1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
 6. /
 7. آیا عمل پلک چشم یا بلفاروپلاستی نتایج دائمی دارد؟

آیا عمل پلک چشم یا بلفاروپلاستی نتایج دائمی دارد؟

دکتر آرش نجف بیگی

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا جراحی پلک برگشت دارد؟ با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و میزان تولید کلاژن در سطح پوست کاهش پیدا می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود تا مشکلاتی مثل افتادگی شدید پلک مشاهده شود. با این حال، افتادگی پلک همیشه به افزایش سن مربوط نیست. زیرا برخی از افراد به صورت ژنتیکی این موضوع را تجربه می‌کنند.

افتادگی شدید پلک گاهی اوقات ممکن است موجب کاهش میدان دید شود و در موارد بسیار شدید، بر اعتماد به نفس و روحیه افراد تاثیر گذار باشد. به همین دلیل، جراحی بلفاروپلاستی انتخاب کاملا مناسبی برای رفع این مشکل خواهد بود. اما سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید این است که آیا عمل بلفاروپلاستی برگشت دارد یا به صورت دائمی انجام می‌شود؟ در ادامه این مقاله به طور کامل این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بلفاروپلاستی چیست؟

این روش همچنین برای برداشتن چربی‌های اضافی در نواحی اطراف چشم و حتی کیسه‌های زیر چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. جراحی بلفاروپلاستی در نهایت موجب لیفت پوست پلک فوقانی می‌شود و تاثیر بسیار زیادی بر جذابیت و شادابی صورت دارد. در اکثر موارد، جراح ترجیح می‌دهد پوست اضافی، ماهیچه‌ها و بافت زیرین پوست را بردارد.

اما برخی دیگر از پزشکان به جای برداشتن ماهیچه‌ها و چربی، مکان آن را زیر سطح پوست تغییر می‌دهند. جراحی بلفاروپلاستی در درجه اول با اهداف زیبایی انجام می‌شود. گاهی اوقات ممکن است هدف از انجام این جراحی درمان مشکلاتی مثل کاهش میدان دید در افراد باشد.

جراحی بلفاروپلاستی، تاثیر زیادی روی حذف سیاهی دور چشم ندارد یا چروک‌های اطراف چشم را ازبین نمی‌برد. برای رفع این مشکل می‌توانید از عمل بلفاروپلاستی در کنار سایر روش‌ها مثل لایه برداری یا لیزر استفاده کنید. به این ترتیب، نه تنها سطح پوست پلک افتاده نخواهد شد، بلکه اثرات سیاهی و چین و چروک دور چشم نیز از بین می‌رود.

چه افرادی می توانند جراحی بلفاروپلاستی را انجام دهند؟

با این حال، برخی از بیماری‌های زمینه‌ای یا مسائل خاص ممکن است از نظر پزشکان موجب ایجاد محدودیت برای جراحی بلفاروپلاستی شود.

به عنوان مثال، معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند متقاضیان سنی بالاتر از ۲۰ تا ۳۰ سال برای عمل بلفاروپلاستی اقدام کنند. زیرا این جراحی معمولاً برای افراد مسن بالای ۴۰ سال مناسب است. در نتیجه، اشخاصی با سن کمتر می‌توانند از سایر روش‌ها مثل پلاسما جت کمک بگیرند. همچنین افرادی که به بیماری‌های زیر مبتلا هستند، نمی‌توانند کاندیدای مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی باشند:

 • بیماری‌های چشمی، مانند گلوکوم، خشکی چشم، یا جدا شدن شبکیه چشم
 • اختلالات تیروئید، مثل بیماری گریوز و کم کاری یا پرکاری تیروئید
 • افراد باردار
 • بیماری‌های قلبی عروقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت

نتایج جراحی بلفاروپلاستی چگونه است؟

به عنوان مثال، بسیاری از افراد تصور می‌کنند نتایج عمل بلفاروپلاستی تا پایان عمر باقی خواهد ماند. اگر چه این یک فرضیه کاملاً درست است، اما ماندگاری جراحی بلفاروپلاستی یا برگشت پذیری آن به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه مقاله مطرح خواهد شد.

اگرچه این جراحی می‌تواند ظاهر شخص را بهبود ببخشد و بر اعتماد به نفس فرد تاثیرگذار باشد، با این حال متقاضیان عمل بلفاروپلاستی نباید انتظار داشته باشند که بعد از اتمام جراحی ظاهر آن‌ها تغییرات زیادی داشته باشد. گاهی اوقات نتایج جراحی بلفاروپلاستی چندان مشهود نیست.

به همین دلیل است که همواره به افراد پیشنهاد می‌شود تا فرآیند عکسبرداری قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی را انجام دهند. البته در صورتی که مشکلات ظاهری چشم شدید باشد، نتایج جراحی بلفاروپلاستی بسیار مشهود خواهد بود. به عنوان مثال، در افرادی که افتادگی پلک شدیدی دارند یا پلک دو طرف چشم کاملا متقارن نیستند، می‌توان به خوبی نتایج جراحی پلک را مشاهده کرد.

آیا عمل پلک برگشت دارد؟

بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند عمل پلک برگشت دارد یا خیر. واقعیت این است که جراحی بلفاروپلاستی اثرات پیری  که در گذشته موجب افتادگی پلک شده است را به طور کامل از بین می‌برد. اما تاثیری روی فرایند پیری در آینده ندارد. بنابراین، هر چه سن افراد افزایش پیدا کند، احتمال اینکه پیری مجدداً باعث افتادگی پلک‌ها شود بسیار زیاد است.

با این حال، نتایج جراحی بلفاروپلاستی برای مدت طولانی باقی می‌ماند. ماندگاری جراحی پلک فوقانی کمتر از جراحی پلک تحتانی است. جراحی پلک فوقانی به طور معمول بین ۵ تا ۷ سال ماندگاری دارد. در حالی که جراحی پلک پایین می‌تواند تا پایان عمر ماندگاری داشته باشد.

عوامل موثر بر ماندگاری عمل بلفاروپلاستی

همانطور که گفته شد، عوامل مختلفی بر ماندگاری عمل بلفاروپلاستی موثر هستند که در ادامه برخی از این عوامل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • افزایش سن

یکی از عوامل موثر بر ماندگاری عمل بلفاروپلاستی، افزایش سن است. با افزایش سن، میزان تولید کلاژن در پوست کاهش پیدا می‌کند. بنابراین بدیهی است که پوست پلک خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار شل شدگی و افتادگی می‌شود. هر چه که در سن پایین‌تری جراحی بلفاروپلاستی را انجام دهید، احتمال اینکه در سنین بالاتر نیاز به انجام جراحی مجدد داشته باشید بیشتر است. بنابراین باید صبر کنید تا افتادگی پلک به حد استانداردی برسد و بعد برای جراحی بلفاروپلاستی اقدام کنید.

 • رعایت مراقبت ها

علاوه بر افزایش سن، عوامل مختلفی بر افتادگی پلک فوقانی یا تحتانی موثر هستند. سبک زندگی انسان می‌تواند بر فرآیند پیری و افتادگی پوست بدن تاثیر گذار باشند. به عنوان مثال، اگر به صورت مرتب از لوازم آرایشی نامناسب استفاده کنید، پوست کیفیت و کارایی خود را از دست خواهد داد. همچنین عوامل دیگر مثل مالیدن مداوم پلک چشم نیز موجب شل شدن بافت و عضلات اطراف چشم می‌شود.

 • کیفیت جراحی بلفاروپلاستی

کیفیت و نوع جراحی بلفاروپلاستی نیز بر ماندگاری آن موثر است. هر چقدر عمل بلفاروپلاستی به شکل بهتری انجام شود، نتایج ماندگارتری خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر افتادگی پلک شدید باشد و جراح تنها بخشی از پوست اضافه را بردارد، بخش باقی مانده مجددا به مرور زمان شل شده و اثرات عمل بلفاروپلاستی از بین می‌رود.

برای آگاهی بیشتر با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره ماندگاری جراحی پلک صحبت شد. به طور کلی، عمل بلفاروپلاستی یک روش دائمی برای از بین بردن افتادگی پلک یا پف زیر چشم است. اما برخی از عوامل محیطی مثل افزایش سن یا سبک زندگی ممکن است مجددا موجب بروز مشکلاتی مثل افتادگی پلک‌ها شود.

به طور کل با افزایش سن، پوست بافت سفت و پایداری خود را از دست داده و مجددا شل می‌شود. این یک موضوع کاملا طبیعی است و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد. اما روش‌هایی برای کنترل این مشکل وجود دارد. می‌توان با رعایت برخی از مراقبت‌ها و مراجعه مداوم به پزشک، افتادگی مجدد پلک و اثرات جراحی بلفاروپلاستی را کنترل کرد.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر