1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
 6. /
 7. بررسی کامل بلفاروپلاستی با پلاسما جت + مزایا، معایب، ماندگاری و هزینه آن

بررسی کامل بلفاروپلاستی با پلاسما جت + مزایا، معایب، ماندگاری و هزینه آن

دکتر آرش نجف بیگی

بلفاروپلاستی با پلاسما جت

در میان تمامی روش‌هایی که برای افتادگی پلک مورد استفاده قرار می‌گیرد، جراحی بلفاروپلاستی کاربرد، مزایا و تاثیر بیشتری بر شاداب سازی پوست اطراف چشم و از بین بردن افتادگی پلک دارد. با این حال، همین افراد کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی نیستند. عمل بلفاروپلاستی به دلیل داشتن برخی از مشکلات مثل خونریزی هنگام جراحی یا تزریق ماده بیهوشی، مورد علاقه همه افراد نیست. از طرف دیگر برخی از متقاضیان جراحی بلفاروپلاستی به دلیل ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای یا مصرف برخی از داروهای خاص نمی‌توانند از جراحی برای رفع افتادگی پلک یا برداشتن چربی‌های اضافی استفاده کنند.

جدا از این مسئله، جراحی بلفاروپلاستی برای همه افراد در هر سنی مناسب نیست. معمولاً متقاضیان در بازه سنی ۴۰ تا ۵۰ سال بهترین گزینه برای انجام عمل بلفاروپلاستی هستند. ولی در سنین پایین‌تر بهتر است از روش‌های کم تهاجمی و ساده‌تر برای از بین بردن افتادگی پلک استفاده شود.

 یکی از روش‌های رایج و کم تهاجمی که چندین سال است برای رفع مشکلاتی مثل پف زیر چشم یا افتادگی پلک انجام می‌شود، پلاسما جت است. در ادامه تمامی ویژگی‌های بلفاروپلاستی با پلاسما جت را برای شما بیان می‌کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پلاسما جت چیست؟

پلاسماجت یک روش درمانی بسیار پیشرفته است که از قلم پلاسما برای لیفت پوست و از بین بردن افتادگی پلک یا چربی‌های اطراف چشم استفاده می‌کند. کار کردن با دستگاه پلاسما جت بسیار راحت است. اثرات این روش مثل لیفتینگ پلک افتاده یا رفع چین و چروک پوست اطراف چشم، بعد از به پایان رسیدن دوره نقاهت قابل مشاهده هستند. پلاسما جت بر خلاف جراحی، نیازی به برش دادن پوست پلک یا استفاده از روش‌های تهاجمی دیگر ندارد. این روش به شکل کاملاً کم خطر و غیر تهاجمی انجام می‌شود و کوچک‌ترین آسیبی به سطح چشم وارد نخواهد کرد.

در فرایند پلاسما جت، قلم پلاسما روی سطح پلک قرار داده می‌شود و با ایجاد یک جرقه، گرما توسط دستگاه به سطح پوست می‌رسد. انتقال گرمای شدید به سطح پوست موجب انقباض سلول‌های پوستی می‌شود و بر فرایند سفت شدن پوست موثر است. برخلاف جراحی بلفاروپلاستی که ممکن است دوره نقاهتی به مدت دو الی سه هفته داشته باشد، دوره نقاهت بلفاروپلاستی با پلاسماجت بعد از گذشت یک هفته به پایان می‌رسد. بعد از به پایان رسیدن دوره نقاهت، افتادگی پلک تا حد زیادی از بین رفته و پوست اطراف چشم شاداب و جوان به نظر می‌رسد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود پلاسما جت بر فرآیند جوانسازی پوست چشم موثر باشد، تحریک تولید کلاژن توسط سلول‌های پوستی است. در واقع، در فرایند پلاسماجت، گرما موجب آسیب به سلول‌های لایه میانی پوست می‌شود. این آسیب در نهایت سلول‌های پوستی را تحریک می‌کند تا مقدار کلاژن بیشتری تولید کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از پلاسما جت به جای جراحی بلفاروپلاستی این است که کاملاً با بی حسی انجام می‌شود و نیازی به تزریق داروی بیهوشی نیست. همچنین احتمال تورم، خونریزی یا التهاب بعد از بلفاروپلاستی با پلاسماجت بسیار پایین است.

پلاسما جت چیست؟

بلفاروپلاستی با پلاسماجت چگونه انجام می‌ شود؟

برای انجام بلفاروپلاستی با پلاسماجت، ابتدا مقداری ماده بی‌حسی موضعی به ناحیه اطراف چشم تزریق می‌شود. بعد از اینکه ماده بی‌حسی به طور کامل اثر کرد، قلم پلاسما جت روی سطح پوست پلک قرار داده می‌شود. این قلم به صورت مداوم گرما تولید می‌کند. در مرحله بعد، پزشک نوک قلم را روی بخش‌های مختلف پوست پلک قرار می‌دهد. در این حالت، ممکن است شخص مقداری گرما در ناحیه پلک احساس کند که به هیچ وجه دردناک نیست. فرایند بلفاروپلاستی با پلاسما، شامل برش دادن سطح پوست پلک یا برداشتن تهاجمی بافت پوست نیست. گرمای ایجاد شده به سرعت به سلول‌های لایه میانی پوست منتقل می‌شود.

در نتیجه، بدن به این موضوع واکنش نشان داده و سطح پوست سفت می‌شود. روش تولید گرما در دستگاه پلاسما جت با سایر دستگاه‌ها متفاوت است. در قلم پلاسما جت، از پلاسما استفاده می‌شود. پلاسما چهارمین حالت ماده بعد از جامد، مایع و گاز است. این ماده شامل یک گاز یونیزه شده است که می‌تواند پوست اضافی را تبخیر یا تصعید کند. همین موضوع باعث می‌شود که پوسته‌های ریز روی سطح پوست پلک ایجاد شود که بعد از گذشت یک هفته یا بیشتر کاملا ناپدید خواهد شد. بعد از اتمام فرآیند پلاسما جت، روی سطح پوست پلک نقاط تیره رنگی مشاهده خواهد شد که بعد از به پایان رسیدن دوره نقاهت به طور کامل از بین می‌روند.

یکی از مهم‌ترین مزایای قلم پلاسما این است که از دمای پایین برای تحریک کلاژن سازی در سطح پوست استفاده می‌کند. در نتیجه، مانند سایر دستگاه لیفت پوست مثل هایفوتراپی، آسیبی به سطح پوست وارد نخواهد کرد. در صورتی که در فرایند هایفوتراپی از گرما و انرژی بالا استفاده شود، عوارضی مثل سوختگی مشاهده خواهد شد. در قلم پلاسماجت، جریان به طور پیوسته فرآیند تصعید پوست اضافی از روی سطح پلک را انجام می‌دهد. به همین دلیل، این دستگاه نسبت به سایر دستگاه‌های لیفت پوست اثرات بهتری دارد. زیرا اندازه و عمق نفوذ گرما به داخل پوست کاملاً استاندارد است.

عوارض جانبی بلفاروپلاستی با پلاسما جت

با توجه به اینکه بلفاروپلاستی با پلاسماجت به شکل کاملا غیر تهاجمی انجام می‌شود، بنابراین با عوارض جانبی خاصی همراه نیست. با این حال، ممکن است عوارض کوتاه مدتی مثل التهاب و برافروختگی روی سطح پلک مشاهده شود که بعد از گذشت دو الی سه روز به طور کامل از بین خواهد رفت.

همچنین به علت نفوذ گرما به لایه‌های میانی پوست پلک، نقاط تیره رنگی روی سطح پوست مشاهده می‌شود که معمولاً بعد از گذشت هفت الی ده روز اثرات آن از بین می‌رود. در این حالت، مقداری کمی تورم به علت واکنش بدن نسبت به حرارت مشاهده می‌شود که می‌توانید با کمک روش‌های مختلف آن را از بین ببرید. به عنوان مثال، هنگام خواب بهتر است چند بالش اضافی زیر سر خود نگه دارید. این کار می‌تواند تورم و التهاب روی سطح پوست پلک را تا حد زیادی کاهش دهد.

کاندیدای نامناسب برای بلفاروپلاستی با پلاسما جت

با وجود اینکه بلفاروپلاستی با پلاسما جت یک روش کاملاً کم تهاجمی است، اما برای همه افراد مناسب نیست. همانطور که بسیاری از افراد ممکن است کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی بلفاروپلاستی نباشند، ممکن است برخی از افراد نیز شرایط مناسبی برای انجام بلفاروپلاستی با پلاسما جت نداشته باشند. در ادامه، کاندیدای نامناسب برای بلفاروپلاستی با پلاسما جت را به شما معرفی می‌کنیم.

 • افراد باردار

افراد باردار یا بانوانی که در دوران شیردهی خود هستند، به هیچ وجه نباید برای بلفاروپلاستی با پلاسماجت اقدام کنند. ورود برخی از گازها به سطح پوست ممکن است خطرات بسیار زیادی برای بانوان باردار به همراه داشته باشد. هنگام بلفاروپلاستی با پلاسما جت، ممکن است برخی از مواد شیمیایی وارد جریان خون شود و در نهایت آسیب زیادی به جنین وارد کنند. به همین دلیل، یکی از مهم‌ترین آزمایشاتی که باید قبل از بلفاروپلاستی با پلاسما جت انجام شود، آزمایش بارداری است.

 • افراد مبتلا به صرع

افرادی که از مشکلاتی مثل صرع رنج می‌برند، کاندیدای مناسبی برای انجام بلفاروپلاستی با پلاسماجت نیستند. هنگام انجام پلاسما جت، ممکن است شوک عصبی زیادی به این دسته از افراد وارد شود. 

 • افتادگی بسیار شدید پلک

با افزایش سن، افتادگی پلک نیز شدیدتر می‌شود. افرادی با افتادگی پلک شدید کاندیدای مناسبی برای انجام بلفاروپلاستی با پلاسماجت نیستند. زیرا پلاسماجت می‌تواند تا حدی افتادگی و چین و چروک‌های اطراف پوست چشم را از بین ببرد. برای از بین بردن افتادگی شدید پلک، باید از روش‌های دیگر مثل جراحی استفاده کرد. همچنین افرادی که چربی تجمع یافته زیادی در پلک فوقانی یا پلک تحتانی دارند، باید از جراحی برای رفع این مشکل کمک بگیرند.

ماندگاری بلفاروپلاستی با پلاسماجت

بلفاروپلاستی با پلاسما جت به شکل کاملاً ساده و سرپایی انجام می‌شود. این روش معمولاً با توجه به میزان افتادگی پلک یا پف زیر چشم، طی یک یا دو جلسه به اتمام می‌رسد. بعد از اتمام جلسات بلفاروپلاستی، نتایج پلاسما جت و لیفت پوست قابل مشاهده خواهد بود. با این وجود، بسیاری از مراجعه کنندگان بعد از جلسه اول نتایج قابل توجهی را مشاهده می‌کنند.

اگر افتادگی پلک شدید نباشد، فرایند لیف پوست به شکل کاملاً طبیعی انجام خواهد شد و نتایج آن ممکن است تا پنج سال باقی بماند. با این حال، متقاضیان انجام بلفاروپلاستی با پلاسما نباید انتظار داشته باشند که این روش اثرات دائمی داشته باشد. زیرا پلاسما جت صرفاً از مقداری گرما و حرارت برای لیفت پوست استفاده می‌کند و قادر به برداشتن پوست اضافی نیست.

هزینه انجام بلفاروپلاستی با پلاسماجت

هزینه انجام بلفاروپلاستی با پلاسماجت ثابت نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه، برخی از عوامل موثر بر هزینه نهایی پلاسماجت را برای شما بیان می‌کنیم:

 • تخصص و مهارت پزشک

یکی از عوامل موثر بر هزینه نهایی بلفاروپلاستی با کمک پلاسما جت، تخصص و مهارت پزشک است. هرچه که پزشک تجربه و مهارت بیشتری برای لیفت پوست و رفع افتادگی پلک داشته باشد، فرایند پلاسما جت را به شکل دقیق‌تری انجام خواهد داد. در نتیجه، طول دوره نقاهت کاهش پیدا کرده و عوارض چندانی بعد از بلفاروپلاستی با پلاسماجت مشاهده نخواهد شد. بنابراین، بهتر است از ابتدا یک متخصص با تجربه و ماهر برای انجام پلاسما جت انتخاب کنید.

 • میزان افتادگی پلک

میزان افتادگی پلک یا حجم چربی‌های تجمع یافته در اطراف چشم نیز بر هزینه نهایی بلفاروپلاستی با پلاسما جت موثر است. هرچقدر افتادگی پلک شدیدتر باشد، پزشک باید زمان بیشتری برای لیفت پوست و فرایند پلاسما جت بگذارد. در نتیجه، هزینه نهایی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 • تعداد جلسات بلفاروپلاستی

یکی دیگر از عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی با پلاسماجت، تعداد جلسات هستند. با توجه به میزان افتادگی پلک و شل شدگی پوست، ممکن است جلسات بلفاروپلاستی با کمک پلاسما جت از یک تا سه جلسه متغیر باشد. به طور کلی، هزینه این روش نسبت به جراحی بلفاروپلاستی بسیار کمتر است.

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

مزایا بلفاروپلاستی با پلاسماجت

این روش مزایای گوناگونی دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم:

۱.عدم محدودیت سنی

انجام بلفاروپلاستی با کمک پلاسما جت، محدودیت سنی خاصی ندارد. اما جراحی بلفاروپلاستی با محدودیت همراه است و صرفاً افراد مسن کاندیدای مناسبی برای انجام آن هستند. بلفاروپلاستی با پلاسما می‌تواند برای تمامی افراد از بازه سنی ۲۰ تا ۸۰ سال انجام شود.

۲.دوره نقاهت کوتاه مدت

دور نقاهت این روش بسیار کوتاه‌تر از جراحی بلفاروپلاستی است. بعد از جراحی بلفاروپلاستی، عوارضی مثل خونریزی، کبودی و التهاب شدید مشاهده می‌شود که از بین رفتن آن‌ها به ۱۴ الی ۲۰ روز زمان نیاز خواهد داشت. اما دوره نقاهت بلفاروپلاستی با پلاسما بسیار کوتاه‌تر بوده و بین ۷ الی ۱۰ روز است.

همچنین این روش به صورت کاملا سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن بعد از انجام فرایند پلاسماجت نیست. اما ممکن است جراحی بلفاروپلاستی نیاز به بستری شدن داشته باشد. به خصوص در مواقعی که از داروی بیهوشی برای انجام جراحی بلفاروپلاستی با کمک پلاسما جت استفاده می‌شود.

۳.عدم ورود مواد شیمیایی به بدن

در روش بلفاروپلاستی توسط پلاسما جت، کوچک‌ترین مواد شیمیایی یا مواد خطرناکی وارد بدن نخواهد شد. در حالی که در روش جراحی، باید دوزهای مختلف از ماده بی‌حسی یا ماده آرام‌بخش به بدن تزریق شود. همین موضوع باعث می‌شود که در روش پلاسما جت خونرسانی به شکل طبیعی انجام شده و محل زخم سریع‌تر بهبود پیدا کند.

۴.مشاهده سریع نتیجه فرآیند

نتیجه بلفاروپلاستی با کمک پلاسماجت، سریع‌تر از بلفاروپلاستی یا جراحی قابل مشاهده خواهد بود. در روش جراحی، ابتدا باید شخص از کرم‌های ترمیم کننده استفاده کند تا به طور کامل اسکار بخیه از بین برود. زمانی که زخم به طور کامل ترمیم شد و اثرات تورم و التهاب از بین رفت، نتایج بلفاروپلاستی قابل مشاهده خواهد بود.

در روش پلاسماجت می‌توان بعد از بین رفتن جای قلم پلاسما نتایج را مشاهده کرد. این روش همچنین نسبت به سایر روش‌های لیفت پوست ماندگاری و دوام بالاتری دارد. اما ماندگاری آن نسبت به جراحی کمتر است.

5.عدم برش و ایجاد جای اسکار

بلفاروپلاستی با پلاسماجت، نیازی به برش دادن سطح پوست پلک ندارد. در نتیجه جای زخم و اسکار بخیه روی پوست باقی نخواهد ماند. همچنین نیازی به تزریق داروی بیهوشی نیست. بنابراین، شخص عوارض داروی بیهوشی را تجربه نخواهد کرد. به طور معمول، فرایند پلاسماجت نهایتاً طی ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت به پایان می‌رسد.

معایب بلفاروپلاستی با پلاسما جت

اگرچه بلفاروپلاستی با پلاسماجت یک روش کاملا مناسب و ایده آل برای از بین بردن افتادگی پلک یا حذف چربی‌های اضافی در اطراف چشم است، اما می‌تواند با معایبی نیز همراه باشد. در ادامه برخی از معایب بلفاروپلاستی با پلاسماجت را برای شما بیان می‌کنیم.

۱.عدم کاربرد برای افراد با افتادگی پلک شدید

 یکی از مهم‌ترین معایب بلفاروپلاستی با پلاسما جت این است که برای افرادی با افتادگی شدید پلک مناسب نیست. در نتیجه این دسته از افراد باید از روش‌های دیگر مثل جراحی استفاده کنند. پلاسماجت نمی‌تواند اثرات شدید شل شدگی و افتادگی پوست را از بین ببرد و صرفاً تا حدی به لیفت پوست پلک کمک خواهد کرد. افرادی که به تازگی در آستانه پیری قرار دارند و احساس می‌کنند پوست پلک آن‌ها کمی افتاده شده است، می‌توانند از این روش نتیجه لازم را دریافت کنند.

۲.احتمال بروز برخی عوارض

در این روش، احتمال بروز عوارضی مثل قرمزی، تورم، التهاب و خارش بسیار زیاد است. زیرا سطح پوست به حرارت و گرما واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل ممکن است شخص تا چند روز بعد از بلفاروپلاستی با پلاسما جت عوارضی مثل خارش شدید یا قرمز شدن سطح پوست را تجربه کند. در این حالت باید با استفاده از پمادهای مخصوص یا پمادهای ترمیم کننده، تا حدی قرمزی یا التهاب سطح پوست را کاهش داد. همچنین باید از خاراندن جای زخم خودداری کرد.  زیرا این کار باعث می‌شود اسکار زخم برای مدت طولانی باقی بماند.

در این مقاله با درمان جراحی پلک بدون درد بیشتر آشنا خواهید شد.

مراقبت‌ های بعد از بلفاروپلاستی با پلاسماجت

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی با پلاسماجت، بر کوتاه شدن دوره نقاهت و رفع عوارضی مثل قرمزی، تورم یا التهاب موثر است. نکات مهمی که باید بعد از بلفاروپلاستی با کمک پلاسما جت به یاد داشته باشید، شامل موارد زیر هستند:

 • بعد از انجام پلاسما جت باید به صورت مرتب سطح پوست را با استفاده از مواد مخصوص شستشو داده و آن را تمیز نگه دارید. در غیر این صورت ممکن است مقدار زیاد آلودگی و باکتری روی سطح زخم بنشیند و موجب ایجاد عفونت در ناحیه پلک شود.
 • بهتر است حتما از کرم‌های ضدآفتاب و کرم دور چشم به خصوص هنگام خارج شدن از منزل استفاده کنید. همچنین بدون عینک آفتابی در مقابل نور خورشید قرار نگیرید. زیرا نور مستقیم خورشید می‌تواند آسیب بسیار زیادی به پوست پلک وارد کند. ترجیحاً برای سه یا چهار روز از خانه خارج نشوید تا اثرات اولیه بلفاروپلاستی با پلاسما جت از بین برود.
 • از دست زدن به محل زخم یا خاراندن زخم شدیدا خودداری کنید. این کار ممکن است باعث شود تا جای زخم برای همیشه باقی بماند. همچنین برخی از افراد برای کاهش تورم و التهاب سطح پوست پلک را ماساژ می‌دهند. این کار به هیچ وجه درست نیست و نباید انجام شود.
 • ممکن است پزشک برای کاهش اثرات التهاب یا تورم، داروهای خاصی را برای شما تجویز کند. در این حالت بهتر است به صورت مرتب داروهای خود را مصرف کنید. همچنین به شکل مداوم از پماد ترمیم کننده استفاده کرده و از مصرف داروهای منعقد کننده خون پرهیز کنید.
 • برای مدت ۷ الی ۱۴ روز مصرف سیگار یا سایر دخانیات را کنار بگذارید. همچنین نباید به هیچ وجه از نوشیدنی‌های الکلی استفاده کنید.
 • تزریق ژل و بوتاکس به ناحیه اطراف چشم برای مدت یک ماه بعد از بلفاروپلاستی با پلاسماجت ممنوع است و به هیچ وجه نباید انجام شود. همچنین، برای مدت سه ماه نباید در معرض دستگاه لیزر موهای زائد در نواحی اطراف چشم قرار بگیرید.
 • از شستشو دادن و دست زدن به ناحیه زخم طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از پلاسماجت خودداری کنید. همچنین بهتر است برای مدتی به استخر نروید و سطح پوست پلک را در تماس با آب داغ قرار ندهید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره بلفاروپلاستی با پلاسماجت صحبت شد. یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای از بین بردن افتادگی پلک، انجام جراحی بلفاروپلاستی است. با این وجود، به دلیل اینکه برخی از افراد کاندیدای مناسب برای انجام جراحی نیستند، می‌توانند از سایر روش‌ها مثل پلاسما جت استفاده کنند.

 پلاسماجت نسبت به جراحی کم تهاجمی‌تر بوده و با هزینه کمتری انجام می‌شود. همچنین دوره نقاهت آن کوتاه‌تر است. البته همه افراد کاندیدای مناسبی برای بلفاروپلاستی با پلاسماجت نیستند. زیرا این روش برای از بین بردن افتادگی شدید پلک مناسب نیست.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر