل گیرند. این عدم تقارن باعث ایجاد سوراخ‌های بزرگ و کوچک در بینی می‌شود. با تغییر مکان مجدد این غضروف‌ها، می‌توان تغییر در اندازه سوراخ‌های بینی را انجام داد.

عمل جراحی ترمیم سوراخ بینی

اگر علائم شما با استفاده از دارو یا سایر اقدامات درمانی بهبود نیابد، پزشک ممکن است جراحی ترمیمی به نام سپتوپلاستی را پیشنهاد کند.

برای آماده سازی قبل از عمل جراحی ترمیم سوراخ بینی باید از دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند. شما همچنین، باید سیگار کشیدن را متوقف کنید، زیرا این امر می‌تواند در بهبودی پس از عمل اختلال ایجاد کند.

عمل سپتوپلاستی حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد و تحت بیهوشی انجام می‌شود. بسته به جراح و مورد خاص شما ممکن است بی‌حسی موضعی یا کامل برای شما مورد استفاده قرار گیرد. در طی عمل، جراح سپتوم را بریده و غضروف یا استخوان اضافی را خارج می‌کند. این کار باعث می‌شود که سپتوم و سوراخ‌های بینی شما صاف شود. برای نگه داشتن سپتوم ممکن است در هر کدام از سوراخ‌های بینی از مواد سیلیکونی استفاده شود؛ در آخر هم زخم برش با بخیه بسته می‌شود.

عوارض: بلافاصله بعد از عمل به دلیل عوارض احتمالی، تحت نظر قرار می‌گیرید اما احتمالاً می‌توانید در همان روز به خانه بروید. سپتوپلاستی عموماً برای اکثر افرادی که می‌توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند، روشی ایمن است. از جمله عوارضی که ممکن است بعد از عمل ایجاد شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تغییر شکل بینی

– خون ریزی بیش از حد

– کاهش حس بویایی

– بی حسی موقت در لثه های فوقانی و دندان‌ها

– هماتوم سپتوم (توده خون)

روند بهبودی بعد از جراحی ترمیم سوراخ بینی

در طول روند بهبودی بعد از سپتوپلاستی، پزشک ممکن است به شما دارو بدهد. مصرف آن می‌تواند خطر ابتلا به عفونت بعد از عمل را کاهش دهد و به کاهش درد یا ناراحتی‌های احتمالی کمک کند. شما باید تمام داروهایی را که پزشک تجویز می‌کند را مصرف کنید.

همچنین، در هنگام بهبودی باید از بینی خود به شدت مراقبت کنید تا دوباره در آن اختلال ایجاد نشود. سپتوم سه تا شش ماه بعد از عمل نسبتاً پایدار می‌شود، اما برخی تغییرات می‌توانند تا یک سال بعد از عمل هم ایجاد شوند. برای جلوگیری از این امر، تا حد امکان، از دست زدن به بینی، ضربه وارد شدن و سایر کارهایی که ممکن است سپتوم را دچار مشکل کند، خودداری کنید.

بعد از انجام عمل، با رعایت این نکات می‌توانید به بهبودی کمک کنید:

 • به بینی خود فشار نیاورید. هنگام سرماخوردگی و آبریزش بینی به آرامی آن را تمیز کنید.
 • هنگام خواب سر خود را به سمت بالا نگه دارید.
 • از ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • از لباس‌های مناسب استفاده کنید که هنگام پوشیدن نیاز به آن نباشد که یقه تنگ آن‌ها برای بینی شما فشار ایجاد کند.

بعد از عمل ترمیم سوراخ بینی چه عوارضی ممکن است ایجاد شود؟

در صورت عدم درمان سوراخ بینی ناهماهنگ، سپتوم به شدت انحراف‌یافته می‌تواند عوارضی ایجاد کند. یکی از عوارض شایع انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی است. این مشکل می‌تواند دلیلی برای موارد زیر باشد:

 • مشکلات مزمن سینوسی
 • تنفس بلند و خروپف در هنگام خواب
 • ایجاد اختلال در خواب
 • ممکن است شما بتوانید فقط به یک طرف بخوابید.

سایر عوارض عبارت‌اند از:

– خون دماغ شدن

– احساس درد در ناحیه صورت

– خشک شدن دهان

– آشفتگی خواب

– فشار یا احتقان در معابر بینی

نتیجه گیری

یک سپتوم منحرف ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند و ممکن است نیاز به درمان نداشته باشد. در بعضی موارد، سپتوم انحراف‌یافته می‌تواند منجر به عوارضی شود که باعث ناراحتی شما در روند روزانه زندگی گردد. این موارد شامل آشفتگی در خواب، خروپف، احتقان، مشکل در تنفس، عفونت یا خونریزی بینی است. در موارد شدید ممکن است برای ترمیم سوراخ بینی نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. اگر شما دچار مشکل سوراخ بینی ناهماهنگ هستید، به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه شما تشخیص دهد که انحراف و عدم تقارن شما نیاز به درمان دارد یا خیر. سپس، در مورد گزینه‌های درمانی با وی صحبت کنید. نادیده گرفتن مشکلات سوراخ بینی ناهماهنگ ممکن است شما و اطرافیانتان را اذیت کند. بنابراین، می‌توان با راهکارهای مختلف یا در نهایت، یک عمل جراحی ساده به ترمیم سوراخ بینی کمک کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام ببخشید خسته نباشید من الان یک ماه هس که عمل بینی انجام دادم .از همه چیز راضی بودم تا اینکه الان یک هفته هس وقتی چسبو میکنم سوراخ های بینیم یکی نیس .ایا چسب زدن به اینکه سوراخ ها تغییر کنن کمکی میکنه من چیکار کنم خیلی رو اعصابم هسته این موضوع

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   سوالتان فقط هنگام معاینه حضوری قابل پاسخ دادن است.
   پس بهتر است به جراح خودتان مراجعه کنید و در این مورد از ایشان سوال کنید

 2. محسن می گوید

  میشه فقط یه سوارخ بینی را عمل کرد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز، برای اینکه مشخص شود مشکل بینی شما چیست و چه درمانی برای شما لازم است حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید