1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. بررسی کامل بهترین نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

بررسی کامل بهترین نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

دکتر آرش نجف بیگی

لیپوماتیک نوعی عمل جراحی زیبایی شکم است که برای از بین بردن چربی‌های اضافی شکم به کار می‌رود. بیماران بعد از انجام این عمل ترجیح می‌دهند خیلی سریع بهبود پیدا کنند و روال عادی زندگی خود را از سر بگیرند. دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای بهبودی سریع‌تر از آن‌ها استفاده کنید؛ ولی حتما می‌دانید که استراحت کردن، رژیم غذایی سالم و کارهایی از این قبیل برای کاهش تورم و ریکاوری سریع‌تر کافی نیستند، به همین دلیل هم روشی به نام ماساژ لنفاوی به کار می‌رود. ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک حرکت مایع لنفاوی را در اطراف بدن افزایش می‌دهد و در روند بهبودی تاثیر زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم بهترین روش ماساژ بعد از جراحی لیپوماتیک را بررسی کنیم، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

بهترین نوع ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک چیست؟

شما هر نوع عمل جراحی پلاستیکی که انجام دهید، برای دستیابی به نتیجه بهتر باید یک سری اقدامات قبل و بعد از عمل انجام دهید که ماساژ لنفاوی هم یکی از این اقدامات است. ماساژ لیپوماتیک با ماساژ معمولی تفاوت دارد؛ در ماساژ معمولی ماهیچه‌ها هدف قرار می‌گیرند؛ درحالی‌‎که در ماساژ لیپوماتیک برای بهبود بخشیدن عملکرد سیستم لنفاوی، پوست را هدف قرار می‌دهند.

سیستم لنفاوی متشکل از مجموعه‌ای از کانال‌ها است که در تمام بدن جریان دارند و به غدد لنفاوی بزرگ‌تر منتهی می‌شوند. عملکرد سیستم لنفاوی شامل حمل لنف در بدن (مایعی حاوی گلبول‌های سفید خون که با عفونت مبارزه می‌کند) و پاکسازی بدن از سموم، مواد زائد و مواد ناخواسته است. حال چرا این ماساژ بعد از عمل جراحی زیبایی شکم انجام می‌‎شود؟

ماساژ لنفاوی چیست و چندوقت یک بار باید انجام شود؟

دوره نقاهت هر بیمار متفاوت است؛ ولی بیشتر پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که درمان ماساژ لنفاوی خود را چند روز بعد از جراحی شروع کنند تا بتوانند بهترین و سریع‌ترین نتایج را به دست آورند. معمولا در ماه اول ریکاوری پیشنهاد می‌شود که بیماران یک یا دو بار در هفته یک جلسه یک ساعته ماساژ لنفاوی داشته باشند. بعد از ماه اول جلسات ماساژ به نیم ساعت در هفته کاهش پیدا می‌کند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که ماساژ لنفاوی با تخلیه لنفاوی تفاوت دارد؛ در این نوع ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک هیچ مایعی تخلیه نمی‌شود و محل برش هم لمس نخواهد شد. در این روش فقط به سادگی مایع اضافی به سمت غدد لنفاوی ماساژ داده می‌شود. به این ترتیب با این ماساژ گردش مایع در سیستم لنفاوی تسهیل خواهد شد و تورم هم کاهش پیدا می‌کند.

لاغری موضعی با هایفولیپولیز یا لیپوسونیک چیست؟ برای پاسخ به سوال تان این مقاله را مطالعه نمایید.

چه زمانی باید ماساژ لنفاوی را شروع کنیم؟

معمولا توصیه می‌شود ماساژ لنفاوی را از هفته دوم بعد از جراحی شروع کنید. این زمان برای شروع ماساژ ایده‌آل است؛ زیرا در هفته دوم دیگر کبودی از بین رفته است و درد زیادی هم نخواهید داشت. تعداد جلسات ماساژ برای هر فرد باید با توجه به میزان تورم شکم و نیاز بیمار تعیین شود. معمولا در کل سه تا پنج جلسه ماساژ لازم است.

چرا ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک اهمیت دارد؟

زمانی که عمل جراحی انجام می‌دهید با یک سری عوارض مانند ورم کردن جای زخم مواجه خواهید شد؛ علت بروز چنین مشکلاتی ایجاد اختلال در سیستم لنفاوی بدن است. زمانی که مسیر لنف‌ها در بدن مختل شود، مایعات در آن محل جمع می‌شوند و بدن ورم می‌کند. زمانی که پزشک برای استخراج بافت چربی از ابزار خود زیر پوست بیمار استفاده می‌کند، توده‌هایی در بدن فرد ایجاد می‌شوند که در نهایت منجر به ورم کردن جای زخم می‌شوند. درصورتی‌که بعد از جراحی بیمار ماساژ دریافت نکند، بعد از مدتی این مایعات زیر پوست سفت می‌شوند.

ماساژ لنفاوی چطور چنین مشکلی را رفع می‌کند؟ درواقع ماساژورهای حرفه‌ای برآمدگی‌ها و بخش‌های ورم کرده بدن را به شکلی ماساژ می‌دهند که لنف‌ها به داخل مجرای لنفاوی هدایت شوند. معمولا حتی بعد از چند بار ماساژ می‌توانید نتایج خوبی را با این درمان دریافت کنید. بیشتر بیماران برای خارج کردن مایعات اضافی به حدود یک تا دو ماه درمان لنفاوی نیاز دارند؛ با این حال حتی بعد از اولین درمان هم می‌توانید انتظار بهبودی و بهتر شدن برآمدگی‌های روی بدن را داشته باشید.

یکی ازخطرهای عدم توجه به ورم‌ های بعد از عمل این است که احتمال دارد بیمار با عارضه‌ ای به نام فیبروز مواجه شود. فیبروز باعث می‌شود برآمدگی‌ های بدن برای همیشه سفت شوند.

فواید ماساژ لنفاوی بعد از عمل لیپوماتیک

مزیت‌های ماساژ لنفاوی بعد از عمل لیپوماتیک شامل موارد زیر است:

 • افرادی که می‌خواهند نتیجه بهتری از جراحی بگیرند؛ می‌توانند ماساژ لنفاوی را امتحان کنند؛ زیرا بعد از انجام این ماساژ دیگر از گرفتگی بافت‌های شکم خبری نخواهد بود و همین باعث می‌شود ورم بدن کاهش پیداکند.
 • می‌دانید که وجود ورم و التهاب در جای زخم ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد؛ بنابراین با انجام ماساژ لیپوماتیک می‌توانید این خطر را تا حد زیادی کاهش دهید؛ همچنین ایجاد عفونت در بدن روی زخم شکم شما فشار ایجاد می‌کند و همین موضوع می‌تواند درمان شما را کندتر کند.
 • می‌توان گفت ماساژ لنفاوی، روشی برای مبارزه با عوارض بعد از عمل است؛ عوارضی مانند ورم، کبود شدن بدن، دردهای بدن بعداز عمل، سفت شدن برآمدگی‌های بدن و…
 • با انجام ماساژ لنفاوی جریان خون شما بهبود پیدا می‌کند و گردش لنف ساده‌تر صورت می‌گیرد، به این ترتیب فرآیند درمان با سرعت بیشتری طی خواهد شد.

روش انجام ماساژ لنفاوی

بهترین روش انجام ماساژ لنفاوی این است که به یک متخصص ماساژ مراجعه کنید. ماساژورهای حرفه‌ای می‌دانند باید دقیقا چه کاری انجام دهند؛ برای مثال آن‌ها می‌دانند چه بخشی از بدن نیاز به ماساژ دارد و دقیقا باید چه‌قدر فشار روی شکم ایجاد کنند. با این حال شاید شما بخواهید ماساژ لنفاوی را خودتان در خانه امتحان کنید؛ در چنین حالتی نیاز به یک راهنمای دقیق خواهید داشت.

قبل از انجام ماساژ لنفاوی باید دقت داشته باشید که برای ماساژ پوست همیشه باید از فشار کم استفاده کنید و پوست خود را به سمت بالا ماساژ دهید. اگر در زمان ماساژ دادن می‌توانید عضلات زیر پوست خود را احساس کنید، به این معنی است که بیش از حد به پوست خود فشار می‌آورید. همیشه باید ماساژ را از دورترین نقطه به محل جراحی شروع کرده و سپس به سمت پایین حرکت کنید. همچنین باید هر مرحله را به اندازه 10 تا 15 بار تکرار کنید. در ادامه بهترین روش انجام ماساژ لنفاوی را در اختیار شما قرار می‌دهیم:

 • ابتدا باید در یک وضعیت راحت دراز بکشید یا بنشینید.
 • فرورفتگی بالای ترقوه خود را با دو انگشت (معمولا از انگشت اشاره و انگشت وسط استفاده می‌کنند) لمس کنید.
 • دو انگشت خود را به سمت بالا و روی گردن حرکت دهید (این کار باید به آرامی انجام شود.)
 • در مرحله بعد باید دو انگشت خود را به سمت سینه حرکت دهید.
 • حالا به نوبت به پوست زیر بغل می‌رسد؛ در این مرحله هم باید درست مانند گام‌های قبلی با انگشتان خود پوست زیر بغل را ماساژ دهید.
 • حالا باید ران را به سمت زانو ماساژ بدهید. مراقب باشید که در هیچ یک از مراحل ذکر شده روی پوست خود فشار زیادی ایجاد نکنید.
گره‌های لنفی پشت زانو

آیا ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک دردناک است؟

ماساژ لنفاوی که معمولا در جلسه‌های یک ساعته انجام می‌شود، دردناک نیست و با توجه به چیزی که بیماران از تجربه خود توصیف کرده‌اند، این ماساژ خیلی ملایم‌تر از ماساژ معمولی است و معمولا به عنوان تجربه‌ای خوشایند از آن یاد می‌شود. با وجود این، درصورتی‌که هنوز هم نگران هستید که در حین ماساژ درد داشته باشید، توصیه می‌کنیم حدود نیم ساعت قبل از ماساژ پیاده‌روی کنید و حرکات کششی انجام دهید. با انجام این کار می‌توانید از اسپاسم عضلانی جلوگیری کنید و احتمال داشتن درد بیش از حد در زمان ماساژ را کاهش دهید. راه دیگر استفاده از مسکن قبل از ماساژ است؛ توجه داشته باشید که این کار باید حدود 20 دقیقه قبل از شروع جلسه ماساژ انجام شود. در این نوع ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک از هیچ نوع روغن یا محصولات دیگری بر روی پوست استفاده نمی‌شود.

چه کسانی نباید ماساژ لنفاوی انجام بدهند؟

ماساژ لنفاوی بعد از عمل لیپوماتیک کاملا بی‌خطر است، ولی برای بیمارانی که هر یک از شرایط زیر را دارند توصیه نمی‌شود:

 • نارسایی قلبی
 • سابقه لخته شدن خون یا سکته مغزی
 • عفونت
 • مشکلات کبدی یا کلیوی

جمع‌بندی

با توجه به مواردی که ذکر شد، حالا دیگر می‌دانید که ماساژ لنفاوی یک روش بی‌خطر و موثر برای تسریع بهبودی بعد از عمل لیپوماتیک است. با انجام ماساژ لنفاوی بیمارانی که عمل جراحی زیبایی شکم انجام داده‌اند، می‌توانند عوارضی مانند تورم، عفونت و درد ناشی از عمل را کاهش دهند و دوره ریکاوری کوتاه‌تر و راحت‌تری داشته باشند. توجه داشته باشید که برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است این ماساژ توسط یک ماساژور حرفه‌ای انجام بگیرد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد؛ شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

منبع : massageworksfw

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر