1. خانه
  2. /
  3. دسته‌بندی نشده
  4. /
  5. تخلیه ژل لب از بین بردن تورم بیش از حد یا طولانی مدت فیلر لب

تخلیه ژل لب از بین بردن تورم بیش از حد یا طولانی مدت فیلر لب

دکتر آرش نجف بیگی

لب‌ها نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت دارند. لذا پروتز لب همیشه از محبوبیت زیادی برخوردار بوده است. اما عمل تزریق ژل لب ممکن است همیشه نتایج مطلوبی نداشته باشد. در چنین شرایطی، تخلیه ژل لب در صورت نارضایتی از نتیجه عمل پروتز لب یا بروز حساسیت به ایمپلنت قابل انجام است.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می‌شود افراد اقدام به تخلیه ژل لب کنند، تزریق بیش از حد فیلر به لب‌ها است. تزریق نامتقارن ژل و ایجاد توده در لب‌ها نیز می‌تواند از دیگر دلایل تخلیه ژل لب باشد. در مواردی بسیار نادر ممکن است تاثیرات تیندال باعث آبی شدن بخش‌هایی از لب که تزریق ژل در آن صورت گرفته است، شود.

در این مقاله، اقداماتی را برشمرده‌ایم که رعایت کردن آن‌ها می‌تواند موجب آسان‌تر شدن عمل شما شود و به این ترتیب، نتایج مطلوب‌تری را به همراه داشته باشد.

در ادامه، به توضیح مراقبت‌های بعد از درمان نیز پرداخته‌ایم. نکاتی که توجه داشتن به آن‌ها می‌تواند روند بهبود شما را تسریع ببخشد. تخلیه ژل لب ممکن است بعضاً عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد. در بخش پایانی متن پیش رو، از آن‌ها نیز سخن به میان آمده است. لذا اگر به هر دلیلی به تخلیه ژل لب‌های خود می‌اندیشید، خواندن این مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا خواهید شد :

چه چیز باعث الزام به تخلیه ژل لب می‌گردد؟

با اینکه محبوبیت فیلرهای لب روز به روز در حال افزایش است، اما همواره داشتن گزینه‌ای برای معکوس کردن این روند، حیاتی و مهم است. نه فقط برای اطمینان از اینکه بتوانید کامل‌ترین نتیجه را از آن بگیرید، بلکه برای حفظ امنیت نیز این مساله مهم است.

شاید بعد از تزریق کردن ژل، از نتیجه‌ای که در آن واحد دریافت کرده‌اید راضی باشید. اما پس از گذشت چند هفته، متوجه شوید که آن را دوست ندارید و می‌خواهید لب‌های خود را به حالت قبلی بازگردانید. نگران نباشید. اگر با نتیجه درمان خود مشکل دارید، می‌توانید اقدام به تخلیه ژل لب و خارج کردن ژل لب‌ ها نمائید.

این مساله ممکن است بنا به دلایل زیر صورت پذیرد:

اگر از نتیجه تزریق ژل خود راضی نباشید!

لازم است که اقدام به تخلیه ژل لب و خارج کردن ژل لب ها نمائید. این مساله ممکن است بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. در برخی موارد، استفاده از ژل‌ها و فیلرهای بدون کیفیت، باعث ایجاد نتایجی نامطلوب می‌گردند. در چنین حالتی، ممکن است بروز حساسیت در بدن باعث گردد که نتیجه‌ای که انتظارش را داشتید کسب نکنید. همچنین در موارد حادتر نیز می‌تواند منجر به بروز عوارض آلرژیک در بدن گردد. در برخی موارد نیز این نتیجه نامطلوب ممکن است ناشی از تزریق ناشیانه ژل به لب‌ها باشد. در صورتی که پزشک دارای تبجر کافی در تزریق ژل نباشد، این عمل ممکن است باعث ایجاد فرمی غیرعادی و زشت در لب‌ها گردد.

در صورتی که از نتیجه تزریق ژل به لب‌ها راضی نباشید، لازم است که اقدام به تخلیه ژل لب نمائید. خارج کردن ژل لب ها و تخلیه فیلرهای پوستی HA یا اسید هیالورونیک، به کمک آنزیمی به نام هیالورونیداز، به راحتی و خیلی سریع انجام می‌گردد. اما لازم است این نکته را در نظر داشته باشیم که تخلیه ژل لب که از اسید هیالورونیک تهیه نشده باشد، با استفاده از این آنزیم امکان پذیر نخواهد بود.

در ادامه این مقاله، نکاتی را که پیرامون تخلیه ژل لب وجود دارد را بازگو خواهیم کرد. همچنین، با هم خواهیم دید که خارج کردن ژل لب ها به چه روش‌هایی می‌تواند انجام شود.

محبوبیت تزریق ژل و استفاده از فیلرها

فیلرها یا پرکننده‌های لب، محصولاتی هستند که برای بهبود بخشیدن به الگوی طبیعی لب‌ها و داشتن لب‌های خوش‌فرم طراحی شده‌اند. فیلرهای نیمه دائمی، ژل‌های مصنوعی و نیز محصولاتی غیرحیوانی هستند که مشابه با اسید هیالورونیک طبیعی در بدن عمل می‌کنند. این محصولات می‌توانند بدون ایجاد خطر برای بدن، به مدت طولانی و طبیعی، باعث ایجاد زیبایی در بخش‌های مختلف بدن شوند. در حال حاضر، ژل‌های پرکننده و فیلرهای مختلفی در بازار وجود دارند. این محصولات، هر یک با در نظر داشتن اعتبار و کیفیت کارخانه تولید کننده، می‌توانند استانداردهای مختلفی را شامل شده باشند. اما لازم است بدانیم که برخی از این ژل‌ها، آنگونه که باید، دارای استاندارد نبوده و ممکن است باعث ایجاد نتابج عکس در بدن شوند.

تخلیه ژل لب و خارج کردن ژل لب ها، یکی از اقداماتی است که در صورت عدم کسب نتایج مطلوب از عمل تزریق ژل به لب‌ها باید انجام داد. برخی از افراد به دلایلی، از شکل و شمایل لب‌های خود رضایت ندارند. به عنوان مثال، لب‌ها به مرور زمان می‌تواند نازک‌تر شوند و زیبایی خود را از دست بدهند. این در حالی است که برخی از افراد، از همان ابتدا لب‌های نازک دارند و یا لب‌هایشان دارای انحنای اندکی است. هرچند که با استفاده از میکاپ می‌توان تا حد زیادی ظاهری زیبا به لب‌ها داد، اما عده‌ای به دنبال این هستند که به نتایجی دائمی‌تر دست یابند. از این رو، استفاده از ژل لب و یا فیلرها، محبوبیت زیادی را در بین زنان و حتی مردان پیدا کرده است.

·         تزریق بیش از حد فیلر

تزریق کردن بیش از حد ژل به لب‌ها می‌تواند باعث بروز نتیجه‌ای غیرطبیعی و ناخوشایند گردد. از آن جا که لب‌ها نقشی بسزا در ظاهر صورت دارند، اگر برآمدگی و اندازه آن‌ها بیش از حالت متناسب آن گردد، نتیجه ناشی از آن دل زننده خواهد بود. این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که افراد را به سمت تخلیه ژل لب سوق می‌دهد.

·         تزریق نامتقارن ژل به لب‌ها

در صورتی که فیلرهای پوستی به صورت نامتقارن روی لب‌ها تزریق شود، می‌توانید اقدام به خارج کردن ژل لب ها نمائید.

البته لازم است بدانیم که در بیشتر موارد، تزریق نامتقارن ژل می‌تواند با انجام تزریقات اصلاحی درمان گردد. اما برخی از افراد ترجیح می‌دهند که در این حالت، تخلیه ژل لب را انجام دهند.

·         ایجاد توده در لب‌ها

در مواردی این احتمال وجود دارد که برآمدگی‌ها و توده‌هایی را پس از تزریق ژل در لب‌ها حس کنیم. این مساله می‌تواند تا چند هفته پس از انجام تزریق از بین بروند.

اما در صورتی که روند ناپدید شدن آن‌ها طولانی‌تر از حد معمول گردد، پزشکان می‌توانند اقدام به اصلاح یا تخلیه ژل لب نمایند.

·         تاثیرات تیندال

هرچند که بروز این عارضه بسیار نادر است، اما در مواردی می‌تواند الزام به خارج کردن ژل لب ها را ایجاد نماید. فیلر پوستی یک ژل شفاف است. بنابراین، هنگامی که نور از آن منعکس می‌گردد، آبی رنگ به نظر می‌آید.

تاثیر تیندال باعث می‌شود که بخش‌هایی از لب‌ها که تزریق ژل در آن‌ها صورت گرفته است، خود را به رنگ آبی نشان دهد. این موضوع لازم است که با تخلیه ژل لب درمان شود.

·         گرانولوم یا فیلر آلوده

استفاده از فیلرهای آلوده باعث می‌شود که عفونت‌هایی را در پوست ایجاد کند. برای بیمارانی که مبتلا به این مشکل مهم می‌شوند، لازم است یک دوره آنتی بیوتیک تجویز گردد؛ اما اگر روند گسترش عفونت ادامه‌دار بوده، لازم است که تخلیه ژل لب با استفاده از هیالورونیداز درمان گردد.

·         انسدادهای شریانی و الزام به تخلیه ژل لب

در صورتی که ژل لب، نزدیک به عروق و شریان‌های خونی تزریق گردد، این مساله باعث می‌شود که انسدادهایی را در جریان خون ایجاد کند. در چنین حالتی، پزشک با توجه به سفید یا لکه‌دار شدن پوست، متوجه عدم خون‌رسانی به بخش‌هایی از آن خواهد شد. این مساله، اورژانسی بوده و باید در اسرع زمان، نسبت به تخلیه ژل لب اقدام نمائید.

توضیحی مختصر درباره اسید هیالورونیک و هیالورونیداز

اسید هیالورونیک و هیالورونیداز، به صورت طبیعی در بدن ما وجود دارد. اسید هیالورونیک، عنصری اساسی در بافت‌های عصبی، پوست و بافت همبندی بدن است. این مولکول، باعث می‌شود که با جذب آب، نرمی مفاصل و پوست را ایجاد نماید. اسید هیالورونیک همچنین، توسط آنزیم هیالورونیداز در بدن شکسته می‌شود. به صورتی که هر روز، یک سوم اسید هیالورونیک در بدن تجزیه می‌گردد. بر خلاف مولکول‌های طبیعی در بدن، فیلرهای پوستی دارای زنجیه‌هایی متصل به هم می‌باشند که باعث افزایش مقاومت آن‌ها در برابر تجزیه توسط هیالورونیداز می‌گردند. این موضوع تضمین‌کننده این است که فیلرهای پوستی، طی پوره‌ای ۳ تا ۲۴ ماهه، به کندی در بدن متابولیز می‌گردند.

مطالعه مقاله عمل جراحی زیبایی برای نازک و کوچک  کردن لب ها را پیشنهاد میکنیم.

کاربرد هیالورونیداز چیست؟

هیالورونیداز عمدتاً برای حل کردن فیلرهای پوستی که به صورت نامتوازن یا نادرست تزریق شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آنزیوم در مجاورت فیلر پوستی که نیاز به حل شدن دارد تزریق می‌گردد. تاثیری که هیالورونیداز در بدن دارد، بسیار سریع است و بلافاصله پس از تزریق، روند خود را شروع می‌کند.

در طی این روند، مولکول‌های بدن نیز حل می‌شوند، اما به دلیل سرعت گردش طبیعی در بدن، به سرعت جایگزین خود را پیدا می‌کنند. توجه کردن به این نکته مهم است که هیالورونیداز در فیلرهای پوستی ساخته شده از موادی که غیر از ماده طبیعی موجود در بدن هستند، تاثیر نمی‌گذارد.

یکی از رایج‌ترین کاربردهایی که هیالورونیداز در بدن دارد، برای حل کردن فیلرهای پوستی که در نقاط مختلف بدن تزریق شده‌اند.

به عنوان مثال، در تخلیه ژل لب و فیلرهایی که در نواحی اطراف چشم‌های تزریق شده‌اند کاربرد دارد. همچنین که هیالورونیداز در شرایط اضطراری، در صورتی که فیلر پوستی به اشتباه باعث انسداد شریان‌ها شده‌ باشد نیز کاربرد خواهد داشت.

نکته مهم این است که استفاده از هیالورونیداز بایستی توسط پزشک متخصص و در شرایط کنترل شده صورت گیرد. این اتفاق باعث می‌شود که کاربرد آن تنها در مناطقی که مستلزم انجام فرآیندی خاص هستند صورت گیرد.

تخلیه ژل لب و پاک کردن صورت اولین اقدام پیش از آن

کاندیداهای مناسب خارج کردن ژل لب ها با هیالورونیداز

همه افراد برای استفاده از هیالورونیداز مناسب نیستند. پیش از هر چیز لازم است که پزشک، سوابق شما را بررسی کرده و به عدم وجود حساسیت به عوارض ناخواسته آن اطمینان حاصل کند. چرا که ممکن است برخی از افراد، دچار واکنش‌های آلرژیک در مواجه با آن شوند.

در صورتی که شما پیش از این، اقدام به تزریق ژل لب و استفاده از پرکننده‌ها در بخش‌هایی از بدن کرده‌اید، از نتیجه آن راضی نبوده و مطمئن هستید که به هیالورونیداز حساسیت ندارید، می‌توانید کاندیدای مناسبی برای استفاده از آن باشید.

لازم به ذکر است که این درمان، با استفاده از تزریق صورت می‌گیرد و دارای درد نیست. البته در مواردی ممکن است پزشک برای اطمینان از اینکه هیچ عارضه دردناکی در انتظار بیمار نباشد، اقدام به استفاده از بی‌حسی موضعی در ناحیه مورد نظر نماید.

اقدامات لازم پیش از تخلیه ژل لب

مهم‌ترین اقدامی که پیش از تخلیه ژل لب باید انجام دهید، پاک کردن صورت خود پیش از درمان است. بنابراین، بدون هیچ گونه آرایش و با صورت تمیز وارد مطب شوید. بهتر است از مصرف هرگونه داروی غیرضروری از ۵ روز پیش از درمان خودداری کنید.

این داروها می‌توانند شامل آسپیرین، ایبوپروفن، مکمل‌های غذایی از جمله امگا ۶، سیر، ویتامین C، ویتامین E، گینگکوبیلوبا و مواردی از این دست باشند.

در صورت وجود هرگونه عفونت یا زخم‌های آکنه‌ای و بیماری‌هایی از جمله سرماخوردگی، سرفه و گلودرد، از انجام درمان خودداری کنید. در صورتی که برای انجام درمان با استفاده از تزریق هیالورونیداز تجویز شده‌اید، پیش از اقدام به درمان اصلی، لازم است یک تست برای تشخیص عدم آلرژی به آن انجام دهید. در صورتی که علائمی مشاهده نشد، می‌توانید برای درمان اصلی اقدام کنید.

مقاله جراحی لیفت لب بالا را ازدست ندهید.

مدت زمان تخلیه ژل لب

همانطور که گفتیم، تخلیه ژل لب با استفاده از هیالورونیداز، به صورت آنی انجام می‌شود. به این صورت که بلافاصله پس از تزریق، شاهد در هم شکستن بافت‌های ژل که از پیش تزریق شده‌اند خواهیم بود.

تصحیح بیش از حدی که ناشی از در هم شکستن اسید هیالورنیک طبیعی بدن است، به صورت موقتی است و انتظار می‌رود که پس از چند روز بهبود یابد. همچنین که تجزیه فیلرهای پوستی که برای آن اقدام کرده‌اید، به صورت دائمی خواهند بود.

مراقبت‌های بعد از درمان

معمولاً بعد از اقدام برای تخلیه کردن ژل لب، نیازی به مراقبت خاصی نیست. عمدتاً افراد می‌توانند بلافاصله فعالیت‌های عادی زندگی روزمره خود را از سر بگیرند. وجود قرمزی، تورم و کبودی نیز ممکن است مشاهده گردد. اما همه این علائم به صورت کاملاً موقتی بوده و به سرعت از بین خواهند رفت. اما در کل، برای اطمینان از کسب بهترین نتیجه، لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • تا ۱۲ ساعت بعد از درمان، از مواد آرایشی استفاده نکنید.
  • تا دو هفته بعد از درمان، از نوشیدن الکل، ورزش‌های شدید، حمام آفتاب و قرارگیری در سرمای شدید خودداری کنید.
  • کمپرس سرد می‌تواند در بهبود کبودی بسیار موثر باشد.
  • از مصرف آسپیرین تا ۲ روز بعد از درمان خودداری کنید.
  • در صورتی که شاهد هر گونه علائم پیش‌بینی نشده بودید، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض احتمالی استفاده از هیالورونیداز

توجه به این نکته ضرورت دارد که در مواردی، هیالورونیداز ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. شایع‌ترین عارضه‌ای که در مورد آن شناخته شده است، بروز تورم و کبودی است که چند روز پس از درمان برطرف خواهند شد.

هر چند که بروز آلرژی در ناحیه تزریق شده بسیار نادر می‌باشد، اما می‌تواند در صورت بروز، شدید شده و باعث بروز عوارض ثانویه شود. این اتفاق که بیمار را در خطر آنافیلاکسی قرار می‌دهد، معمولاً در افرادی مشاهده می‌شود که به نیش زنبور عسل حساسیت دارند.

مشکل‌ترین بخش استفاده از هیالورونیداز، تخمین زدن میزان دوز مورد نیاز برای تجزیه کردن فیلرهاست. در برخی از موارد، در صورتی که این میزان بیش از آنچه مورد نیاز است تزریق گردد، می‌تواند باعث آسیب رساندن به بخش‌های طبیعی پوست و بافت‌های لب گردد. همچنین عدم تزریق آن به میزان حداقل نیز می‌تواند نیاز به انجام جلسات دوم و سوم را نیز به وجود آورد.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر