1. خانه
  2. /
  3. حراجی صورت
  4. /
  5. جراحی گوش
  6. /
  7. تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی

تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی

دکتر آرش نجف بیگی

تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی

تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی چیست؟ این سوال برای بسیاری از کسانی که قصد انجام این عمل دارند پیش می‌آید. اتوپلاستی برای رفع کردن حالت غیرعادی و نقص‌های موجود در گوش‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روند اصلاح با پین‌گذاری در گوش‌ها یا شکل‌دهی مجدد به آن صورت می‌گیرد.

آیا جراحی زیبایی گوش بر شنوایی تاثیری دارد؟ در ویدئو(با زیرنویس چسبیده) زیر توضیحات دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، را بشنوید.

تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی و سوالاتی پیرامون آن

در طی عمل زیبایی گوش، محل قرارگیری آن‌ها به سر نزدیک‌تر شده و باعث ایجاد روند زیبایی در چهره بیمار می‌گردد؛ اما باید ببینیم که تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی فرد چطور است؟ در ادامه مقاله و با بررسی چیستی و روند انجام عمل زیبایی گوش به بررسی جواب برای این سوال خواهیم پرداخت.

اتوپلاستی گوش

برای آشنایی بیشتر مقاله جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی را مطالعه فرمایید.

افراد مناسب برای عمل اتوپلاستی گوش

علیرغم اینکه جراحی اتوپلاستی گوش به عنوان روش جراحی برای ترمیم گوش شناخته می‌شود، انجام شدن رویه آن برای همه افراد مناسب نیست. بنابر تحقیقات انجام‌شده، متخصصان بر این نظر هستند که به منظور بررسی تناسب چهره شما و وضعیت‌تان، لازم است که انتظارات واقع‌گرایانه در مورد انجام عمل زیبایی گوش خود داشته باشید.

به این صورت که در مواردی لازم است که شما در ابتدا جراحی بازسازی گوش را انجام دهید و سپس، بعد از آن اقدام به جراحی زیبایی گوش نمایید؛ چرا که اگر گوش‌های شما به شکلی باشند که باعث ایجاد اختلال در شنوایی‌تان شده باشند، جراحی زیبایی ممکن است آسیب‌های بیشتری را متوجه شما کند.

به گفته متخصصان در کلینیک‌های زیبایی، هر کسی که گوش‌هایی با ابعاد استاندارد و بدون بدشکلی بسیار مشهود داشته باشد، می‌تواند یک کاندید مناسب برای انجام عمل زیبایی به حساب آید.

از طرف دیگر، افرادی که گوش‌های بسیار دراز یا کوچک و غیرعادی در لاله‌های گوش خود دارند، برای جراحی زیبایی چندان مناسب نخواهند بود. از سوی دیگر، سن و سال متقاضی برای انجام عمل نیز بسیار مهم است. با این وجود، به این سوال می‌رسیم که…

اتوپلاستی گوش

درمان گوش بل بلی نوزاد چگونه است؟ در این مقاله از سایت دکتر نجف بیگی بخوانید.

چه سنی برای جراحی زیبایی گوش مناسب است؟

در حالت کلی و طبق آمار موجود، جراحی زیبایی گوش جز در مواردی خاص، نباید در کودکان زیر ۵ سال صورت گیرد. از آنجایی که تا قبل از این سن، بافت گوش خارجی کودک بسیار نرم بوده و حالت غضروفی دارد، انجام دادن عمل نمی‌تواند بسیار جالب باشد؛ اما گفتیم که مگر در مواردی که مشکلی حاد در گوش‌ها وجود داشته باشد که انجام عمل را مستلزم تسریع در آن کند. البته باید این نکته را در نظر داشت که در چنین مواردی، عمل زیبایی در نظر گرفته نخواهد شد. بلکه چنین عمل‌هایی عموماً در قالب عمل ترمیمی تعریف می‌گردند.

از طرف دیگر، مساله‌ای که وجود دارد این است که جز در مواردی که والدین کودکان نسبت به وضعیت ظاهری کودک خود حساسیت به خرج ندهد، تا معمولاً سن ۱۳ سالگی، کودکان به ظاهر خود اهمیت چندانی نمی‌دهند. اما در صورتی که پس از آن، مشکلات رفتاری یا احساسی در کودک به دلیل بدشکل بودن گوش‌ها به وجود آید، سن مناسبی برای انجام عمل خواهد بود.

اگر در این سنین عمل جراحی زیبایی گوش صورت گیرد، معمولاً نتایج آن مشابه با سنین بالاتر خواهد بود. به این صورت که تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی در کودکان و نوجوانان، به مشابه تاثیرات آن در افراد بالغ خواهد بود. در حالت کلی، اتفاقی خاص از نقطه نظر تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی فرد دیده نشده است؛ چرا که عمل جراحی زیبایی گوش در قسمت خارجی گوش صورت می‌گیرد، اما روند شنوایی شخص مبتنی به گوش میانی و گوش داخلی است.

عمل زیبایی گوش

سن و سال و تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی فرد

سوال دیگری که پیش می‌آید این است که آیا سن و سال افراد در ایفای نتیجه‌ای مطلوب برای جراحی زیبایی گوش، به عنوان یک فاکتور موثر به حساب می‌آید یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اولاً، انجام عمل زیبایی گوش می‌تواند در همه سنین انجام شود و ارتباط چندانی به آن ندارد. از طرف دیگر، تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی فرد، مقوله‌ای است که کاملاً ارتباط به وضعیت سلامت شخص دارد و نه چیز دیگر.

در حالتی که شخص در وضعیت مناسبی باشد و بیماری خاصی گوش‌های وی را تهدید نکند، انجام عمل زیبایی به هیچ وجه نمی‌تواند تاثیری بر شنوایی شخص بگذارد.

عمل زیبایی گوش

خطرات عمل اتوپلاستی گوش چیست؟

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، با انجام شدن مراقبت‌هایی که پس از درمان صورت می‌گیرند، یک عمل جراحی بسیار ایمن و رضایت‌بخش است. این عمل تقریباً هیچ عارضه‌ای در پی ندارد. تنها مواردی همچون احتمال عفونت، بیرون زدگی بخیه‌ها و مواردی از این دست می‌باشد که ارتباطی مستقیم با خود عمل ندارند. به عبارت بهتر، این مساله کاملاً بسته به وضعیت سلامتی و مراقبت‌های خود بیمار است که می‌تواند در هر عمل جراحی دیگری نیز اتفاق بیافتد. همچنین که تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی نیز موضوعی نیست که ثابت شده باشد و تا کنون مساله‌ای که ارتباط مستقیم بین این دو پدیده را نشان دهد، دیده نشده است.

یکی از خطراتی که عمل زیبایی گوش دارد، این است که از نتیجه عمل خود راضی نباشیم. در این صورت، انجام عمل مجدد و ترمیم و بازسازی گوش‌ها، می‌تواند دردسرهایی را برای متقاضی ایجاد نماید. بنابراین، یکی از مواردی که در این راستا باید به آن توجه‌ای ویژه داشت، این است که بهترین دکتر جراح زیبایی گوش را پیدا کنید. بدین ترتیب، نه تنها عمل جراحی شما با کمترین خطرات و عوارض همراه می‌باشد، بلکه احتمال دریافت نتیجه مطلوب نیز بیشتر شده و نگرانی‌های شما در این خصوص را برطرف خواهند کرد.

عمل زیبایی گوش های برجسته

زخم های عمل اتوپلاستی و میزان مشخص بودن آن‌ها

جای زخم‌ها و برش‌هایی که در عمل اتوپلاستی گوش به وجود می‌آیند، مواردی مهم و قابل توجه در عمل جراحی زیبایی گوش به حساب می‌آیند. معمولاً جای این زخم‌ها به صورت دائمی در بین گوش و جمجمه باقی خواهند ماند. اما نکته‌ای که وجود دارد، جای زخم‌ها دیده نخواهند شد. به دلیل رشد موها در نقطه مورد نظر و پوشانده شدن آن‌ها، می‌توان نگرانی را در این خصوص کنار گذاشت. مگر در مواردی که کم‌مو بودن یا کچلی باعث دیده شدن آن گردد. در چنین مواردی، می‌توان از عمل‌های جراحی پلاستیک برای پوشاندن جای زخم‌ها استفاده کرد.

اتوپلاستی گوش

تاثیر جراحی زیبایی گوش بر شنوایی چقدر است؟

تاثیرات منفی جراحی زیبایی گوش بر شنوایی بسیار نادر است. ساز و کاری که گوش انسان برای شنوایی طی می‌کند، متاثر از گوش میانی و داخلی است. صداها از طریق کانال شنوایی خارجی که پرده صماخ نامیده می‌شود، عبور کرده و به پرده گوش و استخوان‌چه در آن می‌رسد. در نهایت و پیش از انتقال صدا به مغز، صدا به حلزون گوش رسیده و در این حالت، فرد قادر به شنیدن صداها می‌گردد. تنگ شدن کانال ایجادشده در افرادی که شکاف گوش آن‌ها به کانال شنوایی بیرون نزدیک شده باشد، می‌تواند تاثیراتی را بر شنوایی فرد داشته باشد؛ اما این موضوع، به معنای آن نیست که جراحی زیبایی گوش بر شنوایی تاثیر خواهد گذاشت؛ چرا که اگر این جراحی با در نظر داشتن آناتومی گوش و نیز فرم اصلی آن انجام شود، چنین تبعاتی را در پی نخواهد داشت.

اتوپلاستی گوش

تقارن در گوش‌ها بعد از عمل اتوپلاستی

از بزرگترین چالش‌هایی که عمل زیبایی گوش می‌تواند داشته باشد، ایجاد تقارن در گوش‌هاست. اندازه گرفتن دقیق قسمت‌های پائینی، میانی و بالایی گوش توسط پزشک، قبل و بعد از عمل جراحی، این امکان را به او می‌دهد تا درجه‌ای که گوش‌ها باید به عقب متمایل باشند به دست آید. پزشک لازم است که تقارنی که مورد نیاز گوش‌ها می‌باشد را با در نظر گرفتن اندازه‌ها و نیز درک مناسب از دوره بهبودی که در حین عمل رخ می‌دهد، به وجود آورد.

در واقع، یکی از مشکلاتی که در گوش افراد وجود دارد و آنان را وادار به عمل جراحی زیبایی می‌کند، عدم تقارن در گوش‌هاست. از آنجا که صورت یا چهره انسان، از ترکیبی متقارن و منظم تشکیل شده است، هر چه این تقارن در اجزای مختلف صورت دقیق‌تر و بهینه‌تر باشد، جذابیت و تناسب چهره نیز بیشتر خواهد بود. از این رو، لازم است که در عمل جراحی زیبایی گوش به این موضوع توجه داشت؛ چرا که اگر پزشک متخصص این مساله را در نظر نگیرد، امکان نیاز به عمل جراحی مجدد در بیمار وجود خواهد داشت.

عمل زیبایی گوش های برجسته

دوران نقاهت پس از عمل جراحی زیبایی گوش

پس از عمل جراحی زیبایی گوش، مراحل و دوران مختلفی برای بیمار وجود خواهد داشت. دوره نقاهت و زمان لازم برای بهبودی پس از عمل در هر فرد متفاوت خواهد بود. مهم‌ترین نکته‌ای که در این خصوص باید رعایت شود، مراقبت‌هایی است که پس از انجام عمل اتوپلاستی گوش باید صورت گیرند. توجه به این مساله باعث می‌شود که نه تنها نتیجه‌ای بهتر حاصل گردد، بلکه دوران نقاهت کوتاه‌تر شده و نیز عوارض احتمالی عمل جراحی نیز تا حدی قابل توجه کاهش یابد. در حالت کلی، مراقبت‌های پس از عمل اتوپلاستی شامل موارد زیر هستند:

  • در ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی زیبایی گوش، پانسمانی کامل به دور سر پیچیده خواهد شد. در این حالت ممکن است گوش‌ها بسیار بزرگتر و متورم‌تر از آنچه که هست، به نظر آیند.
  • توصیه می‌شود که در یک تا ۳ روز بعد از عمل، از یک پیشانی بند استفاده شود. در این مدت، تورمی که در گوش‌ها و بخش‌هایی از سر وجود دارد، به مرور از بین خواهند رفت.
  • بعد از ۷۲ ساعت از عمل، می‌توانید به روند کار خود بازگردید. معمولاً اگر در این زمان بتوانید مراقبت‌هایی ضروری را انجام دهید، زخم‌ها به سرعت ترمیم شده و جای نگرانی چندانی برای شما وجود نخواهد داشت.
  • در هفته‌های اول و دوم پس از عمل جراحی، احساس راحت‌تر و بهتری نسبت به گوش‌های خود خواهید داشت. در این زمان گوش‌ها به حالت اصلی خود برگشته و از تورم و کبودی خارج خواهند شد.
عمل گوش های برجسته

اما روند استحمام در دوران نقاهت پس از اتوپلاستی چگونه است؟

دوران نقاهت پس از جراحی، تنها به علت دردها و عارضه‌های طبیعی بعد از عمل نیست. بلکه یکی از چیزهایی که باعث می‌شود روند بهبودی و سپری کردن دوران نقاهت سخت‌تر شود، مسائل و محدودیت‌هایی است که در مورد استحمام و دوش گرفتن پس از عمل وجود دارد. پزشک معالج شما به احتمال قوی توصیه خواهد کرد که تا روز قبل از جراحی، همه کارهای خود نظیر اصلاح سر، دوش گرفتن، تراشیدن ریش و مسائل بهداشتی دیگر را تا حد ممکن انجام دهید. در این حالت باید بدانید که این مساله نه تنها به راحتی شما بعد از عمل کمک خواهد کرد، بلکه در کسب نتیجه بهتر از جراحی نیز موثر خواهد بود. البته که در برخی موارد لازم است بخش‌هایی از موی سر تراشیده شود تا امکان فراهم شدن فضا برای جراحی تامین گردد.

پس از عمل جراحی اصلاح زیبایی گوش، تا ۳ یا ۴ روز لازم است که از پانسمان‌های مخصوصی که دور سرتان پیچیده می‌شود، استفاده کنید. شستن سر و موهایتان در این زمان دچار محدودیت شده و نمی‌توانید این قابلیت را داشته باشید. اما به محض بهبودی نسبی و تائید کردن پزشک و پرستار شما، خواهید توانست که پانسمان‌ها را باز کرده و اقدام به شست و شوی سر و موی خود کنید. اما لازم است که جهت جلوگیری از باز شدن بخیه‌ها و ایجاد عارضه در زخم‌ها، از شست و شوی سخت و طولانی اجتناب کنید. تنها لازم است که دوش ملایم و استحمام آرامی داشته باشید تا اوضاع گوش‌هایتان اندکی بهتر شود.

عمل زیبایی گوش

نتیجه اتوپلاستی گوش تا چه حد ماندگار است؟

می‌توان گفت که نتایج ناشی از عمل اتوپلاستی گوش تا آخر عمر با شما همراه خواهند بود. در صورتی که بتوانید دوران نقاهت را به خوبی سپری کرده و در طول این مدت از انجام دادن حرکات سخت و آسیب زننده دوری کنید، اولاً نتیجه‌ای که حاصل می‌شود ماندگاری زیادی خواهد داشت و ثانیاً اینکه محافظت از گوش‌های جراحی شده باعث می‌شود تا روند بهبودی سریع‌تر حاصل شود و از علائم ثانویه آن نیز پیشگیری گردد. از این رو، احتمال اینکه نیاز به عمل جراحی زیبایی گوش مجدد داشته باشید تا حد زیادی کمتر خواهد شد.

در مواردی که نیاز به جراحی ترمیمی نیز وجود دارد، روندی که تا کسب نتیجه دائمی باید طی شود، اندکی طولانی‌تر خواهد بود. جراحی ترمیمی از سوی پزشک و در مواردی که بیمار تشخیص دهد که مقدار تغییرات ایجادشده کافی نبوده‌اند، صورت خواهد گرفت. این تصمیم گیری نیز با همکاری و مشورت پزشک متخصص همراه خواهد بود.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر