1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. بهترین سن برای انجام عمل بینی و عوارض عمل بینی زود هنگام

بهترین سن برای انجام عمل بینی و عوارض عمل بینی زود هنگام

دکتر آرش نجف بیگی

بهترین سن عمل بینی، رسیدن به بلوغ کامل جسمی است. همچنین نباید از سن جوانی و دوران سلامت و شادابی پوست صورت نیز زیاد فاصله گرفت. معمولا بین 20 تا 30 سالگی سن مناسبی برای انجام عمل جراحی بینی است. در این بازه سنی، هم فرد به بلوغ کامل رسیده و اجزای صورت کاملا رشد کرده‌اند؛ هم تصمیم فرد از سر احساسات و شرایط خاص دوران نوجوانی نیست؛ و همچنین هنوز پوست خاصیت الاستیک و کشسانی خود را از دست نداده است.

جراحی زیبایی بینی پیش از رسیدن به بلوغ کامل، در رشد صورت فرد تاثیرات بسیار منفی خواهد گذاشت. به گونه‌ای که ممکن است چهره فرد در بزرگ سالی از حالت نرمال خارج شود. جراحی بینی در سنین بالا نیز با مشکل ترمیم دیرهنگام روبرو خواهد شد. درواقع پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، ترمیم بینی دیرتر انجام می‌شود و تورم پس از جراحی نیز به سادگی رفع نخواهد شد.

در این مقاله در مورد بهترین سن انجام جراحی بینی، دلیل وجود حداقل سن و حداکثر سن جراحی زیبایی بینی و همچنین عمل زودهنگام بینی در صورت نیاز، به طور کامل توضیح داده شده است. بد نیست به این نکته اشاره شود که شرایط بدنی هر فرد ممکن است با دیگری متفاوت باشد. پس اگر در مورد جراحی بینی تصمیم خود را گرفته‌اید، بهتر است با جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مشورت کنید.

چنانچه فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله و مطالعه آن، به اطلاعات مختصر و مفیدی دست پیدا کنید.

بهترین سن عمل بینی

بینی در مرکز صورت جای گرفته است و تاثیر بسیاری در زیبایی و تناسب چهره هر فرد دارد. بسیاری از نوجوانان که در سن رشد قرار دارند به دلیل حساسیت‌هایی که مربوط به این سن است، نسبت به اندازه فرم بینی خود حساس می‌شوند و تمایل به عمل زیبایی بینی پیدا می‌کنند. این درحالی است که فرم و اندازه بینی تا پایان دوران بلوغ جسمی فرد متغیر خواهد بود. باید اجازه داد تا چهره و بینی به رشد کامل برسد و تناسب میان اجزای صورت برقرار شود. پس از آن می‌توان برای انجام جراحی زیبایی بینی تصمیم گرفت.

از سوی دیگر باید توجه داشت که عمل جراحی بینی یکی از سخت‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است و بهتر است توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود. جراح باتجربه بر اساس معیارهای علم زیبایی‌شناسی و شرایط روحی و جسمی فرد، می‌تواند تشخیص دهد که آیا نیازی به انجام جراحی زیبایی هست یا خیر. و اگر نیاز است کدام یک از جراحی های بینی اعم از جراحی بینی استخوانی ، جراحی بینی طبیعی و یا غیره مناسب است.همچنین جراح پلاستیک در جلسه‌ی مشاوره، شیوه انجام عمل بینی و میزان تغییراتی که می‌شود در بینی ایجاد کرد را مشخص خواهد کرد.

با این وجود هر شخصی و در هر سنی برای انجام جراحی بینی مناسب نیست. کمترین سن برای انجام عمل بینی با رسیدن به بلوغ و پایان رشد اجزای صورت هر فرد در ارتباط است. همچنین در سنین بالاتر نیز انجام جراحی بینی ریسک بیشتری دارد. با افزایش سن، بهبودی پس از عمل سخت‌تر است، پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و احتمال رسیدن به نتیجه دلخواه نیز کاهش می‌یابد.

برای مطالعه بیشتر مقاله مراحل انجام عمل بینی چیست؟ را پیشنهاد میکنیم.

دختر نوجوانی که به دلیل احساسات دغدغه عمل بینی دارد

حداقل سن عمل بینی

کمترین سن جراحی بینی، در دخترها معمولا 16 سال و در پسرها 18 سال است. البته رسیدن به بلوغ کامل در هر فرد با دیگری متفاوت خواهد بود. جراح پلاستیک باید وضعیت رشد اجزای صورت و رسیدن به بلوغ کامل را بررسی کند. اگر صورت فرد و غضروف‌های بینی از رشد کردن باز ایستاده باشد، می‌توان برای انجام عمل زیبایی بینی اقدام کرد.

با پایان یافتن و یا کند شدن رشد اسکلتی و غضروفی صورت و رسیدن به تناسب نهایی میان اجزای صورت، می‌توان مشخص کرد که بینی گوشتی یا استخوانی فرد تا چه اندازه قابل تغییر است و چه مقدار می‌توان ابعاد و اندازه بینی را به استانداردهای علم زیبایی‌شناسی نزدیک کرد. اما اگر حتی با رسیدن به سن 18 سالگی، هنوز صورت فرد در حال رشد و تغییر باشد، باید از انجام عمل‌های زیبایی خودداری کرد.

باید توجه داشت که در بینی غضروف‌هایی وجود دارد که به آن غضروف‌های رشد می‌گویند. رشد بخش‌هایی از صورت با این غضروف‌ها در ارتباط است. با انجام عمل زیبایی بینی و دستکاری یا برداشتن غضروف‌های رشد، به تغییرات نرمال اجزای صورت آسیب جدی وارد می‌شود. در واقع یک سوم بالایی و یک سوم پایینی صورت به رشد خود ادامه خواهد داد اما رشد یک سوم میانی صورت که بینی در آن قرار دارد، متوقف خواهد شد.

برای دریافت مشاوره رایگان و آگاهی از شرایط عمل جراحی بینی، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید.

.

به همین دلیل کسانی که در سنین پیش از بلوغ جراحی زیبایی انجام داده‌اند، در بزرگ سالی چهره‌ای نامتقارن پیدا می‌کنند که بخش میانی صورت در ‌آن‌ها حالت تو رفته و صاف پیدا می‌کند. از این روی برای انجام جراحی زیبایی بینی نباید عجله کرد. صبر کنید تا صورت شما به ترکیب نهایی خود برسد. به جراح پلاستیک خود اعتماد کنید و پیش از انجام جراحی بینی، در مورد نتایج عمل خوب تحقیق نمایید.

پیش از رسیدن به سن بلوغ، ممکن است نوجوان تصمیم عجولانه و از سر احساس بگیرد. درست است که داشتن یک بینی متناسب در زیبایی چهره بسیار موثر است اما بهتر است خانواده‌ها با جراح مورد اعتماد خود مشورت کنند تا تصمیم به عمل جراحی را به تعویق بیاندازند. گاهی مشکلاتی که پس از عمل بینی پیش از سن بلوغ برای فرد به وجود می‌آید، حتی او را از زندگی اجتماعی عادی نیز محروم می‌کند.

با این حال، یکی دیگر از مواردی که باید در انجام عمل جراحی بینی به آن توجه کرد، انجام آن در زمان مناسب و پیش از بالا رفتن سن می‌باشد. معمولا بین 20 تا 30 سالگی زمان مناسبی برای انجام جراحی بینی است. معمولا پس از 30 سالگی، پوست صورت شروع به از دست دادن خاصیت الاستیک خود می‌کند و رفته رفته دچار افتادگی می‌شود. این موضوع نتایج عمل بینی را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. هرچه سن بالاتر برود، رسیدن به نتیجه دلخواه جراحی بینی سخت‌تر خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر مقاله اهمیت نوع پوست در جراحی بینی را پیشنهاد میکنیم.

حداکثر سن عمل بینی

بیشترین سن جراحی بینی، معمولا 60 سالگی در نظر گرفته می‌شود. پس از این سن، خاصیت ارتجاعی پوست به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که نمی‌توان در فرم بینی یا بالا بردن نوک بینی به نتایج رضایت‌بخش یا ماندگاری دست یافت. هر چه سن بالاتر برود، پوست صورت دچار افتادگی بیشتری می‌شود و در اثر آن، نوک بینی نیز دچار افتادگی خواهد شد.

این افتادگی و کاهش قدرت کشش پوست و همچنین پایین آمدن نوک بینی، حتی پس از جراحی زیبایی نیز ادامه خواهد داشت و فرد دچار افتادگی نوک بینی بعد از عمل شود. به همین دلیل نتایجی که از جراحی یک فرد مثلا 25 ساله به دست خواهد آمد، با نتایج جراحی بینی یک فرد 55 ساله کاملا متفاوت خواهد بود. انتظارات نیز در سنین بالا از جراحی بینی باید معقول و کم‌تر از سن پایین باشد.

از آنجایی که انجام بیشتر عمل‌های بینی با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، بسیاری از افراد بالای 60 سال معمولا با مشکلات و بیماری‌هایی روبرو می‌شوند که خطر انجام جراحی بینی با بی‌هوشی را برای آن‌ها افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی مشورت با یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی بسیار مهم است. ممکن است انجام برخی عمل‌هایی که به بی‌هوشی نیاز ندارد، به فرد مسن پیشنهاد شود. با این وجود اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید، بهتر است پیش از افزایش سن، برای این کار اقدام کنید.

یکی دیگر از مشکلاتی که افراد با سن بالا پس از انجام جراحی زیبایی بینی با آن روبرو می‌شوند، بهبود بسیار کند و آهسته جای بخیه و زخم‌های عمل است. همچنین ورم بینی نیز در این افراد به آهستگی کم می‌شود. اگر در یک فرد با سن پایین، 4 تا 6 ماه زمان می‌برد تا ورم بینی کاهش پیدا کند و فرم بینی پس از جراحی مشخص شود، این دوره زمانی برای افراد با سن بالا، بسیار بیشتر خواهد بود و ممکن است به بیش از یک سال نیز برسد. به همین دلیل حداکثر سن عمل بینی را 60 سال در نظر گرفته‌اند.

عمل بینی زودهنگام

جدا از همه‌ی نکاتی که گفته شد، باز هم ممکن است فردی پیش از سن بلوغ به انجام عمل جراحی بینی نیاز پیدا کند. انجام عمل بینی زودهنگام برای دختران زیر 16 سال و پسران زیر 18 سال، حتما باید توسط جراح فوق تخصص ماهر و باتجربه انجام شود. برای مثال هنگامی که تیغه بینی فرد در سنین کودکی یا نوجوانی دچار انحراف است و تنفس او را با اختلال مواجه می‌کند، می‌توان از عمل بینی سپتوپلاستی و عمل بینی انحرافی کمک گرفت. باید توجه کرد که در انجام چنین عمل‌هایی تنها جنبه درمانی عمل مورد توجه قرار گیرد و به غضروف‌های رشد بینی آسیبی وارد نشود.

در مورد شکستگی‌های بینی که معمولا در کودکان رخ می‌دهد، اگر در روند تنفس و فعالیت‌های عادی فرد مشکلی ایجاد نمی‌کند، بهتر است پس از رسیدن به سن بلوغ عمل ترمیم انجام شود. اما در مواردی که شکستگی بینی، راه تنفس را می‌بندد و یا به دلیل وجود مشکل مادرزادی، کودک قادر به نفس کشیدن از راه بینی نیست، به تشخیص جراح می‌توان عمل بینی را در سنین کودکی نیز انجام داد.

برای دریافت مشاوره رایگان و آگاهی از شرایط عمل جراحی بینی، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر