1. خانه
 2. /
 3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
 4. /
 5. علت نا متفارن بودن سوراخ های بینی و راه های درمان و ترمیم سوراخ های بینی

علت نا متفارن بودن سوراخ های بینی و راه های درمان و ترمیم سوراخ های بینی

دکتر آرش نجف بیگی

ترمیم سوراخ بینی

تا حالا به سوراخ‌های بینی خود توجه کرده‌اید؟ آیا اندازه آن‌ها با هم برابر است؟ در برخی از افراد این دو سوراخ از یکدیگر فاصله دارند که اصطلاحا به آن سوراخ بینی ناهماهنگ گفته می‌شود.

سوراخ بینی ناهماهنگ مشکلات مختلفی از جمله مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می‌کند و این مشکل باید به وسیله ترمیم سوراخ بینی برطرف شود. این مشکل اکثرا به دلیل تغییر شکل در سپتوم ایجاد می‌شود. سپتوم همان دیواره بینی است که بین دو سوراخ قرار گرفته و مانند گارد ریل بین یک جاده دو طرفه، دو قسمت را از هم جدا می‌کند.

انحراف سپتوم یکی از موارد شایع در همه افراد است و طبق تحقیقات حدود 80% افراد تا حدی انحراف سپتوم دارند. اما فقط برخی از آن‌ها به اندازه‌ای است که باعث بروز مشکلات می‌شود و نیاز به ایجاد تغییرات در آن وجود دارد.

ابتدا در ویدئو زیر می توانید نمونه ای از عمل بینی توسط دکتر نجف بیگی را مشاهده کنید سپس ادامه مقاله را مطالعه کنید:

سوراخ بینی ناهماهنگ می‌تواند به‌صورت طبیعی یا بعد از عمل پلاستیک بینی به وجود آید.

عمل ترمیم سوراخ بینی از جمله عمل‌های اصلاحی و زیبایی بینی به شمار می‌رود. به طور مختصر، تعریف خواهیم کرد که عمل جراحی زیبایی بینی چیست و در ادامه، در مورد دلایل ایجاد سوراخ بینی ناهماهنگ و نحوه ترمیم سوراخ بینی صحبت خواهیم کرد.

جراحی زیبایی بینی چیست؟

اگر از شکل، اندازه یا زاویه بینی خود ناراضی هستید و یا اگر مشکلات تنفسی دارید، عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر نفس بکشید و از چهره جدید خود لذت ببرید.

عمل‌های بینی به دو دسته رینوپلاستی و سپتوپلاستی تقسیم می‌شوند. رینوپلاستی در اصطلاح به‌ معنای اصلاح فرم بینی می‌باشد و برای رفع مشکلات ظاهری بینی انجام می‌شود. سپتوپلاستی برای رفع مشکلات و انحراف تیغه بینی انجام می‌شود.

در کلینیک دکتر نجف بیگی، در تمام افرادی که متقاضی عمل بینی هستند، علاوه ‌بر رینوپلاستی که ظاهر بینی را اصلاح می‌کند، برای رفع مشکلات مربوط به تیغه بینی عمل سپتوپلاستی نیز انجام می‌شود.
روش انجام عمل‌های بینی به دو صورت باز و بسته است. در سال‌های قبل، روش بسته متداول‌تر بوده است؛ اما با معرفی تکنیک‌های نوین در رینوپلاستی، امروزه گرایش به انجام جراحی باز افزایش یافته است.

علت نامتقارن بودن سوراخ بینی بعد از عمل و ترمیم سوراخ های بینی

بسیاری از زیباجویان پس از جراحی بینی تا حدی با عدم تقارن سوراخ بینی خود مواجه می‌شوند. جدا از عوامل موقتی که پس از یک سال از بین خواهند رفت، باید توجه داشت که:

اندکی عدم تقارن بینی طبیعی است. این نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی اگر به سادگی قابل تشخیص نباشد کاملا طبیعی است و نباید سختگیری زیادی داشته باشید. هرچند عدم تقارن آشکار چیزی است که باعث می‌شود شما از نتایج جراحی بینی خود ناراضی باشید.

توجه کنید که آیا عدم تقارن در سوراخ‌های بینی در قسمت جلویی بینی به راحتی قابل مشاهده است یا خیر. به این معنا که آیا دیگران می‌توانند وقتی به‌طور مستقیم به شما نگاه می‌کنند، متوجه این موضوع شوند؟ یا وقتی از زیر بینی (که نمای اصلی نامیده می‌شود) به بینی خود نگاه می‌کنید، عدم تقارن قابل دیدن است؟

باید تا حد ممکن پس از پایان دوره بهبودی، به یک بینی متناسب با سوراخ‌های متقارن برسید اما واقعیت این است که شما هرگز بینی “کامل” نخواهید داشت؛ حتی پس از جراحی زیبایی بینی یا عمل تجدید نظر و ترمیمی بینی. مهم این است که اول از روبرو بینی شما متقارن به نظر برسد؛ سپس از پایین هم سوراخ‌ها تا جای ممکن هم اندازه و هم شکل باشند.

تورم بعد از عمل

مهمترین دلیل عدم تقارن در بینی بعد از عمل، تورم بعد از عمل است. مانند هر عمل جراحی دیگری، حساسیت و تورم بعد از جراحی بینی شما وجود خواهد داشت. از آنجا که شما این تورم را دقیقاً در هر طرف به یک اندازه تجربه نخواهید کرد، عدم تقارن بعد از جراحی بینی کاملا طبیعی است.

بعد از عمل ممکن است تورم یا تغییر شکل در سوراخ‌های بینی، کناره‌ها و پل بینی ایجاد شود. پس از کاهش تورم، نتایج اولیه جراحی بینی شما حدود دو تا سه ماه طول می‌کشد. با این حال باز هم زود است بدانیم چه عناصری از عدم تقارن سوراخ‌های بینی، در بلند مدت نیز باقی خواهند ماند.

به طور متوسط مشاهده نتایج نهایی جراحی زیبایی بینی بین شش تا دوازده ماه پس از عمل رخ می‌دهد. برخی از تورم‌ها می‌تواند در این مدت باقی بماند و حتی ممکن است بسته به گذر زمان، بیشتر و سپس کمتر شود. به عنوان مثال ممکن است بعد از خواب، تورم بیشتری مشاهده کنید و در طول روز کمتر باشد.

برای مطالعه ی بیشتر در مورد بهترین جراح بینی ترمیمی مقاله ی آن را بخوانید.

آناتومی بینی و مشکل اولیه

گاهی آناتومی بینی به جراح اجازه نمی‌دهد تا سوراخ‌های کاملا متقارن برای شما ایجاد کند. مگر اینکه تقارن بینی را از دید روبرو و جلویی قربانی کنید تا از دید پایین به بالا به سوراخ‌های متقارن برسید. همیشه هدف اصلی و اولیه ما ایجاد حداکثر تقارن در نمای جلو است. البته اگر به تقارن سوراخ‌های بینی در نمای اصلی (دید از پایین) دست پیدا کنیم بسیار عالی است اما اولویت قطعاً نمای جلو خواهد بود.

جراح فوق تخصص و با تجربه معمولا سعی می‌کند تقارن سوراخ بینی را به شکلی ایجاد نماید که ظاهر پیشانی و نمای جلوی بینی را قربانی نکند.

مشکل در نوک بینی

یکی دیگر از دلایل عدم تقارن سوراخ‌های بینی، مشکل در نوک بینی قبل و بعد از جراحی و چرخش نوک بینی است.

گاهی این چرخش از عوارض موقتی است و برطرف می‌شود. گاهی نیز نیاز به جراحی ترمیمی خواهد داشت. البته فرم اولیه بینی و میزان چرخش نوک بینی قبل از عمل باید ملاک قرار گیرد.

عدم رعایت مراقبت‌ها باعث عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از عمل

عدم تعادل عضلانی

تغییرات پویا در فرم بینی هم می‌توانند از عوامل عدم تقارن باشند که معمولا فقط با جراحی بینی اصلاح نمی‌شود و نیاز به عمل‌های تکمیلی دیگری دارد. مثلا در برخی افراد تغییرات پویا هنگام لبخند زدن دیده می‌شود و سوراخ‌های بینی را نامتقارن می‌کند.

عدم رعایت مراقبت‌ها

یکی از شایع‌ترین عوامل کج شدن سوراخ‌های بینی بعد از عمل جراحی، رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از عمل است؛ مانند فین کردن، فعالیت‌های بدنی شدید، خوابیدن یا نشستن نامناسب، لمس و فشار به بینی، مصرف دخانیات قبل و بعد از عمل و …

رانش استخوان بینی 

کج شدن بینی بعد از جراحی ممکن است به دلیل رانش استخوان بینی اتفاق بیفتد. دوره بهبودی بعد از عمل بینی یک فرایند پویا است و پس از جراحی تغییرات زیادی در بینی ایجاد می‌شود. پس باید صبر کرد تا چارچوب و اسکلت بینی به فرم نهایی خود برسد.

مشکلات جراحی

جراحی بینی همیشه شامل دو فرایند و عمل جداگانه در سمت چپ و راست بینی است. عدم تقارن هر دو طرف ممکن است به دلیل اصلاح غیر یکنواخت در هر دو طرف بینی باشد. برای مثال برداشتن غضروف بیش از حد در یک طرف، می‌تواند دلیل سوراخ‌های نامتقارن باشد. در این موارد نیاز به جراحی ترمیمی خواهد بود.

شدت اسکارها

گاهی شدت اسکار و جای بخیه در بعضی افراد به اندازه‌ای زیاد است که موجب کج شدن نوک بینی یا سوراخ‌های آن می‌شود. به ویژه در کسانی که عمل بینی سنگین همراه با تغییرات شدید داشته‌اند. پس باید تا زمان بهبودی کامل اسکارها صبر کنید.

ضخامت پوست 

هر چه ضخامت پوست بینی بیشتر باشد، تاثیر آن در عدم رفع تورم و قرار گیری پوست در جای اصلی خود، بیشتر است. در این موارد زمان می‌برد تا سوراخ‌ها به تعادل و هماهنگی برسند.

گرانش 

جاذبه زمین یکی از عواملی است که موجب پایین ماندن نوک بینی تا زمان رفع کامل تورم خواهد شد. به همین دلیل رعایت قرار گیری سر در زوایای صحیح در هفته‌های نخست، بسیار ضروری است.

ناهماهنگی غضروف میانی

ممکن است این غضروف‌ها که شکل پایین بینی را می‌سازند، به صورت نامتقارن شکل گیرند. این عدم تقارن باعث ایجاد سوراخ‌های بزرگ و کوچک در بینی می‌شود. با تغییر مکان مجدد این غضروف‌ها، می‌توان تغییر در اندازه سوراخ‌های بینی را انجام داد.

عمل ترمیم سوراخ های بینی

دلایل انحراف سپتوم

انحراف سپتوم که نتیجه آن سوراخ بینی ناهماهنگ است، به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. یکی از این دلایل مسائل مادرزادی است که فرد بعد از گذشت چند سال این عدم تقارن را بیشتر احساس می‌کند. علاوه بر این، انحراف سپتوم می‌تواند به دلیل شکستگی بینی هم ایجاد شود. انحراف ایجادشده معمولا با افزایش سن بیشتر خواهد شد.

علائم سپتوم انحرافی چیست؟

 • مشکل در تنفس به خصوص از طریق بینی
 • تنفس بیشتر از یکی از سوراخ‌های بینی
 • خون دماغ شدن
 • عفونت‌های سینوسی
 • خشکی در یکی از سوراخ‌های بینی
 • خروپف یا تنفس بلند در هنگام خواب
 • احتقان یا فشار بینی

انحراف شدید می‌تواند با درد صورت همراه باشد. اگر غالباً دچار خونریزی بینی یا عفونت سینوسی هستید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکل تنفسی برای فعالیت‌های روزانه شما محدودیت ایجاد کرده، حتما برای ترمیم سوراخ بینی باید به پزشک نیز مراجعه کنید.

سوراخ بینی ناهماهنگ چگونه تشخیص داده می‌شود؟

مهم‌ترین قسمت تشخیص این عدم تقارن در سوراخ‌های بینی از روی ظاهر آن‌ها است که به سادگی قابل دیدن است. در مرحله بعد، پزشک با یک وسیله معاینه، سوراخ‌های بینی شما را بررسی می‌کند و اندازه آن‌ها را با هم مقایسه می‌کند.

در صورتی که سپتوم در جای خود قرار نگرفته باشد، پزشک تشخیص می‌دهد. علاوه بر این، پزشک در مورد مشکلات تنفسی، خروپف، نحوه خوابیدن، مشکلات سینوسی و… از شما سوالاتی خواهد پرسید

ترمیم سوراخ بینی بعد از عمل بینی

سپتوم انحرافی یا تیغه منحرف شده بینی چگونه درمان می‌شود؟

در بیشتر موارد، درمان سریع لازم نیست. برای یک سپتوم که انحراف زیادی دارد و باعث به وجود آمدن سوراخ‌ بینی ناهماهنگ شده، عمل جراحی گزینه درمانی متداولی برای ترمیم سوراخ بینی است.

با توجه به هزینه‌ها، خطرات و یا عوامل دیگر، برخی از افراد مبتلا به سپتوم انحراف‌یافته، تصمیم به جراحی نمی‌گیرند. برای این افراد سایر گزینه‌های درمانی هم دسترس هستند که سپتوم انحرافی را برطرف نمی‌کنند اما می‌توانند علائم همراه با آن را کاهش دهند.

درمان‌های متداول برای علائم شامل موارد زیر است:

 • مواد ضد احتقان
 • آنتی هیستامین‌ها
 • اسپری استروئیدی بینی
 • نوارهای بینی
 • جراحی ترمیم سوراخ بینی

مقاله عمل بینی انحرافی را ازدست ندهید.

درمان سپتوم

معمولا اولین کار برای ترمیم سوراخ بینی بازگرداندن سپتوم به جای اصلی خود است. در صورتی که سپتوم قسمت‌های اضافی داشته باشد، باید آن‌ها را تراشید و در صورتی که نیاز به ترمیم داشته باشد، از غضروف‌های اضافی موجود در سپتوم برای ترمیم قسمت‌های مختلف آن استفاده می‌شود.

سپتوم باید به گونه‌ای قرار گیرد که سوراخ‌های بینی هم اندازه باشند و سپتوم هم سفت در جای خود قرار گرفته باشد.

مراقبت های قبل از عمل ترمیم سوراخ های بینی

عمل جراحی ترمیم سوراخ بینی

اگر علائم شما با استفاده از دارو یا سایر اقدامات درمانی بهبود نیابد، پزشک ممکن است جراحی ترمیمی به نام سپتوپلاستی را پیشنهاد کند.

برای آماده سازی قبل از عمل جراحی ترمیم سوراخ بینی باید از دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند. شما همچنین، باید سیگار کشیدن را متوقف کنید، زیرا این امر می‌تواند در بهبودی پس از عمل اختلال ایجاد کند.

عمل سپتوپلاستی حدود 90 دقیقه طول می‌کشد و تحت بیهوشی انجام می‌شود. بسته به جراح و مورد خاص شما ممکن است بی‌حسی موضعی یا کامل برای شما مورد استفاده قرار گیرد. در طی عمل، جراح سپتوم را بریده و غضروف یا استخوان اضافی را خارج می‌کند. این کار باعث می‌شود که سپتوم و سوراخ‌های بینی شما صاف شود. برای نگه داشتن سپتوم ممکن است در هر کدام از سوراخ‌های بینی از مواد سیلیکونی استفاده شود؛ در آخر هم زخم برش با بخیه بسته می‌شود.

عوارض

بلافاصله بعد از عمل به دلیل عوارض احتمالی، تحت نظر قرار می‌گیرید اما احتمالاً می‌توانید در همان روز به خانه بروید. سپتوپلاستی عموماً برای اکثر افرادی که می‌توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند، روشی ایمن است. از جمله عوارضی که ممکن است بعد از عمل ایجاد شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تغییر شکل بینی

– خون ریزی بیش از حد

– کاهش حس بویایی

– بی حسی موقت در لثه های فوقانی و دندان‌ها

– هماتوم سپتوم (توده خون)

روند بهبودی بعد از جراحی ترمیم سوراخ بینی

در طول روند بهبودی بعد از سپتوپلاستی، پزشک ممکن است به شما دارو بدهد. مصرف آن می‌تواند خطر ابتلا به عفونت بعد از عمل بینی را کاهش دهد و به کاهش درد یا ناراحتی‌های احتمالی کمک کند. شما باید تمام داروهایی را که پزشک تجویز می‌کند را مصرف کنید.

همچنین، در هنگام بهبودی باید از بینی خود به شدت مراقبت کنید تا دوباره در آن اختلال ایجاد نشود. سپتوم سه تا شش ماه بعد از عمل نسبتاً پایدار می‌شود، اما برخی تغییرات می‌توانند تا یک سال بعد از عمل هم ایجاد شوند. برای جلوگیری از این امر، تا حد امکان، از دست زدن به بینی، ضربه وارد شدن و سایر کارهایی که ممکن است سپتوم را دچار مشکل کند، خودداری کنید.

بعد از انجام عمل، با رعایت این نکات می‌توانید به بهبودی کمک کنید:

 • به بینی خود فشار نیاورید. هنگام سرماخوردگی و آبریزش بینی به آرامی آن را تمیز کنید.
 • هنگام خواب سر خود را به سمت بالا نگه دارید.
 • از ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • از لباس‌های مناسب استفاده کنید که هنگام پوشیدن نیاز به آن نباشد که یقه تنگ آن‌ها برای بینی شما فشار ایجاد کند.

بعد از عمل ترمیم سوراخ بینی چه عوارضی ممکن است ایجاد شود؟

در صورت عدم درمان سوراخ بینی ناهماهنگ، سپتوم به شدت انحراف‌یافته می‌تواند عوارضی ایجاد کند. یکی از عوارض شایع انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی است. این مشکل می‌تواند دلیلی برای موارد زیر باشد:

 • مشکلات مزمن سینوسی
 • تنفس بلند و خروپف در هنگام خواب
 • ایجاد اختلال در خواب
 • ممکن است شما بتوانید فقط به یک طرف بخوابید.

سایر عوارض عبارت‌اند از:

– خون دماغ شدن

– احساس درد در ناحیه صورت

– خشک شدن دهان

– آشفتگی خواب

– فشار یا احتقان در معابر بینی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عمل بینی با ما در کلینیک دکتر نجف بیگی تماس بگیرید:

.

نتیجه گیری

یک سپتوم منحرف ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند و ممکن است نیاز به درمان نداشته باشد. در بعضی موارد، سپتوم انحراف‌یافته می‌تواند منجر به عوارضی شود که باعث ناراحتی شما در روند روزانه زندگی گردد.

این موارد شامل آشفتگی در خواب، خروپف، احتقان، مشکل در تنفس، عفونت یا خونریزی بینی است. در موارد شدید ممکن است برای ترمیم سوراخ بینی نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد.

اگر شما دچار مشکل سوراخ بینی ناهماهنگ هستید، به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه شما تشخیص دهد که انحراف و عدم تقارن شما نیاز به درمان دارد یا خیر.

سپس، در مورد گزینه‌های درمانی با وی صحبت کنید. نادیده گرفتن مشکلات سوراخ بینی ناهماهنگ ممکن است شما و اطرافیانتان را اذیت کند. بنابراین، می‌توان با راهکارهای مختلف یا در نهایت، یک عمل جراحی ساده به ترمیم سوراخ بینی کمک کرد.

برای مطالعه بیشتر: healthline

حال که درباره علل نامتقارن بودن سوراخ های بینی بعد از عمل و ترمیم آن اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر