1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. اپی کانتال
 6. /
 7. اپی کانتال چشم یا عمل درشت کردن چشم

اپی کانتال چشم یا عمل درشت کردن چشم

دکتر آرش نجف بیگی

جراحی اپی کانتال چشم یا عمل درشت کردن چشم، برای کسانی که چشمان باریک و شرقی دارند بسیار موثر است. به همین دلیل به جراحی اپی‌کانتال، عمل چشم شرقی یا عمل چشم بادومی نیز می‌گویند. با جراحی اپی‌کانتال یا اپی‌کانتوپلاستی، زاویه داخلی چشم بیشتر می‌شود؛ افتادگی پلک رفع می‌گردد و در نهایت چشم درشت‌تر می‌شود. البته جراحی پلک به تنهایی نیز می تواند اندکی در درشت تر نشان دادن چشم موثر باشد اما در موارد خاص کاربرد زیادی ندارد.

معمولا کسانی که چشم‌های شرق آسیایی دارند از جراحی اپی کانتال برای عمل بزرگ کردن چشم خود استفاده می‌کنند؛ مانند افراد دارای چشم‌های کره‌ای، چینی و ژاپنی و همچنین چشم‌های مغولی، ترکی و یا ترکمنی. البته ممکن است برای دیگر افراد نیز این جراحی انجام شود که به نظر تخصصی جراح پلاستیک بستگی دارد. در مواردی بالا کشیدن گوشه چشم بدون جراحی در درشت تر شدن چشم اثر زیادی دارد اما باید کاندید مناسبی برای آن باشید.

با اینکه این روش به درشت‌تر شدن چشم‌ها بسیار کمک می‌کند اما نکات مهمی نیز وجود دارد که باید پیش از عمل به آن توجه کرد. دوره بهبودی و همچنین شیوه انجام جراحی اپی کانتال با عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک، هم اشتراک‌هایی دارد و هم متفاوت است. در این مقاله، تمام موارد مهمی که باید پیش از عمل درشت کردن چشم بدانید، آمده است:

 

جدیدترین روش‌های درشت کردن چشم

جراحی لایه اپی کانتال چشم یا اپی کانتوپلاستی، یکی از روش‌های قابل اعتماد برای درشت کردن چشم و یا تغییر چشم بادومی به چشم معمولی است. با این حال تکنیک‌های جدیدی برای انجام جراحی اپی کانتال وجود دارد که نتایج بسیار بهتری را در پی دارد. دکتر لین از بریتانیا، در مورد جدیدترین روش‌های درشت کردن چشم، معتقد است که:

در اپی کانتوپلاستی، تکنیک VM-plasty نتایج مناسبی را در پی داشته است. این روش با ترکیب دو شیوه جراحی مختلف بر اساس لایه‌های مختلف داخلی و خارجی پلک طراحی شده است و نتایج بسیار درخشانی دارد. 

در بسیاری از افراد که مشکلات کمبود عمودی چین و چروک اپیکانتال با فلپ C V دارند و بافت اضافی در سطح داخلی چین چشمشان ایجاد می‌شود؛ این روش موثر است. در بررسی انجام این جراحی روی 85 نفر که در 51 نفر نیز این عمل همراه با بلفاروپلاستی انجام شده است، بدون هیچ عارضه‌ای، مشکلات ساختاری و کوچک بودن چشم به خوبی برطرف شده است. تنها در برخی افراد قرمزی و جای برش و بخیه‌ها شدت بیشتری داشت که بعد از 2 تا 3 ماه، از بین رفت.

دکتر لین در مورد جای عمل اپی کانتال چشم، به این نکته اشاره می‌کند که:

برش های زیگزاگی در تکنیک VM-plasty با خطوط آناتومی پلک مخلوط می‌شود و در نتیجه جای عمل و برش پلک دیده نخواهد شد.

همچنین بر اساس تحقیقات پزشکی و تجربه‌ی دکتر شوبائو وانگ و تیم پزشکی همراهش که در ژورنال جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی کشور انگلیس چاپ شده است، روش  VW-plasty در کنار دیگر تکنیک‌ها مانند Z-plasty و برش افقی دارای نتایج درخشانی در از بین بردن لایه اپی کانتال و درشت کردن چشم داشته‌اند.

طی انجام جراحی تیم دکتر وانگ روی 252 بیمار طی 6 سال، مشخص شده است که همه این سه روش با کاهش مناسب و یا حذف چین و چروک پوست پلک و ایجاد چین طبیعی در پلک فوقانی، همراه بوده است. نتایج این تکنیک‌ها، طولانی مدت و رضایت بخشی آن برای بیماران، بسیار بالا بوده است. در هیچ کدام از 252 مورد عمل جراحی اپی کانتال چشم، عود کامل یا برگشت نتایج عمل مشاهده نشد.

در انجام این تکنیک‌ها تنها جای زخم و اسکارهای هیپرتروفیک مداوم در 12 بیمار مشاهده شد که پس از تزریق دیپروسپان، به تدریج محو شد. در نتیجه، ارزیابی قبل از عمل از نوع پوست بیمار، انتخاب منطقی و اجرای دقیق روش جراحی در دسترس برای اصلاح موثر چین و چروک، و در نهایت مهارت و تخصص جراح بسیار مهم است.

دلیل انجام جراحی اپی کانتال چشم

جراحی اپی کانتال چشم یا اپیکانتوپلاستی، روشی برای درشت کردن چشم‌های شرقی و بادومی است. ساختار چشم و پلک‌ها در کسانی که چشم‌های شرقی یا مغولی دارند، با دیگران متفات است. این تفاوت در آناتومی پلک‌ها و بافت‌های چشم، به چند شکل خود را نشان می‌دهد:

 • وجود لایه‌ای برآمده در بخش درونی زاویه داخلی چشم؛ به این لایه یا چین اضافه، اپی کانتوس یا فولد اپی کانتال می‌گویند. به جراحی برداشتن این چین اضافی، اپی کانتوپلاستی (Epicanthoplasty) یا جراحی اپی کانتال چشم می‌گویند.
 • همچنین شکل چین خوردگی پلک، با چشم‌های نرمال فرق دارد.
 • معمولا پلک‌ها در چشم شرقی، حالت افتاده و پف کرده دارند.

دلیل این تفاوت در ساختار چشم، به هزاران سال پیش و دوران فرگشت دسته‌ای از انسان‌ها برمی‌گردد که در محیط‌های بسیار سرد و بیابان‌های خشک و یخزده شرق آسیا زندگی می‌کردند. شاید این چین‌خوردگی اضافی کمک می‌کرده تا چشم‌ها آب کمتری از دست بدهند و خشک نشوند.

حال پس از گذشت هزاران سال و وجود این تفاوت‌ها، چشم‌های شرقی را نسبت به دیگر چشم‌ها، باریک و بادومی کرده است. با کمک جراحی اپی کانتال چشم، می‌توان چشم‌های شرقی را به چشم‌های نرمال و طبیعی تبدیل کرد.

تفاوت چشم نرمال و چشم شرقی به صورت نقاشی

جراحی اپی کانتال چگونه انجام می‌شود؟

جراحی اپی کانتال، ترکیبی از اپیکانتوپلاستی یا برداشتن چین اپی کانتال و همچنین بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک و عمل پف چشم است. همانطور که در شکل دیده می‌شود، برای انجام جراحی اپی کانتال، گوشه داخلی چشم و همچنین پلک بالا برش می‌خورد تا:

 • چین داخلی یا فولد اپی کانتال برداشته می‌شود و زاویه داخلی چشم بازتر می‌شود.
 • پوست پلک بالا کوتاه می‌شود تا افتادگی پلک رفع شود.
 • لایه‌های چربی پلک بالا برداشته می‌شود تا پف پلک نیز از بین برود.
 • چین پلکی ایجاد می‌شود تا چشم‌ها حالت نرمال و طبیعی داشته باشند.

ممکن است متخصص جراحی پلاستیک، یکی یا همه موارد گفته شده را به شما پیشنهاد دهد تا عمل درشت کردن چشم به بهترین شکل انجام شود. انتخاب این موارد بسته به فرم و ساختار چشم‌ها و پلک‌های شما دارد. به همین دلیل حتما باید توسط متخصص زیبایی معاینه شوید و در صورت نیاز، آزمایش‌هایی را پشت سر بگذارید.

این جراحی معمولا با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که چند روز پیش از عمل باید استعمال دخانیات، مصرف قرص‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین و همچنین مصرف الکل را قطع کنید. اگر به بیماری زمینه‌ای دچار هستید، حساسیت خاصی دارید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

فراموش نکنید که شب پیش از جراحی، حتما حمام کنید و صبح عمل، بدون آرایش و همراه با یک همراه به بیمارستان بروید. 6 تا 8 ساعت پیش از عمل باید ناشتا باشید (برای جراحی، معده شما باید خالی باشد). پرونده کامل پزشکی خود را نیز به همراه داشته باشید؛ چرا که پزشک پیش از شروع جراحی باید حتما نتایج معاینه‌ها و آزمایش‌ها را یک بار دیگر بررسی کند.

محل برش پلک و زاویه داخلی چشم در جراحی اپی کانتال چشم

تفاوت اپی کانتوپلاستی و کانتوپلاستی

شاید شما نام جراحی کانتوپلاستی را نیز شنیده باشید. گاهی از این روش نیز به عنوان عمل درشت کردن چشم نام برده می‌شود. در واقع کانتوپلاستی، جراحی گوشه بیرونی چشم است؛ اما اپی‌کانتوپلاستی جراحی گوشه داخلی چشم همراه با بلفاروپلاستی می‌باشد. به بیان بهتر، تفاوت کانتوپلاستی و اپی‌کانتوپلاستی در این است که:

 • کانتوپلاستی جراحی بخش بیرونی چشم برای اصلاح زاویه خارجی چشم است. در این عمل، گوشه خارجی چشم برش می‌خورد و باز می‌شود. اگر این عمل برای بهبود زاویه خارجی و عدم تقارن چشم‌ها انجام شود، بسیار مفید خواهد بود.
 • از سوی دیگر برخی برای درشت‌تر شدن چشم‌ها و کشیده‌تر شدن آن به کانتوپلاستی روی می‌آورند. این جراحی به عمل چشم گربه‌ای هم مشهور است که البته چندان توصیه نمی‌شود؛ چون اگر با دقت و ظرافت انجام نشود ممکن است بیش از اندازه چشم باز شود. در نتیجه خشکی چشم و آسیب به بینایی را در پی خواهد داشت. همچنین قرمزی گوشه‌های چشم نیز مشخص می‌شود که چندان خوشایند نیست.
 • اما از سوی دیگر، اپی‌کانتوپلاستی همان جراحی زاویه داخلی چشم برای عمل درشت کردن چشم است. جراحی اپی کانتال بیشتر برای چشم‌های بادومی و ترکی – مغولی انجام می‌شود. جراحی اپی کانتال، چین پلک بالا را (که گوشه داخلی چشم را پوشانده) برمی‌دارد. عمل درشت کردن چشم، یک جراحی استاندارد و دارای نتایج درخشان و قابل اعتماد است.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

نتیجه جراحی اپی کانتال چشم

چقدر جراحی اپی کانتال چشم، قابل اعتماد است؟

چشمان شرق آسیایی یا چشمان بادومی، مهمترین مواردی هستند که جراحی اپی کانتال یا عمل حذف لایه داخلی پلک را انجام می‌دهند. به همین دلیل در کشورهای شرق آسیا، روی این نوع جراحی تحقیقات بسیاری انجام شده است. جدا از اینکه در کشور ایران نیز به دلیل حضور افرادی با چشمان شرقی، انجام این نوع جراحی بسیار متداول است که با تکنیک‌های روز دنیا انجام می‌شود.

برای مثال دکتر وونگ از کلینیک Teuim شهر سئول کره جنوبی، در مقاله‌ی پزشکی که در سال 2015 ارائه شده است، نشان داده است که با انجام صحیح و رعایت تکنیک‌هایی که منطبق با آناتومی پلک و چشم باشند، می‌توان عمل درشت کردن چشم و جراحی اپی کانتال را به خوبی انجام داد. دکتر وونگ و تیم پزشکی همراهش معتقد است که:

برای دستیابی به نتایج رضایت بخش در جراحی پلک دوتایی آسیایی، نکته اصلی درک صحیح ماهیت اپیکانتوس است. ما پیشنهاد می‌کنیم که اپیکانتوس با تکنیک‌هایی در روند تکامل پلک ایجاد شود.

به همین دلیل  اپیکانتوپلاستی ترکیبی و جراحی پلک دوبل باید به عنوان یک روش کامل و تفکیک ناپذیر در جراحی چشم آسیایی در نظر گرفته شود. به این ترتیب نتایج برگشت ناپذیر و قابل اعتمادی حاصل خواهد شد.

همچنین نتایج یک تحقیق در سال 2017 روی بیش از 320 بیمار نشان داده است که تنها 14 نفر، از عوارض جانبی مانند قرمزی پلک و یا ماندن جای عمل شکایت داشته‌اند که این افراد نیز با کمک درمان‌های تکمیلی و پس از چند ماه، بهبودی کامل پیدا کرده‌اند.

مراقبت‌های پس از جراحی اپی کانتال چشم

دوره نقاهت این روش مانند مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی، کوتاه است. پیش از تصمیم به جراحی، پزشک متخصص جراحی پلاستیک برای شما نکاتی را مشخص می‌کند که پیش و پس از عمل جراحی باید رعایت کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، به پزشک متخصص خود اعتماد داشته باشید و اجازه بدهید تا زمان بگذرد. نتایج خوب و دلخواه جراحی اپی کانتال با گذشت زمان خود را نشان می‌دهد. در کنار دستورات پزشک، روندی که بعد از جراحی پشت سر می‌گذارید به گونه‌ای خواهد بود که باید موارد زیر را در دوران بهبودی در نظر بگیرید و رعایت کنید:

 • درد و سوزش، ورم و پف، کبودی و همچنین تاری دید و دوبینی، طبیعی است. نگران نباشید و به دستورات پزشک توجه کنید تا این موارد رفته‌رفته از بین برود.
 • در صورت وجود پانسمان، دو روز بعد از عمل به جراح زیبایی خود مراجعه کنید تا آن را بردارد و جای عمل را معاینه کند. همچنین نخ‌های بخیه، یک هفته تا 10 روز پس از جراحی کشیده می‌شوند.
 • دلیل استفاده نکردن از نخ‌های بخیه قابل جذب این است که پلک شما مدام در حال حرکت است؛ این شرایط می‌تواند نخ‌های جذبی را شل کند.
 • برای رفع ورم و کبودی، چند نکته مهم را باید حتما رعایت کنید. نخست این که حتما سر خود را بالا نگه دارید. حتی هنگام خواب، چند بالش نرم زیر سر خود بگذارید تا سر شما از زمین فاصله زیادی داشته باشد و خون در سر جمع نشود.
 • برای رفع کبودی و ورم، تا سه روز اول از کمپرس آب سرد استفاده کنید. یخ را مستقیم روی پوست نگذارید، بلکه در یک کیسه نایلون بریزید و لای هوله بگذارید. هر یک ساعت، 10 دقیقه کمپرس سرد را روی محل کبودی و ورم دور چشم بگذارید. همچنین می‌توانید یک هوله را نم‌دار کنید و در فریزر بگذارید تا خنک شود. سپس روی کبودی و ورم قرار دهید.
 • پس از سه روز کمپرس سرد، می‌توانید 3 روز هم کمپرس گرم استفاده کنید. این کار به کاهش کبودی‌ها کمک بسیاری می‌کند.
 • برای کاهش درد، مسکن تجویز می‌شود و همچنین ممکن است آنتی‌بیوتیک و قطره چشم برای جلوگیری از خشکی چشم نیز تجویز شود.
 • تا سه روز حمام نروید و محل بخیه‌ها را نشویید.
 • هرگز جای بخیه و همچنین زخم روی پلک و گوشه چشم را دستکاری نکنید.
 • پس از 3 تا 5 روز می‌توانید به فعالیت‌های عادی روزانه خود برگردید و یا به سر کار بروید.
 • تا چند هفته از هر گونه فعالیت سنگین پرهیز کنید.
 • برای رفع کامل ورم‌ها و دیدن نتیجه عمل، 2 تا 4 هفته زمان نیاز است.
 • همچنین رفع کامل جای زخم نیز گاهی بیش از 6 ماه زمان نیاز دارد و از پمادی که پزشک متخصص زیبایی تجویز کرده، حتما طبق توصیه وی استفاده کنید.

در نهایت، نتیجه جراحی اپی کانتال چه خواهد بود؟

جراحی اپی کانتال یا عمل درشت کردن چشم، هنگامی که همراه با بلفاروپلاستی انجام می‌شود، نتایج درخشانی در تغییر چهره شما و بزرگ شدن چشم‌ها دارد. با جراحی اپی کانتال، افتادگی و پف پلک‌ها از بین می‌رود و اپی‌کانتوس یا چین داخلی پلک برداشته می‌شود. به‌ویژه کسانی که چشم‌های شرق آسیایی یا چشم‌های بادومی دارند، با عمل درشت کردن چشم می‌توانند چهره خود را تغییر دهند.

فراموش نکنید برای دیدن نتیجه نهایی عمل درشت کردن چشم، حتما باید به جراح زیبایی خود اعتماد داشته باشید:

 • پیش از عمل به توصیه‌های او از نتایج عمل و نگاه واقع‌بینانه به جراحی اپی کانتال، دقت کنید.
 • توصیه‌های پس از عمل را کامل رعایت کنید.
 • برای رفع کامل ورم‌ها گاهی ممکن است بیش از یک ماه زمان نیاز باشد.
 • همچنین جای عمل در گوشه چشم و روی پلک بالایی نیز به زمان نیاز دارد تا رفع شود. البته جای عمل اندک اندک به صورت یک خط ظریف در چین پلک تبدیل می‌شود که به سختی دیده می‌شود.

بسته به فیزیولوژی هر فرد، واکنش بدن وی به عمل متفاوت خواهد بود پس خود را با دیگر افرادی که جراحی اپی کانتال انجام داده‌اند مقایسه نکنید. در افرادی که به اصطلاح خوش‌زخم هستند، گاهی جای بخیه‌ها در شش ماه رفع می‌شود. در تعداد کمی از افراد نیز گاهی 9 ماه و یا حتی یک سال زمان نیاز است تا به‌طور کامل جای عمل از بین برود و نتیجه جراحی نهایی شود.

چشم‌ها مهم‌ترین نقش را در برقراری ارتباط با افراد بر عهده دارند. همین موضوع دلیل افزایش تقاضا برای جراحی چشم گربه ای است.

آیا عمل اپی کانتال چشم قابل بازیابی است؟

جالب است بدانید حتی روش‌های برای اصلاح پلک بعد از عمل اپی کانتال نیز وجود دارد. یعنی حتی اگر شما از نتایج جراحی درشت کردن چشم رضایت زیادی نداشته باشید و احساس کنید پلک چشم شما بیش از اندازه باز شده است، می‌توان تا حدی فولد اپی کانتال را به حالت قبل از عمل برگرداند و ترمیم کرد. البته میزان این بازگشت به شرایط بدنی و پلک شما بستگی دارد.

دکتر چانگ و تیم پزشکی همراه ایشان، 3 سال روی 35 بیمار با استفاده از تکنیک‌های نوین بازگشت، ترمیم نتایج عمل اپی کانتال را انجام داده‌اند. جراحی ترمیم چین اپیکانتال شامل بالا بردن کافی از فلپ پوست و اصلاح مجدد آن برای بازسازی چین و چروک پلک است. این روش برای طراحی و اجرا بسیار ساده است و به طور موثری، دریاچه اشکی داخل چشم را که بیش از حد در معرض دید است، پوشش می‌دهد. علاوه بر این، دکتر چانگ و پزشکان همکارش نشان داده‌اند که می‌توان این عمل ترمیمی را مستقل از نوع اپیکانتوپلاستی قبلی، استفاده کرد.

در تمامی کسانی که ترمیم اپی کانتال را انجام داده‌اند، هیچ عارضه شدیدی به جز قرمزی خفیف پلک وجود نداشت. این عوارض نیز پس از چند ماه بهبود یافت. دکتر چانگ در این مورد ذکر کرده است که:

این جراحی باعث بهبود حالت نامناسب چهره ناشی از دیده شدن دریچه اشکی می‌شود و دیگر به نظر نمی‌رسد که چشم‌ها به هم نزدیک باشند. علاوه بر این، در مورد بیمارانی که به دلیل اپیکانتوپلاستی قبلی در ناحیه اپیکانتال داخلی، جای زخم قابل مشاهده‌تری داشتند، طول جای بخیه و اسکار کلی روی پلک کاهش می‌یابد.

به طور کلی این روش جراحی از نظر طراحی، ساده و انجام آن آسان است. همچنین می‌تواند درجه ترمیم پلک را با یک مزیت اضافی در کاهش جای زخم قبلی، کنترل کند. با استفاده از این روش، جراح پلاستیک می‌تواند به صورت موثر چین و چروک epicanthal اصلاح شده را بازیابی نماید و رضایت بیمار را از عمل پلک و درشت کردن چشم خود، به دست بیاورد.

همچنین دکتر چانگ در مقاله سال 2017 خود، روش مینی اپیکانتوپلاستی را نیز پیشنهاد می‌دهد که برای بازگشت و یا ترمیم عمل اپی کانتال بسیار موثر و دارای نتایج قابل قبول است. بر اساس نتایج بررسی 324 بیمار توسط تیم جراحی دکتر چانگ، موثر بودن این روش را به خوبی نشان داده است.

اگر نمی‌دانید که عمل جراحی اپی کانتال برای شما مناسب است یا نه، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر