1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

دکتر آرش نجف بیگی

اگر حداقل یک بار تلاش کرده باشید با ورزش یا رژیم گرفتن وزن خود را کم کنید؛ حتما به این نکته پی برده‌اید که کاهش وزن از این روش تا چه حد دشوار است. متاسفانه گاهی اوقات ورزش و رژیم غذایی تاثیری در تغییر وضعیت بدن ندارند؛ در چنین مواردی بسیاری از افراد به سراغ یک روش جراحی زیبایی مطمئن به نام ابدومینوپلاستی می‌روند. اما آیا این نوع روش جراحی برای تمام افراد بی‌خطر است و عوارضی ندارد؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از خانم‌ها، به ویژه خانم‌هایی که قصد دارند بعد از عمل باردار شوند، را درگیر کرده است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم بررسی کنیم که عوارض این عمل جراحی زیبایی برای خانم‌ها چیست و بارداری بعد از ابدومینوپلاستی چه خطرات احتمالی به همراه خواهد داشت. درصورتی‌که هنوز برای انجام ابدومینوپلاستی مطمئن نیستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

عمل ابدومینوپلاستی

بهتر است ابتدا با عمل ابدومینوپلاستی بیشتر آشنا شویم. ابدومینوپلاستی یکی از روش‌های محبوب جراحی زیبایی است که در طی آن پوست و چربی اضافی شکم برداشته می‌شود؛ برای اینکه شکم فرد باریک‌تر به نظر برسد جراح با بخیه بافت زیر پوست شکم را هم سفت می‌کند. معمولا افرادی که چربی یا پوست اضافی در ناحیه شکم خود دارند؛ مانند کسانی که وزن زیادی از دست داده‌اند یا خانم‌هایی که بارداری‌های متعدد داشته‌اند، عمل ابدومینوپلاستی را انجام می‌دهند.

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی امکان‌پذیر است؟

مهم‌ترین نگرانی خانم‌هایی که قصد دارند عمل ابدومینوپلاستی انجام دهند، امکان بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی و خطرات این کار است. خوشبختانه بعد از انجام این عمل امکان بارداری وجود دارد؛ درواقع خطرات بارداری بعد از انجام این عمل زیبایی بیشتر از حالت عادی نخواهد بود و بیماران بعد از ابدومینوپلاستی می‌توانند درست مانند خانم‌هایی که عمل زیبایی انجام نداده‌اند، فرزندان سالمی داشته باشند. با وجود این نمی‌توانیم بگوییم که بارداری بعد از این عمل کاملا ایده‌آل خواهد بود؛ زیرا یک سری عوارض آزاردهنده وجود دارد که قبل از عمل باید آن‌ها را در نظر بگیرید. البته جای نگرانی نیست و عوارض ناشی از بارداری بعد از عمل بی‌خطر هستند.

بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی دیواره و بافت شکم شما همچنان انعطاف‌پذیر خواهد بود و به اندازه‌ای که نوزاد را در خود جای دهد کشیده می‌شود. برخی از مادران متوجه می‌شوند که شکمشان به اندازه بارداری قبلی بزرگ نمی‌شود یا ممکن است ظاهر برخی افراد بعد از بارداری تغییر خاصی نکند؛ بهتر است بدانید که چنین پدیده‌ای کاملا بی‌خطر است و برای نوزاد در حال رشد هیچ ضرری نخواهد داشت. در ادامه عوارض بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی، زمان ایده‌آل برای بارداری بعد از عمل و سایر نکاتی که باید در نظر بگیرید را بررسی خواهیم کرد.

بارداری بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی برای نوزاد و مادر چه خطراتی دارد؟

قبل از هر چیز باید این نکته را بدانید که انجام عمل ابدومینوپلاستی به هیچ وجه باعث نمی‌شود که دوران بارداری آزاردهنده‌ای را بگذرانید یا بارداری ناموفق داشته باشید. بیشترین خطری که وجود دارد این است که احساس می‌کنید بارداری بعد از ابدومینوپلاستی کمی سخت‌تر از بارداری‌هایی است که قبل از جراحی داشته‌اید؛ با این حال هیچ‌گونه درد یا ناراحتی شدیدی برای مادران باردار ایجاد نخواهد شد. بدن شما بعد از عمل به همان اندازه قبل از جراحی قادر به باردار شدن و داشتن یک بارداری ایمن و موفق خواهد بود.

معمولا در جلسه اول مشاوره، جراح از شما می‌پرسد که بعد از ابدومینوپلاستی قصد دارید دوباره باردار شوید یا خیر. چنین سوالی به این معنا نیست در آینده نمی‌توانید حامله شوید؛ بلکه در صورت تمایل برای باردار شدن بعد از عمل، باید مراحل بیشتری را نسبت به افراد عادی بگذرانید. در برخی موارد حاملگی بعد از جراحی تغییر قابل توجهی در بدن خانم باردار ایجاد نمی‌کند.

یکی از عوارضی که در این مورد وجود دارد این است که احتمال دارد بعد از زایمان پوست اضافی در اطراف شکم مادر باقی بماند. هرچه سن فرد بیشتر باشد و در گذشته دفعات بیشتری باردار شده باشد؛ احتمال بروز این مشکل بیشتر است؛ البته این موضوع هیچ مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نمی‌کند، ولی شاید بعد از زایمان بخواهید یک بار دیگر ابدومینوپلاستی انجام دهید. قطعا عمل دوباره، به معنای این است که باید دوباره هزینه عمل را بپردازید، برای انجام آن وقت بگذارید و یک بار دیگر به اتاق عمل بروید. به دلیل چنین مشکلاتی است که پزشکان معمولا توصیه می‌کنند عمل ابدومینوپلاستی را بعد از بارداری انجام دهید. در بخش بعدی این مشکل را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

مطالعه مقاله بهترین جراح زیبایی شکم را توصیه می کنیم.

بعد از بارداری چه اتفاقی برای شکم می‌افتد

بعد از بارداری چه اتفاقی برای شکم می‌افتد؟

بسیاری از مادرانی که بعد از ابدومینوپلاستی باردار می‌شوند، حتی بعد از تولد نوزادشان تغییری در ظاهر خود احساس نمی‌کنند. درواقع وضعیت شکم بسیاری از خانم‌هایی که بعد از ابدومینوپلاستی باردار شده‌اند، خیلی بهتر از مادرانی خواهد بود که هرگز این عمل را انجام نداده‌اند و در بسیاری از موارد این خانم‌‌ها دیگر نیازی به عمل جراحی نخواهند داشت.

افرادی که در زمان بارداری شکمشان بیش از حد کشیده نمی‌شود، بعد از زایمان نیازی به انجام دوباره جراحی زیبایی ندارند؛ اما در برخی موارد خاص مانند زمانی که مادر دوقلو باردار است؛ پوست و عضلات شکم بیش از حد کشیده می‌شوند؛ در این حالت لازم است که دوباره عمل ابدومینوپلاستی انجام شود. گاهی اوقات با کنترل وزن در زمان بارداری، می‌توان از بروز چنین عوارضی جلوگیری کرد؛ ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که در هر صورت سلامتی مادر و فرزند باید در اولویت قرار بگیرد.

شرایط بارداری بعد از ابدومینوپلاستی برای هر فردی متفاوت است؛ زیرا بدن افراد مختلف به شکل متفاوتی به بارداری واکنش نشان می‌دهد. اگر عمل ابدومینوپلاستی انجام داده‌اید؛ لازم است که به محض اطلاع از حامله بودن خود با جراح پلاستیک مشاوره کنید.

  مشکلات عمل سزارین بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از نگرانی‌های مهم خانم‌های باردار انجام عمل سزارین بعد از ابدومینوپلاستی است. درواقع مشکل اصلی در مورد بافت زخم جراحی است؛ اما بهتر است بدانید که انجام سزارین بعد از عمل ابدومینوپلاستی فرق چندانی با تکرار عمل سزارین ندارد. متخصص زایمان شما با برشی که از عمل قبلی به جا مانده است کار می‌کند و فرقی ندارد که این برش ناشی از عمل سزارین قبلی باشد یا عمل ابدومینوپلاستی. با وجود این در هر صورت باید به متخصص زنان خود اطلاع بدهید که قبلا عمل جراحی زیبایی شکم انجام داده‌اید؛ زیرا گاهی اوقات جای زخم خیلی واضح نیست.

یکی از نکات منفی که در مورد سزارین بعد از جراحی شکم وجود دارد، این است که گاهی اوقات احتمال دارد متخصص زنان نتواند برش سزارین جدید شما را با همان مهارت و ظرافت جراح پلاستیک ببندد و همین ممکن است بر ظاهر زخم تاثیر بگذارد. همچنین باید به این موضوع دقت داشته باشید که امکان انجام عمل ابدومینوپلاستی و سزارین به صورت همزمان وجود ندارد.

اگر می‌خواهید بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی باز شکم را برای خودتان مشخص کنید، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

زمان مناسب برای بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

درست است که بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطری ندارد، ولی به دلیل وجود مشکلاتی از قبیل احتمال انجام دوباره عمل جراحی زیبایی شکم که در بخش‌های قبل به آن‌ها اشاره کردیم، معمولا جراح از بیماران می‌خواهد که بعد از زایمان عمل ابدومینوپلاستی انجام بدهند. با این حال در مواردی که فاصله زمانی زیادی بین بارداری‌ها وجود دارد، می‌توان استثناء قائل شد؛ برای مثال ممکن است یک خانم خیلی زود و در اواخر دوره نوجوانی برای اولین بار زایمان کند و یک بار دیگر هم در اواخر دهه بیست یا سی تصمیم بگیرد باردار شود. در کل هیچ مشکلی برای بارداری مجدد بعد از جراحی وجود ندارد و فقط برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی، باید زمان مناسب این کار را در نظر داشته باشید.

جراحان پلاستیک نظرات متفاوتی در مورد زمان مناسب برای بارداری بعد از جراحی شکم دارند؛ برخی از پزشکان می‌گویند حدود پنج تا شش ماه بعد از ابدومینوپلاستی می‌توان برای بارداری برنامه‌ریزی کرد؛ درحالی‎‌که برخی دیگر معتقد هستند که نتایج کوتاه مدت ارزش خطر کردن ندارد و بین عمل جراحی زیبایی شکم و بارداری باید حداقل پنج یا شش سال فاصله باشد. در هر صورت تصمیم نهایی با خود شما است.

در اکثر موارد جراح به بیمار خاطرنشان می‌کند که مهم نیست مدت زمان بین ابدومینوپلاستی و بارداری چقدر باشد و بیمار می‌تواند انتظار بهبودی کامل بعد از زایمان و بارداری بدون عوارض را داشته باشد. اگر هر گونه نگرانی در این مورد دارید کافی است با جراح پلاستیک و متخصص زنان خود صحبت کنید و با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

جمع‌بندی

نگرانی در مورد بارداری بعد از ابدومینوپلاستی یا در کل عوارض این جراحی زیبایی، یک امر کاملا طبیعی است. همه خانم‌ها در مورد تاثیراتی که این نوع روش‌های پزشکی بر روی بدن و پتانسیل آن‌ها برای داشتن یک خانواده در آینده می‌گذارند، نگران هستند. با وجود این اگر نگرانی اصلی شما برای انجام عمل ابدومینوپلاستی این است که بدن شما دیگر قادر به بارداری نباشد؛ می‌توانیم به شما اطمینان دهیم که در این مورد مشکلی وجود نخواهد داشت. عوارض اصلی حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی افتادگی پوست و کمی ناراحتی ناشی از کشیدگی پوست خواهد بود. با این حال روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها این عوارض را هم کاهش دهید؛ برای مثال بهتر است بین بارداری و عمل جراحی زیبایی حدود شش ماه فاصله باشد. در کل بهتر است بعد از باردار شدن ابدومینوپلاستی را انجام دهید؛ زیرا در این صورت لازم نیست دوباره هزینه کنید و به اتاق عمل بروید.

منبع: drmarco

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر