1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. پیکرتراشی
 6. /
 7. آیا بازگشت چاقی بعد از لیپوماتیک ممکن است؟

آیا بازگشت چاقی بعد از لیپوماتیک ممکن است؟

دکتر آرش نجف بیگی

یکی از بهترین روش‌های رسیدن به اندامی لاغر و ایده‎آل، جراحی زیبایی لیپوماتیک است. لیپوماتیک به شما کمک می‌کند بافت چربی قدیمی را از زیر پوست خود جدا کنید و بدنی زیبا برای خود بسازید. لیپوماتیک یکی از انواع روش‌های لیپوساکشن است که محبوبیت زیادی دارد؛ دلیلش هم این است که بیماران می‌توانند به سرعت به نتیجه دلخواه خود برسند. حتی ورزشکاران هم گاهی اوقات برای از بین بردن چربی‌های لجبازی که با ورزش یا رژیم غذایی از بین نمی‌روند، به لیپوماتیک روی می‎آورند. اما آیا این روش لاغری دائمی را تضمین می‌کند یا بازگشت چاقی بعد از عمل لیپوماتیک امکان‌پذیر است؟ در این مطلب می‌خواهیم امکان بازگشت چاقی بعد از جراحی زیبایی شکم و روش‌های جلوگیری از این مشکل را بررسی کنیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

از بین بردن دائمی سلول‌های چربی

شاید این موضوع برایتان غیر قابل باور به نظر برسد؛ ولی بعد از جراحی لیپوماتیک سلول‌های چربی شما برای همیشه از بین می‌روند. درواقع حتی اگر بیمار بعد از لیپوماتیک اضافه وزن پیدا کند؛ دیگر این چاقی مانند قبل نخواهد بود. زمانی که شکم و پهلوی خود را با جراحی لیپوماتیک صاف می‌کنید؛ می‌توانید برای همیشه از داشتن شکمی زیبا لذت ببرید. یکی دیگر از مزایای لیپوماتیک این است که می‌توانید چربی دفع شده را به بخش دیگری از بدن تزریق کنید؛ به این ترتیب علاوه بر داشتن شکمی صاف، باسن و سینه‌های خوش فرمی هم خواهید داشت. این نتایج مثبت عمل لیپوماتیک باعث شده است که این روش به عنوان راه‌حلی برای کاهش وزن دائمی شناخته شود.

دلیل بازگشت چاقی بعد از عمل لیپوماتیک

همانطور که در بخش قبل ذکر کردیم، لیپوماتیک سلول‌های چربی را از بین می‌برد و شما حتی اگر چاق شوید؛ این چاقی مانند قبل روی اندامتان تاثیر نخواهد گذاشت. با وجود این، امکان بازگشت چاقی بعد از عمل لیپوماتیک وجود دارد. هرچه بیمار بعد از عمل عادات غذایی و رفتاری ناسالم‌تری داشته باشد و وزن بیشتری اضافه کند؛ امکان بازگشت سلول‌های چربی وجود دارد.

بازگشت سلول‌‌های چربی به میزان وزنی بستگی دارد که بیمار بعد از عمل اضافه می‌کند؛ برای مثال اگر بعد از لیپوماتیک بیمار بتواند وزن خود را ثابت نگه دارد، امکان بازگشت سلول‌های چربی تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. اگر بیمار وزن کمی اضافه کند، سلول‌های چربی در سراسر بدن اندکی بزرگ‌تر می‌شوند. با وجود اینکه این افزایش وزن می‌تواند نتایج عمل را تحت تاثیر قرار دهد، باز هم به دلیل اینکه در مناطق تحت درمان سلول‌های چربی کمی وجود دارد (و به همین دلیل هم سلول‌ها نسبت به مناطق اطراف خود کمتر رشد می‌کنند) همچنان می‌توان تاثیرات عمل را مشاهده کرد.

زمانی سلول‌های چربی جدید در تمام قسمت‌های بدن، ازجمله مناطق تحت درمان رشد می‌کنند که بیمار به اندازه 10 درصد وزن بدن خود اضافه وزن پیدا کند. حتی در این حالت هم به دلیل اینکه سلول‌های چربی در تمام نقاط بدن به صورت یکسان تولید می‌شوند؛ معمولا در مناطق تحت درمان که سلول‌های چربی کمی وجود دارد، در مقایسه با مناطق درمان نشده چربی کمتری تجمع پیدا می‌کند. به این ترتیب بیمارانی که بعد از انجام جراحی لیپوماتیک اضافه وزن پیدا می‌کنند، نسبت به کسانی که این عمل را انجام نداده‌اند وضعیت بهتری خواهند داشت. اما چطور باید وزن خود را بعد از عمل ثابت نگه داریم؟

روش‌هایی برای حفظ نتایج عمل لیپوماتیک

موثرترین راه برای حفظ نتایج عمل لیپوماتیک در طولانی مدت، تلاش برای ثابت نگه داشتن وزن است. در اینجا به صورت خلاصه روش‌های موثر برای این کار را مرور می‌کنیم و در بخش‌های بعد به صورت مفصل به این موارد می‌پردازیم:

 • بعد از عمل تمام دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید.
 • رژیم غذایی کم کالری و متمرکز بر مصرف پروتئین و کربوهیدارت‌های سالم برای خود تنظیم کنید.
 • آب زیاد بنوشید.
 • به جای اینکه مقدار زیادی غذا در یک وعده بخورید؛ غذای خود را به وعده‌های کوچک‌تری در روز تقسیم کنید.
 • هرگز وعده‌های غذایی خود را حذف نکنید.
 • سطح استرس خود را کاهش دهید.
 • به صورت منظم ورزش کنید.
 • سطح استرس خود را کاهش دهید.
 • به صورت منظم ورزش کنید.
روش‌هایی برای حفظ نتایج عمل لیپوماتیک

انتخاب یک رژیم غذایی سالم

بعد از عمل جراحی و صاف کردن شکم دیگر نباید عادات بد غذایی خود را از سر بگیرید و برآمدگی‌های شکم خود را برگردانید! یک راه‌حل مهم برای جلوگیری از بازگشت چاقی بعد از لیپوماتیک، داشتن یک رژیم غذایی سالم است؛ یعنی رژیمی که در آن از قند و غذاهای فرآوری شده خبری نباشد یا مقدار کمی از این مواد در برنامه غذایی باشد. خبر خوب این است که سلول‌های چربی که در طول عمل لیپوماتیک برداشته شده‌اند، دیگر برنمی‌گردند؛ اما همانطور که توضیح دادیم در صورت داشتن یک رژیم غذایی پر کالری، سلول‌های چربی جدیدی در بدن ایجاد می‌شوند که وزن شما را افزایش می‌دهند. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم بهتر است از غذاهای کم فیبر استفاده کنید و به جای سرخ کردن غذا با روغن یا کره زیاد، روش‌های دیگری مانند آب پز کردن و بخار پز کردن غذا را به کار بگیرید. در مقاله همه چیز درباره رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی بدانید! با تغذیه بعد این عمل آشنا شوید.

سطح استرس خود را کاهش دهید

استرس یکی از عوامل اصلی افزایش وزن است. با توجه به این موضوع به نظر می‌رسد برای کاهش وزن باید نحوه آرام کردن خودتان را یاد بگیرید. استرس سطوح کورتیزول را در بدن فرد افزایش می‌دهد این هورمورن هم به نوبه خود میل به انواع غذاهای ناسالم را ایجاد می‌کند. حتی نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد افزایش سطح کورتیزول باعث کاهش تعداد کالری‌های سوزانده شده توسط بدن می‎شود؛ شاید دلیل  چنین اتفاقی مصرف غذاهای ناسالمی باشد که در دوره‌های پرفشار و استرس‌زا مصرف می‌شود، این غذاها باعث ایجاد سطوح بالاتر انسولین می‌شوند. افزایش انسولین ذخیره چربی را افزایش می‌دهد؛ این اتفاقی است که بهتر است بعد از انجام عمل لیپوماتیک از آن دور بمانید. در ادامه می‌توانید برخی از روش‌های کاهش استرس را مشاهده کنید:

 • برای روز خود یک برنامه ثابت تنظیم کنید
 • سعی کنید مثبت اندیش باشید
 • به جنبه معنوی خود بیشتر توجه کنید
 • در روز زمانی را به مدیتیشن اختصاص دهید
 • دوش گرفتن یا در حمام نشستن به کاهش استرس کمک می‌کند
 • قدردان نعمت‌های زندگی خود باشید

یکی از راه‌های مهم برای جلوگیری از ایجاد استرس و کمک به کاهش یا حفظ وزن، ایجاد یک برنامه ثابت روزمره است.

کاهش استرس بعد از لیپوماتیک

آب بنوشید

با افزایش میزان آبی که در طول روز می‌نوشید، می‌توانید وزن خود را ثابت نگه دارید یا حتی وزن خود را کاهش دهید. اثرات آب در جلوگیری از بازگشت چاقی بعد از لیپوماتیک را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • نوشیدن آب به بدن کمک می‌کند از طریق مصرف انرژی در حالت استراحت کالری بیشتری بسوزاند. بزرگسالان بعد از نوشیدن آب سرد حدود 24 تا 30 درصد بیشتر وزن کم می‌کند.
 • کاهش سایز بدن: نوشیدن آب نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه شاخص توده بدنی (BMI)، دور کمر و چربی بدن را هم کاهش می‌دهد.
 • دقیقا قبل از غذا آب بنوشید؛ به این ترتیب بیشتر احساس سیری خواهید کرد و اشتهای شما هم کاهش پیدا می‌کند. این مورد بیشتر در بزرگسالانی با سن 40 سال به بالا مشاهده شده است.
 • به جای نوشیدنی‌های پر کالری آب بنوشید؛ این کار در کاهش وزن شما موثر است.

ورزش کنید

بیشتر افرادی که عمل لیپوماتیک را برای لاغری انتخاب می‌کنند، قبل از این کار روش‌های دیگر لاغر شدن را امتحان کرده و به نتیجه نرسیده‌اند. این افراد قطعا می‌دانند که حفظ لاغری بدن بعد از لیپوماتیک تا چه حد اهمیت دارد. بعد از دوره نقاهت لیپوماتیک، بهتر است یک برنامه ورزش منظم برای خود تنظیم کنید؛ فقط مراقب باشید که در این مورد به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید. برای حفظ نتایج لیپوماتیک باید به تدریج ورزش را شروع کنید و ادامه دهید.

فعالیت بدنی خود را افزایش دهید

دیگر همه می‌دانند که ورزش کردن یک روش موثر در کاهش وزن است؛ اما علاوه بر انجام ورزش‌های هوازی مانند ایروبیک، بهتر است سطح کلی فعالیت‌های روزمره خود را افزایش دهید؛ با انجام این کار می‌توانید شرایط کلی بدن خود را بهبود ببخشید. نشستن بیش از حد برای سلامتی شما مضر است و ممکن است باعث شود بخش‌های از شکم شل و افتاده شوند.

در ادامه چند ایده برای جلوگیری از بازگشت چاقی بعد از لیپوماتیک و مقابله با کم تحرکی آورده‌ایم:

 • بایستید و پاهای خود را هر 20 تا 30 دقیقه حرکت دهید، اگر کار دفتری دارید؛ در اطراف دفتر و راهروها قدم بزنید. بیشتر ساعت‌های هوشمند یا حلقه‌های ورزشی دارای پیام‌های هشداری هستند که به شما یادآوری می‌کنند به مسیر خود ادامه دهید؛ استفاده از چنین وسایلی را در نظر بگیرید.
 • سر کار از میزهای ایستاده استفاده کنید.
 • زمانی که می‌خواهید با تلفن صحبت کنید بایستید.
 • به جای آسانسور از پله استفاده کنید.
 • زمانی که در حال تماشای تلویزیون هستید، در حین پخش تبلیغات تلویزیونی بلند شوید و کاری انجام دهید؛ برای مثال می‌توانید تمرینات کششی انجام دهید.
 • زمان تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه (برای تفریح و سرگرمی) را محدود کنید.
 • لازم نیست فعالیت زیادی داشته باشید؛ فقط کافی است سبک زندگی بی‌تحرک خود را به تدریج تغییر دهید.

جمع‌بندی

با توجه به مواردی که ذکر شد متوجه شدید که بازگشت چاقی بعد از لیپوماتیک امکان‌پذیر است؛ اما روش‌هایی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. شما می‌توانید با تنظیم یک شیوه زندگی سالم، از افزایش وزن خود جلوگیری کنید و نتایج ناشی از عمل لیپوماتیک را برای مدتی طولانی ثابت نگه دارید. درصورتی‌که در مورد ثابت نگه داشتن وزن بدن نکته‌ای به ذهنتان می‌رسد، لطفا در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر